2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Сабақ жоспары

Сабақ жоспары

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Бекітемін:______________________


43-44

Тақырыбы: « Тұсау кесу »

Мектеп; Б.Нысанбаев атындағы орта мектеп

күні: 21.02-25.02

Педагогтің аты-жөні:Куанова Б.

ТОП: МАД

Қатысқан балалар саны: Қатыспаған балалар саны:

Сабақтың оқытылу

мақсаттары:


0.1.1.4. Музыкалық дыбыстың негізгі қасиеттерін жоғарылығына (жоғары-төмен дыбыс), ұзақтығына (ұзақ, қысқа), қаттылығына (қатты, ақырын) тембріне қарап ажырату.

0.2.1.2. Музыкалық шығарманың сипатына (көңілді, салтанатты, қуанышты, ашық-жарқын, көңілсіз, мұңды, қайғылы), қарқынының өзгеруіне сәйкес ән салу.

0.3.1.1. Музыкаға қосылып, оның сипатына сәйкес ырғақты, мәнерлі қозғалыстар орындау.

күтілетін нәтиже

Барлық балалар:

Музыкалық дыбыстың негізгі қасиеттерін жоғарылығына (жоғары-төмен дыбыс), тембріне қарап ажырата алды.

көпшілік балалар:

Музыкалық шығарманың сипатына (көңілді, салтанатты, қуанышты, ашық-жарқын,

көңілсіз, мұңды, қайғылы), қарқынына, динамикасына, ырғақтық суретіне сәйкес ән сала алады.

кейбір балалар:

Музыкаға қосылып, оның сипатына сәйкес ырғақты, мәнерлі қозғалыстар жасай алады

Тілдік мақсаттар

Балалар:

«Тұсау кесу» дәстүрі туралы әңгімелеп береді.

Көптілділік: қадам – шаг – step.

негізгі терминдер мен сөз тіркестері:

Тұсау кесу, қадам, күрмеу, ұлттық музыка.

Пікір алмасу сұрақтары:

Басқа қандай салт-дәстүрлерді білесің?

«Тұсау кесу» не үшін жасалады?

Мағынасы осы әнге сәйкес келетін қандай әндер білесің?

Алдыңғы сабақтарда алған білім

Таныс әуендерге би элементтерін қосып, өз ойларынан суырыпсалма би көрсете біледі.

Үйренген әндердің көңіл күйін, сипатын бере орындайды.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресустар

1.дұрыс әсерлі көңіл күй

орнату

0-2 минут

II. Өмірлік тәжірибені

маңыздандыру.

Мақсатты болжам

3-5 минут

Музыкалық сәлемдесу. «Қайырлы таң! Доброе утро! Good morning!»

(әндете сәлемдесу).

Тұсау кесу тойында қандай тілек айтар едің? Бубен аспабын бір-біріне жалғастыру арқылы тілек-құттықтауларын жолдау

«Тұсау кесу» салты – сәби тез жүріп кетсін деген ниетпен жасалады.

Тұсау кесу түрлеріне тоқталып, әңгімелеу (ала жіппен, көк шөппен,

тоқішекпен).

Тұсау кесу кезіндегі іс-әрекеттер туралы, қуанышты тойға ұласып,

шашу шашылады деп қызықтыра әңгімелеу.

Музыкалық

сүйемелдеу



Үлестірмелі

Карточкалар

Тұсау кесу рәсімі

бейнеленген түрлі

түсті суреттер

ҰОҚ-нің ортасы

III. Тақырып бойынша

жұмыс

6-27 минут



(Т) Музыка тыңдау: «Тәй-тәй»

(муз. Ө. Байділдаев, сөзі М. Жұмағазиев).

Әнді тыңдап, сипатын, көңіл күйін ажырату.

Ән мазмұнын әңгімелеуді ұсыну.

Қаз, қаз, балам, қаз балам,

Қадам бассаң, мәз болам.

Күрмеуіңді шешейін,

Тұсауыңды кесейін.

Суретке қарап әңгімелеуді ұсыну.

(Т, Ж) дауыс жаттығулары: «Әлди-әлди», «Ән шырқайық»

жаттығулары.

Сөздерді, әуенді анық, таза айтуға жетелейді.

(Т, Ж) Ән айту: «Тұсаукесер жыры» (халық әні, өңдеген Б. Жүсіпәлиев).

«Тұсаукесер жыры» мен «Бесік жырын» салыстыру.

Олардың мағынасы мен ырғақтарының айырмашылықтары туралы

түсіндіру.

Саған таныс қандай әндерге ұқсастығы бар?

Әнді орындап, мәтіні мен әуенін үйрету, таза айтуға

Дағдыландыру

(Т) Музыкалық-ырғақты қозғалыс: «Етек-етек» (ән-ойын).

Ойын шартымен таныстырып, кейіпкерлерге бөліну.

Қимыл-қозғалыстары қайталанады.

Әндете жүріп мағынасына сай қозғалуға мән беру.

Ептіліктерін көрсету.

(Т, Ж) Әліппе-дәптермен жұмыс:

1-сабақ. айсұлудың сұрағы мен тапсырмасы: Тұсау кесу рәсімі не

үшін қажет? Қанша жастағы сәбидің тұсауы кесіледі деп ойлайсың?

Тұсау кесу туралы не білесің, суретке қарап әңгімеле.

2-сабақ. айсұлудың сұрағы мен тапсырмасы: Әннің көңіл күйі,

ырғағы қандай? Саған таныс қандай әндерге ұқсастығы бар? Берілген

суреттен тұсау кесуге қажетті заттарды сызық арқылы қосып көрсет.

Достарыңмен қандай ойын ойнайсың? Балалар ойындарының қандай

түрлерін білесің? Алтыбақан бейнеленген суретті көк түспен белгілеп көрсе

«Тәй-тәй» әні





«Әлди-әлди»,

«Ән шырқайық»

жаттығулары

«Тұсаукесер жыры










Қара құс, тауық

және балапандар

атрибуттары






Әліппе-дәптер,

түрлі түсті

қарындаштар

IV. ҰОҚ-нің

қорытындысы.

Рефлексия

28-30 минут

(Р)Бүгінгі сабақ туралы балалардың пікірлерін тыңдау. Сабақты

балалардың көмегімен қорытындылау, бағалау.

Егер сабақ қызықты өтті деп ойласаң, әліппе-дәптердің төменгі

бұрышындағы ортасында соль кілті бар шеңберді жасыл түспен, ал

қызықты болмаса, қызыл түспен бояп белгіле.

Әліппе-дәптер,

түрлі түсті

қарындаштар






11 Наурыз 2025
125
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі