«Павлодар сервис және тамақтану колледжі» ШЖҚ КМК
(білім беру ұйымының атауы)
Мұхит және экологиялық проблемалар. Ә.Нұрпейісов «Қан мен тер» романы. Адамзат тағдырының жыршысы
(сабақ тақырыбы)
Модуль/пән атауы Қазақ тілі мен әдебиеті
Дайындаған педагог Темірболат Венера Алиятқызы
Күні: ___. ____. 20___ ж.//
___. ____. 20___ ж.//
___. ____. 20___ ж.
___. ____. 20___ ж.
-
Жалпы мәліметтер
Курс, топ 1 курс АК 1-45; АК 1-46; АК 1-47; АК 1-48
Сабақ түрі талқылау сабағы
-
Мақсаты:
-білім алушыларға Ә.Нұрпейісовтің «Қан мен тер» романындағы табиғат пен адамның қарым-қатынасы, Арал теңізі экологиясы, балықшылар тағдыры арқылы көтерілген экологиялық проблемаларды түсіндіру және қазіргі таңдағы экологиялық мәселелермен байланыстыру.
Міндеттері:
-
Романдағы негізгі оқиғалар мен кейіпкерлерді талдау арқылы экологиялық мәселелердің әдеби көрінісін түсіндіру;
-
Мұхит пен табиғаттың адам өмірімен байланысын көрсету;
-
Ә.Нұрпейісовтің шығармашылығына шолу жасап, тілдік көркемдік құралдарын анықтау.
3. Күтілетін нәтиже:
- Білім алушылар романнан алынған үзінділер арқылы экологиялық проблемалар мен адам тағдырын таниды;
- Кейіпкерлер бейнесі арқылы тарихи және әлеуметтік жағдайларға баға береді;
- Табиғатты қорғауға деген жауапкершілік сезімі қалыптасады.
4. Қажетті ресурстар оқулық, электронды оқулық, интербелсенді тақта.
5. Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут 10 минут 8 минут 10 минут |
Ұйымдастыру сәті Білім алушыларды түгендеу Сабаққа дайындықтарын тексеру Сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру
Тыңдалым. Жазылым. 1 тапсырма. Мәтінді тыңдаңыз. Мәтіндегі жаңа сөздерді жазыңыз. «Ең ақырында судың ластануынан адам зардап шегеді?» деген сөйлемдегі ойды ары қарай жалғастырыңыз.
Оқылым. Айтылым. 2 тапсырма. Мәтінді оқыңыз. Мәтіндегі негізгі идеяны анықтаңыз.
Жазылым. 3 мұхиттың пайдасы тапсырма. Мәтінге сүйеніп, мұхит тақырыбы бойынша класстерді толтырыңыз
|
Презентация
Аудио мәтін https://drive.google.com/open?id=100c9-YF-IP3-64SG6qq58XhW-2CvyEKU
Таратпа материал, электронды оқулықтан алынған мәтін
Презентация |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 минут 15 минут 15 минут |
Оқылым. Жазылым. Әбдіжәміл Нұрпейісов Қызылорда облысында туған. Ол экология тақырыбында шығарма жазған. Сондай шығармалырының бірі - “Қан мен тер” романы. Романда балықшылардың ауыр өмірі суреттеледі. “Қан мен тер” романының басты кейіпкері - Еламан. Ол балықшыларға көрсетілген әділетсіздікке қарсы күреседі. Тыңдалым. Жазылым 4 тапсырма. Аудиомәтінді тыңдап, графикалық органайзердегі сұрақтарға жауап жазыңыз.
Тыңдалым. Жазылым 5 тапсырма Жоғарыдағы мәтінді тыңдап, ат, мылтық, тиген, шүберек, кісі, жігіт сөздері арқылы жасалған сөз тіркестерін жазыңыз: мысалы: жүйрік ат ..... тиген ..... кісі ..... мылтық ..... шүберек ..... жігіт |
Презентация
Аудиомәтін https://drive.google.com/file/d/1gWAAJs_tuE7y9yCk-cJyrn-SpiKJxE62/view?usp=drivesdk
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Оқылым. 81 бет 2-ші тапсырма. «Қан мен тер» романынан үзінді оқу. Мазмұнын талқылау. Сұрақтарға жауап беру
|
Оқулық |
||||||||||
|
Рефлексия 5 мин |
«БББ» кестесін толтырыңыз.
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары
Сабақ жоспары
«Павлодар сервис және тамақтану колледжі» ШЖҚ КМК
(білім беру ұйымының атауы)
Мұхит және экологиялық проблемалар. Ә.Нұрпейісов «Қан мен тер» романы. Адамзат тағдырының жыршысы
(сабақ тақырыбы)
Модуль/пән атауы Қазақ тілі мен әдебиеті
Дайындаған педагог Темірболат Венера Алиятқызы
Күні: ___. ____. 20___ ж.//
___. ____. 20___ ж.//
___. ____. 20___ ж.
___. ____. 20___ ж.
-
Жалпы мәліметтер
Курс, топ 1 курс АК 1-45; АК 1-46; АК 1-47; АК 1-48
Сабақ түрі талқылау сабағы
-
Мақсаты:
-білім алушыларға Ә.Нұрпейісовтің «Қан мен тер» романындағы табиғат пен адамның қарым-қатынасы, Арал теңізі экологиясы, балықшылар тағдыры арқылы көтерілген экологиялық проблемаларды түсіндіру және қазіргі таңдағы экологиялық мәселелермен байланыстыру.
Міндеттері:
-
Романдағы негізгі оқиғалар мен кейіпкерлерді талдау арқылы экологиялық мәселелердің әдеби көрінісін түсіндіру;
-
Мұхит пен табиғаттың адам өмірімен байланысын көрсету;
-
Ә.Нұрпейісовтің шығармашылығына шолу жасап, тілдік көркемдік құралдарын анықтау.
3. Күтілетін нәтиже:
- Білім алушылар романнан алынған үзінділер арқылы экологиялық проблемалар мен адам тағдырын таниды;
- Кейіпкерлер бейнесі арқылы тарихи және әлеуметтік жағдайларға баға береді;
- Табиғатты қорғауға деген жауапкершілік сезімі қалыптасады.
4. Қажетті ресурстар оқулық, электронды оқулық, интербелсенді тақта.
5. Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут 10 минут 8 минут 10 минут |
Ұйымдастыру сәті Білім алушыларды түгендеу Сабаққа дайындықтарын тексеру Сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру
Тыңдалым. Жазылым. 1 тапсырма. Мәтінді тыңдаңыз. Мәтіндегі жаңа сөздерді жазыңыз. «Ең ақырында судың ластануынан адам зардап шегеді?» деген сөйлемдегі ойды ары қарай жалғастырыңыз.
Оқылым. Айтылым. 2 тапсырма. Мәтінді оқыңыз. Мәтіндегі негізгі идеяны анықтаңыз.
Жазылым. 3 мұхиттың пайдасы тапсырма. Мәтінге сүйеніп, мұхит тақырыбы бойынша класстерді толтырыңыз
|
Презентация
Аудио мәтін https://drive.google.com/open?id=100c9-YF-IP3-64SG6qq58XhW-2CvyEKU
Таратпа материал, электронды оқулықтан алынған мәтін
Презентация |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 минут 15 минут 15 минут |
Оқылым. Жазылым. Әбдіжәміл Нұрпейісов Қызылорда облысында туған. Ол экология тақырыбында шығарма жазған. Сондай шығармалырының бірі - “Қан мен тер” романы. Романда балықшылардың ауыр өмірі суреттеледі. “Қан мен тер” романының басты кейіпкері - Еламан. Ол балықшыларға көрсетілген әділетсіздікке қарсы күреседі. Тыңдалым. Жазылым 4 тапсырма. Аудиомәтінді тыңдап, графикалық органайзердегі сұрақтарға жауап жазыңыз.
Тыңдалым. Жазылым 5 тапсырма Жоғарыдағы мәтінді тыңдап, ат, мылтық, тиген, шүберек, кісі, жігіт сөздері арқылы жасалған сөз тіркестерін жазыңыз: мысалы: жүйрік ат ..... тиген ..... кісі ..... мылтық ..... шүберек ..... жігіт |
Презентация
Аудиомәтін https://drive.google.com/file/d/1gWAAJs_tuE7y9yCk-cJyrn-SpiKJxE62/view?usp=drivesdk
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Оқылым. 81 бет 2-ші тапсырма. «Қан мен тер» романынан үзінді оқу. Мазмұнын талқылау. Сұрақтарға жауап беру
|
Оқулық |
||||||||||
|
Рефлексия 5 мин |
«БББ» кестесін толтырыңыз.
|
|
шағым қалдыра аласыз














