Сабақ жоспары

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Сабақ жоспары

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаратылыстану бойынша сабақ жоспары 1-тоқсанға арналған
Материалдың қысқаша нұсқасы


Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жоспары


Бөлім

Ғылым әлемі

Педагогтың аты-жөні

Мукан П.Н.

Күні

6ә-03.09.24, 6б-03.09.24,

Сынып: 6

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Ғылым рөлі

Зерттеу сұрағы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.1.1 жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын тізіп атау

6.1.2.1 тәуелді, тәуелсіз және бақыланатын айнымалыларды анықтау

Сабақтың мақсаты

Оқушылар жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын тізіп атап, тәуелді, тәуелсіз және бақыланатын айнымалыларды анықтай алады

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау.

2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.


Сұрақ – жауап арқылы сұрау.

  1. Жаратылыстану пәні нені үйретеді?

  2. Ғарыштық денелер дегеніміз не?

  3. Ғарыштық денелер туралы ғылым қалай аталады?

оқушылар арасында жағымды ахуал қалыптасады


үй жұмысына жауап береді





1 балл



1 балл





Ұялы телефон

Және интернет желілері

Кітап


Сабақтың ортасы





























5 мин















15 мин















8 мин






7 мин


«Жаратылыстану» сөзі екі ұғымнан тұрады: «Жаратылыс- табиғат және оны тану». Жаратылыстану ғылымының бірнеше саласы бар. Мәселен, астрономия ғылымы- аспан денелерін, физика-табиғат құбылыстарын зерттейді. Химия-бір заттың екінші затқа айналуы туралы ғылым. География – біздің ғаламшарымыз туралы, биология –тірі табиғатты , экология-тірі ағзалардың бір-бірімен  және қоршаған ортамен , сондай-ақ адам мен табиғаттың  қарым-қатынасы арқылы қоршаан ортаны сақтаудың ғылыми негізі.



Оқушыларға жаратылыстану ғылымдары түсіндіріледі.

Кестемен жұмыс

Астрономия

Аспан әлемі.

География

Жер

Биология

Тіршілік

Химия

бір заттың екінші затқа айналуы

Физика

табиғат құбылыстары


Топтық бірлескен жұмыс. Кіші жоба қорғау.

(«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы)

І топ, ІІ топ. Тәуелді айналым дегеніміз

ІІІ топ, ІУ топ. Тәуелсіз айналым дегеніміз



Жеке жұмыс 3.«Сәйкестігін тап» ойыны. Жаратылыстанушы ғалымдардың ғылымға қосқан еңбектерін сәйкестендіру арқылы жұппен орындайды.


1.Ыстық көлдің фаунасы мен флорасын зерттеп, Ыстық көлдің картасын жасады


А.Аристарх Самосский

2.География атасы

Б.Птолемей

3.32 есе үлкейтіп көрсететін телескопты ойлап тапты

В.Чарл Дарвин

4.Физика мен химия салаларында тың жаңалықтар ашты

Г.Ш.Уәлиханов

5.Адам маймыл тәрізділерден таралған деген гипотезаны ұсынды

Д.Гиппарх

6.Әйгілі астроном

Ж.Ломоносов

7.Дүниенің ортасында Күн орналасқан деп білді

З.Галилео Галилей


Барлық оқушылар тапсырмалары.

Кім жылдам? Тапсырма: Аталған нысандардың атауларын үш тілде атап айту; (Әр дұрыс айтылған жауап 1 ұпай)

-Жаратылыс және тану деген 2 ұғымнан тұрады. Ол....

-Ең ақылды адам?

-Жаратылыстану ғылымдарды ата?


Бағалау кртитериі

Дескриптор

Табиғаттағы ғылымның негізгі рөлін түсіненді арнай материалдарды және тәсілдерін мен анықтамаларды пайдаланады

Ғылымның рөлін деген не оны жақсы менгерген

Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді

Орындалған тапсырманың дұрыстығын бақылайды

Тапсырмалардың нәтижесін тексеру

Орындалған тапсырмалардың жақсы үлгілерін көрсетеді


Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды

Жұп бойынша

Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді


Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды


Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды

Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады

































1 балл








5 балл










2 балл









2 балл




Слайдар



















Ашық сұрап-жауаптар

Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы: Ғылыммен айналысатын қазіргі таңдағы танымал қазақстандықтар туралы материал жинақтаңыз

Рефлексия

Оқушылар стикерге мына сұрақтарға жауап жазады:

1. Маған сабақта не ұнады.

2. Маған немен жұмыс істеу керек?

3. Смайл арқылы өзінің көңіл-күйін бейнелейді және стикерді күн бейнесіндегі тақтаға жапсырады.

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.


Рефлексия парағы

























Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жоспары


Бөлім

Ғылым әлемі

Педагогтың аты-жөні

Мукан П.Н.

Күні

6ә-04.09.24, 6б-05.09.24

Сынып: 6

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Зерттеуді жоспарлау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.1.3.1 ұқыпты және нақты деректердің санатын анықтау

Сабақтың мақсаты

зерттеу жүргізу кезіндегі әрекеттер ретін білу

зерттеу жоспарын құрастыруды түсіндіре алу

зерттеу кезіндегі әр әрекеттер маңызын талдай алу

зерттеу жоспарын құрастыру

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау.

2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.



Үй тапсырмасын тексеру: Ғылыммен айналысатын қазіргі таңдағы танымал қазақстандықтар туралы материал жинақтаңыз

Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды




1 балл



Ұялы телефон

Және интернет желілері

Кітап


Сабақтың ортасы













5 мин







15 мин









15 мин

Зерттеудің мақсаты және міндеті. Зерттеудің мақсаты – жұ мыс аяқталғанша міндетті түрде шешімі шығарылуы қажет бола тын соңғы нәтиже. Алға қойған зерттеудің мақсаттары: ... анықтау, ... білу, ... дәлелдеу, ... нақтылау, ... түсіндіру, ... айқындау, ... дайындау және т.б. Зерттеу нысаны және пәні арқылы зерттеудің мақсаты анықталады. Алға қойған мақсатқа жету үшін, келесі кезеңде зерттеудің міндеттері айқындалуы тиіс. Міндетті дұрыс және нақты қоя білу керек. Сол арқылы зерттеудің жүйелі жоспары құрылады.

Тапсырма: Жеке жұмыс


Суретке қарап отырып:

А деңгей. Берілген құбылысты анықтаңыздар

В деңгей. Суреттегі берілген құбылысқа байланысты сұрақ қойыңыздар

С деңгей. Зерттеу сұрағына болжам жасаңыздар



Жеке жұмыс. Сұраққа жауап беріп, тірек-сызба құрастырыңыз.

    1. Зерттеу жүргізу үшін қауіпсіздік ережесін сақтау не үшін маңызды?

    2. Зерттеу жүргізу үшін қажет 5 қадамды атаңыз


Shape1


Топтық жұмыс

«Олай жасауға болмайды!» ойыны арқылы әрбір топ практикалық жұмыс жүргізу уақытында оқушылардың қате әрекеті мысалын көрсетеді (оқушылар тәжірибені орындамайды, тек көрініс арқылы осы тәжірибе барысында қандай қауіпсіздік техникасы сақталуы қажет екендігін түсіндіреді)


1-топ: Сымды қыздыру

2-топ: Қышқылға металлды салу

3-топ: Сірке қышқылына (уксус) ас содасын қосқанда улы газдың бөлінуі

Бағалау критерийлері:

  • Зерттеу сұрағының ғылымилығы;

  • Болжамның түсінікті әрі тексеруге мүмкін болуы;

  • Зерттеу кезінде қауіпсіздік шараларының қадағалануы;

  • Әрекет ретінің сақталуы;

  • Деректердің нақты әрі шынайы жинақталуы;

  • Зерттеу бойынша қорытындының дұрыс, сауатты тұжырымдалуы.


Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды





Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады










1 балл












3 балл









5 балл













Слайдар








Ашық сұрақ-жауаптар

Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы: "Жұмыс қабілеттілігінің артуы мен төмендеуіне қоршаған орта ауасы қаншалықты әсер етеді" тақырыбы бойынша зерттеу жүргізу жоспарын жасаңыз

Рефлексия:

-Мен барлығын түсіндім, тапсырмаларды .........орындадым

-Мен орташа түсіндім,тапсырмаларды орындауда......... қиналдым

-Ешнәрсе түсінбедім,тапсырмаларды орындауда ... қатты қиналдым

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.


Рефлексия парағы















Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жоспары


Бөлім

Ғылым әлемі

Педагогтың аты-жөні

Мукан П.Н.

Күні

6ә-10.09.24, 6б-10.09.24,

Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Деректерді жинау және тіркеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.4.1 Халықаралық бірліктер жүйесінің өлшем бірліктерін пайдалану

Сабақтың мақсаты

  • Зерттеу жұмысы барысында деректерді стандарт өлшем бірліктермен жазады;

  • Физикалық шамалар қалай өлшенетіндігін анықтайды;

  • Халықаралық өлшем бірліктер жүйесін зерттейді;

  • Ескі өлшем бірліктер жүйесімен танысады.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау.

2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.


Үй тапсырмасы: "Жұмыс қабілеттілігінің артуы мен төмендеуіне қоршаған орта ауасы қаншалықты әсер етеді" тақырыбы бойынша зерттеу жүргізу жоспарын жасаңыз


1. Ойқозғау

Ойқозғау тапсырмасы арқылы оқушыларға сабақ мақсатын анықтауға көмектесу.


Оқушыларға партаның ұзындығы мен енін қарыспен өлшеуін ұсыну.

Алған мәндерімен бөлісуін сұрау.

-Мәндер неге әртүрлі болды?

(әрқайсының алақаны әртүрлі)

-Қандай қорытындыға келдіңдер?

Мүмкін болған жауаптар:- өлшеу эталоны керек.

Оқушыларға сабақтың мақсатын анықтауға мүмкіндік беру.

Оқушылар тапсырмаларды орындап, сабақтың тақырыбын ашады


үй жұмысына жауап береді








1 б




Презентация

оқулық

жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы




5 мин









10 мин


















10 мин













10 мин

Жаңа сабақты түсіндіру.

Халықаралық бірліктер жүйесі.

Температураны, ұзындықты, жылдамдықты, күшті физикалық шамалар деп атайды. Әр шаманың өз өлшем бірлігі бар. 1963 жылдан бастап Ресейде және басқа да елдерде Халықаралық бірліктер жүйесі қолданыла бастады. Физикалық шамалардың бірліктері негізгі және туынды бірліктер болып бөлінеді. Негізгі үш бірлікпен сендер таныссыңдар – олар ұзындық өлшемі (метр), уақыт (секунд), масса(килограмм). Негізгі бірліктер саны -7. Ал қалған шамалардың бірліктері туынды бірліктер. Мысалға жылдамдықтың өлшем бірлігі м/с.

1. Жаңа білімді бекіту:


Физикалық шамалар мен өлшем бірліктері арасындағы сәйкестікті тап:

Жылдамдық


сағат

Уақыт

м/с

Масса

км/сағ

қашықтық

кг


с


г


2. Кестені толтыр


Халықаралық бірліктер жүйесі.

Негізгі физикалық шамалар

Өлшем бірліктері

ұзындық

L (ағылш.length)

метр

м


t (ағылш.time)


с


m (ағылш.mass)


кг


3. Білімді пысықтау-Жұппен жұмыс

Оқушылар мәндерді өзгертіп жұппен жұмыс жасайды )

 Мәндерді ХБЖ – ға айналдыру


Масса/кг

қашықтық/м

уақыт/с

1т =1000 кг

1 км= 1000 м

1 мин =60с

1 г=0,001 кг

16мм = 0,016 м

6 мин = ...с

0,3 т =……. кг

30 мм=______м

2 сағ = ...с

200 г =……. кг

2 км = ………..м

30 см = м

12 т=………кг

15 см= ………м

0,5 сағ = .....с


4. Практикалық тапсырма 

Тапсырма 1: Партаның және оқулықтың (кез-келген) өлшемдерін өлшеп, оны мм, см, және м өрнектеп кестеге толтыру.


оқулық

ені


ұзындығы

қалыңдығы

... ......см

......м

...............см

...............м

……..........мм

.....................м

парта

ені


ұзындығы

қалыңдығы

... ......см

......м

...............см

...............м

……..........см

.....................м















  • Өлшем бірліктерді дұрыс көрсетеді;

  • Физикалық шамалардың бірліктерін дұрыс сәйкестендіреді










  • Өлшем бірліктерді дұрыс ХБЖ айналдырады;

  • Физикалық шамалардың бірліктерін дұрыс сәйкестендіреді






  • Шамаларды дұрыс өлшейді;

  • Өлшеген шамаларды кестеге дұрыс тіркейді;

  • Физикалық шамалардың бірліктерін дұрыс түрлендіреді














































Презентация


қосымша

Физикалық шамалар. ХБ жүйесі

http://class-fizika.ru/07_class.html


http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669b2b48-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/1_4.swf










Қосымша 1










Қосымша 2








Өлшеуіш таспа немесе сызғыш

Немесе метр


Қосымша4

Сабақтың соңы



3 мин


Үй тапсырмасы:

24 беттегі 1-тапсырма. Есептерді СИ жүйесіне келтіріңіз


Кері байланыс «Жетістік баспалдағы»


Жетістік баспалдағы

Түсті стикерлер


Рефлексия парағы





Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жоспары


Бөлім

Ғылым әлемі

Педагогтың аты-жөні

Мукан П.Н.

Күні

6ә-11.09.24, 6б-12.09.24

Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Деректерді талдау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

66.1.5.1 алынған деректерді графикалық түрде көрсету

Сабақтың мақсаты

  • Зерттеу жұмысы барысында деректерді стандарт өлшем бірліктермен жазады;

  • Физикалық шамалар қалай өлшенетіндігін анықтайды;

  • Халықаралық өлшем бірліктер жүйесін зерттейді;

  • Ескі өлшем бірліктер жүйесімен танысады.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау.

2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.


Үй тапсырмасы: 24 беттегі 1-тапсырма. Есептерді СИ жүйесіне келтіріңіз


Ойқозғау

  • Сендер зерттеу нысанын белгіледіңдер, жоспар жасап, ереже құрастырдыңдар. Келесі әрекеттерің қандай болуы керек?

Оқушылар тапсырмаларды орындап, сабақтың тақырыбын ашады










Презентация








Презентация

глоссарий



Сабақтың ортасы



10 мин











5 мин






15 мин





5 мин

1.Шағын зерттеу жұмысы

Мақсаты: Берілген іс-әрекет оқушылардың берілген мәліметті графикалық ұсынудың практикада қолданылуын түсіндіруге бағытталған.

Оқушыларға диаграмма мен график түрінде берілген кейбір мәліметтерді зерттеуді ұсыну.

1-топ. Оқушылар балалар арасында таралған миопия ауруының диаграммасын зерттейді.

2-топ. Оқушылар үйірме мен секцияларда оқушылардың қамтылуын зерттейді.

3-топ. Жаһандық жылынудың мәліметтерін зерттейді.

4-топ Қазақстан халқының 2017 жылғы 1- мамырдағы санағының мәліметтерін зерттейді.


2.Топтар презентациясы «Әткеншек» әдісі.

Оқушылар өздерінің шешімдерімен бөліседі және бір-бірінің жұмысын бағалайды.

Топтың ішінен бір адам басқаларға түсіндіруге қалады. 2 минуттан соң топтар ауысады.


3. Жұппен жұмыс

Оқушылар жұппен жұмыс жасау арқылы «Тамақтану Пирамидасын» қолдана отырып 1 аптаға ас мәзірін дайындайды. Әр жұп келесі жұптың ас мәзірін бағалайды.



Ой қозғау.

-Зерттеудің қорытындысын шығару үшін не себепті әртүрлі графикалық бейнелердің деректерін пайдалануларың керек?

Оқушылар топта ойланып, жауап береді.

Мүмкін жауап: мәліметтерді жүйелеп, тиімді бейнелеу үшін.

диаграмма мен график түрінде берілген кейбір мәліметтерді зерттеуді сипаттайды





  • деректерді жинайды;

  • деректер кестесін жасайды;

  • ақпаратқа талдау жасайды;

  • презентация/постер жасайды.







  • «Тамақтану Пирамидасын» талдайды;

  • деректер кестесін жасайды;

  • кестені тиімді ұсыну жолын қарастырады.



























Топқа бөлу үшін http://www.classtools.net/ сайтын қолдануға болады



Әр топқа бір ноутбук







Қосымша 1








Сабақтың соңы



3 мин


Үй тапсырмасы: 29 беттегі "Экспорт" тапсырмасы

Кері байланыс «Үш сәт» әдісі

  • Оқушылар сабақ барысында қиындық туғызған үш сәтті атап, оларды жақсарту шараларын ұсынады.


Сабақты тұжырымдайды


Рефлексия парағы


Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жоспары


Бөлім

Ғылым әлемі

Педагогтың аты-жөні

Мукан П.Н

Күні

6ә-17.09.24, 6б-17.09.24

Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Қорытынды және талқылау. БЖБ 1

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.1.6.1 алынған қорытындыларды түрлі формада көрсету

Сабақтың мақсаты

  • Алынған мәліметтерді «түрлі формада көрсету» ұғымын тұжырымдайды;

  • Алынған деректерді графикалық түрде көрсетеді;

  • Қорытындыны түрлі нұсқада ұсынады және талқылайды.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5мин

Ұйымдастыру кезеңі.

1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау.

2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.


Үй тапсырмасы: 29 беттегі "Экспорт" тапсырмасы

Мәселелік сұрақ

Мәселелік сұрақ арқылы оқушылардың өткен сабақтардағы үйренген білімдерін қолдану мәселесін ортаға салу.

Үлгі сұрақтар:

Зерттеу жұмысы бойынша жиналған мәліметтерді не істеуге болады ?

Жинақталған деректер тиімді болу үшін не істеу қажет?


жағымды ахуал қалыптасады


үй жұмысына жауап береді



Сұрақтарға жауап іздейді









Топқа бөлу үшін http://www.classtools.net/ сайтын қолдануға болады


Түсті стикерлер

Сабақтың ортасы


15 мин

















20 мин

Жаңа тақырыпты зерттеу

Оқушылар шағын зерттеу жұмысын жүргізеді.

Оқушылар сілтемеден ақпарат алып зерттейді.

3-4 түрлі түсті стикерлерді оқушыларға беріп, түс арқылы топқа бөлу. Немесе берілген сілтемені пайдаланып топтарға бөлуге болады. Қосымша тапсырмаларды келтірілген сілтемеден алуға болады.


Топтық жұмыс.

Оқушыларды 3 немесе 4 топқа бөлу. Оқушылар алдыңғы жұмыстарын қолдануға болады. Оқушылар көп болса 5-6 топқа бөлуге болады.

1-топ: Ішкі сулардың үлесі туралы мәліметтерді дөңгелек диаграммада белгілеңдер. (саны, үлесі және су көлемі бойынша)

2-топ: Ішкі сулардың үлесі туралы мәліметтерді гистограммада белгілеңдер (саны, үлесі және су көлемі бойынша).

3-топ: Ішкі сулардың үлесі туралы мәліметтерді сызықтық графикпен белгілеңдер (саны, үлесі және су көлемі бойынша).

Жұмыс соңында оқушылар деректердің бейнелі түрлерін интерактивті тақтамен ортаға салып көрсетеді.


БЖБ 1



Зерттеу жұмысын жүргізіп, қорытынды жасайды





















Қосымша тапсырмалар

http://festival.1september.ru/articles/103946/


А2 форматындағы қағаздар,

Маркерлер



қосымша 1

Сабақтың соңы

5мин


Үй тапсырмасы: 30 беттегі Чад көлі" тапсырмасы

«Бес саусақ» тәсілі.

Бас бармақ - бүгін сабақта ең құнды мәселе қандай болды?

Балалы үйрек – мен топта/жұпта қалай жұмыс жасадым?

Ортан терек – мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

Шылдыр шүмек – сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

Кішкентай бөбек – мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?

сабақ бойынша өз пікірлерін тұжырымдайды


флипчарт

стикер

маркер

















Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жоспары


Бөлім

Ғалам. Жер. Адам

Педагогтың аты-жөні

Мукан П.Н

Күні

6ә-18.09.24, 6ә-19.09.24

Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Макро- және микроәлем

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.2.1.1 макро- және микроәлем нысандарының параметрлерін атау

Сабақтың мақсаты

  • макро- және микроәлем нысандарын жіктейді;

  • макро- және микроәлем нысандарының параметрлерін анықтайды.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5мин

Психологиялық жағымды ахуал тудыру.


Үй тапсырмасы: 30 беттегі "Чад көлі" тапсырмасы


Ой шақыру. Мұғалім оқушыларға макро- және микроәлем нысандары туралы бейнеролик көрсетіп, келесі сұрақтарды қояды:

https://www.youtube.com/watch?v=bqf0dBq6xwE

-Бейнероликте қандай әлемнің нысандарын көрдіңіздер? Олар нелер?

-Бұл нысандардың пішіндері қандай?

-Оларды өлшеуге болады ма? Неше деп ойлайсыздар ұзындығы?



Бейнеролик бойынша пікірлерін білдіреді






Қосымша 1

Бейнеролик

«Микроәлем: құмырсқалар»

Сабақтың ортасы


15 мин














20 мин

«Нысана» әдісі. Оқушылар «Нысана» әдісі бойынша «параметр» ұғымының мағынасын ашады.

Параметр-нысанның, үрдістің, құбылыстың қасиетін, қабілетін, жай-күйін, мөлшерін, көлемін, пішінін сипаттайтын шама.


Бейнеролик «Макро және микроәлем».

https://www.youtube.com/watch?v=bhofN1xX6u0

-Бейнероликте қандай әлемдердің нысандарын көрдіңіздер?

-Макроәлем нысандарының параметрлері қандай? (ұзындығы, пішіні)

-Микроәлем нысандарының параметрлері қандай?


Топтық жұмыс. Макро- және микроәлем нысандарын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтап, түсіндіріңіздер.

1-топ: микроәлем нысандарын суреттейді және параметрлерін анықтайды;

2-топ: макроәлем нысандарын суреттейді және параметрлерін анықтайды.

3-топ: мегаәлем нысандарын суреттейді және параметрлерін анықтайды;

4-топ: венн диаграммасы арқылы үш әлемді салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды.


Дескрипторлар

-Макроәлем нысандарын сипаттайды және параметрлерін анықтайды (көлемі, пішіні, ұзындығы, жай-күйі, өлшем бірліктері т.б.);

-Микрәлем нысандарының параметрлерін анықтайды (көлемі, пішіні, ұзындығы, жай-күйі, өлшем бірліктері т.б.);

-Мегаәлем нысандарының параметрлерін анықтайды (көлемі, пішіні, ұзындығы, жай-күйі, өлшем бірліктері т.б.);

-Осы әлем нысандарын салыстырады, ұқсастықтарын, айырмашылықтарын анықтайды;


«параметр» ұғымының мағынасын ашады.



Сұрақтарға жауап береді




Оқушылар мәтінді пайдалана отырып, макро- және микроәлем нысандарын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды

















Қосымша 2


Бейнеролик «Макро және микроәлем»




А3 қағаз

маркерлер

Қосымша 3

Сабақтың соңы

5мин


Үй тапсырмасы: 36 беттегі "Салыстыру" кестесін толтырыңыз

Кері байланыс:

  • Жаңа тақырып бойынша не білемін?

  • Нені жасай аламын?



Қосымша 4












Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жоспары


Бөлім

Ғалам. Жер. Адам

Педагогтың аты-жөні

Мукан П.Н

Күні

6ә-24.09.24, 6б-24.09.24

Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Жер туралы жалпы мағлұматтар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.2.2.1 Жер бетіндегі бақыланатын үдерістер мен құбылыстарды түсіндіру

6.2.2.2 Жердің қасиеттерін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

  • жер бетіндегі үдерістермен мен құбылыстарды анықтап, жердің қасиеттерін түсіндіре алады

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Жағымды атмосфера қалыптастыру. Оқушылар ортаға шығып, сағат тілі бағыты бойынша бір-бірлеріне комплимент айтады.


Үй тапсырмасы: 36 беттегі "Салыстыру" кестесін толтырыңыз



Ой қозғау. Тақтадан не көріп тұрсыздар? Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай деп ойлайсыздар?

Оқушылар жеке ойланады, бірнеше оқушы жауап береді.


Сұрақатарға жауап беріп, тақырыпты ашады









Қосымша 1

Бейнеролик

«Микроәлем: құмырсқалар»

Сабақтың ортасы


7 мин








10 мин





10 мин






10 мин

«Біз не білеміз?» айдары арқылы оқушылардың білімдерін еске түсіру

1) Жердің пішінін неге шар тәрізді деп атайды?
2) Жер Күнді қанша уақытта толық айналып шығады?

3) Ерте кезеңдерде жердің пішіні туралы қандай көзқарастар болды?
4) Жердің табиғи серігі туралы не білеміз?
5) Жердің ішкі бөлігі қандай?
6) Жердің ішкі бөлігін біз қалайша зерттедік?


Мәтінмен жұмыс. (жұптық)

Оқушыларға мәтін таратылып беріледі. 3 минут ішінде жұптағы 1-оқушы тек сұрақ қоям деп оқиды, яғни сұрақтар құрастырып, белгілеп, ал 2-оқушы тек жауап берем деп оқиды. Уақыт болған соң, сұрақ қойып, оған екіншісі жауап береді. Сұрақ аяқталған соң, керісінше орын ауысады.


Топтық жұмыс. Оқушылар 2 топқа бөлінеді.

1-топ: Күн жүйесіндегі ғаламшарлардың айналуын көрсетеді

2-топ: Жерді Күннің және өз өсінің айналуын көрсетеді.

3-топ: Жердің өз өсі мен орбитаға орналасу бұрышын анықтап, салдарын талдаңыз


Оқушылар топта келесі тапсырмаларды орындайды:

Тапсырма - 1. Суреттегі бос орынды толтыр.

Тапсырма - 2. Суретте көрсетілген құбылыстарды және күндерін жаз.

Тапсырма – 3. Жердің ішкі құрылысының қабаттарын жаз.


Дескрипторлар:

  • Жердің өз білігінен айналу салдарын біледі;

  • Жердің Күнді айнала қозғалуын, салдарын, маусымдардың өзгеру уақытын біледі;

  • Жердің ішкі құрылысын сипаттап, талдайды

Қайталау жүргізеді







Мәтін бойынша жұптық жұмыс атқарады

















Қосымша 2


Бейнеролик «Макро және микроәлем»




А3 қағаз

маркерлер

Қосымша 3

Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы: 45 беттегі Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңіз

  • Кері байланыс: «Плюс, Минус, Қызықты» әдісі.

Оқушылар сабақ барысында алған білімдерін, қолынан келмей жатқан тұстары мен қызықты болған ақпараттарын жазады.

Қорытынды ойларын талқылайды


Қосымша 4












Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жоспары


Бөлім

Ғалам. Жер. Адам

Педагогтың аты-жөні

Мукан П.Н

Күні

6ә-25.09.24, 6б-26.09.24

Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Жер өрістері және олардың құрамдас бөліктері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.2.3.1 Жер қабықтарының өзара байланыс тәсілдерін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

  • Жер қабықтарын (литосфера, атмосфера, гидросфера, биосфера) бір-бірінен ажыратады;

  • Жер қабықтарының өзара байланысына мысалдар келтіреді;

  • Жер қабықтарын тірек-сызабада графикалық түрде ұсынып, сипаттайды

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жағымды көңіл-күй орнату. Оқушыларды 4 топқа біріктіру.

(мүмкін оқушылардың өз еріктері немесе деңгейлеп алдын-ала дайындалған тізім немесе әліпби бойынша немесе өздерінің ұсыныстары бойынша т.б. бөлуге болады. Топ мүшелері көшбасшы, таймкиппер, спикер, суретші-редактор болып бір-бірін сайлайды)


Үй тапсырмасы: 45 беттегі Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңіз


Ой қозғау.

Суреттер жайлы қандай пікір бар?

- бүгін сабақ не туралы болады?

- қандай тақырыпты өтеміз?


Сұрақатарға жауап беріп, тақырыпты ашады











Тақта, маркерлер, карточкалар






Презентация


Сабақтың ортасы


10 мин








5 мин









7 мин









15 мин






Бейнематериалмен жұмыс. Оқушыларға бейнематериал көрсетпес бұрын сұрақтар легі ұсынылады:

  • Табиғат компоненттеріне мысал келтір.

  • Табиғат кешені дегеніміз не?

  • Географиялық қабық құрамына нелер кіреді?

  • Неге географиялық қабық құрамына литосфера мен атмосфера толығымен кірмейді?


Жеке жұмыс. Кестедегі сәйкестікті анықта.

Географилық нысандарды орналастыру

Атмосфера қабаты


Биосфера қабаты


Литосфера қабаты


Гидросфера қабаты


Тропосфера, Жерорта теңізі, Ядро, Флора, Озон, Мантия, Тынық мұхиты, Фауна

Жұптық жұмыс. Суреттегі табиғат кешенінің бір компонентін өзгерту барысында қандай өзгеріс болатындығын дәлелде.

Дескрипторлар:

  • Табиғат компоненттерінің өзгеруі барысында табиғат кешенінде болатын өзгерістерді саипаттайды

  • Табиғат кешендерінде болатын өзгерістерге нақты мысал келтіреді

  • Жер қабықтарының өзара байланысы туралы қорытынды жасайды


Топтық жұмыс. «Жер қабықтары бір-бірімен өте тығыз байланысты». Осы тұжырымды дәлелде.

Дескрипторлар:

  • Жер қабықтарын (литосфера, атмосфера, гидросфера, биосфера) бір-бірінен ажыратады;

  • Жер қабықтарының өзара байланысына мысалдар келтіреді;

  • Жер қабықтарын тірек-сызабада графикалық түрде ұсынып, сипаттайды

Қайталау жүргізеді







Мәтін бойынша жұптық жұмыс атқарады





























https://youtu.be/B5YhpIQyIek

Қосымша 1


Қосымша 2




Қосымша 3


Сабақтың соңы

3 мин


  • Үй тапсырмасы: Жер қабаттары бойынша кесте толтырыңыз

  • Кері байланыс: «Плюс, Минус, Қызықты» әдісі.

Оқушылар сабақ барысында алған білімдерін, қолынан келмей жатқан тұстары мен қызықты болған ақпараттарын жазады.

Қорытынды ойларын талқылайды


Қосымша 4




Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жоспары


Бөлім

Ғалам. Жер. Адам

Педагогтың аты-жөні

Мукан П.Н

Күні

6ә-01.10.24, 6б-01.10.24

Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Жердегі тіршілік

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.2.4.1 Жердегі тіршіліктің пайда болуы туралы ғылыми болжамдарды салыстыру

6.2.4.2 адамның Жерде тіршілік етуінің қазіргі жағдайларын бағалау

Сабақтың мақсаты

  • Адамның Жерде тіршілік етуінің қазіргі жағдайларын біледі;

  • Адамның Жерде тіршілік етуінің қазіргі жағдайларын бағалайды;

  • Жердегі тіршіліктің пайда болуы туралы ғылыми болжамдарды біледі;

  • Жердегі тіршіліктің пайда болуы туралы ғылыми болжамдарды салыстырады

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жағымды көңіл-күй орнату. Оқушыларды 4 топқа біріктіру.

(мүмкін оқушылардың өз еріктері немесе деңгейлеп алдын-ала дайындалған тізім немесе әліпби бойынша немесе өздерінің ұсыныстары бойынша т.б. бөлуге болады. Топ мүшелері көшбасшы, таймкиппер, спикер, суретші-редактор болып бір-бірін сайлайды)


Үй тапсырмасы: Жер қабаттары бойынша кесте толтырыңыз


Ой қозғау.

Суретпен жұмыс. Мұғалім оқушыларға сурет бойынша сұрақ қояды:

-Адамның Жерде тіршілік етуіунің қазіргі жағдайлары туралы не білесіздер?




Оқушылар үй тапсырмасы бойынша жауап береді





Сұрақатарға жауап беріп, тақырыпты ашады











Тақта, маркерлер, карточкалар






Презентация


Сабақтың ортасы


7 мин








15 мин





















15 мин

Коллаж құрастыру. Оқушылар «Адамның Жерде тіршілік етуінің қазіргі жағдайлары» атты тақырыпта коллаж құрастырады.


Дескрипторлар

-Ауа қабатының қазіргі жағдайын көрсетеді және баға береді;

-Су қабатының қазіргі жағдайын көрсетеді және баға береді.

-Биосфераның қазіргі жағдайын көрсетеді және баға береді;

-Литосфераның қазіргі жағдайын көрсетеді және баға береді.


«Жуан және жіңішке сұрақтар». Оқушылар проблемалық сұрақтарға жауап береді. Топтарда талқылайды. Содан кейін өзара түсіндірме жұмыстарын жүргізеді.

1 топ: Жаһандық жылыну қазіргі кезде қандай деңгейде? Адам тіршілігіне әсер етіп жатыр ма? Болашаққа болжам жасаңыз.

2 топ: Жаһандық жылыну гидросфераға әсер етеді ма? Гидросфераның қазіргі жағдайы адам тіршілігіне әсер етеді ма?

3 топ: Биосфераның қазіргі жағдайы қандай? Ондағы өзгерістер адамға қалай әсер етуі мүмкін?

4 топ: Литосфераның қазіргі жағдайы қандай? Ондағы өзгерістер адамға қалай әсер етуі мүмкін?


Дескрипторлар

-Жаһандық жылынудың адам өмірі мен шаруашылығына әсерін сипаттайды;

-Жаһандық жылынудың гидросфераға әсерін сипаттайды;

-Биосфера және литосфера жағадайларын сипаттайды;

-Осы қабықтарда болып жатқан өзгерістерді атайды;

-Нақты мысалдар келтіреді.


Кесте толтыру. Оқушылар мәтінді пайдалана отырып, Жердегі тіршіліктің пайда болу болжамдарын салыстырып, ерекшеліктерін анықтайды.

1 және 2 топтар абиогенездік және биогенездік болжамдарды салыстырады.

3 және 4 топтар креационизм және панспермия болжамдарын салыстырады.

Жұмыс нәтижелерін сыныпқа ұсынады.

Дескрипторлар

-Жердегі тіршіліктің пайда болу болжамдарын біледі және түсіндіреді;

-Болжамдарды өзара салыстырып, ерекшеліктерін, зерттеген ғалымдарды анықтайды;

-Қазіргі кездегі маңыздылығына баға береді;

-Қорытынды жасайды.


Коллаж құрастырады





Проблемалық сұрақтарға топпен жауап береді




















Кестемен жұмыс жасайды































Қосымша 2

А3 форматындағы қағаздар

Маркерлер

Желім


Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы: "Жерде тіршіліктің пайда болуы" атты кестені толтырыңыз

  • Кері байланыс: «Плюс, Минус, Қызықты» әдісі.

Оқушылар сабақ барысында алған білімдерін, қолынан келмей жатқан тұстары мен қызықты болған ақпараттарын жазады.

Қорытынды ойларын талқылайды


Қосымша 4





























Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жоспары


Бөлім

Ғалам. Жер. Адам

Педагогтың аты-жөні

Мукан П.Н

Күні

6ә-02.10.24, 6б-03.10.24

Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Жер бетін бейнелеу тәсілдері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.2.5.1 географиялық карталар мен шартты белгілерді жіктеу

6.2.5.2 шартты белгілерді пайдаланып, географиялық карталарды оқу

Сабақтың мақсаты

  • Географиялық карталар мен шартты белгілерді жіктейді;

  • Шартты белгілерді пайдаланып, географиялық карталарды оқи алады

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Жағымды көңіл-күй орнату. Оқушыларды 5 топқа бөлу.

(әртүрлі деңгейдегі 5 оқушыны тақтаға шығарып, кезек-кезекпен өз еріктері бойынша тобына қатысушыларды/достарын өздеріне жинауға мүмкіндік беру)


Үй тапсырмасы: "Жерде тіршіліктің пайда болуы" атты кестені толтырыңыз





Оқушылар үй тапсырмасы бойынша жауап береді











Тақта, маркерлер, карточкалар




Презентация


Сабақтың ортасы


7 мин








15 мин

















15 мин

Оқушыларға бейнематериалдың алғашқы (1:30 уақыт) бөлігін көрсетіп, төмендегі сұрақтар қойылады:

- Географиялық карта дегеніміз не?

- Географиялық картаның қандай түрлерін ажыратуға болады?

- Атластан қарап, мысалдар келтіріңдер.

Географиялық карта-Жер бетінің кішірейтіліп, жинақы түрде жазықтықта шартты белгілермен бейнеленуі.

Географиялық карталар:

  • жалпы географиялық;

  • тақырыптық;

  • кешенді (комплексная)

  • Шартты белгілер:

  • масштабтық;

  • масштабтан тыс;

  • түсіндірмелі


Жұптық жұмыс. Суретпен жұмыс:

  • Сурет пен шартты белгілерді бірге оқу

  • Шартты белгілерді жоғарыда бөлген белгілері бойынша топтастыру

Дескрипторлар:

  • Шартты белгілерді оқи алады

  • Шартты белгілерді белгілері бойынша топтастыра алады


Топтық жұмыс. Физикалық картадағы шартты белгілерді қолданып, берілген елдің физикалық нысандарына (жер бедері, су нысандары т.б.) сипаттама бер.

Дескрипторлар:

  • Картадағы шартты белгілерді оқи алады;

  • Картадағы шартты белгілерді қолдана алады;

  • Берілген елдің физикалық нысандарын сипаттай алады

Сұрақтарға жауап береді










Суретпен жұмыс жасап, шартты белгілерді белгілейді









Картамен жұмыс жасайды

























https://www.youtube.com/watch?v=eYwpWBUQtBk

«Географиялық карталар»

Презентация

4-5 слайдтар




Қосымша 2



Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы: 57 беттегі "Салыстыру" сызығын толтырыңыз

  • Кері байланыс: «Плюс, Минус, Қызықты» әдісі.

Оқушылар сабақ барысында алған білімдерін, қолынан келмей жатқан тұстары мен қызықты болған ақпараттарын жазады.

Қорытынды ойларын талқылайды


Қосымша 4












Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жоспары


Бөлім

Ғалам. Жер. Адам

Педагогтың аты-жөні

Мукан П.Н

Күні

6ә-08.10.24, 6ә-08.10.24

Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Жер бетін бейнелеу тәсілдері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.2.5.3 масштабты пайдаланып, арақашықтықты есептеу

6.2.5.4 географиялық координаттарды анықтау

Сабақтың мақсаты

  • Масштаб ұғымын және оның түрлерін білу;

  • Масштабты пайдаланып, арақашықтықты есептеу;

  • Географиялық координаталар, географиялық ендік және бойлық ұғымдарын білу;

  • Географиялық координаталарды анықтау

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Жағымды көңіл-күй орнату. Оқушыларды 5 топқа бөлу.

(әртүрлі деңгейдегі 5 оқушыны тақтаға шығарып, кезек-кезекпен өз еріктері бойынша тобына қатысушыларды/достарын өздеріне жинауға мүмкіндік беру)


Үй тапсырмасы: 57 беттегі "Салыстыру" сызығын толтырыңыз




Оқушылар үй тапсырмасы бойынша жауап береді










Тақта, маркерлер, карточкалар



Презентация


Сабақтың ортасы


10 мин








5 мин

















5 мин



10 мин


















7 мин


Жюль Верн романы бойынша түсірілген «Капитан Гранттың балалары» атты фильмнен үзінді көрсетеді. Капитан Гранттың экспедициясы мұхитта апатқа ұшырайды. Капитан Грант бөтелкеге өздерінің апатқа ұшыраған жерлерінің географиялық координаталарын қағазға жазып салып, мұхитқа лақтырады. Мұхитта ұзақ уақыт болған бөтелке ішіндегі қағаздағы жазулардың кейбір фрагменттері ғана сақталады.

-Апатқа ұшыраған кемені географиялық координаталардың көмегімен тауып алуға болады ма?


Миға шабуыл.

1.Масштаб дегеніміз не?

2.Масштабтың қандай түрлері бар? Атаулы, сандық, сызықтық масштабтар қалай бейнеленеді?

3.Географиялық координаталар дегеніміз не?

4.Экватор және меридиан дегеніміз қандай сызықтар?

5.Географиялық бойлық дегеніміз не?

6.Географиялық ендік дегеніміз не?


Дескрипторлар

-Масштабты түсіндіреді;

-Оның түрлерін түсіндіреді;

-Географиялық координаталар, ендік, бойлықты түсіндіреді;


«Бөтелкеден шыққан тапсырма». Географиялық координаталарды анықтау.

Топтар дүниежүзінің географиялық координаталар бойынша нысандарды анықтайды.


Картамен жұмыс. а) Атласты қолдана отырып, берілген нысандардың географиялық координаталарын анықта.

б) Атлас пен сызғышты пайдалана отырып, берілген қалалардың арақашықтығын масштабты пайдалана отырып анықта.

Shape 23

Астана


Shape 2

Пекин

Дескрипторлар

-Географиялық координаталар арқылы нысанды анықтайды;

-Картаның масштабын анықтайды;

-Сандық масштабты атаулы масштабқа айналдырады;

-Екі нысанның арақашықтығын сызғышпен дұрыс өлшейді;

-Масштабты пайдаланып, арақашықтықты есептейді



географиялық координатаны анықтайды








Сұрақтарға жауап береді








Картамен жұмыс жасап, координатаны анықтайды

























https://www.youtube.com/watch?v=eYwpWBUQtBk

«Географиялық карталар»

https://www.youtube.com/watch?v=X9HEBe75wfU






Карта

Сызғыш


Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы: Үйінде бар картаны алып, жоспар бойынша толық сипаттама бер


Кері байланыс: «Поезд».

Поездың әр вагоны бұл сабақтың кезеңдері. Оқушылар көмегімен сабақтың әр кезеңіндегі белсенділігін бағалайды.

Көңілді смайлик – бұл тапсырманы орындау өте қызықты!

Көңілсіз смайлик – бұл тапсырманы орындау тым қызықсыз болды!

Қорытынды ойларын талқылайды


Қосымша 4
















Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жоспары


Бөлім

Ғалам. Жер. Адам

Педагогтың аты-жөні

Мукан П.Н

Күні

6ә-09.10.24, 6б-10.10.24

Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Жер бетін бейнелеу тәсілдері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.2.5.5 сағаттық белдеулер картасын пайдаланып, уақытты анықтау

Сабақтың мақсаты

  • Сағаттық белдеу, белдеулік уақыт, даталардың ауысу сызығы ұғымдарын білу;

  • Сағаттық белдеулер картасын пайдаланып, уақытты анықтау.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Жағымды көңіл-күй орнату. Оқушыларды 5 топқа бөлу.

(әртүрлі деңгейдегі 5 оқушыны тақтаға шығарып, кезек-кезекпен өз еріктері бойынша тобына қатысушыларды/достарын өздеріне жинауға мүмкіндік беру)


Үй тапсырмасы: Үйінде бар картаны алып, жоспар бойынша толық сипаттама бер


Ой шақыру. Мұғалім оқушыларға суретті көрсетіп, сұрақ қояды:

-Неге әртүрлі елдерде түрлі уақыт?

-Оны немен түсіндіруге болады?

-Сағаттық белдеулер дегеніміз не? Олар не үшін керек?




Оқушылар үй тапсырмасы бойынша жауап береді








Бас бармақ



Тақта, маркерлер, карточкалар




Презентация


Сабақтың ортасы


7 мин








15 мин












15

  • Бір сағаттық белдеудің ішіндегі уақытты белдеулік уақыт деп атайды.

  • Географиялық карталарда 12 сағаттық белдеуде, шамамен 180º меридиан бойымен солтүстік полюстен оңтүстік полюске дейінгі аралықта даталардың ауысу сызығы жүргізілген. Бұл күнтізбенің датасының шамалаған шекарасы. Осы сызықтан батысқа қарай Жер шарында күнтізбенің жаңа датасы – жаңа күні басталады.

  • Назар аудар! UTC (Coordinated Universal Time) – бұл уақыттың жаңа шкаласы. Ол атом уақытының біркелкі шкаласына негізделіп жасалған. Ол Жердің өз білігінен айналуымын тығыз байланысты GMT (Greenwich Mean Time) уақыт шкаласының орнына енгізілді.


Бейнеролик «Сағаттық белдеулер»

Бейнероликтен кейін мұғалім оқушыларға сұрақ қояды:

-Жер шарында неше сағаттық белдеу бар?

-Қазақстан қандай сағаттық белдеулерде орналасқан?


Сағатты анықтау. Оқушылар сағаттық белдеулер картасын пайдалана отырып, деңгейлік тапсырмаларды орындайды.

А деңгей

Егер Астанадағы уақыт таңғы сағат 10.00 болса, Атырауда уақыт неше? Атыраудың осы кездегі белдеулік уақытын анықта. (Жауап: Егер Астанада 10.00 болса, Атырауда уақыт 9.00).

В деңгей

Егер Лондонда уақыт түскі сағат 12.00 болса, Алматыда уақыт неше? (Жауап: Алматыдағы уақыт 17.00).

С деңгей

Инчхон (Оңтүстік Корея ) қаласынан түскі сағат 12.00 ұшып шыққан ұшақ Алматы қаласының әуежайына Астана уақытымен нешеде келіп қонады? Жолдағы ұшу уақыты шамамен 6 сағат.

(Жауап: 12-3+6=15)

Дескрипторлар

Оқушы

-Атыраудағы уақытты анықтайды;

-Лондон мен Алматы арасындағы уақыт айырмашылығын анықтайды;

-Оңтүстік Кореядан ұшып шыққан ұшақтың Алматы әуежайына ұшып келу уақытын анықтайды.

Сағатты анықтау

Сағаттық белдеу картасын пайдаланып, уақытты анықта.

Алматы, Рим, Нью-Дели қандай сағаттық белдеулерде орналасқан?

-Қазір Алматыда уақыт неше?

-Ал Римде, Нью-Делиде ше?









Сұрақтарға жауап береді








Картамен жұмыс жасап, сағатты анықтайды

























https://www.youtube.com/watch?v=LXK7BoIgop4






Карта

Сызғыш


Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы: Шартты белгілерді пайдаланып туған жерініздің картасын сызыңыз

Кері байланыс: «Поезд».

Поездың әр вагоны бұл сабақтың кезеңдері. Оқушылар көмегімен сабақтың әр кезеңіндегі белсенділігін бағалайды.

Көңілді смайлик – бұл тапсырманы орындау өте қызықты!

Көңілсіз смайлик – бұл тапсырманы орындау тым қызықсыз болды!

Қорытынды ойларын талқылайды





























Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жоспары


Бөлім

Ғалам. Жер. Адам

Педагогтың аты-жөні

Мукан П.Н

Күні

6ә-15.10.24, 6б-15.10.24

Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Материктер мен мұхиттар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.2.6.2 жоспар бойынша мұхиттар табиғатының ерекшеліктерін анықтау

Сабақтың мақсаты

  • Жоспар бойынша мұхиттар табиғатының ерекшеліктерін анықтайды;

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин







7 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Жағымды көңіл-күй орнату.



Үй тапсырмасы: Шартты белгілерді пайдаланып туған жерініздің картасын сызыңыз


«Миға шабуыл». Мұғалім оқушыларға келесі сұрақтарды қоя отырып, оқушылардың жаңа тақырып бойынша білімдерін бағалайды.

1) Ең үлкен мұхит?
2) Ең суық мұхит?
3) Ең кішкентай мұхит?
4) Неге Тынық мұхиты "тынық" деп аталады?

5) Мұхиттағы ең ірі жануар?
6) Мұхиттардың жер бедері қандай болады?
7) Мариан шұңғымасы қай мұхитта орналасқан?



Оқушылар үй тапсырмасы бойынша жауап береді





Сұрақтарға жауап береді






Бағдаршам




Тақта, маркерлер, карточкалар




Презентация


Сабақтың ортасы


10 мин








20 мин












Бейнеролик «Дүниежүзілік мұхит». Сұрақтарға жауап береді.

-Дүниежүзілік мұхиттың табиғат үшін қандай маңызы бар?

- Дүниежүзілік мұхит суының температурасы қалай өзгереді?

-Дүниежүзілік мұхит суының тұздылығы неге байланысты

-Мұхиттарды зерттеген қандай басқа да саяхатшылар, зерттеушілер бар?


Топтық жұмыс. Оқушылар мәтінді және атласты пайдалана отырып, өздеріне берілген мұхиттарды жоспар бойынша сипаттайды. Нәтижесін постер түрінде көрсетіп, сыныпқа ұсынады.

Мұхитты сипаттау жоспары:

1. Мұхит атауының шығу тегі

2. Климаттық белдеуі

3. Температурасы

4. Тұздылығы

5. Өсімдігі мен жануарлары

6. Құрамдас бөліктері (теңіз, шығанақ, бұғаз)


1 топ: Тынық мұхиты

2 топ: Атлант мұхиты

3 топ: Үнді мұхиты

4 топ: Солтүстік Мұзды мұхит


Дескрипторлар

  • Мұхит атауының шығу тарихын түсіндіреді;

  • Кесіп өтетін климаттық белдеулерді атайды;

  • Температурасын анықтайды;

  • Тұздылығын анықтайды.

  • Өсімдік пен жануарлар әлемін анықтайды;

  • Карта бойынша құрамдас бөліктерін анықтайды.













Картамен жұмыс жасап, топтық жұмыс атқарады












Карта

Сызғыш


Сабақтың соңы

5 мин


Үй тапсырмасы: Оқу атласын қолданып, АФрика құрлығының шеткі нүктелерін табыңыз

Кері байланыс: Оқушылар келесі сөйлемдерді аяқтау арқылы рефлексия жасайды:

-Мен сабақ мақсатына жеттім, себебі …

-Маған сабақ мақсатына жету қиын болды, себебі …

Қорытынды ойларын талқылайды





Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жоспары


Бөлім

Ғалам. Жер. Адам

Педагогтың аты-жөні

Мукан П.Н

Күні

6ә-16.10.24, 6б-17.10.24

Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Материктер мен мұхиттар. БЖБ 2

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.2.6.1 жоспар бойынша материктер мен олардың физикалық-географиялық аймақтарының табиғат ерекшеліктерін анықтау

Сабақтың мақсаты

  • материктер мен олардың физикалық-географиялық аймақтарының табиғат ерекшеліктерін анықтай алады;

  • материктер мен олардың физикалық-географиялық аймақтарының табиғат ерекшеліктерін жоспар бойынша сипаттай алады

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы







7 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Сынып ішінде жағымды атмосфера орнату. Оқушыларды топтарға біріктіру: Евразия, Африка, Солтүстік Америка, Оңтүстік Америка, Африка, Австралия.

Топқа бөлу: Мемлекеттің атаулары жазылып, жасырын тұрған қағаздан әр оқушы бір-бірден алады. Осы елдерді қандай ортақ ұқсастықтары бойынша топтастыруға болатындығы айтылады.

Ұсынылатын елдер:

Евразия – Қазақстан, Франция, Сауд Арабиясы, Жапония, Австрия т.б.

Солтүстік Америка – Канада, Мексика, Куба, АҚШ т.б.

Оңтүстік Америка – Аргентина, Чили, Эквадор, Колумбия т.б.

Африка – Замбия, Алжир, Египет, Конго Демократиялық республикасы т.б.

Австралия – Австралия Одағы, Жаңа Зеландия, Тасмания т.б.

Үй тапсырмасы: Оқу атласын қолданып, АФрика құрлығының шеткі нүктелерін табыңыз

Ой қозғау:

Қандай ұқсастық бойынша топтастырдыңыздар?

- бүгін сабақ не туралы болады?

- қандай тақырыпты өтеміз?



Оқушылар үй тапсырмасы бойынша жауап береді





Сұрақтарға жауап береді


















Тақта, маркерлер, карточкалар




Презентация


Сабақтың ортасы


15 мин










20 мин

Топтық жұмыс. Әр топ (Евразия, Африка, Солтүстік Америка, Оңтүстік Америка, Австралия) өз материктерін берілген жоспар негізінде талдап, ақпараттарын постерге түсіреді.


Дескрипторлар:

  • материктер мен олардың физикалық-географиялық аймақтарының табиғат ерекшеліктерін анықтайды;

  • жоспар бойынша материктер мен олардың физикалық-географиялық аймақтарының табиғат ерекшеліктерін сипаттайды;

  • материктердің физикалық географиялық жағдайына қорытынды шығарады

БЖБ 2


Постермен, топтық жұмыс атқарады











А4, маркер

Презентация

Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы: Материк немесе мұхит туралы қызықты ақпараттар жинастырып келіңіз. Ақпараттық графика жасаңыз

Кері байланыс: Оқушылар келесі сөйлемдерді аяқтау арқылы рефлексия жасайды:

-Мен сабақ мақсатына жеттім, себебі …

-Маған сабақ мақсатына жету қиын болды, себебі …

Қорытынды ойларын талқылайды

















Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жоспары


Бөлім

Ғалам. Жер. Адам

Педагогтың аты-жөні

Мукан П.Н

Күні

6ә-22.10.24, 6б-12.10.24

Сынып: 6ә,6б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Халық географиясы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.2.7.1 халықтың қоныстану заңдылықтарын анықтау

6.2.7.2 халық тығыздығының көрсеткіштеріне баға беру

6.2.7.3 дүниежүзіндегі халық тығыздығының жоғары және төмен аймақтарын анықтап, себептерін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

  • Физикалық және тығыздық карталарын талдау арқылы, халықтың қоныстану заңдылықтарын анықтайды;

  • Халық тығыздығының көрсеткіштеріне баға бере алады

  • Дүниежүзіндегі халық тығыздығының жоғары және төмен аймақтарын анықтап, себептерін түсіндіре алады

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы







7 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Жағымды көңіл-күй орнату. Оқушыларды топтарға біріктіру: алдын-ала қаламдарын жинап, сол қаламдары арқылы топтарға бөлу


Үй тапсырмасы: Материк немесе мұхит туралы қызықты ақпараттар жинастырып келіңіз. Ақпараттық графика жасаңыз


Ой қозғау:

Оқушыларға карта көрсетіледі. Картадағы әрбір түс 1 миллиард адамға тең.

Картаға мұқият қараңыздар. Қандай пікір бар?

- картада не көрсетілген?

- бүгін сабақ не туралы болады?

- қандай тақырыпты өтеміз?




Оқушылар үй тапсырмасы бойынша жауап береді





Сұрақтарға жауап береді






Бағдаршам

Тақта, маркерлер, карточкалар




Презентация


Сабақтың ортасы








20 мин












15 мин










-Қандай аймақта өмір сүрер едіңіздер?

-Халықтың қоныстануына қандай факторлар әсер етеді?

Халықтың қоныстануына әсер ететін факторлар:

жер бедері, климаты, теңізге алыс-жақындығы, аймақтың меңгерілуі т.б. Халық тығыздығының формуласы: Мұндағы р-халық тығыздығы, m- халық саны; v- елдің аумағы (ауданы).




Топтық жұмыс. Берілген критерийлер бойынша тапсырманы орындаңыз.

  • Халық тығыздығын есептеңіз.

  • Халық ең тығыз және ең сирек қоныстанған аймақты (ел) анықтаңыз.

  • Халық көп қоныстануының қандай жағымды/жағымсыз тұстары бар?

  • Халық аз қоныстануының қандай жағымды/жағымсыз тұстары бар?

Дескрипторлар:

  • Халықтың қоныстануына әсер ететін факторларды сипаттай алады;

  • Халықтың қоныстану заңдылықтарын анықтайды;

  • Халық тығыздығын есептеу формуласын қолдана алады;

  • Халық тығыздығының көрсеткіштеріне баға бере алады.

Жеке жұмыс. Халық тығыздығы картасынан төмендегі критерийлер бойынша тапсырма орындау.

  • -Халық ең көп қоныстанған 3 елді;

  • -Халық ең аз қоныстанған 3 елді кескін картаға түсіру.

-Қоныстануына қандай заңдылықтар әсер еткенін түсіндіру


Дескрипторлар:

  • Елдің шекарасын қызыл түспен белгілейді;

  • Елдің атауларын баспа әріп, қара түспен жазады;

  • 1 шаршы шақырымға қанша екенін көрсетеді


Постермен, топтық жұмыс атқарады

«Бекет» әдісі арқылы






















А4, маркер

Презентация



Қосымша 1

http://ostranah.ru/_lists/population.php

Дүние жүзі халықтарының саны



Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы: Өскемен және Алматы қалаларындағы халық тығыздылығындағы айырмашылық туралы тұжырым жасаңыз

Кері байланыс: Оқушылар келесі сөйлемдерді аяқтау арқылы рефлексия жасайды:

-Мен сабақ мақсатына жеттім, себебі …

-Маған сабақ мақсатына жету қиын болды, себебі …

Қорытынды ойларын талқылайды







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.10.2025
46
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі