сабақ жоспары

Тақырып бойынша 31 материал табылды

сабақ жоспары

Материал туралы қысқаша түсінік
қмж жазу үлгісі
Материалдың қысқаша нұсқасы


Білім беру ұйымының атауы

Ю. Сареми атындағы №107 мектеп-лицейі

Пәні

Қазақ тілі мен әдебиеті

Бөлім:

Қызым – жағадағы құндызым, Ұлым – аспандағы жұлдызым.

«Қозы Көрпеш – Баян сұлу» жыры (үзінді)

Педагогтің аты-жөні

Усманова Д

Күні:

29.01. 2026 жыл

Сыныбы: 8-«Д»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қызым – жағадағы құндызым.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.3.6.1 тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру

8.1.4.1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау

Сабақтың мақсаты:

Тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға береді.

Орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдайды.

Құндылықтарға баулу

Өзіне және айналадағы қоршаған ортаға, адамдарға деген құрмет, ынтымақтастық, жауапкершілік.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


7 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:

«Менің көңіл-күйім» жаттығуы

Мақсаты: оқушылардың көңіл-күйін игере білуге және басқаруға, қадағалауға, дұрыс бағалай білуге тәрбиелеу

Алдарыңдағы бланкіге өз көңіл-күйлеріңді суреттеп салыңдар.


Үй тапсырмасын тексеру:

11- тапсырма, 28-бет. Демеулік шылауларды пайдаланып, сөйлем құрау.

Сәлемдеседі.

Өз көңіл-күйін білдіріп, смайликтің суретін салады.









Үй жұмысын тексертеді.



«Смайликтер»










Дескриптор: 5-6 сөйлем құрап жазады – 1 ұ Демеулік шылауларды қолданады – 1ұ, Сауатты жазады – 1 ұ

Жалпы: 3 ұпай

Оқулық, жұмыс дәптерлері






Сабақтың ортасы

33 мин

Жаңа сабаққа кіріспе

Жазылым. 1-тапсырма. Жеке жұмыс. Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды қойып, мақал-мәтелді жазуды ұсынады:

Қыз — ауыл... көркі, Жігіт — ауыл... серті.

Ана... көріп, ызын ал, Ата... көріп, ыз... бер.

Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды қойып, мақал-мәтелді дұрыс жазады.


Дескриптор:


Оқулық, жұмыс дәптерлері

Оқылым

3-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, мәтінге тақырып

қойыңдар. Мазмұнына жоспар құруды тапсырады.


Саралау тәсілі: Жеке қажеттілігі бар оқушыларды (төмен деңгейлі)«қолдау» әдісі арқылы саралау Тапсырма орындауда тірек сөздер мен сөз тіркестерін ұсынып, сөйлем құрауды тапсырамын.

«Мәтінмен жұмыс»

Мәтінді түсініп оқып, мәтінге тақырып қояды. Мазмұнына жоспар құрайды.

Дескриптор:

Мәтінді түсініп оқып, мәтінге тақырып қояды – 1 ұ Мазмұнына жоспар құрайды – 1 ұпай.

Жалпы: 2 ұпай

Оқулық, жұмыс дәптерлері





Жазылым 4-тапсырма. Жұптық жұмыс. Екі мәтіндегі ақпаратты салыстыруды, мәтін мазмұнындағы ұқсастық пен айырмашылықты Венн диаграммасына түсіруді және мәтін мазмұны бойынша пікір жазуды тапсырады.


Саралау тәсілі: әр түрлі қабілеттегі оқушыларды жұптастырамын. Бір-біріне қолдау көрсете отырып, ынтымақтаса тапсырманы орындайды. Сөйлеуге уақыт беріледі. Жұбы қолдау көрсетеді.

Екі мәтіндегі ақпаратты салыстырады. Мәтін мазмұнындағы ұқсастық пен айырмашылықты Венн диаграммасына түсіреді. Ойларын дәлелдеп айтады. Мәтін мазмұны бойынша пікір жазады.

Дескриптор:

«Венн» диаграммасын жазады – 2 ұ

Мәтінге пікір жазады-1 ұ


Жалпы: 3 ұпай

Оқулық, жұмыс дәптерлері

Сабақтың соңы

5 мин

Ой толғаныс. Рефлексия

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардан кері байланыс алады.


Үйге тапсырма. Жазылым

10-тапсырма. (32-бет).

Ізетті, ибалы, бойжеткен, жасөсіпірім, келін, қылықты, абырой сөздеріне демеулік шылауларды тіркестіріп, сөйлем құрауды тапсырады.

«Еркін микрофон» әдісі.


Ізетті, ибалы, бойжеткен, жасөсіпірім, келін, қылықты, абырой сөздеріне демеулік шылауларды тіркестіріп, сөйлем құрайды.



Дескриптор:

6-7 сөйлем құрайды – 1 ұ

Демеулік шылау/ды тіркестіреді – 1ұ

Сауатты жазады – 1 ұ


Жалпы: 3 ұпай

Оқулық, жұмыс дәптерлері



Тексерді: ___________________________________________ «______»___________2026 ж

/бақылаушының аты-жөні, қолы/ тексеру мерзімі







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
16.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі