Сабақ жоспары.7 сынып.4 Зертханалық жұмыс."Серпімді деформацияларды зерделеу"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Сабақ жоспары.7 сынып.4 Зертханалық жұмыс."Серпімді деформацияларды зерделеу"

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

Денелердің өзара әрекеттесуі

Педагогтің аты-жөні


Күні:


Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

4-зертханалық жұмыс. " Серпімді деформацияларды зерделеу "


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.2.2.4 –серпімділік күшінің серіппенің ұзаруына тәуелділік графигінен қатаңдық коэфицентін анықтау;
7.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау.

Сабақтың мақсаты:

Серпімділік күшінің серіппенің ұзаруына тәуелділік графигінен қатаңдық коэфицентін анықтайды, өлшеулер жүргізеді

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.



Өтілген тақырыпты қайталау

  1. Деформация түрлерін атаңыз

  2. Гук заңының өрнегін жазып көрсетіңіз

  3. Деформация түрлеріне мысалдар келтіріңіз

Сәлемдеседі







Сұрақтарға жауап береді





Мұғалімнің кері байланысы


LED экран


30 минут





Зертханалық жұмысты орындау

4-зертханалық жұмыс. "Сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын анықтау";



  • Зертханалық сыныпқа кіргенде техникалық қауіпсіздік ережесімен таныстырылады


Зертханалық жұмыстың барысы бойынша орындайды

Берілген шамалардың бөлік құнын анықтайды кестеге жазады

Дескриптор

  • Өлшеуіш құралдардың бөлік құнын анықтап, аспаптық қателіктерін есептейді;

  • Серпімді бөлігі серіппе болып келетін мектеп динамометрін градуирлеу

  • Серпімді дененің ұзаруы мен оған әрекет ететін ауырлық күші арасындағы байланысты графикте анықтау және дененің қатаңдық коэффициентін табу

  • Зертханалық жұмыстың нәтижесін есептей алады, қорытынды жазады

  • ҚБ: өзара бағалау

Оқулық


Қосымша №1

динамометр, миллиметрлік жолақ қағаз, әрқайсысының массасы 102г болатын жүктер жиыны, қысқышы, сақинасы және жалғастырғышы (муфтасы) бар штатив

Сабақтың соңы:

5 мин





Кері байланыс

Қорытынды жасайды

Үй тапсырмасы: қайталау

Ауызша кері байланыс береді


Оқулық

















Ресурстар

Қосымша №1

4-зертханалық жұмыс. "Серпімді деформацияларды зерделеу ";

Жұмыстың мақсаты: Серпімділік күшінің серіппенің ұзаруына тәуелділік графигінен қатаңдық коэффициентін анықтау.

1-тапсырма. Серпімді бөлігі серіппе болып келетін мектеп динамометрін градуирлеу

Құрал‐жабдықтар: динамометр, миллиметрлік жолақ қағаз, әрқайсысының массасы 102г болатын жүктер жиыны, қысқышы, сақинасы және жалғастырғышы (муфтасы) бар штатив.

Жұмыстың барысы:

  1. динамометр шкаласын ақ қағазбен бүркеңдер. Қағаздың екі жағы резеңке сақиналардың көмегімен диномомтерге бекітіледі;

  2. динамометрге массалары 102г, 204г, 306г, және т.б. жүктерді іле отырып 1Н, 2Н, 3Н, т.с.с. күштерге сәйкес келетін көрсеткіш орнын белгілеңдер;

  3. көршілес сызықшалардың арасын өлшеңдер. Олар өзара тең бе ? Неліктен? Осы шкалада ньютонның оннан бір үлестерін белгілеңдер;

  4. өздерің жасаған шкаланы зауытта градуирленген динамометрдің шкаласымен салыстырыңдар;

  5. өлшеу дәлдігін бағалаңдар.

2-тапсырма. Серпімді дененің ұзаруы мен оған әрекет ететін ауырлық күші арасындағы байланысты графикте анықтау және дененің қатаңдық коэффициентін табу.

Құрал - жабдықтар: қысқышы, сақинасы және жалғастырғышы (муфтасы) бар штатив. Ұзындықтары 15-20 см болатын бірдей екі резеңке жіп, ұзындықтары 35-40 см болатын бір жолақ ақ қатырма қағаз (картон), жүктер жиынтығы, сымнан жасалған ілгек, сызғыш, мектеп динамометрі.

Жұмыстың барысы:

  1. резеңке жіптердің бір ұшын ілмектеп байлаңдар, екінші жағын қатырма қағазбен бірге штатив қысқышына бекітіңдер

(сурет 3.25). Резеңкелердің ұштарына бір деңгейде тұруына көңіл аударыңдар. Ол деңгейді қатырма қағазда белгілеп қойыңдар;

  1. ілгектің көмегімен массалары m1=m2, m2=2m, m3=3m жүктерді кезекпен бір жіпке іліңдер;

  2. резеңкенің созылған кездегі орнын белгілеңдер;

  3. денені ілгектің көмегімен екі жіпке қатар іле отырып, тәжірибені қайталаңдар; өлшеу нәтижелерін кестеге жазыңдар.

Сурет 3.25

Тәжірибе

реті

Резеңкелер

саны

Жүктің

массасы, г

Ауырлық күші

Жіптің ұзаруы,

мм

Қатаңдық,

Н/м

біреу

біреу

біреу

m1=

m1=

m1 =

F1=

F2=

F3 =

x1=

x2=

x3=


k1=

екеу

екеу

екеу

m1=

m1=

m1=

F1=

F2=

F3=

x1=

x2=

x3=


k1=


  1. ауырлық күші (серпімділік күші) мен серпімді деформацияның (ұзарудың) арасындағы байланысты координаталар остерін пайдаланып, миллиметрлік қағазда график жүзінде көрсетіңдер. Графиктің кез келген нүктесін алып, оған сәйкес келетін ұзару мен серпімділік күшін екі жағдай үшін анықтаңдар да, қатаңдығы k=F/x өрнегі бойынша табыңдар. Эксперимент дәлдігі ауқымында Гук заңы орындала ма? Тексеріңдер.


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
03.12.2023
698
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі