|
Бөлім: |
Денелердің өзара әрекеттесуі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
№5- зертханалық жұмыс. «Сырғанау үйкеліс күшін зерттеу» Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.2.6 - тыныштық, домалау және сырғанау үйкелістерін сипаттау; 7.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
7.2.2.8 - күштерді берілген
масштабта графикалық түрде көрсету;
|
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Өтілген тақырыпты қайталау
|
Сәлемдеседі Сұрақтарға жауап береді |
Мұғалімнің кері байланысы |
LED экран |
|
|
Жаңа сабақты қысқаша шолып кету Зертханалық жұмысты орындау №5-зертханалық жұмыс. " Сырғанау үйкеліс күшін зерттеу "
|
Бейнеролик арқылы жаңа сабақ мазмұнымен танысады Зертханалық жұмыстың барысы бойынша орындайды Берілген шамалардың бөлік құнын анықтайды кестеге жазады |
Дескриптор
|
https://www.youtube.com/watch?v=2-PyaXlvZVc Оқулық Қосымша №1 әртүрлі жүктер, динамометр, трибометр (жазық тақтай), наждак (зімпара) қағазы, ағаш білеуше. |
|
Сабақтың соңы: 5 мин |
Кері байланыс БББ кестесі арқылы Үй тапсырмасы: қайталау |
Ауызша кері байланыс береді |
|
Зертханалық дәптер |
Ресурстар
Қосымша №1
№5-зертханалық жұмыс. "Физикалық шамаларды өлшеу";
Жұмыстың мақсаты: әртүрлі денелердің беттеріндегі сырғанау үйкеліс күшінің модулін анықтау.
Құрал‐жабдықтар: әртүрлі жүктер, динамометр, трибометр (жазық тақтай), наждак (зімпара) қағазы, ағаш білеуше
1-тапсырма. Ағаш білеушені тақтай бетімен жылжытқандағы
сырғанау үйкеліс күшін анықтау.
Жұмыс барысы:
1)
динамометр шкаласы бөлігінің құнын және өлшеудің аспаптық қателігін
(
) анықтап
алыңдар;
2)
трибометрді (ағаш тақтайды) горизонталь орналастырып, бетіне ағаш
білеушені қойыңдар да, оны динамометрге жалғап, горизонталь бағытта
бірқалыпты түзусызықты қозғалтыңдар. Динамометрдің көрсеткен
үйкеліс күшін аспаптық қатесін көрсетіп (
)
жазыңдар;
3) тәжірибені ағаш білеуше үстіне бір, одан кейін екі жүк қойып қайталаңдар.
2-тапсырма. Ағаш білеушені зімпара (наждак) қағазының бетімен жылжытқандағы сырғанау үйкеліс күшін анықтау.
Жұмыс барысы: 1-тапсырмадағы екінші және үшінші тәжірибені қайталап жасаңдар. Өлшеу нәтижелерін төмендегі кестеге түсіріңдер:
|
Тәжірибе реті |
Аспаптық
қателік |
Ағаш пен ағаш үйкеліс күші,Н |
Ағаш пен зімпара үйкеліс күші |
|
|
|
|
|
Тәжірибе қорытындысына сүйеніп, мына сұрақтарға жауап беріңдер:
1) сырғанау үйкеліс күші үйкелісетін беттердің табиғатына жөне кедір-
бұдыр болуына тәуелді бола ма?
2) сырғанау үйкеліс күшін қандай тәсілдермен арттыруға және азайтуға
болады?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары.7 сынып.5 Зертханалық жұмыс."Сырғанау үйкеліс күшін зерттеу"
Сабақ жоспары.7 сынып.5 Зертханалық жұмыс."Сырғанау үйкеліс күшін зерттеу"
|
Бөлім: |
Денелердің өзара әрекеттесуі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
№5- зертханалық жұмыс. «Сырғанау үйкеліс күшін зерттеу» Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.2.6 - тыныштық, домалау және сырғанау үйкелістерін сипаттау; 7.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
7.2.2.8 - күштерді берілген
масштабта графикалық түрде көрсету;
|
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Өтілген тақырыпты қайталау
|
Сәлемдеседі Сұрақтарға жауап береді |
Мұғалімнің кері байланысы |
LED экран |
|
|
Жаңа сабақты қысқаша шолып кету Зертханалық жұмысты орындау №5-зертханалық жұмыс. " Сырғанау үйкеліс күшін зерттеу "
|
Бейнеролик арқылы жаңа сабақ мазмұнымен танысады Зертханалық жұмыстың барысы бойынша орындайды Берілген шамалардың бөлік құнын анықтайды кестеге жазады |
Дескриптор
|
https://www.youtube.com/watch?v=2-PyaXlvZVc Оқулық Қосымша №1 әртүрлі жүктер, динамометр, трибометр (жазық тақтай), наждак (зімпара) қағазы, ағаш білеуше. |
|
Сабақтың соңы: 5 мин |
Кері байланыс БББ кестесі арқылы Үй тапсырмасы: қайталау |
Ауызша кері байланыс береді |
|
Зертханалық дәптер |
Ресурстар
Қосымша №1
№5-зертханалық жұмыс. "Физикалық шамаларды өлшеу";
Жұмыстың мақсаты: әртүрлі денелердің беттеріндегі сырғанау үйкеліс күшінің модулін анықтау.
Құрал‐жабдықтар: әртүрлі жүктер, динамометр, трибометр (жазық тақтай), наждак (зімпара) қағазы, ағаш білеуше
1-тапсырма. Ағаш білеушені тақтай бетімен жылжытқандағы
сырғанау үйкеліс күшін анықтау.
Жұмыс барысы:
1)
динамометр шкаласы бөлігінің құнын және өлшеудің аспаптық қателігін
(
) анықтап
алыңдар;
2)
трибометрді (ағаш тақтайды) горизонталь орналастырып, бетіне ағаш
білеушені қойыңдар да, оны динамометрге жалғап, горизонталь бағытта
бірқалыпты түзусызықты қозғалтыңдар. Динамометрдің көрсеткен
үйкеліс күшін аспаптық қатесін көрсетіп (
)
жазыңдар;
3) тәжірибені ағаш білеуше үстіне бір, одан кейін екі жүк қойып қайталаңдар.
2-тапсырма. Ағаш білеушені зімпара (наждак) қағазының бетімен жылжытқандағы сырғанау үйкеліс күшін анықтау.
Жұмыс барысы: 1-тапсырмадағы екінші және үшінші тәжірибені қайталап жасаңдар. Өлшеу нәтижелерін төмендегі кестеге түсіріңдер:
|
Тәжірибе реті |
Аспаптық
қателік |
Ағаш пен ағаш үйкеліс күші,Н |
Ағаш пен зімпара үйкеліс күші |
|
|
|
|
|
Тәжірибе қорытындысына сүйеніп, мына сұрақтарға жауап беріңдер:
1) сырғанау үйкеліс күші үйкелісетін беттердің табиғатына жөне кедір-
бұдыр болуына тәуелді бола ма?
2) сырғанау үйкеліс күшін қандай тәсілдермен арттыруға және азайтуға
болады?
шағым қалдыра аласыз













