|
Бөлім: |
Денелердің өзара әрекеттесуі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Практикалық жұмыс №3 |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.2.9 - денеге әсер ететін және бір түзудің бойымен бағытталған күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
1. Сәлемдесу, оқушыларға жоқтама жасау Стикерде жазылған сөздер арқылы топқа бөлу: I топ «Физикалық шамалар», II топ «Өлшем бірліктер», III топ «Формулалар» «Доп лақтыру» әдісін пайдаланып түрлі сауалдар беру арқылы бүгінгі тақырыптың ашылуына ой түрткі саламын 1.Күш немен сипатталады? 2.Күштің өлшем бірлігі? 3.Қандай күшті теңәрекетті күш дейміз? 4.Теңәрекетті күштің анықталу формуласы? 5. Денеге бірнеше күштің әрекет етуіне мысал келтір? |
Сәлемдеседі Топка бірігеді |
Мұғалімнің кері байланысы |
Led экран |
|
15 минут |
Жаңа тақырыпты бейнеролик арқылы түсіндіру Ой қозғау арқылы жаңа сабақты ашу
Тапсырма№1 «Ойлан тап» әдісі арқылы жеке жұмыс орындайды БК: денеге әсер ететін және бір түзудің бойымен бағытталған күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтайды |
Бейнеролик көріп, жаңа сабақ мазмұнымен танысады
Оқушылар кестені толтырып, бағытын сызып көрсетеді |
Дескриптор: Тең әсерлі күшті есептейді ҚБ: «Бас бармақ» |
https://www.youtube.com/watch?v=2-PyaXlvZVc Қосымша №1 |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Тапсырма№2 Топтық жұмыс «Ізденушілік» әдісі арқылы құрылымдалған тапсырманы орындайды БК: денеге әсер ететін және бір түзудің бойымен бағытталған күштердің тең әрекетті күштің мәнін есептейді Тапсырма№3 «Көршіңмен ақылдас» әдісі арқылы жұптық тапсырма орындайды |
Оқушылар топтасып құрылымдалған тапсырманы шешеді |
Дескриптор:
ҚБ: Өзін –өзі бағалау Дескриптор:
ҚБ: Бағдаршам |
Қосымша №2 Қосымша №3 |
|
Сабақтың соңы: 5 мин |
Кері байланыс «Алма ағашы» әдісі арқылы кері байланыс береді Үй тапсырмасы: тақырыпты оқу |
Ауызша кері байланыс береді |
|
Оқулық |
Қосымша №1
А)
|
Күштің мәні |
Тең әсерлі күш, бағыттас |
Тең әсерлі күш, қарама-қарсы |
Тең әсерлі күш, 900 (перпендикуляр болса) |
|
50 Н |
|
|
|
|
40 Н |
|
|
|
Б) Арқан тарту жарысына 4 адам қатысады. Олардың екеуі F1=380Н және F2=420Н күштерді түсіріп оң жаққа, қалған екеуі F3=460Н және F4=90Н күштерді түсіріп сол жаққа тартады. Тең әсерлі күш және арқанның қозғалу бағытын сызбада сызып көрсет.
Қосымша 2

Boeing 767-300ER — әрқайсысы 27 тоннадан астам тарту күшін беретін Pratt & Whitney қозғалтқыштарымен жұмыс істейтін кең фюзеляжды, кеңейтілген қашықтыққа арналған ұшақ. Boeing 767-300 ұшу қашықтығы шамамен 900 км/сағ жылдамдықпен 10 550 км-ге жетуі мүмкін. Ұшақтардың бұл түрі 38 тонна пайдалы жүкті көтере алады, ал ұшып көтерілу кезінде салмағы 181 тоннаға дейін жетеді. Салон бизнес-кластағы 30 төсек-орынмен және жеке ойын-сауық жүйесі бар эконом-кластағы 193 төсек-орынмен жабдықталған.
Boeing 767-300 ұзақ қашықтыққа ұшуды орындайды.
-
Суреттегі ұшаққа ұшу кезінде қандай күштер әсер етеді?
-
Ауаның кедергі күші 89кН болса ұшақ аспанда ұша алады ма?
-
Бизнес класта отырған массасы 80 кг адамға ұшақта қандай күшпен әсер алады?
-
8000 км ді ұшуға қанша уақыт жұмсалады?
-
Ұшақтың ұшуына ауадағы кедергі күшінің маңызы қандай?
Қосымша 3

Суретте құмырсқалардың ағаш бұтағын тасып ойыстан өтуі бейнеленген. Бірінші құмырсқа 10 Н, екінші құмырсқа 8 Н, үшінші құмырсқа 5 Н,төртінші құмырсқа 12 Н күшті көтере алады.
-
Құмырсқалардың ағаш бұтағын көтеруге жұмсалатын тең әсерлі күш шамасы?
-
Егер соңына үшінші құмырсқаны қоятын болса бұтақты ойыстан алып өте алады ма? Неліктен?
-
Суреттегі құмырсқалардың ретін қалай орналастырғанда ойыстан алып шығуға болады ма?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары.7 сынып.Бір түзудің бойында бағытталған күштерді қосу
Сабақ жоспары.7 сынып.Бір түзудің бойында бағытталған күштерді қосу
|
Бөлім: |
Денелердің өзара әрекеттесуі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Практикалық жұмыс №3 |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.2.9 - денеге әсер ететін және бір түзудің бойымен бағытталған күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
1. Сәлемдесу, оқушыларға жоқтама жасау Стикерде жазылған сөздер арқылы топқа бөлу: I топ «Физикалық шамалар», II топ «Өлшем бірліктер», III топ «Формулалар» «Доп лақтыру» әдісін пайдаланып түрлі сауалдар беру арқылы бүгінгі тақырыптың ашылуына ой түрткі саламын 1.Күш немен сипатталады? 2.Күштің өлшем бірлігі? 3.Қандай күшті теңәрекетті күш дейміз? 4.Теңәрекетті күштің анықталу формуласы? 5. Денеге бірнеше күштің әрекет етуіне мысал келтір? |
Сәлемдеседі Топка бірігеді |
Мұғалімнің кері байланысы |
Led экран |
|
15 минут |
Жаңа тақырыпты бейнеролик арқылы түсіндіру Ой қозғау арқылы жаңа сабақты ашу
Тапсырма№1 «Ойлан тап» әдісі арқылы жеке жұмыс орындайды БК: денеге әсер ететін және бір түзудің бойымен бағытталған күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтайды |
Бейнеролик көріп, жаңа сабақ мазмұнымен танысады
Оқушылар кестені толтырып, бағытын сызып көрсетеді |
Дескриптор: Тең әсерлі күшті есептейді ҚБ: «Бас бармақ» |
https://www.youtube.com/watch?v=2-PyaXlvZVc Қосымша №1 |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Тапсырма№2 Топтық жұмыс «Ізденушілік» әдісі арқылы құрылымдалған тапсырманы орындайды БК: денеге әсер ететін және бір түзудің бойымен бағытталған күштердің тең әрекетті күштің мәнін есептейді Тапсырма№3 «Көршіңмен ақылдас» әдісі арқылы жұптық тапсырма орындайды |
Оқушылар топтасып құрылымдалған тапсырманы шешеді |
Дескриптор:
ҚБ: Өзін –өзі бағалау Дескриптор:
ҚБ: Бағдаршам |
Қосымша №2 Қосымша №3 |
|
Сабақтың соңы: 5 мин |
Кері байланыс «Алма ағашы» әдісі арқылы кері байланыс береді Үй тапсырмасы: тақырыпты оқу |
Ауызша кері байланыс береді |
|
Оқулық |
Қосымша №1
А)
|
Күштің мәні |
Тең әсерлі күш, бағыттас |
Тең әсерлі күш, қарама-қарсы |
Тең әсерлі күш, 900 (перпендикуляр болса) |
|
50 Н |
|
|
|
|
40 Н |
|
|
|
Б) Арқан тарту жарысына 4 адам қатысады. Олардың екеуі F1=380Н және F2=420Н күштерді түсіріп оң жаққа, қалған екеуі F3=460Н және F4=90Н күштерді түсіріп сол жаққа тартады. Тең әсерлі күш және арқанның қозғалу бағытын сызбада сызып көрсет.
Қосымша 2

Boeing 767-300ER — әрқайсысы 27 тоннадан астам тарту күшін беретін Pratt & Whitney қозғалтқыштарымен жұмыс істейтін кең фюзеляжды, кеңейтілген қашықтыққа арналған ұшақ. Boeing 767-300 ұшу қашықтығы шамамен 900 км/сағ жылдамдықпен 10 550 км-ге жетуі мүмкін. Ұшақтардың бұл түрі 38 тонна пайдалы жүкті көтере алады, ал ұшып көтерілу кезінде салмағы 181 тоннаға дейін жетеді. Салон бизнес-кластағы 30 төсек-орынмен және жеке ойын-сауық жүйесі бар эконом-кластағы 193 төсек-орынмен жабдықталған.
Boeing 767-300 ұзақ қашықтыққа ұшуды орындайды.
-
Суреттегі ұшаққа ұшу кезінде қандай күштер әсер етеді?
-
Ауаның кедергі күші 89кН болса ұшақ аспанда ұша алады ма?
-
Бизнес класта отырған массасы 80 кг адамға ұшақта қандай күшпен әсер алады?
-
8000 км ді ұшуға қанша уақыт жұмсалады?
-
Ұшақтың ұшуына ауадағы кедергі күшінің маңызы қандай?
Қосымша 3

Суретте құмырсқалардың ағаш бұтағын тасып ойыстан өтуі бейнеленген. Бірінші құмырсқа 10 Н, екінші құмырсқа 8 Н, үшінші құмырсқа 5 Н,төртінші құмырсқа 12 Н күшті көтере алады.
-
Құмырсқалардың ағаш бұтағын көтеруге жұмсалатын тең әсерлі күш шамасы?
-
Егер соңына үшінші құмырсқаны қоятын болса бұтақты ойыстан алып өте алады ма? Неліктен?
-
Суреттегі құмырсқалардың ретін қалай орналастырғанда ойыстан алып шығуға болады ма?
шағым қалдыра аласыз














