|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
Динамика негіздері |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бүкіләлемдік тартылыс заңы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдайды және мысалдар келтіріп, есептер шығаруда қолданады; Бүкіләлемдік тартылыс заңындағы шамалардың өзара тәуелділік байланыстарын анықтайды және есептер шығаруда қолданады; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут Сабақтың ортасы 30 минут |
Ұйымдастыру кезеңі; Оқушыларды түгелдеп, сабаққа даярлықтарын анықтап, жағымды көңіл күй қалыптастыру «Сәйкестігін тап» әдісімен үй тапсырмасын тексеру мақсатында барлық оқушыларға сәйкестендіру кестесін тарату
Оқушыларға «минус», «плюс» «ок» белгішелерін тарату арқылы 1.топ «Масса» 2.Топ «Арақашықтық» 3.топ «Күш»топтарына топтастыру. Сыни сауал: қалай ойлайсыңдар; не себепті барлық құлаған денелер жерге құлайды? Жаңа сабақ мазмұнын ашу мақсатында тақырыптар беріледі 1топ «Күш» тобына ауырлық күші 2 Топ «Масса» тобына еркін түсу үдеуі 3Топ «Арақашықтық» тобына тартылыс құбылысы Тапсырма №1 Тапсырма №2 |
Сабаққа қажетті оқу құралдарын алып, сабақ тақырыбымен, мақсатымен танысады.
Қойылған сыни сұрақтарға бірлесіп жауап іздеп, өз ойларын айтады. Жаңа тақырып мазмұнын ашады . Әр топ оқушылары берілген құрылымдық тапсырманы орындайды, берілген мәліметтерді қолдана отырып формуланы түрлендіреді, кері есеп құрастырады |
Мұғалімнің кері байланысы -бүкіләлемдік тартылыс заңындағы шамалардың өзара байланыс тәуелділігін анықтайды; - БӘТ заңының формуласымен танысады; Дескриптор:
|
Таратпа қағазы, Сәйкестендіру
кестесі Қосымша №1 Қосымша №2 |
||||||||||||||||||||||||
|
сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс: Сабақ барысында қолданған Инсерт кестесімен оқушылар жұмыс нәтижесі бойынша жиынтық кестеcі Үйге тапсырма: Оқулықта берілген есептерді шығару; |
Үй тапсырмасын жазып алу |
|
|
Қосымша №1
Тапсырма №1
9 сынып оқушылары Заңғар,Ерзат және Райымбек бүкіләлемдік тартылыс заңына есептеулер жүргізу мақсатында, өздерінің массасын, арақашықтықтарын өлшеді және Райымбек, қол сөмкесінің өзіне қандай күшпен тартылатынын да есептегісі келіп, сөмкесінің массасын таразыға тартып, анықтады, мәліметтері сәйкесінше төмендегі кестедегідей болды. Заңдағы гравитациялық тұрақтының мәні бүкіл аспан денелері, Ай, Жер, Күн, денелер үшін тұрақты шама болып табылады.
-
-
-
-
Қ с
Аты
массасы
арақашықтық
1 жағдай
1 жағдай
3 жағдай
1
Заңғар
47 kg
10 m
15m
30m
2
Ерзат
36kg
3
Райымбек
40kg
4
Қол сөмке
3.5kg
-
-
-
1. Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымда;
2. Гравитациялық тұрақтының мәнін түсіндір;
3. Бүкіләлемдік тартылыс заңындағы шамалардың өзара тәуелділік байланыстарын анықта;
4. Кестедегі мәліметтерді қолданып, Заңғар мен Ерзаттың арасындағы тартылыс күшін есепте;
5.Райымбек пен қол сөмкесінің арасындағы тартылыс күшін есепте және арақашықтығын екі есе арттырғандағы, тартылыс күшінің өзгерісін салыстыр;
Қосымша №2
Тапсырма 2

Жерден массасы 2,4 т «Қазсат» ғарыш кемесі ұшырылды. Күн мен Жер арасындағы қашықтық 15*10 7 км, жер мен күннің массалары М= 6*10 24 кг М к =2*10 30 кг
1) Ғарышкемесіне Жер тарапынан әрекет ететін ауырлық күшін есепте;
2) кемеге әсер ететін Жер мен Күннің тартылыс күштері қай нүктеде бірін бірі жоятынын анықта;
3) Ғарыш кемесінің тепе теңдік нүктесінде қалуы қаншалықты қиын екендігін түсіндір
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары.9 сынып. Бүкіләлемдік тартылыс заңы
Сабақ жоспары.9 сынып. Бүкіләлемдік тартылыс заңы
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
Динамика негіздері |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бүкіләлемдік тартылыс заңы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдайды және мысалдар келтіріп, есептер шығаруда қолданады; Бүкіләлемдік тартылыс заңындағы шамалардың өзара тәуелділік байланыстарын анықтайды және есептер шығаруда қолданады; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут Сабақтың ортасы 30 минут |
Ұйымдастыру кезеңі; Оқушыларды түгелдеп, сабаққа даярлықтарын анықтап, жағымды көңіл күй қалыптастыру «Сәйкестігін тап» әдісімен үй тапсырмасын тексеру мақсатында барлық оқушыларға сәйкестендіру кестесін тарату
Оқушыларға «минус», «плюс» «ок» белгішелерін тарату арқылы 1.топ «Масса» 2.Топ «Арақашықтық» 3.топ «Күш»топтарына топтастыру. Сыни сауал: қалай ойлайсыңдар; не себепті барлық құлаған денелер жерге құлайды? Жаңа сабақ мазмұнын ашу мақсатында тақырыптар беріледі 1топ «Күш» тобына ауырлық күші 2 Топ «Масса» тобына еркін түсу үдеуі 3Топ «Арақашықтық» тобына тартылыс құбылысы Тапсырма №1 Тапсырма №2 |
Сабаққа қажетті оқу құралдарын алып, сабақ тақырыбымен, мақсатымен танысады.
Қойылған сыни сұрақтарға бірлесіп жауап іздеп, өз ойларын айтады. Жаңа тақырып мазмұнын ашады . Әр топ оқушылары берілген құрылымдық тапсырманы орындайды, берілген мәліметтерді қолдана отырып формуланы түрлендіреді, кері есеп құрастырады |
Мұғалімнің кері байланысы -бүкіләлемдік тартылыс заңындағы шамалардың өзара байланыс тәуелділігін анықтайды; - БӘТ заңының формуласымен танысады; Дескриптор:
|
Таратпа қағазы, Сәйкестендіру
кестесі Қосымша №1 Қосымша №2 |
||||||||||||||||||||||||
|
сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс: Сабақ барысында қолданған Инсерт кестесімен оқушылар жұмыс нәтижесі бойынша жиынтық кестеcі Үйге тапсырма: Оқулықта берілген есептерді шығару; |
Үй тапсырмасын жазып алу |
|
|
Қосымша №1
Тапсырма №1
9 сынып оқушылары Заңғар,Ерзат және Райымбек бүкіләлемдік тартылыс заңына есептеулер жүргізу мақсатында, өздерінің массасын, арақашықтықтарын өлшеді және Райымбек, қол сөмкесінің өзіне қандай күшпен тартылатынын да есептегісі келіп, сөмкесінің массасын таразыға тартып, анықтады, мәліметтері сәйкесінше төмендегі кестедегідей болды. Заңдағы гравитациялық тұрақтының мәні бүкіл аспан денелері, Ай, Жер, Күн, денелер үшін тұрақты шама болып табылады.
-
-
-
-
Қ с
Аты
массасы
арақашықтық
1 жағдай
1 жағдай
3 жағдай
1
Заңғар
47 kg
10 m
15m
30m
2
Ерзат
36kg
3
Райымбек
40kg
4
Қол сөмке
3.5kg
-
-
-
1. Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымда;
2. Гравитациялық тұрақтының мәнін түсіндір;
3. Бүкіләлемдік тартылыс заңындағы шамалардың өзара тәуелділік байланыстарын анықта;
4. Кестедегі мәліметтерді қолданып, Заңғар мен Ерзаттың арасындағы тартылыс күшін есепте;
5.Райымбек пен қол сөмкесінің арасындағы тартылыс күшін есепте және арақашықтығын екі есе арттырғандағы, тартылыс күшінің өзгерісін салыстыр;
Қосымша №2
Тапсырма 2

Жерден массасы 2,4 т «Қазсат» ғарыш кемесі ұшырылды. Күн мен Жер арасындағы қашықтық 15*10 7 км, жер мен күннің массалары М= 6*10 24 кг М к =2*10 30 кг
1) Ғарышкемесіне Жер тарапынан әрекет ететін ауырлық күшін есепте;
2) кемеге әсер ететін Жер мен Күннің тартылыс күштері қай нүктеде бірін бірі жоятынын анықта;
3) Ғарыш кемесінің тепе теңдік нүктесінде қалуы қаншалықты қиын екендігін түсіндір
шағым қалдыра аласыз













