|
Бөлім: |
9.2А Динамика |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дененің салмағы. Салмақсыздық |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.2.10 Үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтау 9.2.2.11 Салмақсыздық күйді түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Үдеумен қозғалаған дененің салмағына есептер шығару Үдеумен қозғалған дененің салмағына үлгіге қарап есептер шығару |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы: 7мин Жеке жұмыс 4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Сәлемдесу 2.Оқушыларды түгелдеу 3. Сабақтың дайындығын тексеру «Мозайка» қиындысымен 3- топқа бөлемін.
Үй жұмысы: «Он сұрақ» әдісі 1.Үйкеліс күші дегеніміз не? 2. Күштің түрлерін ата? 3.Тыныштықтағы үйкеліс күші? 4.Ньютонның екінші заңын формуласын жаз? 5.ауырлық күші дегеніміз не?Бір -бірімен айырмашылығы қандай? |
Оқушылар сабаққа қажетті құрал жабдықтарын әзірлейді. Оқушылар топқа бөлінеді Сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ: « Бас бармақ» |
Кеспе қағаздар Кеспе қағаздар |
|
Сабақтың ортасы: 7мин Топтық жұмыс 10мин Жұптық жұмыс 15мин Сабақтың соңы: 2мин |
Жаңа сабақ түсіндіру кезеңі : Оқушылар «Түртіп алу» әдісі бойынша өзіне қажетті мәліметті ақпаратты жазып алады. №1 Тапсырма «Проблемалық оқыту» әдісі негізінде құрылымдық тапсырма орындалады: БК. Дененің салмағына есептер шығарады Тапсырма №2. «Біліктілер мен дағдыларды қалыптастыру» әдісі негізінде тапсырмалар орындалады. Үйге тапсырма: §20. Бақылау сұрақтары -8 17-жаттығу 1-6 есеп 105 бет |
Оқушылар оқулықтан §20. 100 бетті ашып өздеріне қажетті мәліметті жазады Оқушылар топпен бірлесіп жұмыс жасайды. Оқушылар жұптық жұмыс жасайды Кері байланыс «Маған үш нәрсені айт» әдісі Сабақ,мен сабақта, қорытынды Оқушылар өз пікірлерін стикерге жазады |
ҚБ: «БББ»кестесі Дескриптор: а ) Арманның салмағы есептейді? б)Төмен қарай қозғалып келе жатқандағы салмақты анықтайды? в) Дене қай кезде салмақсыздық күйде болатынын анықтайды? Дескриптор: а) Көпірдің ең жоғарғы нүктесідегі автомобильдің салмағын анықтаңыз. в) Аткеншектің ең төменгі нүктесіндегі салмағын анықтаңыз. |
Физика 9-сын Қазақбаева Д:М Қосымша 1 Қосымша 2 Оқулық 9-сынып Қазақбаева Д.М |
|
|
||||
Ресурстар
Қосымша 1
Арманның массасы 75 кг. Лифтке 900Н салмақ түсіре отырып жоғары қабаттағы Азаттың үйіне қарай көтерілді.
а) Арманның жерге түсіретін салмағын есепте?
б) Мәтіндегі берілген шамаларды ескере отырып Лифтің қандай үдеумен қозғалғанын тап?
г)Азат лифт төмен түсіп келеді .Оның массасы Арманның массасынан 6 кг артық болса,лифтке қандай салмақ түседі?
д) Дененің салмағын 3 есе арттыру үшін лифт қандай үдеумен жоғары көтерілу керек?
е) Арман қай кезде салмақсыздық күйде болады .Дәлелдеңіз?
Қосымша 2
Іжұп
1: Зымыран Жерден ұшып шыққан кезде х=20(t2/2) заңына сәйкес тік жоғары қарай қозғалады, зымыран салонында орналасқан Ғарышкер ұшқыштың массасы m=80кг болса,оның салмағы қандай.
2. Дене еркін құлаған кездегі қозғалысын тұжырымда:_________
ІІжұп
1: Нура өзенінің бойында қисықтық радиусы 4м болатын дөңес көпірден υ=10м/с жылдамдықпен ВАЗ2107 автокөлігі қозғалады. Автокөліктің массасы 1,1 тонна. Көпірдің ең жоғарғы нүктесідегі автомобильдің салмағын анықтаңыз.
2. Дене тік жоғары қандайда бір үдеумен қозғалады. Берілген қозғалысты тұжырымда:_______ (еркін қозғалыс, асқын салмақ, салмақсыздық)
IIІжұп
1: Мурат саябақтағы айналмалы доңғалақ әткеншекке отырып қаланы тамашалады (колесо обозрения). Доңғалақ аткеншек шеңберінің радиусы 30м, ал айналу жылдамдығы 1,5м/с тең. Аткеншектің ең төменгі нүктесіндегі салмағын анықтаңыз.
2. Дене тік төмен қандайда бір үдеумен қозғалады. Берілген қозғалысты тұжырымда:_________ (еркін қозғалыс, асқын салмақ, салмақсыздық)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары.9 сынып.Дененің салмағы.Салмақсыздық
Сабақ жоспары.9 сынып.Дененің салмағы.Салмақсыздық
|
Бөлім: |
9.2А Динамика |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дененің салмағы. Салмақсыздық |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.2.10 Үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтау 9.2.2.11 Салмақсыздық күйді түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Үдеумен қозғалаған дененің салмағына есептер шығару Үдеумен қозғалған дененің салмағына үлгіге қарап есептер шығару |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы: 7мин Жеке жұмыс 4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Сәлемдесу 2.Оқушыларды түгелдеу 3. Сабақтың дайындығын тексеру «Мозайка» қиындысымен 3- топқа бөлемін.
Үй жұмысы: «Он сұрақ» әдісі 1.Үйкеліс күші дегеніміз не? 2. Күштің түрлерін ата? 3.Тыныштықтағы үйкеліс күші? 4.Ньютонның екінші заңын формуласын жаз? 5.ауырлық күші дегеніміз не?Бір -бірімен айырмашылығы қандай? |
Оқушылар сабаққа қажетті құрал жабдықтарын әзірлейді. Оқушылар топқа бөлінеді Сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ: « Бас бармақ» |
Кеспе қағаздар Кеспе қағаздар |
|
Сабақтың ортасы: 7мин Топтық жұмыс 10мин Жұптық жұмыс 15мин Сабақтың соңы: 2мин |
Жаңа сабақ түсіндіру кезеңі : Оқушылар «Түртіп алу» әдісі бойынша өзіне қажетті мәліметті ақпаратты жазып алады. №1 Тапсырма «Проблемалық оқыту» әдісі негізінде құрылымдық тапсырма орындалады: БК. Дененің салмағына есептер шығарады Тапсырма №2. «Біліктілер мен дағдыларды қалыптастыру» әдісі негізінде тапсырмалар орындалады. Үйге тапсырма: §20. Бақылау сұрақтары -8 17-жаттығу 1-6 есеп 105 бет |
Оқушылар оқулықтан §20. 100 бетті ашып өздеріне қажетті мәліметті жазады Оқушылар топпен бірлесіп жұмыс жасайды. Оқушылар жұптық жұмыс жасайды Кері байланыс «Маған үш нәрсені айт» әдісі Сабақ,мен сабақта, қорытынды Оқушылар өз пікірлерін стикерге жазады |
ҚБ: «БББ»кестесі Дескриптор: а ) Арманның салмағы есептейді? б)Төмен қарай қозғалып келе жатқандағы салмақты анықтайды? в) Дене қай кезде салмақсыздық күйде болатынын анықтайды? Дескриптор: а) Көпірдің ең жоғарғы нүктесідегі автомобильдің салмағын анықтаңыз. в) Аткеншектің ең төменгі нүктесіндегі салмағын анықтаңыз. |
Физика 9-сын Қазақбаева Д:М Қосымша 1 Қосымша 2 Оқулық 9-сынып Қазақбаева Д.М |
|
|
||||
Ресурстар
Қосымша 1
Арманның массасы 75 кг. Лифтке 900Н салмақ түсіре отырып жоғары қабаттағы Азаттың үйіне қарай көтерілді.
а) Арманның жерге түсіретін салмағын есепте?
б) Мәтіндегі берілген шамаларды ескере отырып Лифтің қандай үдеумен қозғалғанын тап?
г)Азат лифт төмен түсіп келеді .Оның массасы Арманның массасынан 6 кг артық болса,лифтке қандай салмақ түседі?
д) Дененің салмағын 3 есе арттыру үшін лифт қандай үдеумен жоғары көтерілу керек?
е) Арман қай кезде салмақсыздық күйде болады .Дәлелдеңіз?
Қосымша 2
Іжұп
1: Зымыран Жерден ұшып шыққан кезде х=20(t2/2) заңына сәйкес тік жоғары қарай қозғалады, зымыран салонында орналасқан Ғарышкер ұшқыштың массасы m=80кг болса,оның салмағы қандай.
2. Дене еркін құлаған кездегі қозғалысын тұжырымда:_________
ІІжұп
1: Нура өзенінің бойында қисықтық радиусы 4м болатын дөңес көпірден υ=10м/с жылдамдықпен ВАЗ2107 автокөлігі қозғалады. Автокөліктің массасы 1,1 тонна. Көпірдің ең жоғарғы нүктесідегі автомобильдің салмағын анықтаңыз.
2. Дене тік жоғары қандайда бір үдеумен қозғалады. Берілген қозғалысты тұжырымда:_______ (еркін қозғалыс, асқын салмақ, салмақсыздық)
IIІжұп
1: Мурат саябақтағы айналмалы доңғалақ әткеншекке отырып қаланы тамашалады (колесо обозрения). Доңғалақ аткеншек шеңберінің радиусы 30м, ал айналу жылдамдығы 1,5м/с тең. Аткеншектің ең төменгі нүктесіндегі салмағын анықтаңыз.
2. Дене тік төмен қандайда бір үдеумен қозғалады. Берілген қозғалысты тұжырымда:_________ (еркін қозғалыс, асқын салмақ, салмақсыздық)
шағым қалдыра аласыз













