|
Бөлім: |
2-бөлім. Индустрияландыру: ұлттық өндіріс. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Орынбекова Жазира Орынбековна |
|
Күні: |
12.11.2025ж |
|
Сыныбы: |
10 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлттық өндіріс |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі /кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі/ мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау. |
|
Сабақтың мақсаты |
Берілген мәтіндегі ақпаратты графиктік мәтінге айналдырады. Графиктік мәтіндегі мәліметті талдайды, негізгі үрдісті анықтайды. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік Апталық дәйек сөз: «Тура биде туған жоқ» |
САБАҚ БАРЫСЫ:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагог іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
Ұйымдастыру 2 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, сыныпта оқушы зейінін шоғырландыру арқылы жайлы атмосфера қалыптастыру |
Оқушы назарын сабаққа аударады |
|
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 6 мин |
Алдыңғы білім. Қазақстандағы отандық өнімдер жайында өз ойларын айтады |
|
Қалыптастырушы бағалау: өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға “Жарайсың!” “Керемет” деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
|
|
2 мин |
Сабақ мақсатын оқушылармен талдайды. 10.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі /кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі/ мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау. |
Сабақ мақсатына қатысты ойларын түсіндіреді |
|
|
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 20 мин |
№1 тапсырма. Топтық жұмыс. Берілген мәтінді оқып, мәтіндегі ақпаратты гарфиктік мәтін түрінде беріңдер. «Қайрат» - «Реал Мадрид»: үлкен тойдағы ұйымдастыру олқылықтары.
Авторы: жиһанкез, блогер, журналист Динара Болат
Аса толқыныспен, асыға күткен “Қайрат” және “Реал Мадрид” ойыны да өтті. Біткен іске сыншы көп емес, көзге анық көрінген соң, халық тікелей эфир жүргізуші телеарналар сайтының, интернеттің дұрыс жұмыс істемеуіне реніштерін білдірді. Одан бөлек, билеттердің әділ сатылмау есебінен стадионда футболға қатысы жоқ адамдар көп болып, шын жанкүйерлер сыртта қалып “Қайрат” ойыншыларына қажет кезде қолдаудың болмағаны ойын кезінде анық көрінді. Стадиондағы ойынды тамашалау үшін сатылатын билеттердің бағасын да, оның бөлінуін де қарсы алушы тарап, яғни “Қайрат” ФК өзі қойды. Ұйымдастырушылардың айтуынша 2000 билет VIP қонақтар мен демеушілерге бөлінген. Соншама жанкүйердің орнын алып отырған VIP қонақтар кім? Демеушілер де сонша көп емес еді. Одан бөлек ұятты ысырып қойып, әдеткі бағасына баға қосып, билетті қолжетімсіз еткен алыпсатарлар да көп болды. Шетелдік тәжірибе Шетелдік тәжірибеде мейлі концерт, мейлі футбол болсын алыпсатарларға жол бермес үшін әр адамның атына жеке тіркелген билет жүйесі қалыптасқан. Яғни сайт, не қосымша арқылы билет сатып алу барысында міндетті түрде адамның аты-жөні, жеке құжат нөмірі немесе ЖСН көрсетіледі. Шара болатын күні 2-3 сағат ерте келіп, сатып алушы жеке құжатын көрсетіп тұлғасын растағаннан кейін ғана қағаз билеттің өзін алады. Бізде билет сату хабарландыруында 2 билеттен артық сатылмайды, тек ЖСН арқылы деп ескертілген. Алайда алыпсатарлардың қолында сонша билет қайдан жүр? Сұрақ көп. Тағы бір ең мықты тәсіл билеттерді арнайы қосымша арқылы сату. Мәселен әлемдік тур концерттері жиі өтетін Шығыс Азия, Орталық -Шығыс Азия елдерінде тек қосымшадағы QR код арқылы кіреді, скриншот мүлдем қабылданбайды. Әрі әр билет бір смартфонға тіркеліп, басқа құрылғыға жіберілсе код автоматты түрде өшеді. Бұл жүйе арқылы жасанды, көшірме билеттерді пайдалану мүлде мүмкін емес. Ал егер сатып алушы келе алмайтын жағдайда алған билетін тікелей сатып алған сайтқа өткізеді. Сайт билет жетпей қалған, күту парағына тіркелген адамға сол бекітілген бағамен қайта сатады. Бұл амал кешегідей әлеуметтік желіде “бара алмайтын болдым. Менде 2 билет бар” деп шараға аз күн қалғанда әкесінің құнын сұрайтындарға кедергі болар еді. Пайым Үлкен той өтті. Әркім өзіне алатын сабағын алды. Футболшыларымыз өзге елге қонақ болып барарда ойыншыларымыздың соңынан бұлай бір қауым ел болып бара алмайтынымыз анық. Өз жерімізге келіп тұрғанда ел болып қолдай алмағанымыз өкінішті. Бұл алғашқы үлкен той. Келесі жолы ұйымдастырушылар стадионды ойын кезінде ысқырып, айқайлап қарсыластарға менталды қысым көрсетіп, өз жігіттерімізді әр сәтте қолдап, еңселерін тіктеп жіберетін жанкүйерлерге толтырады деп үміттенейік. Бәрінен де әдетте эмоцияға сараң келетін орта жастағы қалталы азаматтар іште отырып, шын жанкүйерлердің қолдауы стадионның сыртында қалып қоюы өкінішті.
|
Оқушылар топпен бірігіп мәтінді дұрыс түсініп оқып, топта бірлескен талдау жүргізеді. Графиктік мәтінге берілген ақпаратты қалай түсіру керектігін талдау барысында әр оқушы өз ойын айтады. Оқушылар берілген дескриптор бойынша бағалайды |
Дескриптор: -мәтіндегі ақпаратты сандық ақпаратқа айналдыра алады -1 -сандық ақпаратты кестеге түсіреді-1 Мәтін мазмұнына сай график бере алады-1 |
Таратпа материалдар |
|
№2 тапсырма. Жұптық жұмыс. Оқушылар жұппен бірігіп топта жасалған жұмыстарына өзгеріс енгізіп, толықтырады.
Функционалдық сауаттылықты дамытуға арналған тапсырма ЕББҚ –тапсырма |
Оқушылар жұппен бірігіп мәтінді қайта оқиды. Жасаған графиктік кестелерін тексеріп, толықтырады. Жұппен бірігіп, жасаған графикті қорғайды. Оқушылар өздерін берілген дескриптор бойынша бағалайды |
Дескриптор -Графиктік мәтінге өзгеріс енгізеді-1. Сандық ақпаратты ауызшы түсіндіріп береді-1 Мәтіндегі ақпараттан ауытқымайды.-1
|
Таратпа материалдар. |
|
|
Сабақтың соңы ҚБ тапсырма 8 мин |
№3 тапсырма. Жеке жұмыс. Төрт сөйлемнен тұратын өз пайымыңды жаз. Менің ойымша, қолдау көрсету мен демеу патриотизмнің бір көрінісі. Себебі... Дәлелі... Мен мынадай қорытындыға келдім... |
Оқушылар өз ойын жазбаша дәптерге жазып, оқып, бөліседі. Бірін-бірі берілген дескриптор бойынша бағалайды. |
Дескриптор Ойын жүйелі жеткізеді-1 Сауатты жазады-1 Көркем жазады-1 Тақырыпты ашады-1 |
Дәптер
|
|
Үй тапсырмасын беру. 2 мин |
Түйіндеме жазу. 36-бет. |
оқу |
|
|
|
Кері байланыс 5 мин |
Кері байланыс ,,Менің термометрім,, Оқушылар жазба жұмысын жазу барысында нені үйрене алғандарын, не нәрсе қиын болғанын, не нәрсе ерекше қызығушылық тудырғанын айтады |
Оқушылар кері байланыс береді |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
сабақ жоспары. 10 сынып. қазақ тілі.
сабақ жоспары. 10 сынып. қазақ тілі.
|
Бөлім: |
2-бөлім. Индустрияландыру: ұлттық өндіріс. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Орынбекова Жазира Орынбековна |
|
Күні: |
12.11.2025ж |
|
Сыныбы: |
10 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлттық өндіріс |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі /кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі/ мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау. |
|
Сабақтың мақсаты |
Берілген мәтіндегі ақпаратты графиктік мәтінге айналдырады. Графиктік мәтіндегі мәліметті талдайды, негізгі үрдісті анықтайды. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік Апталық дәйек сөз: «Тура биде туған жоқ» |
САБАҚ БАРЫСЫ:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагог іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
Ұйымдастыру 2 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, сыныпта оқушы зейінін шоғырландыру арқылы жайлы атмосфера қалыптастыру |
Оқушы назарын сабаққа аударады |
|
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 6 мин |
Алдыңғы білім. Қазақстандағы отандық өнімдер жайында өз ойларын айтады |
|
Қалыптастырушы бағалау: өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға “Жарайсың!” “Керемет” деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
|
|
2 мин |
Сабақ мақсатын оқушылармен талдайды. 10.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі /кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі/ мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау. |
Сабақ мақсатына қатысты ойларын түсіндіреді |
|
|
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 20 мин |
№1 тапсырма. Топтық жұмыс. Берілген мәтінді оқып, мәтіндегі ақпаратты гарфиктік мәтін түрінде беріңдер. «Қайрат» - «Реал Мадрид»: үлкен тойдағы ұйымдастыру олқылықтары.
Авторы: жиһанкез, блогер, журналист Динара Болат
Аса толқыныспен, асыға күткен “Қайрат” және “Реал Мадрид” ойыны да өтті. Біткен іске сыншы көп емес, көзге анық көрінген соң, халық тікелей эфир жүргізуші телеарналар сайтының, интернеттің дұрыс жұмыс істемеуіне реніштерін білдірді. Одан бөлек, билеттердің әділ сатылмау есебінен стадионда футболға қатысы жоқ адамдар көп болып, шын жанкүйерлер сыртта қалып “Қайрат” ойыншыларына қажет кезде қолдаудың болмағаны ойын кезінде анық көрінді. Стадиондағы ойынды тамашалау үшін сатылатын билеттердің бағасын да, оның бөлінуін де қарсы алушы тарап, яғни “Қайрат” ФК өзі қойды. Ұйымдастырушылардың айтуынша 2000 билет VIP қонақтар мен демеушілерге бөлінген. Соншама жанкүйердің орнын алып отырған VIP қонақтар кім? Демеушілер де сонша көп емес еді. Одан бөлек ұятты ысырып қойып, әдеткі бағасына баға қосып, билетті қолжетімсіз еткен алыпсатарлар да көп болды. Шетелдік тәжірибе Шетелдік тәжірибеде мейлі концерт, мейлі футбол болсын алыпсатарларға жол бермес үшін әр адамның атына жеке тіркелген билет жүйесі қалыптасқан. Яғни сайт, не қосымша арқылы билет сатып алу барысында міндетті түрде адамның аты-жөні, жеке құжат нөмірі немесе ЖСН көрсетіледі. Шара болатын күні 2-3 сағат ерте келіп, сатып алушы жеке құжатын көрсетіп тұлғасын растағаннан кейін ғана қағаз билеттің өзін алады. Бізде билет сату хабарландыруында 2 билеттен артық сатылмайды, тек ЖСН арқылы деп ескертілген. Алайда алыпсатарлардың қолында сонша билет қайдан жүр? Сұрақ көп. Тағы бір ең мықты тәсіл билеттерді арнайы қосымша арқылы сату. Мәселен әлемдік тур концерттері жиі өтетін Шығыс Азия, Орталық -Шығыс Азия елдерінде тек қосымшадағы QR код арқылы кіреді, скриншот мүлдем қабылданбайды. Әрі әр билет бір смартфонға тіркеліп, басқа құрылғыға жіберілсе код автоматты түрде өшеді. Бұл жүйе арқылы жасанды, көшірме билеттерді пайдалану мүлде мүмкін емес. Ал егер сатып алушы келе алмайтын жағдайда алған билетін тікелей сатып алған сайтқа өткізеді. Сайт билет жетпей қалған, күту парағына тіркелген адамға сол бекітілген бағамен қайта сатады. Бұл амал кешегідей әлеуметтік желіде “бара алмайтын болдым. Менде 2 билет бар” деп шараға аз күн қалғанда әкесінің құнын сұрайтындарға кедергі болар еді. Пайым Үлкен той өтті. Әркім өзіне алатын сабағын алды. Футболшыларымыз өзге елге қонақ болып барарда ойыншыларымыздың соңынан бұлай бір қауым ел болып бара алмайтынымыз анық. Өз жерімізге келіп тұрғанда ел болып қолдай алмағанымыз өкінішті. Бұл алғашқы үлкен той. Келесі жолы ұйымдастырушылар стадионды ойын кезінде ысқырып, айқайлап қарсыластарға менталды қысым көрсетіп, өз жігіттерімізді әр сәтте қолдап, еңселерін тіктеп жіберетін жанкүйерлерге толтырады деп үміттенейік. Бәрінен де әдетте эмоцияға сараң келетін орта жастағы қалталы азаматтар іште отырып, шын жанкүйерлердің қолдауы стадионның сыртында қалып қоюы өкінішті.
|
Оқушылар топпен бірігіп мәтінді дұрыс түсініп оқып, топта бірлескен талдау жүргізеді. Графиктік мәтінге берілген ақпаратты қалай түсіру керектігін талдау барысында әр оқушы өз ойын айтады. Оқушылар берілген дескриптор бойынша бағалайды |
Дескриптор: -мәтіндегі ақпаратты сандық ақпаратқа айналдыра алады -1 -сандық ақпаратты кестеге түсіреді-1 Мәтін мазмұнына сай график бере алады-1 |
Таратпа материалдар |
|
№2 тапсырма. Жұптық жұмыс. Оқушылар жұппен бірігіп топта жасалған жұмыстарына өзгеріс енгізіп, толықтырады.
Функционалдық сауаттылықты дамытуға арналған тапсырма ЕББҚ –тапсырма |
Оқушылар жұппен бірігіп мәтінді қайта оқиды. Жасаған графиктік кестелерін тексеріп, толықтырады. Жұппен бірігіп, жасаған графикті қорғайды. Оқушылар өздерін берілген дескриптор бойынша бағалайды |
Дескриптор -Графиктік мәтінге өзгеріс енгізеді-1. Сандық ақпаратты ауызшы түсіндіріп береді-1 Мәтіндегі ақпараттан ауытқымайды.-1
|
Таратпа материалдар. |
|
|
Сабақтың соңы ҚБ тапсырма 8 мин |
№3 тапсырма. Жеке жұмыс. Төрт сөйлемнен тұратын өз пайымыңды жаз. Менің ойымша, қолдау көрсету мен демеу патриотизмнің бір көрінісі. Себебі... Дәлелі... Мен мынадай қорытындыға келдім... |
Оқушылар өз ойын жазбаша дәптерге жазып, оқып, бөліседі. Бірін-бірі берілген дескриптор бойынша бағалайды. |
Дескриптор Ойын жүйелі жеткізеді-1 Сауатты жазады-1 Көркем жазады-1 Тақырыпты ашады-1 |
Дәптер
|
|
Үй тапсырмасын беру. 2 мин |
Түйіндеме жазу. 36-бет. |
оқу |
|
|
|
Кері байланыс 5 мин |
Кері байланыс ,,Менің термометрім,, Оқушылар жазба жұмысын жазу барысында нені үйрене алғандарын, не нәрсе қиын болғанын, не нәрсе ерекше қызығушылық тудырғанын айтады |
Оқушылар кері байланыс береді |
|
|
шағым қалдыра аласыз













