Кузинбаева Тендык Исымовна СКО Жамбыл ауданы «Архангелка жалпы орта білім беру мектебі»КММ
Қысқа мерзімді жоспар
10 сынып қазақ тілі сабағы
|
Апта |
Күні |
Сабақ (кесте бойынша) |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Еңбекке төленетін ақы. |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Ақшанының пайда болуы жайлы түсінік беру. Оның даму тарихындағы қолданылуы мен атқаратын қызметтері және қасиетімен толығырақ таныстыру.Тақырып бойынша өтетін сөздер мен сөз тіркестерін меңгерту. Өз ойларын айта алуға дағдыландыру Стиль түрлері туралы түсінік қалыптастыру. |
|||
|
Күтілетін нәтиже |
Теңге туралы айта біледі, дұрыс сөйлем құрастыра алады, етістік райларын, шақтарын анықтап, сөйлем құрғанда дұрыс пайдалана біледі. |
|||
|
Сабақтың түрі |
Дәстүрлі сабақ |
|||
|
Оқыту түрлері |
Жұптық жұмыс |
|||
|
Ресурстар |
Бағалауға смайликтер, оқулық, доп |
|||
|
Сабақтың барысы: |
||||
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Кіріспе |
Амандасу Кім кезекші? Бүгін ауа райы қандай? |
Амандасады Кезекшінің сөзі |
||
|
І.Ұйымдастыру кезеңі ІІ Үй жұмысы |
1 Ақшаның тиімді пайдалану жолдары эссе жазу 2.Стиль түрлері |
Топқа бөліну |
||
|
ІІІ. Жаңа сабақ ІҮ. Бекіту Ү.Қорытынды ҮІ. Рефлексия Бағалау Ү. Үй тапсырмасы |
1 Диспут өткізу. Тақырыбы «Адам өміріндегі ақшаның рөлі». Мына сұрақтарға жауап беретіндей болу керек. 1.Егер сенің ақшаң болса,не істер едің? 2.Сен ақшаны орынды жұмсай аласың ба? 3.Ақшаны көп табу үшін не істеу керек? 2.Мағынаны тану Еңбекақы деген не? Еңбекақы — еңбектің күрделілігіне, саны мен сапасына сәйкес төленетін сыйлық (табыс). Еңбекақы — қаржыландыру көзіне қарамастан, ақшалай немесе заттай түрде еңбекке төленетін ақылардың барлық түрі, сондай-ақ, әр алуан сыйақылар, қосымша төлемдер, үстеме ақылар мен әлеуметтік жеңілдіктер. Еңбекақыны нормалау негізгі екі әдіс: орталықтық және келісімшарттық реттеу арқылы жүзеге асырылады. Нарықтық қарым-қатынастардың, еңбек нарығының қалыптасу жағдайында еңбекақы мөлшерін ұжымдық-келісімшарттық және жекеше-келісімшарттық реттеудің (ұжымдық және жеке еңбек келісімшарттары, шарттамалар) үлес салмағы артып келеді. Ал орталық реттеу тәртібі, негізінен, мемлекет бюджет есебінен қаржыландырылатын мекемелер мен ұйымдар қызметкерлерінің еңбегіне қатысты қолданылады. 3.Сөздікпен жұмыс жасау. еңбекақы - сыйақы - компенсация қосымша төлем - жыл сайынғы еңбек демалысы –мерекелік күндер –ақша сомасы – сумма денег орталықтық - централизованное келісімшарттық реттеу тәртібі - договорное регулирование оплаты труда Бірегей тарифтік кесте - Единой тарифной сетки Нарықтық қарым-қатынас – рыночное взаимоотношение Ұжымдық еңбек келісімшарт – коллективный трудовой договор жеке еңбек келісімшарт – индивидуальный трудовой договор 3.Стиль түрлерімен таныстыру, түсінік қалыптастыру. Стиль – өмірдің белгілі бір саласында қолданылатын, тарихи қалыптасқан тілдік құралдардың жүйесі. Басқа тілдер сияқты қазақ тілінде де әр түрлі стиль бар. Олар: сөйлеу (разговорный стиль), ғылыми (научный стиль), ресми -іс қағаздар стилі, публицистикалық, көркем әдебиет стильдері (стиль худож. литературы) Сөйлеу стилі
(разговорный
стиль) Публицистикалық стиль
(публицистический стиль) Ақша туралы мақал-мәтелдерді дәптерлеріне жазғызып, мән-мағынасын сұрақ-жауап арқылы сұрау. Стиль түрін анықтау. 1. Теңге тиыннан
өсер, Сабақты қорытындылау мақсатында оқушыларға сұрақтар қойып, жауаптар аламын. 1. Еңбекақы дегеніміз не? Басқа қандай еңбекке төленетін ақыларды білесің? Ақша адамға не үшін қажет? Қандай сөздерді білдің? Стильдің қанша түрі? Сөйлеу стиліне не жатады? Ғылыми стиль қайда қолданылады? Ресми іс- қағаздар стилі қандай? Публицистикалық стильдің ерекшеліктерін ата. Көркем әдебиет стилі дегеніміз қайдай стиль? Жаңа сөздерді қолдана отырып, еңбекақы туралы қысқаша әңгіме құрастыру. |
Мына сұрақтарға жауап
Пікірлесу , 1 топ-ғаламтордан іздеңіс, 2 топ –өздері құрады Кесте құру
жұптық жұмыс
1 -тапсырма. Өзіндік жұмыс.Оқушылар алған білімдерін қолданып, бір құжаттың үлгісін өздері құрастырады. 1. Арыз 2. Өтініш 3.
Куәлік 4. Анықтама 5.
Ұсыныс
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
сабақ жоспары 10 сынып, қазақ тілі "Еңбекке төленетін ақы"
сабақ жоспары 10 сынып, қазақ тілі "Еңбекке төленетін ақы"
Кузинбаева Тендык Исымовна СКО Жамбыл ауданы «Архангелка жалпы орта білім беру мектебі»КММ
Қысқа мерзімді жоспар
10 сынып қазақ тілі сабағы
|
Апта |
Күні |
Сабақ (кесте бойынша) |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Еңбекке төленетін ақы. |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Ақшанының пайда болуы жайлы түсінік беру. Оның даму тарихындағы қолданылуы мен атқаратын қызметтері және қасиетімен толығырақ таныстыру.Тақырып бойынша өтетін сөздер мен сөз тіркестерін меңгерту. Өз ойларын айта алуға дағдыландыру Стиль түрлері туралы түсінік қалыптастыру. |
|||
|
Күтілетін нәтиже |
Теңге туралы айта біледі, дұрыс сөйлем құрастыра алады, етістік райларын, шақтарын анықтап, сөйлем құрғанда дұрыс пайдалана біледі. |
|||
|
Сабақтың түрі |
Дәстүрлі сабақ |
|||
|
Оқыту түрлері |
Жұптық жұмыс |
|||
|
Ресурстар |
Бағалауға смайликтер, оқулық, доп |
|||
|
Сабақтың барысы: |
||||
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Кіріспе |
Амандасу Кім кезекші? Бүгін ауа райы қандай? |
Амандасады Кезекшінің сөзі |
||
|
І.Ұйымдастыру кезеңі ІІ Үй жұмысы |
1 Ақшаның тиімді пайдалану жолдары эссе жазу 2.Стиль түрлері |
Топқа бөліну |
||
|
ІІІ. Жаңа сабақ ІҮ. Бекіту Ү.Қорытынды ҮІ. Рефлексия Бағалау Ү. Үй тапсырмасы |
1 Диспут өткізу. Тақырыбы «Адам өміріндегі ақшаның рөлі». Мына сұрақтарға жауап беретіндей болу керек. 1.Егер сенің ақшаң болса,не істер едің? 2.Сен ақшаны орынды жұмсай аласың ба? 3.Ақшаны көп табу үшін не істеу керек? 2.Мағынаны тану Еңбекақы деген не? Еңбекақы — еңбектің күрделілігіне, саны мен сапасына сәйкес төленетін сыйлық (табыс). Еңбекақы — қаржыландыру көзіне қарамастан, ақшалай немесе заттай түрде еңбекке төленетін ақылардың барлық түрі, сондай-ақ, әр алуан сыйақылар, қосымша төлемдер, үстеме ақылар мен әлеуметтік жеңілдіктер. Еңбекақыны нормалау негізгі екі әдіс: орталықтық және келісімшарттық реттеу арқылы жүзеге асырылады. Нарықтық қарым-қатынастардың, еңбек нарығының қалыптасу жағдайында еңбекақы мөлшерін ұжымдық-келісімшарттық және жекеше-келісімшарттық реттеудің (ұжымдық және жеке еңбек келісімшарттары, шарттамалар) үлес салмағы артып келеді. Ал орталық реттеу тәртібі, негізінен, мемлекет бюджет есебінен қаржыландырылатын мекемелер мен ұйымдар қызметкерлерінің еңбегіне қатысты қолданылады. 3.Сөздікпен жұмыс жасау. еңбекақы - сыйақы - компенсация қосымша төлем - жыл сайынғы еңбек демалысы –мерекелік күндер –ақша сомасы – сумма денег орталықтық - централизованное келісімшарттық реттеу тәртібі - договорное регулирование оплаты труда Бірегей тарифтік кесте - Единой тарифной сетки Нарықтық қарым-қатынас – рыночное взаимоотношение Ұжымдық еңбек келісімшарт – коллективный трудовой договор жеке еңбек келісімшарт – индивидуальный трудовой договор 3.Стиль түрлерімен таныстыру, түсінік қалыптастыру. Стиль – өмірдің белгілі бір саласында қолданылатын, тарихи қалыптасқан тілдік құралдардың жүйесі. Басқа тілдер сияқты қазақ тілінде де әр түрлі стиль бар. Олар: сөйлеу (разговорный стиль), ғылыми (научный стиль), ресми -іс қағаздар стилі, публицистикалық, көркем әдебиет стильдері (стиль худож. литературы) Сөйлеу стилі
(разговорный
стиль) Публицистикалық стиль
(публицистический стиль) Ақша туралы мақал-мәтелдерді дәптерлеріне жазғызып, мән-мағынасын сұрақ-жауап арқылы сұрау. Стиль түрін анықтау. 1. Теңге тиыннан
өсер, Сабақты қорытындылау мақсатында оқушыларға сұрақтар қойып, жауаптар аламын. 1. Еңбекақы дегеніміз не? Басқа қандай еңбекке төленетін ақыларды білесің? Ақша адамға не үшін қажет? Қандай сөздерді білдің? Стильдің қанша түрі? Сөйлеу стиліне не жатады? Ғылыми стиль қайда қолданылады? Ресми іс- қағаздар стилі қандай? Публицистикалық стильдің ерекшеліктерін ата. Көркем әдебиет стилі дегеніміз қайдай стиль? Жаңа сөздерді қолдана отырып, еңбекақы туралы қысқаша әңгіме құрастыру. |
Мына сұрақтарға жауап
Пікірлесу , 1 топ-ғаламтордан іздеңіс, 2 топ –өздері құрады Кесте құру
жұптық жұмыс
1 -тапсырма. Өзіндік жұмыс.Оқушылар алған білімдерін қолданып, бір құжаттың үлгісін өздері құрастырады. 1. Арыз 2. Өтініш 3.
Куәлік 4. Анықтама 5.
Ұсыныс
|
||
шағым қалдыра аласыз













