Білім беру ұйымының атауы |
||||||
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
Бөлім: |
3.2 Қазақстанның тарихи тамырлары |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
Сатылганова Гульзина Оналбековна |
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№18 Сақ патшайымы-Томирис |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.3.4.1 дереккөздерді зерделеу арқылы Томирис туралы әңгімелеу |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
- дереккөздерді зерделеу арқылы Томирис туралы әңгімелей алады. |
|||||
Құндылықтар |
Қаңтар айы: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Тәртіп - тәрбие бастауы» |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басы 10 мин |
І. Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Нейро жаттығу» Тақтада көрсетілген суреттер бойынша нейро жаттығу жасайды. ІІ. Ой қозғау – Балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Сақ патшайымы» – Томирис». «Естегіні қазбалау» тәсілі,
ұмытпайтынын білгіміз келеді. Сабақтың мақсаттарын анықтайық. Сабақ тақырыбы мен мақсаты хабарланады. |
Біз сақтар туралы өткен сабақта оқып білдік. Сақтар – ежелгі уақытта Қазақстан аумағында тұрған халық.
және т.б.)
береді). |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
|
||
Ортасы
|
Жаңа сабақ 1. Томирис патшайым туралы не білесің? Мұғалім: Біз бүгін туып-өскен жерлерін жауларынан қорғау арқылы сақтардың өз бостандықтарын қалай сақтап қалғандығын білетін боламыз. Бабаларымыз бостандықты бәрінен биік қойған. Олардың тәуелсіздігін сақтап қалуда Томирис патшайым үлкен рөл атқарды. Сендер бүгін Ж– Томирис есімді сақтардың осы атақты билеушісі туралы көбірек білу үшін дереккөздерді оқып- үйренесіңдер.Қазақстанда кең таралған. Бұдан екі жарым жыл бұрын өмір сүрген аңызға айналған сақ патшайымын осылай атаған. Оқулықты ашыңдар, оқулық мәтінімен жұмыс істейміз. Мұғалім: – Жұптаса жұмыс істеп, бір-бірлеріңе құрастырған сұрақтарыңды қойыңдар. Сұрақтар «...Кім?», «...Не?», «Қашан...?» деген сөздерден басталады. «Сыпайы сұрақтар» тәсілі. Мұғалім: «Оқушы дәптеріндегі» А. тапсырмасын орындаңдар. 2. Кир неліктен өзінің сақтарды жеңетініне сенімді болды? Геродоттың айтуынша ,Томирис патшайым бастаған сақ әскері парсыларға қарсы шықты. 3. Сұрақтар мен тапсырмалар Неліктен сақтар парсыларды жеңді деп ойлайсың?Оны дәлелдейтін үш сөйлем құрап, әңгімелеп бар.
4. Тапсырма. Сурет бойынша Томирис пен сақ әскерін сипаттап айт. 5. Сұрақтар мен тапсырмалар Сұқбат жүргіз. Сен Томиристен парсылармен шайқас алдында және шайқастан кейін не туралы сұрар едің? 6. Саған Томиристің қандай қасиеті ұнайды? ЕБҚ тапсырмасы Мұғалімнің көмегімен орындайды.
|
Сұрақтарға жауап береді.
Томирис патшайым туралы әңгімелейді.
Жұптаса бір –біріне сұрақтар қояды.
Кир неліктен өзінің сақтарды жеңетініне сенімді болғанын айтады.
Сұрақтарға жауап береді.
Тапсырмаларды орындайды. Сурет бойынша Томирис пен сақ әскерін сипаттап айтады.
Сқхбат жүргізеді.
|
Дескрипторлар: -Томирис патшайымның сақтардың билеушісі болғанын айтады; -Оның елін қорғаған батыр әйел екенін атайды; -Томирис туралы кемінде бір нақты дерек келтіреді;
Дескрипторлар: -Кирдің сақтарды жеңемін деп сену себебін түсіндіреді; -Парсы әскерінің күшіне немесе айласына сенгенін айтады; -Геродот дерегіне сүйеніп жауап береді; -Жауабын толық сөйлеммен құрайды.
Дескрипторлар: -Томиристің сыртқы бейнесін сипаттайды; -Сақ әскерінің қару-жарағын немесе киімін атайды; -Суретке қарап өз ойын нақты жеткізеді;
|
Суреттер
Карта
Суреттер
Қима қағаздар |
||
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. Рефлексия:
|
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
сабақ жоспары 1 сынып
Білім беру ұйымының атауы |
||||||
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
Бөлім: |
3.2 Қазақстанның тарихи тамырлары |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
Сатылганова Гульзина Оналбековна |
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№18 Сақ патшайымы-Томирис |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.3.4.1 дереккөздерді зерделеу арқылы Томирис туралы әңгімелеу |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
- дереккөздерді зерделеу арқылы Томирис туралы әңгімелей алады. |
|||||
Құндылықтар |
Қаңтар айы: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Тәртіп - тәрбие бастауы» |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басы 10 мин |
І. Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Нейро жаттығу» Тақтада көрсетілген суреттер бойынша нейро жаттығу жасайды. ІІ. Ой қозғау – Балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Сақ патшайымы» – Томирис». «Естегіні қазбалау» тәсілі,
ұмытпайтынын білгіміз келеді. Сабақтың мақсаттарын анықтайық. Сабақ тақырыбы мен мақсаты хабарланады. |
Біз сақтар туралы өткен сабақта оқып білдік. Сақтар – ежелгі уақытта Қазақстан аумағында тұрған халық.
және т.б.)
береді). |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
|
||
Ортасы
|
Жаңа сабақ 1. Томирис патшайым туралы не білесің? Мұғалім: Біз бүгін туып-өскен жерлерін жауларынан қорғау арқылы сақтардың өз бостандықтарын қалай сақтап қалғандығын білетін боламыз. Бабаларымыз бостандықты бәрінен биік қойған. Олардың тәуелсіздігін сақтап қалуда Томирис патшайым үлкен рөл атқарды. Сендер бүгін Ж– Томирис есімді сақтардың осы атақты билеушісі туралы көбірек білу үшін дереккөздерді оқып- үйренесіңдер.Қазақстанда кең таралған. Бұдан екі жарым жыл бұрын өмір сүрген аңызға айналған сақ патшайымын осылай атаған. Оқулықты ашыңдар, оқулық мәтінімен жұмыс істейміз. Мұғалім: – Жұптаса жұмыс істеп, бір-бірлеріңе құрастырған сұрақтарыңды қойыңдар. Сұрақтар «...Кім?», «...Не?», «Қашан...?» деген сөздерден басталады. «Сыпайы сұрақтар» тәсілі. Мұғалім: «Оқушы дәптеріндегі» А. тапсырмасын орындаңдар. 2. Кир неліктен өзінің сақтарды жеңетініне сенімді болды? Геродоттың айтуынша ,Томирис патшайым бастаған сақ әскері парсыларға қарсы шықты. 3. Сұрақтар мен тапсырмалар Неліктен сақтар парсыларды жеңді деп ойлайсың?Оны дәлелдейтін үш сөйлем құрап, әңгімелеп бар.
4. Тапсырма. Сурет бойынша Томирис пен сақ әскерін сипаттап айт. 5. Сұрақтар мен тапсырмалар Сұқбат жүргіз. Сен Томиристен парсылармен шайқас алдында және шайқастан кейін не туралы сұрар едің? 6. Саған Томиристің қандай қасиеті ұнайды? ЕБҚ тапсырмасы Мұғалімнің көмегімен орындайды.
|
Сұрақтарға жауап береді.
Томирис патшайым туралы әңгімелейді.
Жұптаса бір –біріне сұрақтар қояды.
Кир неліктен өзінің сақтарды жеңетініне сенімді болғанын айтады.
Сұрақтарға жауап береді.
Тапсырмаларды орындайды. Сурет бойынша Томирис пен сақ әскерін сипаттап айтады.
Сқхбат жүргізеді.
|
Дескрипторлар: -Томирис патшайымның сақтардың билеушісі болғанын айтады; -Оның елін қорғаған батыр әйел екенін атайды; -Томирис туралы кемінде бір нақты дерек келтіреді;
Дескрипторлар: -Кирдің сақтарды жеңемін деп сену себебін түсіндіреді; -Парсы әскерінің күшіне немесе айласына сенгенін айтады; -Геродот дерегіне сүйеніп жауап береді; -Жауабын толық сөйлеммен құрайды.
Дескрипторлар: -Томиристің сыртқы бейнесін сипаттайды; -Сақ әскерінің қару-жарағын немесе киімін атайды; -Суретке қарап өз ойын нақты жеткізеді;
|
Суреттер
Карта
Суреттер
Қима қағаздар |
||
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. Рефлексия:
|
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз


