|
Куни: |
|
|
Синфи: |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарснинг мавзуси: |
Хх товуши ва ҳарфи |
|
Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар (таълим дастурига ҳавола) |
1.1.6.1 Тингланган материалга ўз фикрини билдириш. 1.2.8.2 унли ва ундош товушларни ажратиш, ундош товушларнинг жарангли ва жарангсиз бўлишини тушуниш. 1.4.1.1 айтилиш ва ёзилиши бир хил бўлган сўзларни кўчириш ва эшитиш орқали эсда сақлаб ёзиш. |
|
Дарснинг мақсади: |
Барча ўқувчилар: сўздаги товуш турларини тўғри талаффуз қилади Ўқувчиларнинг босим бўлаги: унли ва ундош товушларни ажратади, ундош товушларнинг жарангли ва жарангсиз бўлишини тушунади Айрим ўқувчилар: ёзиш қаторини, сатр чизиқлари, оралиғини, сатрнинг юқори ва қуйи чизиғинисақлаган ҳолда, ҳарф элементлари ва ҳарфларни бир – бири билан туташтириб, каллиграфик талабларга мос сўзларни эшитиб, эсда сақлаш орқали ёзади |
Дарснинг бориши:
|
Дарс муддати/ Вақти |
Педагогнинг ҳаракати |
Ўқувчининг ҳаракати |
Баҳолаш |
|
|
Боши: 5 минут |
Шодлик доираси: Ўқувчилар билан биргаликда
Биз кичкина боламиз Қушдек қанот қоқамиз Дунёни оралаб Ўқиб билим оламиз
Ўтилган мавзуни мустаҳкамлаш. “Савол-жавоб” усули асосида савол-жавоб ўтказиш. Ўқувчилар билан биргаликда бугунги янги дарснинг мақсади ва мавзусини аниқлаб оламиз. Конверт хат орқали болаларни иккита гурухга булиб оламиз. |
Шеърни такрорлайди
Муаллим савол беради ўқувчи саволларга жавоб беради Конвертни танлаб олишади ва ичидаги “хурмо” ва “хурозқанд” расмчалар орқали гурухга булинади |
Оғзаки
«Балли», «Офарин» сузлари билан рағбатлантириш
|
Кургазма расм қоғозлар |
|
Ўртаси: 30минут |
1-топшириқ Расмда берилган нарсалар номини бўғинга ажратиб айтинг
|
- Расмда берилган нарсалар номини бўғинга ажратиб айтади
|
Қарсак усули |
Дарслик ва дафтар |
|
|
2-топшириқ Бўғинлаб ва бутун ҳолича ўқинг. Ха хат ха-бар Хо-лиқ Хо хом халқ Хо-ли-да Хи хол хиз-мат Хур-ши-да |
- Бўғинлаб ва бутун ҳолича ўқийди. |
Смайлик бериш |
Дарслик , расмлар |
|
|
3-топшириқ 1-гурух топшириғи Холида дугонаси Хуршидага хат ёзишни бошлади. Хатни ўқинг ва давом эттиринг Салом дугонам Хуршида. Ўқишларинг яхшими? Ўлкамизга қиш яқинлашиб келмоқда. 2-гурух топшириғи Хайрулло дусти Халилдан хурозқанд харид қилди.Матнни уқинг ва давом эттиринг Х – товуши ундош товуш |
- Хатни ўқийди ва давом эттиради
-Матнни ўқийди ва давом эттиради
|
Бош бармоқ усули орқали |
Китоб расмлар |
|
|
Дафтар билан ишлаш Ҳуснихат дафтарида кичик х ҳарфини ёзинг |
Ҳуснихат дафтарида кичик «х» ҳарфини ёзади |
Юлдузчалар ёпиштириш |
Ҳуснихат дафтари |
|
|
Дам олиш дақиқаси Қуён, қуён Келгин буён Қўрқма унча Қурдик уйча Кундуз, тунда Мазза бунда. |
-ҳаракатни бажаради |
|
|
|
|
4-топшириқ Шеърни тингланг. х товушли сўзларни аниқланг 1.Хат ёздик биз акамга Бувим айтиб турдилар, Мен хат ёздим акамга:
Салом деб ёз бўтамга. Чиройли ёз, хушхат ёз, Қийналмасдан ўқисин. Эгалласин албатта, Харбий билим чўққисин.
Хатинг чиройли,десам, Хурсанд бўлмас ўқиган. Хунук-хато ҳарфингни Худди қарға чўқиган |
- шеърдаги х товушли сўзларни аниқлайди |
Конфет бериш |
Дарслик |
|
|
5-топшириқ Ўйланг ва ўйнанг. «Адашган бўғинлар» усулини танлаб сузлар тузиш Ким кимга хат ёзиши мумкин? Сиз кимга хат ёзишни хохлайсиз?
Дам олиш дақиқаси «Ким чаққон?» ўйини
Оғзи йўқ гапиради. У нима?
|
Пах Хур та Ха Роз то ш ид Ха хў мир
- хатни кимга ёзиши ҳақида айтишади
Ошхона Дорихона Шахмат хат |
Конфетлар орқали |
Карточкалар |
|
Якуни: 5 минут |
Уйга вазифа: Қайта боғланиш:
|
-Бош бармоқлари билан кўрсатади |
|
Дафтар Китоб |
|
Саралаш (фарқлаш)-Сиз қушимча ердам беришни қандай режалайсиз?Қобилиятли уқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз?
Якуний сархисоб Қандай икки нарса муваффақиятли булди? 1. 2. Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? 1. 2.
|
Бахолаш: Уқувчиларнинг узлаштиришини қандай режалайсиз? «Рағбатлантирувчи» бахолаш усули
|
Фанлараро боғланиш: Математика,қозоқ тили АКТни қуллаш:
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
сабақ жоспары 1-сынып Алифбе Хх харфи ва товуши
сабақ жоспары 1-сынып Алифбе Хх харфи ва товуши
|
Куни: |
|
|
Синфи: |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарснинг мавзуси: |
Хх товуши ва ҳарфи |
|
Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар (таълим дастурига ҳавола) |
1.1.6.1 Тингланган материалга ўз фикрини билдириш. 1.2.8.2 унли ва ундош товушларни ажратиш, ундош товушларнинг жарангли ва жарангсиз бўлишини тушуниш. 1.4.1.1 айтилиш ва ёзилиши бир хил бўлган сўзларни кўчириш ва эшитиш орқали эсда сақлаб ёзиш. |
|
Дарснинг мақсади: |
Барча ўқувчилар: сўздаги товуш турларини тўғри талаффуз қилади Ўқувчиларнинг босим бўлаги: унли ва ундош товушларни ажратади, ундош товушларнинг жарангли ва жарангсиз бўлишини тушунади Айрим ўқувчилар: ёзиш қаторини, сатр чизиқлари, оралиғини, сатрнинг юқори ва қуйи чизиғинисақлаган ҳолда, ҳарф элементлари ва ҳарфларни бир – бири билан туташтириб, каллиграфик талабларга мос сўзларни эшитиб, эсда сақлаш орқали ёзади |
Дарснинг бориши:
|
Дарс муддати/ Вақти |
Педагогнинг ҳаракати |
Ўқувчининг ҳаракати |
Баҳолаш |
|
|
Боши: 5 минут |
Шодлик доираси: Ўқувчилар билан биргаликда
Биз кичкина боламиз Қушдек қанот қоқамиз Дунёни оралаб Ўқиб билим оламиз
Ўтилган мавзуни мустаҳкамлаш. “Савол-жавоб” усули асосида савол-жавоб ўтказиш. Ўқувчилар билан биргаликда бугунги янги дарснинг мақсади ва мавзусини аниқлаб оламиз. Конверт хат орқали болаларни иккита гурухга булиб оламиз. |
Шеърни такрорлайди
Муаллим савол беради ўқувчи саволларга жавоб беради Конвертни танлаб олишади ва ичидаги “хурмо” ва “хурозқанд” расмчалар орқали гурухга булинади |
Оғзаки
«Балли», «Офарин» сузлари билан рағбатлантириш
|
Кургазма расм қоғозлар |
|
Ўртаси: 30минут |
1-топшириқ Расмда берилган нарсалар номини бўғинга ажратиб айтинг
|
- Расмда берилган нарсалар номини бўғинга ажратиб айтади
|
Қарсак усули |
Дарслик ва дафтар |
|
|
2-топшириқ Бўғинлаб ва бутун ҳолича ўқинг. Ха хат ха-бар Хо-лиқ Хо хом халқ Хо-ли-да Хи хол хиз-мат Хур-ши-да |
- Бўғинлаб ва бутун ҳолича ўқийди. |
Смайлик бериш |
Дарслик , расмлар |
|
|
3-топшириқ 1-гурух топшириғи Холида дугонаси Хуршидага хат ёзишни бошлади. Хатни ўқинг ва давом эттиринг Салом дугонам Хуршида. Ўқишларинг яхшими? Ўлкамизга қиш яқинлашиб келмоқда. 2-гурух топшириғи Хайрулло дусти Халилдан хурозқанд харид қилди.Матнни уқинг ва давом эттиринг Х – товуши ундош товуш |
- Хатни ўқийди ва давом эттиради
-Матнни ўқийди ва давом эттиради
|
Бош бармоқ усули орқали |
Китоб расмлар |
|
|
Дафтар билан ишлаш Ҳуснихат дафтарида кичик х ҳарфини ёзинг |
Ҳуснихат дафтарида кичик «х» ҳарфини ёзади |
Юлдузчалар ёпиштириш |
Ҳуснихат дафтари |
|
|
Дам олиш дақиқаси Қуён, қуён Келгин буён Қўрқма унча Қурдик уйча Кундуз, тунда Мазза бунда. |
-ҳаракатни бажаради |
|
|
|
|
4-топшириқ Шеърни тингланг. х товушли сўзларни аниқланг 1.Хат ёздик биз акамга Бувим айтиб турдилар, Мен хат ёздим акамга:
Салом деб ёз бўтамга. Чиройли ёз, хушхат ёз, Қийналмасдан ўқисин. Эгалласин албатта, Харбий билим чўққисин.
Хатинг чиройли,десам, Хурсанд бўлмас ўқиган. Хунук-хато ҳарфингни Худди қарға чўқиган |
- шеърдаги х товушли сўзларни аниқлайди |
Конфет бериш |
Дарслик |
|
|
5-топшириқ Ўйланг ва ўйнанг. «Адашган бўғинлар» усулини танлаб сузлар тузиш Ким кимга хат ёзиши мумкин? Сиз кимга хат ёзишни хохлайсиз?
Дам олиш дақиқаси «Ким чаққон?» ўйини
Оғзи йўқ гапиради. У нима?
|
Пах Хур та Ха Роз то ш ид Ха хў мир
- хатни кимга ёзиши ҳақида айтишади
Ошхона Дорихона Шахмат хат |
Конфетлар орқали |
Карточкалар |
|
Якуни: 5 минут |
Уйга вазифа: Қайта боғланиш:
|
-Бош бармоқлари билан кўрсатади |
|
Дафтар Китоб |
|
Саралаш (фарқлаш)-Сиз қушимча ердам беришни қандай режалайсиз?Қобилиятли уқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз?
Якуний сархисоб Қандай икки нарса муваффақиятли булди? 1. 2. Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? 1. 2.
|
Бахолаш: Уқувчиларнинг узлаштиришини қандай режалайсиз? «Рағбатлантирувчи» бахолаш усули
|
Фанлараро боғланиш: Математика,қозоқ тили АКТни қуллаш:
|
||
шағым қалдыра аласыз















