ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Сабақ тақырыбы:1В-бөлім. Сандар мен цифрлар («Өзім туралы», «Менің мектебім» ортақ тақырыбы аясында) Жазық фигуралар |
Мектеп: Тораңғалық НОМ КММ Пәні: математика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 17.10.18 |
Мұғалімнің аты-жөні: Тұрсынбек А.А |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
1.3.1.2 жазық фигураларды (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш) және кеңістік фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида, тікбұрышты параллепипед) тану және қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: Табыс критерийлері: |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазық және кеңістік фигураларын біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазық және кеңістік фигураларын айналадағы заттардан таба алады, ажыратады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазық фигураларын кеңістік фигураларымен сәйкестендіре алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Дескриптор: - Жазық фигураларды тапты -Қызыл түспен бояды - Кеңістіктік денелерін анықтады -Көк түспен бояды -Цилиндр пішіндес заттарды (құмырамен, барабан, қорап) анықтады -Оны фигуралармен сәйкестіндірді - Текше пішіндес заттарды( қорап, кубик) анықтады -Оныфигураменсәйкестендірді - Шар пішіндес заттарды (доп, шар, аквариум) анықтады -Оны фигурамен сәйкестендірді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар Тыңдалым Айтылым Жазылым Оқылым |
Тірек сөздер Үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш, жақ Талқыланатын мәселелер: -
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту (Мәңгілік ел) |
Еңбек және шығармашалық, өмірбойы білім алу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық
байланыс |
Сауат ашу, көркем еңбек |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім (осы тақырып бойынша оқушылар нені біледі?) |
Геометриялық фигураларды біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері (Сыныпты қадағалау) |
Сынып бөлмесінің оқушылардың өміріне қауіпсіз екендігін қадағалау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыт (минут, секунд) |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Оқушыдағы ойлау дағдылары |
Қалыптастырушы бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10
минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі: - Оқушыларды түгендеу, сабаққа әзірлігін тексеру. «Ертеңгілік шеңбер»: Өсемiз бiз күлiп-ойнап, Он саусақтың саласындай, Өсемiз бiз күлiп-ойнап, Бiр адамның баласындай. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! Белсенді оқу жаттығуы. (ҰЖ) «Пішіндер» бейнежазба Сұрақтарға жауап беру -Бейнежазбада не туралы? -Өткен сабақта қандай геометриялық фигуралармен таныстық? -Фигуралардың қандай түрлерін білесіңдер? -Кеңістік фигуралары деген не? -Басқа қандай фигуралар болуы мүмкін? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу. |
Қабылдайды, қайталайды Жауап береді |
Түсінеді Ақпаратты анықтау және іріктеусыни тұрғыдан ойлау, түсіну |
Ғажап! Тамаша! |
Шаттық шеңбері Сұрақтар тізбесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут
|
(ҰЖ) Тыңдалым мен айтылым Тәжірибе жасау 1.Конус, пирамида, паралепипед сияқты кеңістік фигураларын беріп, ақ қағазға табанын сызғызу 2. Шыққан фигураны қиып алу 3. Суретін салған фигурамен салыстыру Оқушылардан не байқағанын сұрау. Көргендері бойынша қорытынды жасату. Конустың үстел үстінен жоғары тұрғанын, оның тек табаны ғана үстелде жатқанын, ал дөңгелек түгелімен үстел бетінде орналасқанын бақылау арқылы қорытынды жасатқызу. Сондықтан конус пен дөңгелектің екі түрлі фигуралар болатынын айтамын. Олардың негізгі айырмашылығы: дөңгелек — жазық, ал конус — кеңістік геометриялық фигура екендігін айтып, қорытынды жасау. Оқушылардан тағы да қандай фигура арқылы дөңгелекті салуға болатынын сұраймын. Жауаптарын айтқызып, олардың дұрыстығын тексеруді ұсынамын. Оқушылар шар мен цилиндрді айтуы мүмкін. Цилиндрді қолданып, тәжірибені қайталап көруге болады және сызғаннан пайда болған дөңгелекті көрсетемін. Ал шарды бастырып сызудың мүмкін емес екенін, бірақ ол да кеңістік фигурасына жататынын айтып қорытындылау. Сонымен шар мен цилиндр — кеңістік фигуралары, ал дөңгелек — жазық фигура екеніне тәжірибе арқылы көз жеткізеді. -Басқа жазық фигураларды кеңістік фигуралардың табандарын сызу арқылы алауға болады ма? Тыңдалым мен айтылым (ЖЖ) Оқулықпен жұмыс 1-тапсырма. Қане тапшы: Бұл кім? Оның үйі қайда? Тыңдалым мен айтылым (ЖЖ) Проблемалық сұрақ Орындап көр.Айналаңа қара. Қоршаған ортадағы заттардың қайсысы дөңгелекке, үшбұрышқа, шаршыға және төртбұрышқа ұқсайды? Анықта. «Көңілді күн!» сергіту сәтін өткіземін. Тыңдалым мен айтылым(ТЖ) Шығарып көр. Оқушыларға тапсырмада көрсетілген суреттегі заттарға мұқият қарап, олардың жақтарының қандай пішін құрайтынын анықтайды. Тапсырма Тыңдалым мен айтылым (ТЖ) Құрастыру Сіріңке таяқшалары мен ермексазды пайдаланып, жазық фигураларын жасау отырып, пішіні жазық фигуралар болатын немесе ізі жазық фигураның пішінін елестететін заттарды табуды ұсыныңыз.
|
Мәселелерді шешеді, білімін көрсетеді Фигураларды тауып, атайды Мәселелерді шешеді, білімін көрсетеді Әуенді тыңдайды қимылдарды қайталайды Түсіндіреді, жасайды, көрсетеді, мәселені шешеді Жазық фигураларын құрастырады |
Ақпаратты анықтау және іріктеу, ұсынылған ақпаратты түсіну; мәселелерді өз сөзімен тұжырымдау, жаңа жағдайдағы түсінікті қолдану.
Бірдей фигураларда таба білу Ақпаратты анықтау, түсіну, қолдау Білу, түсіну, қолдану Ұсынылған ақпаратты түсіну; мәселелерді өз сөзімен тұжырымдау, жаңа жағдайдағы түсінікті қолдану Түсіну, қолдану |
Жоғары деңгей! Тамаша! Мен өзім бұлай істей алмас едім, жарайсыңдар! Жарайсыңдар! Тамаша! Меніңше, сендер түсіндіңдер! |
Қағаз, кеңістік және жазық фигуралары, Оқулық Сыныптағы заттар Бейнетаспа Суреттер Ермексаз, сіріңке таяқшалары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 15 минут |
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма. (ТЖ) Оқылым мен жазылым
Жазық фигураларды қызыл түспен, ал кеңістік фигураларын көк түспен бояңыз және фигураларды атаңыз. Кеңістік фигураларының атауын оқыңыз. Оларды суреттегі ұқсас заттармен сәйкестендіріп сызыңыз. |
Табады, бояйды, сәйкестендіреді |
Сыги тұрғыдан ойлау, түсіну, қолдану |
«Бутерброд» әдісі |
Тапсырмалар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Кері байланыс Оқушыларға жазық фигураларды көрсете отырып, тақырыпты қаншалықты түсінгенін білу үшін сұрақтар қойып, жауаптарын тыңдаймын: — Кез келген жазық фигураны ата. Аталған фигураның қандай ерекшелігі бар екенін білесің бе? — Цилиндрдің табанын
бастырып сызса, қандай фигура
шығады? Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ
ЖОСПАРЫ Сабақ
тақырыбы:1В-бөлім. Сандар мен
цифрлар («Өзім туралы», «Менің
мектебім» ортақ тақырыбы аясында) Жазық
фигуралар Мектеп: Тораңғалық НОМ
КММ Пәні: математика Күні: 17.10.18 Мұғалімнің
аты-жөні: Тұрсынбек
А.А Сынып: 1 Қатысқандар саны:
Қатыспағандар
саны: Сабаққа
негізделген оқу мақсаты
(мақсаттары) 1.3.1.2 жазық
фигураларды (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш) және кеңістік
фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида, тікбұрышты
параллепипед) тану және қоршаған ортадағы заттармен
сәйкестендіру Сабақ
мақсаттары: Табыс
критерийлері: Барлық оқушылар: Жазық және кеңістік
фигураларын біледі Оқушылардың басым
бөлігі: Жазық және кеңістік
фигураларын айналадағы заттардан таба алады,
ажыратады Кейбір оқушылар: Жазық фигураларын кеңістік
фигураларымен сәйкестендіре алады Бағалау
критерийлері: Жазық (үшбұрыш,
дөңгелек, шаршы,тіктөртбұрыш) фигураларды және кеңістік (куб, шар,
цилиндр, конус, пирамида, тікбұрышты параллелипипед) денелерін
ажыратады Геометриялық фигуралар
мен қоршаған ортадағы заттардың пішініне ұқсастығын
анықтайды Дескриптор: - Жазық фигураларды
тапты -Қызыл түспен
бояды - Кеңістіктік денелерін
анықтады -Көк түспен
бояды -Цилиндр пішіндес
заттарды (құмырамен, барабан, қорап)
анықтады -Оны фигуралармен
сәйкестіндірді - Текше пішіндес
заттарды( қорап, кубик) анықтады -Оныфигураменсәйкестендірді - Шар пішіндес заттарды
(доп, шар, аквариум) анықтады -Оны фигурамен
сәйкестендірді Тілдік
мақсаттар Тыңдалым Айтылым Жазылым Оқылым Тірек
сөздер Үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш,
жақ Талқыланатын
мәселелер: - Сұрақ қою және оларға
жауап іздеу Тапсырманы
орындау Геометриялық фигураларды
сызады Құндылықтарды дарыту (Мәңгілік
ел) Еңбек және шығармашалық,
өмірбойы білім алу Пәнаралық
байланыс Сауат ашу, көркем
еңбек Алдыңғы
білім (осы тақырып бойынша оқушылар
нені біледі?) Геометриялық фигураларды
біледі Қауіпсіздік және еңбекті қорғау
ережелері (Сыныпты
қадағалау) Сынып бөлмесінің оқушылардың
өміріне қауіпсіз екендігін
қадағалау Сабақтың
барысы Уақыт (минут,
секунд) Мұғалімнің
әрекеті Оқушының
әрекеті Оқушыдағы ойлау
дағдылары Қалыптастырушы
бағалау Ресурстар Сабақтың
басы 10
минут І. Ұйымдастыру
кезеңі: - Оқушыларды түгендеу, сабаққа
әзірлігін тексеру. «Ертеңгілік
шеңбер»: Өсемiз бiз
күлiп-ойнап, Он саусақтың
саласындай, Өсемiз бiз
күлiп-ойнап, Бiр адамның
баласындай. – Балалар, бір-біріміздің
қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген
қандай тамаша, қандай қуаныш! Белсенді оқу
жаттығуы.
(ҰЖ) «Пішіндер»
бейнежазба Сұрақтарға жауап
беру -Бейнежазбада не
туралы? -Өткен сабақта қандай
геометриялық фигуралармен таныстық? -Фигуралардың қандай
түрлерін білесіңдер? -Кеңістік фигуралары
деген не? -Басқа қандай фигуралар
болуы мүмкін? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын
ашу. Қабылдайды,
қайталайды Жауап
береді Түсінеді Ақпаратты
анықтау және іріктеусыни тұрғыдан
ойлау, түсіну Ғажап! Тамаша! Шаттық
шеңбері Сұрақтар
тізбесі Сабақтың
ортасы 20
минут (ҰЖ) Тыңдалым мен
айтылым Тәжірибе
жасау 1.Конус, пирамида,
паралепипед сияқты кеңістік фигураларын беріп, ақ қағазға табанын
сызғызу 2. Шыққан фигураны қиып
алу 3. Суретін салған
фигурамен салыстыру Оқушылардан не
байқағанын сұрау. Көргендері бойынша қорытынды жасату. Конустың
үстел үстінен жоғары тұрғанын, оның тек табаны ғана үстелде
жатқанын, ал дөңгелек түгелімен үстел бетінде орналасқанын бақылау
арқылы қорытынды жасатқызу. Сондықтан конус пен дөңгелектің екі
түрлі фигуралар болатынын айтамын. Олардың негізгі
айырмашылығы: дөңгелек — жазық, ал конус — кеңістік геометриялық
фигура екендігін айтып, қорытынды
жасау. Оқушылардан тағы да
қандай фигура арқылы дөңгелекті салуға болатынын сұраймын.
Жауаптарын айтқызып, олардың дұрыстығын тексеруді ұсынамын.
Оқушылар шар мен цилиндрді айтуы мүмкін. Цилиндрді қолданып,
тәжірибені қайталап көруге болады және сызғаннан пайда болған
дөңгелекті көрсетемін. Ал шарды бастырып сызудың мүмкін емес
екенін, бірақ ол да кеңістік фигурасына жататынын айтып
қорытындылау. Сонымен шар мен цилиндр — кеңістік фигуралары, ал
дөңгелек — жазық фигура екеніне тәжірибе арқылы көз
жеткізеді. -Басқа жазық фигураларды
кеңістік фигуралардың табандарын сызу арқылы алауға болады
ма? Тыңдалым мен айтылым
(ЖЖ) Оқулықпен
жұмыс 1-тапсырма. Қане тапшы: Бұл кім? Оның үйі
қайда? Тыңдалым мен айтылым (ЖЖ)
Проблемалық сұрақ Орындап
көр.Айналаңа қара. Қоршаған
ортадағы заттардың қайсысы дөңгелекке, үшбұрышқа, шаршыға және
төртбұрышқа ұқсайды? Анықта. «Көңілді күн!» сергіту сәтін
өткіземін. Тыңдалым мен
айтылым(ТЖ) Шығарып
көр. Оқушыларға тапсырмада
көрсетілген суреттегі заттарға мұқият қарап, олардың жақтарының
қандай пішін құрайтынын анықтайды. Тапсырма Тыңдалым мен
айтылым (ТЖ)
Құрастыру Сіріңке таяқшалары мен ермексазды пайдаланып,
жазық фигураларын
жасау отырып, пішіні жазық фигуралар
болатын немесе ізі жазық фигураның пішінін елестететін заттарды
табуды ұсыныңыз.
Мәселелерді шешеді,
білімін көрсетеді Фигураларды тауып,
атайды Мәселелерді шешеді,
білімін көрсетеді Әуенді тыңдайды
қимылдарды қайталайды Түсіндіреді,
жасайды, көрсетеді, мәселені
шешеді Жазық фигураларын
құрастырады Ақпаратты
анықтау және
іріктеу, ұсынылған ақпаратты
түсіну; мәселелерді
өз сөзімен
тұжырымдау, жаңа жағдайдағы түсінікті
қолдану. Бірдей фигураларда таба
білу Ақпаратты анықтау,
түсіну, қолдау Білу, түсіну,
қолдану Ұсынылған ақпаратты
түсіну; мәселелерді
өз сөзімен тұжырымдау, жаңа
жағдайдағы түсінікті
қолдану Түсіну,
қолдану Жоғары
деңгей! Тамаша! Мен өзім бұлай істей
алмас едім, жарайсыңдар! Жарайсыңдар! Тамаша! Меніңше, сендер
түсіндіңдер! Қағаз, кеңістік және
жазық фигуралары, Оқулық Сыныптағы
заттар Бейнетаспа Суреттер Ермексаз, сіріңке
таяқшалары Сабақтың
соңы 15
минут Қалыптастырушы бағалауға
арналған тапсырма. (ТЖ) Оқылым мен
жазылым Жазық фигураларды қызыл
түспен, ал кеңістік фигураларын көк түспен
бояңыз және фигураларды
атаңыз. Кеңістік фигураларының
атауын оқыңыз. Оларды суреттегі ұқсас
заттармен сәйкестендіріп
сызыңыз. Табады, бояйды,
сәйкестендіреді Сыги тұрғыдан ойлау, түсіну,
қолдану «Бутерброд»
әдісі Тапсырмалар Бағалау Кері
байланыс Оқушыларға жазық
фигураларды көрсете отырып, тақырыпты қаншалықты түсінгенін білу
үшін сұрақтар қойып, жауаптарын
тыңдаймын: — Кез келген жазық
фигураны ата. Аталған фигураның қандай ерекшелігі бар екенін
білесің бе? — Цилиндрдің табанын
бастырып сызса, қандай фигура
шығады? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||







