Табиғат пен адам.Лепті сөйлем.

Тақырып бойынша 22 материал табылды

Табиғат пен адам.Лепті сөйлем.

Материал туралы қысқаша түсінік
сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

Кәусар-Бұлақ орта мектебі

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Менің мектебім

Педагогтің аты-жөні:

Бекебаева У.Т.

Күні:


Сынып:

2сынып


Сабақтың тақырыбы:

49 сабақ. Өзіңді тексер.

БЖБ№3

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.3.7.1 сөйлем түрлерінің айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қолдану;

2.2.1.1 сұрақ қою арқылы (не істеді? қандай? неліктен?) мәтін түрлерін (әңгімелеу/сипаттау/ пайымдау) және құрылымдық бөліктерін (басы, негізгі бөлім, соңы) анықтау;

2.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау;

Сабақтың мақсаты

Өткен тақырыптарды пысықтайды

Өзін өзі тексереді

Құндылықтар және оның мақсаты:

Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік

Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ

Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу


Апта дәйексөзі: Сәттілікке деген ең дұрыс жол-тағы да бір рет қадам жасап көру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут







Өткенді пысықтау

5 минут







Сабақ

тың ортасы

20 минут
























Сергіту сәті

2 минут


























Сабақты қорыту

6минут













Қосымша тапсырма

2минут








Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуалды жақсарту


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

48-жаттығу

Өлеңді тиісті дауыс ырғағымен оқы.Өлеңді көшіріп жаз

«Ақ терек,көк терек» өлеңі




Жаңа тақырып

1-жаттығу

Берілген сөздерден үш сөйлем құрап жаз.

Тиісті тыныс белгілерін қой

Сен оқитын мектеп алыс па?

Мәтінге ат қоюға болады

Аюдың баласы не?







ФС тапсырмасы

2-жаттығу

Өлеңді қалай жатқа жазады?

Алдымен мәтінді оқып, не туралы оқығанымды көз алдыма елестетемін.Содан соң ойша жоспар құрамын.Содан кейін жоспар бойынша мәтінді жазып бастаймын.Ең соңында жазған мәтінді тексеріп шығамын.



Сергіту сәті


3-жаттығу

Сұрақтардың көмегімен суреттегі затты сипаттап жаз.

Түсі қандай?

Доптың түсі-ала

Неден жасалған?

Резеңкеден жасалған

Көлемі қандай?

Көлемі кішкене

Кімдікі?

Доп менікі


4-жаттығу

Мәтінді оқып, түрін анықта

А) әңгімелеу

Ә)сипаттау

Б)пайымдау


Мәтінге ат таңда

Сынып- екінші үйіміз



ФС тапсырмасы

5-тапсырма

Пайымдау мәтіні туралы білетіңіңді пайдаланып, жағдаяттан шығып көр.

Мәтін кейіпкері Медетке көмектес:

Жапырақ көктемде неге жасыл,күзде неге сары болады?


Үй тапсырмасы

Мәтін түрлері туралы тақырыптарды пысықтап кел.





ҚЖ:

«Мәтін түрлері» тақырыбына топтастыру жаса.









Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.





Үй тапсырмасын пысықтайды









Сөйлем құрап жазады












Өлең,мәтін жазу жолдарын түсіндіреді








Жаттығу жасайды







Затты сипаттайды










Мәтін түрін анықтайды










Жағдаяттан шығады





Үй тапсырмасын алады




Қосымша жұмыс жасайды









Кері байланыс жасайды
























Мақтап, мадақтап отыру






Дескриптор:

Өлеңді тиісті дауыс ырғағымен оқиды-1б

Өлеңді көшіріп жазады-1б


ҚБ:

«Банкомат» әдісі


Дескриптор:

Берілген сөздерден үш сөйлем құрап жазады-1б

Тиісті тыныс белгілерін қояды-1б






Дескриптор:

Өлең,мәтін жазу жолдарын түсіндіріп жазады -1б






Жарайсыңдар!





Дескриптор:

Сұрақтардың көмегімен суреттегі затты сипаттап жазады-1б








Дескриптор:

Мәтінді оқып, түрін анықтайды-1б

Мәтінге ат таңдайды-1б




Керемет!



Дескриптор:

Пайымдау мәтіні туралы білетінін пайдаланып, жағдаяттан шығып көреді-1б


Дескриптор:

Мәтін түрлері туралы тақырыптарды біледі-1б









«Екі жұлдыз,бір тілек»» әдісі





Суреттер








оқулық











Жұмыс парағы











Жұмыс парағы

















оқулық









Жұмыс дәптері







Суреттер







Жұмыс дәптері

















Кері байланыс тақтасы













































Білім беру ұйымының атауы

Кәусар-Бұлақ орта мектебі

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Менің мектебім

Педагогтің аты-жөні:

Бекебаева У.Т.

Күні:


Сынып:

2сынып


Сабақтың тақырыбы:

50 сабақ Диктант. Біздің жобамыз


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.3.7.1 сөйлем түрлерінің айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қолдану;

2.4.2.6 сөйлемдегі бір-бірімен байланысып тұрған сөздерді табу;

2.3.6.1 бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазу

Сабақтың мақсаты

Сөздерді есту бойынша дұрыс жазады

Құндылықтар және оның мақсаты:

Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік

Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ

Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу


Апта дәйексөзі: Сәттілікке деген ең дұрыс жол-тағы да бір рет қадам жасап көру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут







Өткенді пысықтау

5 минут







Сабақ

тың ортасы

20 минут














Сергіту сәті

2 минут















Сабақты қорыту

8минут







Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуалды жақсарту


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

Мәтін түрлері туралы тақырыптарды пысықтап кел.



Жаңа тақырып

Жазылатын диктант мәтінін оқып беру

Диктант


Тиін.

Тиін орманда, тоғайда болады. Ол секіруге икемді. Бұтақтан – бұтаққа, ағаштан – ағашқа секіріп жүреді. Жыртқыш аңдардан бұтаққа секіріп жүріп қорғанады. Тиін бүр, саңырауқұлақ және жаңғақпен қоректенеді. Тиінді көрсең тиме. Оны қорғап жүр.





Диктантты жаздыру


Сергіту сәті



Тапсырмалар

1«Тиін» мәтіні мәтіннің қай түріне жататынын анықта,жаз

2Жыртқыш,саңырауқұлақ сөздеріне дыбыстық талдау жаса




Біздің жобамыз

Оқулықтағы сипаттау мәтінін құрастыру жұмысымен танысу

Өзіне ұнаған бір жануарға сипаттау мәтінін құрастыру







Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.





Үй тапсырмасын пысықтайды









Мәтінді тыңдайды













Жаттығу жасайды








Тапсырмалар

ды орындайды






Сипаттау мәтінін құрайды








Кері байланыс жасайды
























Мақтап, мадақтап отыру






Дескриптор:

Мәтін түрлері туралы тақырыптарды біледі-1б




ҚБ:

«Смайликтер» әдісі









Дескриптор:

Сөздерді есту бойынша қатесіз жазады-1б

Тыныс белгілерін дұрыс қояды-1б



Дескриптор:

Мәтіннің түрлерін ажырата алады-1б

Дыбыстық талдау жасайды-1б






Жарайсыңдар!






«Бас бармақ»» әдісі





Суреттер








оқулық










Диктанттар жинағы























Тиіннің суреті






Кері байланыс тақтасы































Білім беру ұйымының атауы

Кәусар Бұлақ орта мектебі

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Менің туған өлкем

Педагогтің аты-жөні:

Бекебаева У.Т.

Күні:


Сынып:

2сынып


Сабақтың тақырыбы:

51 сабақ. Табиғат пен адам.Лепті сөйлем.

1 – 5-жаттығулар.


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.2.4.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау;

2.3.7.1 сөйлем түрлерінің айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қолдану

1.4.4.1 бас (бас) және кіші әріптерді және олардың қосындыларын жазу, санитарлық-гигиеналық талаптарға сәйкес анық жазу

Сабақтың мақсаты

Мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды

Лепті сөйлемдер құрап жазады

Құндылықтар және оның мақсаты:

Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік

Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ
Отан, ел, туған өлке туралы білу және пайымдау


Апта дәйексөзі: Сәттілікке деген ең дұрыс жол-тағы да бір рет қадам жасап көру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут







Өткенді пысықтау

5 минут







Сабақ

тың ортасы

20 минут
























Сергіту сәті

2 минут






























Сабақты қорыту

6минут














Қосымша тапсырма

2минут











Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуалды жақсарту


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

Диктант жазу барысында жіберілген қателіктермен жұмыс жасау



Тақырыпты ашу

Сөйлем түрлерімен таныстыру




Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

1-жаттығу

Өлеңді тиісті дауыс ырғағымен оқы. Тыныс белгісіне назар аудар.

Өлең не туралы?

Туған өлкеміз туралы

Өлеңге ат қой

«Туған өлке»



2-жаттығу

Табиғатқа не жатады? Суретті толықтырып айтып көр.

Тапқан сөздеріңмен төмендегі үлгі бойынша сөйлемдер құрап жаз.

Үлгі: Қандай әдемі гүл!

Алтын күннің жарқырауын-ай!

Таулар қандай биік!

Жасыл жайлау қандай әдемі!




Сергіту сәті


3-жаттығу

Тиісті дауыс ырғағымен оқыңдар.

Лепті сөйлемді тап.

-Ата-ау!

-Ау,ботам!

-Жамандықтан аулақ болу!

Өзің жақсылық дегенді қалай түсінесің?



4-жаттығу

Сөйлемдердің соңына тыныс белгілерін қойып жаз

Өзеннің жағасы қандай керемет!

Айбар шалғымен шөп шапты

Саябақтың іші сондай тып-тыныш!

Сен нешінші сыныпта оқисың?


Үй тапсырмасы

5-тапсырма

Өзің екі-үш лепті сөйлем құрап жаз.

Үлгі:

Атқан таң қандай арайлы!




ҚЖ:

Лепті сөйлемді өзің құра








Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.





Үй тапсырмасын пысықтайды









Сөйлем түрлерімен танысады






Өлең мазмұнымен жұмыс жасайды












Суретті толықтырады







Жеке жұмыс жасайды







Жаттығу жасайды







Диалогке түседі









Сөйлемдерді жазады





Үй тапсырмасын алады









Қосымша жұмыс жасайды






Кері байланыс жасайды









Мақтап, мадақтап отыру






Дескриптор:

Диктант жазу барысында жіберілген қателіктерін жөндейді-1б




ҚБ:

«Домбыра» әдісі






Дескриптор:

Өлеңді тиісті дауыс ырғағымен оқиды-1б

Өлеңге ат қояды-1б








Дескриптор:

Тапқан сөздерімен төмендегі үлгі бойынша сөйлемдер құрап жазады-1б







Жарайсыңдар!










Дескриптор:

Тиісті дауыс ырғағымен оқиды-1б

Лепті сөйлемді табады-1б



Дескриптор:

Сөйлемдердің соңына тыныс белгілерін қойып жазады-1б




Керемет!


Дескриптор:

Лепті сөйлемдер құрап жаза алады-1б














«Ұстазға хат»» әдісі





Суреттер








оқулық










Жұмыс парағы



Оқулық






Суреттер







Жұмыс дәптері








Суреттер









оқулық









Жұмыс дәптері







Суреттер







Жұмыс дәптері


















Кері байланыс тақтасы



































Білім беру ұйымының атауы

Кәусар орта мектебі

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Менің туған өлкем

Педагогтің аты-жөні:

Бекебаева У.Т

Күні:


Сынып:

2сынып


Сабақтың тақырыбы:

52 сабақ Лепті сөйлем..

(Білгісі келеді)6 – 9-жаттығулар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.1.3.1 - күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу

2.2.5.1 дереккөздерден ( сөздік,анықтамалық,энциклопедия ) мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырып, сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алу.

2.3.1.1 мұғалім көмегімен жеке сурет/сюжетті суреттер арқылы шағын сипаттау/әңгімелеу мәтіндерін құрап жазу

Сабақтың мақсаты

Сөйлем түрлерін анықтап, тиісті тыныс белгісін қояды

Түрлі дереккөздерден мәліметтер табады

Құндылықтар және оның мақсаты:

Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік

Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ
Отан, ел, туған өлке туралы білу және пайымдау


Апта дәйексөзі: Сәттілікке деген ең дұрыс жол-тағы да бір рет қадам жасап көру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут







Өткенді пысықтау

5 минут







Сабақ

тың ортасы

20 минут



















































Сергіту сәті

2 минут



Сабақты қорыту

6минут














Қосымша тапсырма

2минут

















Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуалды жақсарту


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

5-тапсырма

Өзің екі-үш лепті сөйлем құрап жаз.

Үлгі:

Атқан таң қандай арайлы!



Тақырыпты ашу

Жұмбақтарды шеш

Сөзді құрап, доп тіземін

Қоя салсаң,бір тары

Жаңалықты жеткіземін

Хабарлы сөйлем

Ойды аяқтап орақ тұрады

Жауап сөз қалап тұрады

Сұраулы сөйлем

Ұранды,шаттықты

Өкініш, аптықты

Білдіріп ойын талайдың

Шарға ине қадаймын Лепті сөйлем


Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

6-жаттығу

Өлеңді мәнерлеп оқы.

Қарамен жазылғандар қандай сөйлемдер?

Осы сұрақтардың жауабын дереккөздерден іздеп көр.

Жауабын жаз

Жаңбыр қалай тұр құйып?

Су тамшылары жиналып бұлт болады.Тамшылар ауырлағанда жаңбыр жауады

Неге ысиды күн күйіп?

Жер Күнге жақын келгенде қатты ыстық болады

Аспан неге көкпеңбек?

Жиналған ауа көзге көк болып көрінеді

Таулар неге тым биік?

Тастардың жиналуынан таулар пайда болады



7-жаттығу

Сөйлемдерді көркем жаз.

Жазған сөйлемдерің қандай сөйлем екенін айт.

Ағаштың бұтақтарын сындырма!

Гүлді жұлма!

Жауап: Екеуі де лепті сөйлем


ЕҚБ

Өлең жолдарын тиісті дауыс ырғағымен оқы. Бұлардың қандай сөйлем екенін айт

Армысың,шапағатты күніміз!

Армысың,мейірімді жеріміз!

Армысың,табиғат анамыз!

Келді сізге өзіңіздің балаңыз!



Сергіту сәті

«Нейрожаттығулар» әдісі


9-жаттығу

Көп нүктенің орнына сұрау не леп белгісінің тиістісін қойып, өлеңді мәнерлеп оқы.

-Не жомарт?

-Жер жомарт-

Адамзатты асыраған!



Үй тапсырмасы

8-тапсырма

Сурет бойынша мәтін құрастырып жаз.

Суретке қарап не айтуға болады?

Құрастырған мәтініңде лепті сөйлем болсын.



ҚЖ:

«Семантикалық карта» әдісі

Сөйлем түрлеріне қарай белгіле









Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.





Үй тапсырмасын пысықтайды









Жұмбақтар шешеді














Өлеңді мәнерлеп оқиды






Сұрақтарға жауап береді










Сөйлемдерді жазады







Жеке жұмыс жасайды







Жаттығу жасайды





Тапсырманы орындайды






Суретке қарап мәтін құрастырады











Қосымша жұмыс жасайды












Кері байланыс жасайды









Мақтап, мадақтап отыру






Дескриптор:

Лепті сөйлемдер құрап жаза алады-1б







ҚБ:

«Смайликтер» әдісі









Дескриптор:

Өлеңді мәнерлеп оқиды-1б

Сұрақтардың жауабын дереккөздерден іздеп табады-1б







Тамаша жауап!





Дескриптор:

Сөйлемдерді көркем жазады-1б

Жазған сөйлемдердің қандай сөйлем екенін айтады-1б



Жарайсыңдар!




Дескриптор:

Көп нүктенің орнына сұрау не леп белгісінің тиістісін қойып, өлеңді мәнерлеп оқиды-1б



Дескриптор:

Сурет бойыншамәтін құрастырып жазады-1б

Мәтінге лепті сөйлемдер қосады-1б




Дескриптор:

Сөйлем түрлеріне қарай кестені белгілейді

-1б











«Сенімдер» әдісі





Суреттер








оқулық










Жұмыс парағы




Оқулық






Суреттер







Жұмыс дәптері



Суреттер






оқулық







Жұмыс дәптері








Суреттер







Жұмыс дәптері







Суреттер




Оқулық






Кесте















Кері байланыс тақтасы













Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
12.03.2025
234
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі