Қысқа мерзімді жоспар
Пән: Әдебиеттік оқу
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
2-бөлім: «Менің отбасым және
достарым»
Күні:
16.10.2019
|
Мектеп: «Жайлаукөл» орта мектебі
Мұғалімнің аты-жөні: Джамбулбекова Зина
Азимхановна
Сынып: 2
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Әжетайым менің
Әже. (Ф. Оңғарсынова)
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
2.3.2.1- мұғалім көмегімен үлгі бойынша
шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып
шумақтар мен санамақтар құрастыру
|
Күтілетін нәтиже
|
Барлығы:
Өлеңді оқиды, мазмұнын
түсінеді, бағалауға қатысады, өлеңді әнімен айтады.Өлеңдегі
көркемсөздерді анықтайды.
Көпшілігі:
Тақырыпты болжайды, сөзжұмбақты
шешеді, өлең шумақтарын жалғастырады.
Кейбірі: Ашық сұрақтарға жауап береді,өлеңді
талдай алады, ұйқастырып өлең шумақтарын жалғастырады.
|
Бағалау
критерийлері
|
Сабаққа белсенді
қатысады
Мәтіннің мазмұнын түсіне
алады
Жаңа сөздерді түсіне
алады
Ұйқастырып өлең шумақтарын
жалғастырады
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Отбасылық құндылықтармен танысып, отбасы
мүшелеріне деген құрметке, бірлесе еңбектенуге,ынтымақтастыққа
баулу
|
Тілдік
құзіреттілік
|
Тілдік дағдылар: оқылым,
тыңдалым, айтылым, жазылым
Сөз тіркестері: Ананың құшағы қандай? Әже
деген кім?
|
Пәнаралық
байланыс
|
Қазақ тілі, өзін-өзі
тану,музыка
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Интербелсенді тақта (таныстырылым),
электронды оқулық (аудиожазба) .
|
Алдыңғы оқу
|
Үлкен болған кезімде сыйлы болам
өзім де
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру
4
минут
|
Қызығушылықты
ояту
Сыныпты қалыпқа
келтіру
Ой сергек:
Әпкем -
әже баласы, Әкем - Әже
баласы. Апамыздың ағасы
– Ол да әжемнің
баласы. Анам дейді
мамашым: Әже деген шамасы
– Аналардың анасы.
«Конверт сұрақ»
әдісі арқылы өткен тақырыптарға
шолу жасалады.Әр топ хат алып,хаттың ішіндегі сұраққа жауап
береді.
І топ: Үгіт-насихатқа толы жазылған кітап қалай
аталады?
Кімге арнап жазылған?
ІІ топ: Ана баласын жақсы
көргенін білдіретін сөздерді ата
Ананың арманы қандай
?
ІІІ топ: Ата-ананы құрметтеу дегенді қалай
түсінесің?
IV топ: «Сен ата-анаңа не істесең, саған перзентің
де соны жасайды» дегенді түсіндіріңдер.
«Доп лақтыру»
ойыны
«Атасы мен немересі» әңгімесін
әр топтан бір оқушы жалғастырып айтады. «Кім ойлап тапқан?» өлеңін
жатқа сұрау.
Дескриптор:
-
Сұрақтарға
нақты әрі дәлелді жауап береді.
-
Автордың ойы,
негізгі идеясын айтады.
ҚБ:
«Басбармақ» әдісі
|
Презентация
Интербелсенді тақта
Презентация
.
|
Сабақтың ортасы
-
минут
Сергіту
сәті
3
минут
|
Тақырыпты болжау. Мағынаны
ажырату .
Ой қозғау.
1-тапсырма.
Түсініп оқы.
Күннің
шуағы жылы,
Ананың
құшағы – жылы.
Венн
диаграммасы бойынша жұмыс.
Күн
Ана
Күн жер бетін, табиғатты жылытады,
ал ана үйді, бәрімізді жылытады.
Жаңа сабақпен байланыстыра
отырып:
Әсем әуен
тыңдалады
І топ- «Құлыншақтарым»
ІІ топ- «Ботақандарым»
ІІІ топ- «Қошақандарым»
IV топ – «Толған айым»
боласыздар
2-тапсырма. Сөзжұмбақты шеш.
1.Қуатты сөзін басқаша тағы
қалай атайды? (нәрлі)
2.Ананың құшағы қандай?
(жылы)
3.Көп нүктенің орнына сөз қой:
..........- асқар тау. (әке)
Тақырыпты болжау. Сөзжұмбақты
шешу арқылы шыққан сөз бойынша сабақтың тақырыбын
болжату.
Сөзжұмбақ
шешіледі.
Әже
Бабушка
Grandmother
Дескриптор:
-
Сабаққа белсенді
қатысады.
-
Тақырыпты болжай
алады.
-
Сөзжұмбақты шеше алады.
-
Үш тілде айта
алады.
-
Пәнаралық
байланысты ажырата алады.
ҚБ: «Мадақтау»
әдісі
Олай болса,
бүгінгі біздің сабағымыз Әжеге арналады екен.
3-тапсырма.
-
Ф.
Оңғарсынованың «Әже» өлеңін аудиожазбадан тыңдау
-
Өлеңнің авторы
туралы мағлұмат
-
Өлеңді
кезектесіп оқу
-
Автордың
идеясын табу, жеткізу
Өмірі мен
шығармашылығы туралы мағлұмат беру
Фариза
Оңғарсынова - ақын, аудармашы. 1939 жылдың 5 – желтоқсанында Гурьев
Атырау облысында дүниеге келген. 1961 жылы Гурьев мемлекеттік
педогогикалық институтының тіл - әдебиет факультетін бітіріп, қазақ
мектебінде ұстаздық еткен. Газеттерде тілші, журналдың бас
редакторы болған.2014 жылдың 23 қаңтар күні Астана қаласында ұзақ
сырқаттан дүниеден озды.
Ф.
Оңғарсынова -қазақ поэзиясының падишасына айналып, бүкіл өмірін
шығармашылыққа арнады.
Дескриптор: 1. Автор туралы
мәліметті сызбаға түсіре алады.
2. Өлеңді нақышына келтіріп
оқиды.
3. Өз ойын нақты жеткізе
алады.
ҚБ: «Қол
шапалақтау»
|
Топтастыру
«Асыл әжем»
әнін тыңдату.
Топ аттары жазылған
бұрыштамалар
|
сөзжұмбақ
Тыңдалым
Оқылым
Айтылым
Презентация
Ф. Оңғарсынова
суреті
Жазылым
|
Аяқталуы
8
минут
|
Дәптермен
жұмыс.
5-тапсырма.Ақын қолданған сөздерге назар аудар.
Кестені дәптеріңе толтыр.
Көркем
сөз -
әсерлі, бейнелі , өрнектеп айтылған
сөз.
Ақын қолданған көркемсөздер
|
Мағынасы
|
Ашынып
Асырып
|
Ренжіп, ашуланып
Мақтанып, шаттанып
|
Дескриптор:
Өлеңнен көркемсөзді ажырата
алады.
ҚБ: «Смайлик».
6-тапсырма
Жұптық жұмыс
І топ «Кім тапқыр?» Қазыбек бидің сөзін
толықтырып жаз
Құт-берекең- ...қымбат
Аймалайтын-... қымбат
Мейірімді -... қымбат
Асқар тауың - ... қымбат
ІІ топ «Ойлы болсаң, озып көр»
Отбасындағы үлкендерге ең жылы сөздеріңді
арна
Ардақты анам
Ең сүйікті
Аса қадірлі
Ең қымбатты
ІІІ топ Сиқырлы суреттер
Суретке сәйкес сөйлем құра
ІV топ:
Топтар қорғайды, ал қалған топтар
бағалайды.
Дескриптор:
|
Жазылым
Дәптермен жұмыс.
|
Сабақтың
соңы
Кері байланыс
(ауызша)
|
Үйге: 50-бет, «Әже» өлеңді жаттау.
Д.ж.Өлең жолдарын өз бетінше жалғастыру
Рефлексия. «Менің сабақтан кейінгі
әсерім» кестесі.
Мәтіннен өзіме қандай сабақ
алдым?
|
Не сезіндім?
|
|
|
«Еркін микрофон»
әдісі
-Отбасындағы ақылшы кісі
кім?
-Неге жақсы көресің?
-Саған ертегі айтып беретін
кім?
-Бүгінгі сабақта қандай проблемаға тап
болдың?
-Сонымен қандай қорытындыға
келдік?
|
Сабақтан алған әсерлерін
айтады.
|