|
Бөлім: |
«Алаш» - қоғамдық ой және ұлттық идея |
|||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|||||||||||
|
Күні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
§33. Алаш қозғалысы және қазақ революценер – демократтарының саяси көзқарастары. |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.3.2.1 «Алаш» ұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: «Алаш» қозғалысы қайраткерлерінің саяси көзқарастарын түсіндіреді; Көпшілігі: Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына зиялы қайраткерлердің қосқан үлесін талдайды. Кейбірі: Мемлекеттің дамуындағы саяси партиялардың рөлін бағалайды |
|||||||||||
|
Құндылық |
Ұлттық мүдде: Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру. Үй жұмысын сұрау. Ш.Уәлиханов кім? 5- тарау. (7 - сынып) Жаңа сабақ: Бейнематериалды тыңдап, сұрақтарға жауап беру. Сұрақтар: 1. Алаш партиясы қашан және қайда құрылды? 2. Алаш партиясының облыстардағы ошақтары және оның көшбасшылары туралы не білесіңдер? 3. Алаш партиясының жетекшілерінің атаңдар 4. Алаш партиясының ІІ съезінің мақсаты неде? 5. Алаш партиясының Орынбордағы жетекшілері кімдер? 6. Түрістан автономиясын құру идеясының мәні қандай? |
Сұрақтарға жауап береді. |
Әр дұрыс жауап 1 балл |
Презентация, оқулық |
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Тапсырма №1 «Алаш» партиясы қашан және қай қалада құрылды?
Тапсырма №2 «Алаш» қозғалысының негізгі идеясы мен қазіргі Қазақстандық идея арасындағы ұқсастықты ВЕНН диаграмасында толтыр:
Жауабы Алашорда үкіметі Қазақ халқының бірлігі, елдің, жердің тұтастығы, жалпықазақ идеясын ұстанды. Отарлық саясат кезінде жойылған, мыңжылдықтар бойы қалыптасқан мемлекеттілік дəстүрді қайта қалпына келтіруге əрекет жасалды Қазақстан мемлекеті «Мəңгілік Ел» идеясы – Қазақстан Республикасының ұлттық идеясынан туындаған. Қазақтың ұлттық мемлекеттілігін мəңгілікке сақтау. Ұқсастығы Қазақтың ұлттық тұтастық идеясы
Тапсырма №3 ПТМС –формуласы «Қазақстанда саяси белсенділік артты...» өз пікірлерін негіздеңіз. Позиция (менің пікірімше ....) Түсіндіру (себебі ...) Мысалы (мен оны келесідей дәлелдей аламын ...) Салдарлары (айтылғандардың негізінде, келесідей қорытынды жасаймын ...)
Тапсырма №4. Қайталау. Қола дәуірі (сұрақ жауап), 14, 15, - нұсқа
|
Алаш партиясының қашан, қайда құрылғанын анықтайды.
ВЕНН диаграмасында толтырады.
ХХ ғасыр басындағы бүкіл қазақ халқының атынан іс-қимыл жасай отырып, отарланған елді экономикалық және рухани дағдарыстан шығару жолын іздестірген қазақ зиялыларының саяси ұстанымдарын зерделейді.
Қайталап оқу. |
Әр дұрыс жауап 1 балл |
Презентация, оқулық |
||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: «Сұрақ қорытынды» стратегиясы 1. Бүгінгі сабақтағы басты оқиға? 2. Не қызықты болды? 3. Бүгінгі сабақтан не үйрендіңіздер, қандай жаңалық алдыңыздар? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары §33. Алаш қозғалысы және қазақ революценер – демократтарының саяси көзқарастары.
Сабақ жоспары §33. Алаш қозғалысы және қазақ революценер – демократтарының саяси көзқарастары.
|
Бөлім: |
«Алаш» - қоғамдық ой және ұлттық идея |
|||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|||||||||||
|
Күні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
§33. Алаш қозғалысы және қазақ революценер – демократтарының саяси көзқарастары. |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.3.2.1 «Алаш» ұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: «Алаш» қозғалысы қайраткерлерінің саяси көзқарастарын түсіндіреді; Көпшілігі: Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына зиялы қайраткерлердің қосқан үлесін талдайды. Кейбірі: Мемлекеттің дамуындағы саяси партиялардың рөлін бағалайды |
|||||||||||
|
Құндылық |
Ұлттық мүдде: Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру. Үй жұмысын сұрау. Ш.Уәлиханов кім? 5- тарау. (7 - сынып) Жаңа сабақ: Бейнематериалды тыңдап, сұрақтарға жауап беру. Сұрақтар: 1. Алаш партиясы қашан және қайда құрылды? 2. Алаш партиясының облыстардағы ошақтары және оның көшбасшылары туралы не білесіңдер? 3. Алаш партиясының жетекшілерінің атаңдар 4. Алаш партиясының ІІ съезінің мақсаты неде? 5. Алаш партиясының Орынбордағы жетекшілері кімдер? 6. Түрістан автономиясын құру идеясының мәні қандай? |
Сұрақтарға жауап береді. |
Әр дұрыс жауап 1 балл |
Презентация, оқулық |
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Тапсырма №1 «Алаш» партиясы қашан және қай қалада құрылды?
Тапсырма №2 «Алаш» қозғалысының негізгі идеясы мен қазіргі Қазақстандық идея арасындағы ұқсастықты ВЕНН диаграмасында толтыр:
Жауабы Алашорда үкіметі Қазақ халқының бірлігі, елдің, жердің тұтастығы, жалпықазақ идеясын ұстанды. Отарлық саясат кезінде жойылған, мыңжылдықтар бойы қалыптасқан мемлекеттілік дəстүрді қайта қалпына келтіруге əрекет жасалды Қазақстан мемлекеті «Мəңгілік Ел» идеясы – Қазақстан Республикасының ұлттық идеясынан туындаған. Қазақтың ұлттық мемлекеттілігін мəңгілікке сақтау. Ұқсастығы Қазақтың ұлттық тұтастық идеясы
Тапсырма №3 ПТМС –формуласы «Қазақстанда саяси белсенділік артты...» өз пікірлерін негіздеңіз. Позиция (менің пікірімше ....) Түсіндіру (себебі ...) Мысалы (мен оны келесідей дәлелдей аламын ...) Салдарлары (айтылғандардың негізінде, келесідей қорытынды жасаймын ...)
Тапсырма №4. Қайталау. Қола дәуірі (сұрақ жауап), 14, 15, - нұсқа
|
Алаш партиясының қашан, қайда құрылғанын анықтайды.
ВЕНН диаграмасында толтырады.
ХХ ғасыр басындағы бүкіл қазақ халқының атынан іс-қимыл жасай отырып, отарланған елді экономикалық және рухани дағдарыстан шығару жолын іздестірген қазақ зиялыларының саяси ұстанымдарын зерделейді.
Қайталап оқу. |
Әр дұрыс жауап 1 балл |
Презентация, оқулық |
||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: «Сұрақ қорытынды» стратегиясы 1. Бүгінгі сабақтағы басты оқиға? 2. Не қызықты болды? 3. Бүгінгі сабақтан не үйрендіңіздер, қандай жаңалық алдыңыздар? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз













