Пәні: Қазақ
тілі
Тақырыбы:
Олимпиада
ойындары.
|
«Өнер
колледжі-музыкалық эстетикалық бейнедегі дарынды балаларға
мамандырылған мектеп-интернат Кешені» КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
Абишева Сандугаш
Ергалиевна
|
Сыныбы: 6
|
Қатысқандар
саны: 12
|
Қатыспағандар
саны:0
|
Сабаққа
негізделген оқу мақсаттары
|
6.Т/А.2. Әлеуметтік-мәдени,
ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі
(нұсқаулық, өмірбаян, құттықтау, хабарландыру, жаңалық, интервью)
көтерілген мәселені талдау;
6.О.1. Мәтіннен
негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтау,
түсіндіру.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай
алады:
Тыңдалған мәтін
мазмұны бойынша көтерілген мәселені
талдайды.
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
Мәтіннен негізгі
және қосымша ақпаратты анықтайды
түсіндіреді.
|
Кейбір
оқушылар:
Диалог,
монологтердегі (хабарландыру, интервью, жарнама) көтерілген
мәселені талдап, өмірмен байланыстырады.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар орындай
алады:
-диалог құрылымын сақтай
алады;
-берілген тапсырмаларды шарты
бойынша орындайды;
-спорт, олимпиада ойындарының
тарихиын, маңызын түсінеді, сөздік қорларын
байытады.
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
Спорт, эстафета, символ,
олимп
|
Алдыңғы
оқу
|
Спорт туралы
мақал-мәтелдер, өлеңдер біледі
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
5
минут
|
Психологиялық ахуал
туғызу. «Жылы
лебіз» атты шаттық
шеңбері.
«3
таяқша» әдісі.
1-топ:
Волейбол
2-топ:
Футбол
3-топ: Хоккей
«Миға шабуыл»
әдісі
«Олимпиада ойындары»
тақырыбында бейнеролик көрсетіледі, бейнеролик арқылы бүгінгі
сабақтың тақырыбын біледі.
|
Бейнеролик
|
Ортасы
5
минут
10
минут
10
минут
|
1-тапсырма: «Интервью»
әдісі. (ЖЖ) Спорт тақырыбына
көрсетілген бейнероликті жалғастырып, диалог
құрастырыңдар.
Бағалау
критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Спорт тақырыбына
байланысты диалог құрастыра біледі.
|
-бейнероликті мұқият
қарайды;
-негізгі ойды
анықтайды;
-диалогты
құрастырады;
|
ҚБ: «Бас бармақ»
әдісі.
2-тапсырма:
1-топ. «Хат жазу»
әдісі. Мәтін
бойынша түсінгеніңді монолог
түрінде жазыңдар.
Пікір: Тыңдаған мәтін бойынша өз
ойыңды бір сөйлеммен жазыңдар.
Дәлел: Өз ойыңды 1 сөйлеммен
дәлелде.
Мысал: Ойыңды өмірмен байланыстырып,
бір мысал келтіріңдер.
Қорытынды: Тақырып бойынша қорытынды
жазыңдар.
2-топ. «Жаңалық»
әдісі. Қазақстанда болған спорт
олимпиадаларына мақала жазыңдар.
3-топ. «Құттықтау»
тәсілі. Мәтінді пайдалана отырып,
«Олимпиада чемпиондары» тақырыбына құттықтау
жазыңдар.
Бағалау
критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Тақырыпқа байланысты диалог
арқылы көтерілген мәселені ашады.
|
-мәтін бойынша сұрақтар
құрастырады;
- мәселені
анықтайды;
-негізгі ойға сүйеніп,
құттықтау жазады
|
ҚБ:
«Смайлик»
3-тапсырма. «Волейбол»
әдісі. (ТЖ)
5 қадам арқылы олимпиада
ойындары туралы сұрақтарға жауап береді.
Бағалау
критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Тақырыпқа байланысты өз
ойларын толықтайды.
|
мәселені
анықтайды;
-деректерді
жинайды;
-сұрақтарға жауап
береді.
|
ҚБ: «
Қолпаштау».
|
Интерактивті
тақта
«Атамұра»
баспасы
|
Аяқталуы
7
минут
|
Рефлексия. «Бес
саусақ»
Бас бармақ-басты
мәселе.
Бүгін сабақта пікірімді тілдік
элементтерді дұрыс қолданып, жеткізілуі қалай болды
?
Балалы
үйрек-бірлесу.
Мен топта қалай жұмыс жасадым?
Кімге көмек бердім? Кімді риза қылдым?
Ортан
терек-ойлану.
Мен бүгін қандай білім
тәжірибе алдым.
Шілдір
шүмек-шынайлық.
Сабақ маған ұнады ма? Неліктен
?
Кішкентай бөбек-көңіл-күй
ахуалы.
Мен өзімді сабақта қалай
сезіндім?
|
|
Қосымша
ақпарат: Олимпиада
ойындары.
|
Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау –
Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ереже-лері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
«Жарнама» жасауға тапсырмалар
беремін.
Сабақтың мақсаты толық
орындалды, оқушылар өз ойларымен бөлісе біледі. Спорт түрлерінің
ұқсастығын табады. Спорт түрлерін салыстырып, айырмашылығын
көрсетеді. Сұрақтарға жауап бере отырып мәтін құрып
дәлелдейді.
|
Кері байланыстың түрлері
арқылы іске асты
«Бас бармақ»,
«Смайлик»,
«Қолпаштау».
|
География, тарих, дене
шынықтыру пәндерімен тығыз байланысты
өтті.
Интербелсенді тақтаны қолдану
барысында қауіпсіздік ережелері сақталды.
Мәңгілік Ел, қазақ
халқының белгілі спортшылары туралы ақпарат бойынша
отансүйгіш-тікке тәрбие жүрді.
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы
ма? Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды
ма?
Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Сабақтың мақсаты оқу
дағдыларына байланысты шынайы құрылды. Сабақ барысында қолданылған
әдіс-тәсілдер тиімді жүзеге асты. Сыныптағы ахуал бір-біріне көмек
түрінде, қолдау түрінде жүрді. Сабақ уақытында аяқталды. Сабақ
қызықты және өз денгейінде өтті.
Жоспарланған саралау іске
асты. Тапсырмалар оқушылардың деңгейіне сәйкес
келеді.
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты
болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: «5 қадам» әдісі бойынша
оқушылар тиімді жұмыс істеді.
2: «Интервью» әдісі оқушылар
сауатты сөйлеуге үйренді.
Қандай екі нәрсе немесе
сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді? (оқыту мен оқуға
қатысты)
1:Тағы бір деңгейлік тапсырма
енгіземін.
2: Осы тақырыпқа байланысты
эссе жазуға болады.
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
1: Әдіс-тәсілдің әр түрін
қолдану тиімділігін білдім.
2: Бағалау критерийлері мен
дескрипторлардың маңыздылығын түсіндім.
|