|
Бөлім: |
Астрономия негіздері |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Қауымбай Н.Н. |
|
|
Күні: |
17.10.2023 ж. |
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аспан сферасы, аспан координаталарының жүйесі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.7.2.3 аспан
сферасының негізгі элементтерін атау; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Жұлдызды аспанның жылжымалы картасынан жұлдыздардың аспан координатасын анықтайды және аспан сферасының негізгі элементтерін атайды |
|
|
Сабақтың барысы: |
||
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Аспан сферасы, аспан координаталарының жүйесі
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
1. Сәлемдесу 2. Сыныпқа жағымды ахуал орнату, оқушыларды түгелдеу Топқа біріктіру Үй жұмысын сұрақ-жауап әдісі арқылы бекіту |
Сәлемдеседі |
Мұғалімнің кері байланысы |
Оқулық 9 сынып |
|
Сабақтың ортасы 15 минут 20 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру Тапсырма№1 «Ізден тап» әдісі арқылы топтық жұмыс орындайды Аспан сферасын пайдалана отырып оның элементтерін атап, талдау жұмыстарын жүргізеді БК: Аспан сферасының негізгі элементтерін атайды Тапсырма№2 «Зерттеушілік әдісі» Мұғалім Led экранда Сілтемені қосып: https://in-space.ru/skyonline/ оқушыларға электронды жұлдызды аспанның жылжымалы картасымен жұмыс жасауды үйретеді БК: Жұлдызды аспанның жылжымалы картасынан жұлдыздардың аспан координатасын анықтайды |
Дескриптор
Дескриптор
|
Өзін-өзі бағалау, өзара бағалау Мұғалімнің кері байланысы арқылы бағалау жүргізіледі.
Өзін-өзі бағалау
|
Қосымша 1 Қосымша 2 |
|
Сабақтың соңы: 5 минут |
Кері байланыс Үй тапсырмасы Аспан сферасы, аспан координаталарының жүйесі |
Кері байланыс жасайды |
Мұғалімнің кері байланысы |
|
Ресурстар
Қосымша №1
1.Тапсырма

-
Аспан сферасының негізгі элементтерін атаңыз
-
Аспан сферасының негізгі элементтерін және олардың бақылаушыға қатысты орнын (аспан сферасының тәуліктік айналуы кезіндегі шарықтау шегі) зерттеу. Аспан сферасының негізгі элементтерінің шынайы көкжиекке қатысты орналасуын көрсетіңіз.
Шешімі: Үш бағаналы кесте құрайық. Біріншісінде біз аспан сферасының негізгі элементтерінің атауларын немесе олардың белгіленуін, екіншісінде - олардың зенитке қатысты орналасуын (градуспен), үшіншіде - көкжиекке қатысты орналасуын жазамыз. Орны аспан меридианының жазықтығына аспан сферасының проекциясын қарастыру арқылы анықталады.
-
Аспан параллельдерінің орналасуы мен аспан экваторы мен шынайы көкжиекке қатысты аспан денелерінің тәуліктік қозғалысының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын көрсетіңіз.
Шешімі: Аспан сферасының күнделікті айналуына байланысты барлық жарықтандырғыштар шеңберлерді сипаттайды, олардың жазықтықтары аспан экваторының жазықтығына параллель яғни олар тәуліктік немесе аспан параллельдері бойынша қозғалады. Шамның тәуліктік параллелі мен көкжиектің шығыс бөлігінің қиылысу нүктесін жарықтандырудың көтерілу нүктесі деп атайды, ал горизонттың батыс бөлігімен қиылысу нүктесін жарықтандырудың орнату нүктесі деп атайды. Күнделікті параллель аспан меридианымен екі нүктеде кесіп өтеді. Жарық сәулесінің аспан меридианымен қиылысу құбылысы жарықтың шарықтау шегі деп аталады.
Сонымен, аспан параллельдері аспан экваторының жазықтығына параллель екенін білеміз, бұл олардың ұқсастығы болады. Шынайы көкжиекке қатысты тәуліктік параллельдер әрқашан бірдей (бақылау орнының ендігіне байланысты) φ көлбеу бұрышында орналасады.
Айырмашылықтарға әртүрлі жарық шамдарының тәуліктік параллельдері экватор жазықтығына параллель болғанымен, оған қатысты әртүрлі биіктікте болуы жатады. Жоғарыда айтылғандай, шамдар үнемі көкжиектен жоғары болуы мүмкін, яғни, тұрақсыз болуы мүмкін. Мұны шынайы көкжиекке қатысты аспан параллельдерінің орналасуының айырмашылығына жатқызуға болады
-
Ендігі = +45о (с.е),) жерде азимуты A = 120o, биіктігі h = 30o болатын жұлдыз байқалды. Оның сағаттық бұрышын және ауытқуын . табыңыз.


Шешімі: Жоғарыда көрсетілгендей берілген орынға аспан сферасын тұрғызайық.
NSK= = 120o горизонтына көз тастайық, ZMK шеңберіне зенит арқылы Z және K нүктесін вертикаль саламыз, оған ИКМ = h = 30o тең деп алатын болсақ, жұлдыз М нүктесіне түседі. M және P арқылы PMR көлбеу шеңберін сызып біз сағаттық бұрыш = NEWQR, ол шамамен 275o-ке тең болады және = NRМ ауытқуы шамамен +40o-ға тең болатын шамаларды аламыз.
Қосымша №2
Тапсырма №2

Жұлдызды аспанның жылжымалы картасы электрондық нұсқада
-
Сілтемеге өтіңіз: https://in-space.ru/skyonline/
-
ЖАЖК –ны жылжыта отырып солтүстіктен қандай жұлдыздарды байқадыңыз, жазып шығыңыз
-
Цефей, Аққу, Дельфин, Альтаир, Түлкі және Бүркіт шоқжұлдыздардың көкжиектік координатасын анықтаңыз
-
Аталған шоқжұлдыздардың экваторлық координатасын анықтаңыз
-
Аталған шоқжұлдыздар жылдың қай мезгілінде және қандай уақыт аралығында байқалады
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары 9 сынып Аспан сферасы.Аспан координаталарының жүйесі
Сабақ жоспары 9 сынып Аспан сферасы.Аспан координаталарының жүйесі
|
Бөлім: |
Астрономия негіздері |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Қауымбай Н.Н. |
|
|
Күні: |
17.10.2023 ж. |
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аспан сферасы, аспан координаталарының жүйесі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.7.2.3 аспан
сферасының негізгі элементтерін атау; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Жұлдызды аспанның жылжымалы картасынан жұлдыздардың аспан координатасын анықтайды және аспан сферасының негізгі элементтерін атайды |
|
|
Сабақтың барысы: |
||
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Аспан сферасы, аспан координаталарының жүйесі
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
1. Сәлемдесу 2. Сыныпқа жағымды ахуал орнату, оқушыларды түгелдеу Топқа біріктіру Үй жұмысын сұрақ-жауап әдісі арқылы бекіту |
Сәлемдеседі |
Мұғалімнің кері байланысы |
Оқулық 9 сынып |
|
Сабақтың ортасы 15 минут 20 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру Тапсырма№1 «Ізден тап» әдісі арқылы топтық жұмыс орындайды Аспан сферасын пайдалана отырып оның элементтерін атап, талдау жұмыстарын жүргізеді БК: Аспан сферасының негізгі элементтерін атайды Тапсырма№2 «Зерттеушілік әдісі» Мұғалім Led экранда Сілтемені қосып: https://in-space.ru/skyonline/ оқушыларға электронды жұлдызды аспанның жылжымалы картасымен жұмыс жасауды үйретеді БК: Жұлдызды аспанның жылжымалы картасынан жұлдыздардың аспан координатасын анықтайды |
Дескриптор
Дескриптор
|
Өзін-өзі бағалау, өзара бағалау Мұғалімнің кері байланысы арқылы бағалау жүргізіледі.
Өзін-өзі бағалау
|
Қосымша 1 Қосымша 2 |
|
Сабақтың соңы: 5 минут |
Кері байланыс Үй тапсырмасы Аспан сферасы, аспан координаталарының жүйесі |
Кері байланыс жасайды |
Мұғалімнің кері байланысы |
|
Ресурстар
Қосымша №1
1.Тапсырма

-
Аспан сферасының негізгі элементтерін атаңыз
-
Аспан сферасының негізгі элементтерін және олардың бақылаушыға қатысты орнын (аспан сферасының тәуліктік айналуы кезіндегі шарықтау шегі) зерттеу. Аспан сферасының негізгі элементтерінің шынайы көкжиекке қатысты орналасуын көрсетіңіз.
Шешімі: Үш бағаналы кесте құрайық. Біріншісінде біз аспан сферасының негізгі элементтерінің атауларын немесе олардың белгіленуін, екіншісінде - олардың зенитке қатысты орналасуын (градуспен), үшіншіде - көкжиекке қатысты орналасуын жазамыз. Орны аспан меридианының жазықтығына аспан сферасының проекциясын қарастыру арқылы анықталады.
-
Аспан параллельдерінің орналасуы мен аспан экваторы мен шынайы көкжиекке қатысты аспан денелерінің тәуліктік қозғалысының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын көрсетіңіз.
Шешімі: Аспан сферасының күнделікті айналуына байланысты барлық жарықтандырғыштар шеңберлерді сипаттайды, олардың жазықтықтары аспан экваторының жазықтығына параллель яғни олар тәуліктік немесе аспан параллельдері бойынша қозғалады. Шамның тәуліктік параллелі мен көкжиектің шығыс бөлігінің қиылысу нүктесін жарықтандырудың көтерілу нүктесі деп атайды, ал горизонттың батыс бөлігімен қиылысу нүктесін жарықтандырудың орнату нүктесі деп атайды. Күнделікті параллель аспан меридианымен екі нүктеде кесіп өтеді. Жарық сәулесінің аспан меридианымен қиылысу құбылысы жарықтың шарықтау шегі деп аталады.
Сонымен, аспан параллельдері аспан экваторының жазықтығына параллель екенін білеміз, бұл олардың ұқсастығы болады. Шынайы көкжиекке қатысты тәуліктік параллельдер әрқашан бірдей (бақылау орнының ендігіне байланысты) φ көлбеу бұрышында орналасады.
Айырмашылықтарға әртүрлі жарық шамдарының тәуліктік параллельдері экватор жазықтығына параллель болғанымен, оған қатысты әртүрлі биіктікте болуы жатады. Жоғарыда айтылғандай, шамдар үнемі көкжиектен жоғары болуы мүмкін, яғни, тұрақсыз болуы мүмкін. Мұны шынайы көкжиекке қатысты аспан параллельдерінің орналасуының айырмашылығына жатқызуға болады
-
Ендігі = +45о (с.е),) жерде азимуты A = 120o, биіктігі h = 30o болатын жұлдыз байқалды. Оның сағаттық бұрышын және ауытқуын . табыңыз.


Шешімі: Жоғарыда көрсетілгендей берілген орынға аспан сферасын тұрғызайық.
NSK= = 120o горизонтына көз тастайық, ZMK шеңберіне зенит арқылы Z және K нүктесін вертикаль саламыз, оған ИКМ = h = 30o тең деп алатын болсақ, жұлдыз М нүктесіне түседі. M және P арқылы PMR көлбеу шеңберін сызып біз сағаттық бұрыш = NEWQR, ол шамамен 275o-ке тең болады және = NRМ ауытқуы шамамен +40o-ға тең болатын шамаларды аламыз.
Қосымша №2
Тапсырма №2

Жұлдызды аспанның жылжымалы картасы электрондық нұсқада
-
Сілтемеге өтіңіз: https://in-space.ru/skyonline/
-
ЖАЖК –ны жылжыта отырып солтүстіктен қандай жұлдыздарды байқадыңыз, жазып шығыңыз
-
Цефей, Аққу, Дельфин, Альтаир, Түлкі және Бүркіт шоқжұлдыздардың көкжиектік координатасын анықтаңыз
-
Аталған шоқжұлдыздардың экваторлық координатасын анықтаңыз
-
Аталған шоқжұлдыздар жылдың қай мезгілінде және қандай уақыт аралығында байқалады
шағым қалдыра аласыз













