Қысқа мерзімді жоспар
10 сынып қазақ тілі сабағы
|
Апта |
Күні |
Сабақ (кесте бойынша) |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
КІРІС ПЕН ШЫҒЫС |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Өз отбасы бюджетінің неден
құралатыны және отбасы |
|||
|
Күтілетін нәтиже |
Мәтінді түсінеді. Мазмұнын өз сөздерімен байланыстыра әңгімелейді. Сұрақтарға еркін жауап беріп, тарих пәнінен алған білімдерін мәтінмен салыстырады. Тапсырмалар арқылы сөйлеу тілін дамытады. Өз елінің тарихи құндылықтарын құрметтейді. |
|||
|
Сабақтың түрі |
Дәстүрлі сабақ |
|||
|
Оқыту түрлері |
Жұптық жұмыс |
|||
|
Ресурстар |
Интернет, ұялы телефон, |
|||
|
Сабақтың барысы: |
||||
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Кіріспе |
Амандасу Кім кезекші? Бүгін ауа райы қандай? |
Амандасады Кезекшінің сөзі |
||
|
І.Ұйымдастыру кезеңі ІІ Өткенді қайталау |
1 Бюджет деп біз нені айтамыз? Қаржыны жоспарлау дегенді қалай түсінесіңдер? 2. 1.Белгілі бір жұмыстың алдын-ала жасалған жобасы қалай аталады?-Жоспар 2. Бір үсті жүзеге асыру,орындау үшін жасалған нұсқа қалай аталады?-Жоба 3. Мемлекет,әр түрлі мекемелердің кіріс,шығыс сметасы қалай аталады? – Бюджет 3.Үй жұмысын тексеру; |
|
||
|
ІІІ. Жаңа сабақ 1.Білу деңгейі 2. Үйрену деңгейі Талдау деңгейі ІҮ. Бекіту
Ү. Қорытынды
ҮІ. Рефлексия
Ү. Үй тапсырмасы |
1 Жаңа сабақ. Ой қозғау. Ақшаның адам өміріндегі орны қандай деп ойлайсыңдар? Ақшаға бәрін сатып алуға бола ма? 3 мин. Қосымша сұрақ. Қазақстан
Республикасының валютасы қалай аталады? Ол қашан айналымға ене
бастады? 1993 жылы 15 қараша. 3.Мәтінмен
жұмыс. Кіріс дегеніміз-ол барлық ақшалар. Оған:шәкіртақы,зейнетақы,айлық жалақы,құнды қағаздар т.с.с жатады.Ал шығыс дегеніміз- жаратылып жатқан ақшалар. Олар: салық, азық-түлікке жұмсалатын қаржы, киім-кешек, жиһазға кететін қаржы.5 мин Тақтамен жұмыс.Сөйлемді тақтаға жазып,сан есім түрлерін ажырату. Сабақтың тақырыбына сай бүгінгі қалтамыздағы
ақшаны есептейміз (кіріс пен шығысты анықтаймыз). Білгеніміз:
бүгінгі күні шығыс бар, кіріс
жоқ. . Тапсырма орындау. Кестенің
сипаты: жиһаз, үй
заттары 5. Жинаған
ақша Жеке бюджетті дұрыс жоспарлау үшін 4 ережені
білу қажет: Төменде берілген мәліметтермен танысып, жеке
бюджеттеріңді
қарастырыңдар. «Отбасы бюджеті»ойынын ойнаймыз.кімнің отбасында таразы басы қалай тартады екен? 1.Отбасының айлық жалақысы 2.Көлік ұшін жұмсалатын қаржы 3.Тамаққа жұмсалатын қаржы 4.Шәкіртақы,зейнетақы,жәрдемақы 5.Құнды қағаз 6.Жалданған пәтер үшін ақы алу. 7.үйірме,секция,репититорлық қызмет көрсету. 8.Сыйақы 9.Әр түрлі салықтар,комуналдық қызмет пен несие 10.Киімге,жиһазға жұмсалатын қаржы. 11.Жеке шаруа қожалығынан түсетін қаржы 12.Тұрмыстық мәдени қызметтер. 13.Үнемдеу,жинақ соммалары 14.Жоспарланбаған шығындар. Жауабы:1,4,5,6,8,11,13- кірістер 2,3,7,9,10,12,14 – шығыстар. Қорытынды. «Он сұрақ» әдісі. Ақша, үй, қағаз,шәкіртақы,зейнетақы 10-тапсырма.Ата-аналарыңнан отбасы бюджетін қалай жоспарлайтынын сұраңдар.Отбасы бюджетінің құрамын кестеге толтырыңдар. Сабақ бойынша ойыңды білдір. Қандай жаңа білім алдың? Алған біліміңді қолдана аласың ба? Саған қиындық тудырған сәттер 10 мың теңге ақша. «Қалтамда 10 мың теңге ақшам бар. Мен оны қандай қажетттіліктерге жұмсаймын?». Осы жағдаят бойынша шағын әңгіме жазу. |
Модуль «Жаңадан оқыту» (Оқушылар өз ойларын айтып,
сабақтың тақырыбын, мақсатын
анықтайды.) Үш жұпқа бөліну. \Бір-бірімен бөлісу, білім тарату
Сөздерді аудару,сөйлем құрау.Сөйлемде сан есімдер болуы шарт.3 мин
Оқулықта берілген кестемен таныса отырып, өз
отбасы ларындағы шығысты
есептеу. |
||
Бағалау парағы.
|
Оқушының аты-жөні |
Үй тапсырмасына |
Сыныпта орындаған тапсырмасына |
Сабаққа қатысуына |
Қорытынды баға |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары " Кіріс пен шығыс" 10 сынып
Сабақ жоспары " Кіріс пен шығыс" 10 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
10 сынып қазақ тілі сабағы
|
Апта |
Күні |
Сабақ (кесте бойынша) |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
КІРІС ПЕН ШЫҒЫС |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Өз отбасы бюджетінің неден
құралатыны және отбасы |
|||
|
Күтілетін нәтиже |
Мәтінді түсінеді. Мазмұнын өз сөздерімен байланыстыра әңгімелейді. Сұрақтарға еркін жауап беріп, тарих пәнінен алған білімдерін мәтінмен салыстырады. Тапсырмалар арқылы сөйлеу тілін дамытады. Өз елінің тарихи құндылықтарын құрметтейді. |
|||
|
Сабақтың түрі |
Дәстүрлі сабақ |
|||
|
Оқыту түрлері |
Жұптық жұмыс |
|||
|
Ресурстар |
Интернет, ұялы телефон, |
|||
|
Сабақтың барысы: |
||||
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Кіріспе |
Амандасу Кім кезекші? Бүгін ауа райы қандай? |
Амандасады Кезекшінің сөзі |
||
|
І.Ұйымдастыру кезеңі ІІ Өткенді қайталау |
1 Бюджет деп біз нені айтамыз? Қаржыны жоспарлау дегенді қалай түсінесіңдер? 2. 1.Белгілі бір жұмыстың алдын-ала жасалған жобасы қалай аталады?-Жоспар 2. Бір үсті жүзеге асыру,орындау үшін жасалған нұсқа қалай аталады?-Жоба 3. Мемлекет,әр түрлі мекемелердің кіріс,шығыс сметасы қалай аталады? – Бюджет 3.Үй жұмысын тексеру; |
|
||
|
ІІІ. Жаңа сабақ 1.Білу деңгейі 2. Үйрену деңгейі Талдау деңгейі ІҮ. Бекіту
Ү. Қорытынды
ҮІ. Рефлексия
Ү. Үй тапсырмасы |
1 Жаңа сабақ. Ой қозғау. Ақшаның адам өміріндегі орны қандай деп ойлайсыңдар? Ақшаға бәрін сатып алуға бола ма? 3 мин. Қосымша сұрақ. Қазақстан
Республикасының валютасы қалай аталады? Ол қашан айналымға ене
бастады? 1993 жылы 15 қараша. 3.Мәтінмен
жұмыс. Кіріс дегеніміз-ол барлық ақшалар. Оған:шәкіртақы,зейнетақы,айлық жалақы,құнды қағаздар т.с.с жатады.Ал шығыс дегеніміз- жаратылып жатқан ақшалар. Олар: салық, азық-түлікке жұмсалатын қаржы, киім-кешек, жиһазға кететін қаржы.5 мин Тақтамен жұмыс.Сөйлемді тақтаға жазып,сан есім түрлерін ажырату. Сабақтың тақырыбына сай бүгінгі қалтамыздағы
ақшаны есептейміз (кіріс пен шығысты анықтаймыз). Білгеніміз:
бүгінгі күні шығыс бар, кіріс
жоқ. . Тапсырма орындау. Кестенің
сипаты: жиһаз, үй
заттары 5. Жинаған
ақша Жеке бюджетті дұрыс жоспарлау үшін 4 ережені
білу қажет: Төменде берілген мәліметтермен танысып, жеке
бюджеттеріңді
қарастырыңдар. «Отбасы бюджеті»ойынын ойнаймыз.кімнің отбасында таразы басы қалай тартады екен? 1.Отбасының айлық жалақысы 2.Көлік ұшін жұмсалатын қаржы 3.Тамаққа жұмсалатын қаржы 4.Шәкіртақы,зейнетақы,жәрдемақы 5.Құнды қағаз 6.Жалданған пәтер үшін ақы алу. 7.үйірме,секция,репититорлық қызмет көрсету. 8.Сыйақы 9.Әр түрлі салықтар,комуналдық қызмет пен несие 10.Киімге,жиһазға жұмсалатын қаржы. 11.Жеке шаруа қожалығынан түсетін қаржы 12.Тұрмыстық мәдени қызметтер. 13.Үнемдеу,жинақ соммалары 14.Жоспарланбаған шығындар. Жауабы:1,4,5,6,8,11,13- кірістер 2,3,7,9,10,12,14 – шығыстар. Қорытынды. «Он сұрақ» әдісі. Ақша, үй, қағаз,шәкіртақы,зейнетақы 10-тапсырма.Ата-аналарыңнан отбасы бюджетін қалай жоспарлайтынын сұраңдар.Отбасы бюджетінің құрамын кестеге толтырыңдар. Сабақ бойынша ойыңды білдір. Қандай жаңа білім алдың? Алған біліміңді қолдана аласың ба? Саған қиындық тудырған сәттер 10 мың теңге ақша. «Қалтамда 10 мың теңге ақшам бар. Мен оны қандай қажетттіліктерге жұмсаймын?». Осы жағдаят бойынша шағын әңгіме жазу. |
Модуль «Жаңадан оқыту» (Оқушылар өз ойларын айтып,
сабақтың тақырыбын, мақсатын
анықтайды.) Үш жұпқа бөліну. \Бір-бірімен бөлісу, білім тарату
Сөздерді аудару,сөйлем құрау.Сөйлемде сан есімдер болуы шарт.3 мин
Оқулықта берілген кестемен таныса отырып, өз
отбасы ларындағы шығысты
есептеу. |
||
Бағалау парағы.
|
Оқушының аты-жөні |
Үй тапсырмасына |
Сыныпта орындаған тапсырмасына |
Сабаққа қатысуына |
Қорытынды баға |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|

шағым қалдыра аласыз













