Тақырып: 6 сынып қайталау. Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Султанбекова Айгуль Бекболсыновна |
||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
7 сынып Қатысқандар саны Қатыспағандар саны. |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
6.2В Алгебрлық өрнектер |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік |
||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
6.2.1.8 тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру анықтамаларын білу; 6.2.1.9 алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
Үй тапсырмасын тексеру. №23 |
Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді. |
оқушы белсенділігіне қарай педагогтің ауызша бағалауы |
Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
||||||||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақты бекіту. |
«Ойлан тап» әдісі арқылы жаңа тақырыпты түсінгенін тексеру 1-тапсырма 5a-8a+7a=(5-8+7)a=4a - ұқсас мүшелерді біріктіру нәтижесінде түрлендірілген теңбе-теңдік 2-таспырма 6-(a+10-b)=6-a-10+b=-4-a+b -жақшаларды ашу ережесін пайдаланып түрлендірілген теңбе-теңдік 3-тапсырма 7a*8b*5c=(7*8*5)abc=280abc – көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып түрлендірілген тепе-теңдік Жаңа сабақты бекіту. Бекіту тапсырмаларын орындайды.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Жауабы:
|
Дескриптор -Тапсырманың қай түрде тұрғанын табады
|
Интернет ресурстары |
||||||||||||||||
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
1. Топтық жұмыс. №1. Жақшаларды ашып, ықшамдаңыз:
№2. Өрнекті ықшамдаңыз:
2)
№3. Есепті шығару өрнегін құрастырып, мәнін табыңыз: Жәшіктің ұзындығы а см, ені ұзындығының 75 % - іне, ал биіктігі енінің 80 % - іне тең. Жәшіктің көлемін табыңдар. Мұндағы a = 20. Жауабы:
1) 3) 3600 см3. 2. Оқулықпен жұмыс. №721, №723, №724. 3. Жеке жұмыс. №2.Жақшаны ашып жазып, өрнекті ықшамдаңдар: 1) 3(a+1,2)-10=________;2) 7-2-( b-3))=______; 3) 8+5(-с-6)= _____;4) 1,7(d+8)-5,6= _____. №3.Ортақ көбейткішті сыртына шығарыңдар: 1) 2a+4b = ______________; 4) 3ab -2а = ______________; 2) 15b-12с)=______________; 5) 4b+12bс= ______________; 3) 21х-35у= ______________; 6) 5ас-3с= ______________; = |
Оқушылар тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. Өз бетімен жұмыс. №1. Теңдеуді шешіңіз:
. |
Дескриптор: -Теңбе-теңдік ережесін біледі -Тақырыпқа қатысты есептер шығарады, талдайд «Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі Дескриптор: -Есеп шартына сәйкес математика лық моделін құра алады; -Ұқсас қосылғыштар ды біріктіреді ережені пайдаланып; -Жауабының дұрыстығын негіздейді..
|
Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
||||||||||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Хайролла Тілеубек тапсырмасы. №1. «Орнына қой» әдісі арқылы жоқ санды немесе таңбаны табу керек.
Жауабы: 1)3 2)7х 3)а
|
№2. Дұрыс тепе-теңдікті тап?
Жауабы: 1,3,4,6 |
Дескриптор: -Тапсырмадағы жоқ санды немесе таңбаны табады Қай теңдік теңбе-теңдік болатыны табады |
Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
||||||||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -
Өрнекті теңбе - тең түрлендіру үшін негізгі
ережелерді біледі;
Үйге тапсырма. №11, 12 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс Бағалау: 8-10 балл – «5» 6-7 балл – «4» 4-5 балл – «3» |
|
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары : Өрнектерді тепе-тең түрлендіру
Тақырып: 6 сынып қайталау. Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Султанбекова Айгуль Бекболсыновна |
||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
7 сынып Қатысқандар саны Қатыспағандар саны. |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
6.2В Алгебрлық өрнектер |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік |
||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
6.2.1.8 тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру анықтамаларын білу; 6.2.1.9 алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
Үй тапсырмасын тексеру. №23 |
Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді. |
оқушы белсенділігіне қарай педагогтің ауызша бағалауы |
Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
||||||||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақты бекіту. |
«Ойлан тап» әдісі арқылы жаңа тақырыпты түсінгенін тексеру 1-тапсырма 5a-8a+7a=(5-8+7)a=4a - ұқсас мүшелерді біріктіру нәтижесінде түрлендірілген теңбе-теңдік 2-таспырма 6-(a+10-b)=6-a-10+b=-4-a+b -жақшаларды ашу ережесін пайдаланып түрлендірілген теңбе-теңдік 3-тапсырма 7a*8b*5c=(7*8*5)abc=280abc – көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып түрлендірілген тепе-теңдік Жаңа сабақты бекіту. Бекіту тапсырмаларын орындайды.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Жауабы:
|
Дескриптор -Тапсырманың қай түрде тұрғанын табады
|
Интернет ресурстары |
||||||||||||||||
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
1. Топтық жұмыс. №1. Жақшаларды ашып, ықшамдаңыз:
№2. Өрнекті ықшамдаңыз:
2)
№3. Есепті шығару өрнегін құрастырып, мәнін табыңыз: Жәшіктің ұзындығы а см, ені ұзындығының 75 % - іне, ал биіктігі енінің 80 % - іне тең. Жәшіктің көлемін табыңдар. Мұндағы a = 20. Жауабы:
1) 3) 3600 см3. 2. Оқулықпен жұмыс. №721, №723, №724. 3. Жеке жұмыс. №2.Жақшаны ашып жазып, өрнекті ықшамдаңдар: 1) 3(a+1,2)-10=________;2) 7-2-( b-3))=______; 3) 8+5(-с-6)= _____;4) 1,7(d+8)-5,6= _____. №3.Ортақ көбейткішті сыртына шығарыңдар: 1) 2a+4b = ______________; 4) 3ab -2а = ______________; 2) 15b-12с)=______________; 5) 4b+12bс= ______________; 3) 21х-35у= ______________; 6) 5ас-3с= ______________; = |
Оқушылар тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. Өз бетімен жұмыс. №1. Теңдеуді шешіңіз:
. |
Дескриптор: -Теңбе-теңдік ережесін біледі -Тақырыпқа қатысты есептер шығарады, талдайд «Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі Дескриптор: -Есеп шартына сәйкес математика лық моделін құра алады; -Ұқсас қосылғыштар ды біріктіреді ережені пайдаланып; -Жауабының дұрыстығын негіздейді..
|
Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
||||||||||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Хайролла Тілеубек тапсырмасы. №1. «Орнына қой» әдісі арқылы жоқ санды немесе таңбаны табу керек.
Жауабы: 1)3 2)7х 3)а
|
№2. Дұрыс тепе-теңдікті тап?
Жауабы: 1,3,4,6 |
Дескриптор: -Тапсырмадағы жоқ санды немесе таңбаны табады Қай теңдік теңбе-теңдік болатыны табады |
Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
||||||||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -
Өрнекті теңбе - тең түрлендіру үшін негізгі
ережелерді біледі;
Үйге тапсырма. №11, 12 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс Бағалау: 8-10 балл – «5» 6-7 балл – «4» 4-5 балл – «3» |
|
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз























