|
ПӘН: ҚАЗАҚ ТІЛІ Бөлім:
Отбасы және демографиялық өзгеріс. |
МЕКТЕП: № 47 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
КҮНІ: |
Мұғалім: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әлемдегі демографиялық өзгерістер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Кесте бойынша ақпаратты анықтау; қорытынды жасау; диаграмадағы деректі пайдаланып, қорытынды жазу. Жазылымнан тұрлаулы сөйлем мүшелерін табу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Қолдану, талдау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият (3-құндылық) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Демография туралы білімдерін тереңдетеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 5 мин Сабақтың ортасы 10 мин 10 мин |
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады. Жағымды психологиялық ахуал.
Төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер. 1.Еуропада халық санының қысқару себебі неде деп ойлайсыңдар? 2.2050 жылға жасалған болжамдар қандай факторларға сyйене отырып жасалуы мүмкін? 3.Өздерің тұратын аймақтық 2050 жылғы демографиялық жағдайын қалай елестетесіңдер? Ойларыңмен бөлісіңдер. Дескриптор:
Кестедегі халық санының өсу деңгейінің әр 20-30 жылда өзгеру үрдістері туралы 10 сөйлем жазыңдар. Салалас құрмалас сөйлемдерді қатыстырыңдар. ХАЛЫҚ САНЫ БОЙЫНША ОНДЫҚҚА КІРЕТІН ЕЛДЕР
Диаграммада берілген мәліметті оқылым мәтініндегі мәліметтермен салыстырыңдар. Ақпараттарды өмірлік мәселелермен байланыстырыңдар. Дескриптор:
«Әлем халқы санының өсуі қуаныш па, өкініш пе?» тақырыбында сыныптастарыңмен 2 топқа бөлініп, пікірталастырыңдар.
отырады. Минут сайын Жердегі адам саны 250 адамға толығады. 2100 жылы 60 жастағы адамдардың саны 3,1 миллиардқа жетеді деп кyтілуде. Дескриптор
Ж «Микрофон» деген айдармен өз жазғандарын оқиды. . |
Оқушылар назарын сабаққа аударады. Сұрақтарға ой тұжырымдап, жауап береді. Халық санының өсу деңгейінің әр 20-30 жылда өзгеру үрдістері туралы 10 сөйлем жазады. Салалас құрмалас сөйлемдерді қатыстырады. Пікірталас жүргізеді. |
ҚБ ҚБ ҚБ ҚБ |
https://www.youtube.com/watch?v=mJjp6U2KOZ4 www.aksu-jabagly.kz |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия 1 мин |
К
ғаламтордан әлем демографиясына қатысты 10 қызықты дерек тауып, жазыңдар. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша мәлімет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз? |
Бағалау – оқушылардың не үйренгенін қалай анықтауды жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланысқа сілтеме Денсаулық және қауіпсіздік АКТ сілтемелері Құндылықтар сілтемесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұптар бірі-біріне қолдау көрсетеді. Нәтижені саралау. |
Оқуды қадағалау Сұрақ - жауап Топтық бағалау |
Георграфия пәнімен байланыс. Пән мұғалімімен ой бөлістім. Сыныпты топтарға бөлу. АҚТ дағдылары Топпен жұмыс істеу дағдылары. (бір-бірін тыңдау, құрметтеу.) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау: Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
-
Оyылым
мәтінінде кездесетін салалас yyрмалас с8йлемдерді тауып, тyрін, жасалу жолын
ажыратыyдар.
-
«6лем
халyы саныныy 8суі yуаныш па, 8кініш пе?» таyырыбында сыныптастарыyмен 2 топyа
б8лініп, пікірталастырыyдар.
-
Секунд сайын әлем халyыныy
саны 4 адамrа 8сіп оты- рады. -
Минут сайын Жердегі адам саны 250 адамrа толыrады.
-
2100 жылы 60 жастаrы адамдардыy саны 3,1 миллиардyа жетеді деп кyтілуде.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
сабақ жоспары: Әлемдегі демографиялық өзгерістер 9 сынып
сабақ жоспары: Әлемдегі демографиялық өзгерістер 9 сынып
|
ПӘН: ҚАЗАҚ ТІЛІ Бөлім:
Отбасы және демографиялық өзгеріс. |
МЕКТЕП: № 47 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
КҮНІ: |
Мұғалім: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әлемдегі демографиялық өзгерістер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Кесте бойынша ақпаратты анықтау; қорытынды жасау; диаграмадағы деректі пайдаланып, қорытынды жазу. Жазылымнан тұрлаулы сөйлем мүшелерін табу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Қолдану, талдау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият (3-құндылық) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Демография туралы білімдерін тереңдетеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 5 мин Сабақтың ортасы 10 мин 10 мин |
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады. Жағымды психологиялық ахуал.
Төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер. 1.Еуропада халық санының қысқару себебі неде деп ойлайсыңдар? 2.2050 жылға жасалған болжамдар қандай факторларға сyйене отырып жасалуы мүмкін? 3.Өздерің тұратын аймақтық 2050 жылғы демографиялық жағдайын қалай елестетесіңдер? Ойларыңмен бөлісіңдер. Дескриптор:
Кестедегі халық санының өсу деңгейінің әр 20-30 жылда өзгеру үрдістері туралы 10 сөйлем жазыңдар. Салалас құрмалас сөйлемдерді қатыстырыңдар. ХАЛЫҚ САНЫ БОЙЫНША ОНДЫҚҚА КІРЕТІН ЕЛДЕР
Диаграммада берілген мәліметті оқылым мәтініндегі мәліметтермен салыстырыңдар. Ақпараттарды өмірлік мәселелермен байланыстырыңдар. Дескриптор:
«Әлем халқы санының өсуі қуаныш па, өкініш пе?» тақырыбында сыныптастарыңмен 2 топқа бөлініп, пікірталастырыңдар.
отырады. Минут сайын Жердегі адам саны 250 адамға толығады. 2100 жылы 60 жастағы адамдардың саны 3,1 миллиардқа жетеді деп кyтілуде. Дескриптор
Ж «Микрофон» деген айдармен өз жазғандарын оқиды. . |
Оқушылар назарын сабаққа аударады. Сұрақтарға ой тұжырымдап, жауап береді. Халық санының өсу деңгейінің әр 20-30 жылда өзгеру үрдістері туралы 10 сөйлем жазады. Салалас құрмалас сөйлемдерді қатыстырады. Пікірталас жүргізеді. |
ҚБ ҚБ ҚБ ҚБ |
https://www.youtube.com/watch?v=mJjp6U2KOZ4 www.aksu-jabagly.kz |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия 1 мин |
К
ғаламтордан әлем демографиясына қатысты 10 қызықты дерек тауып, жазыңдар. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша мәлімет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз? |
Бағалау – оқушылардың не үйренгенін қалай анықтауды жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланысқа сілтеме Денсаулық және қауіпсіздік АКТ сілтемелері Құндылықтар сілтемесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұптар бірі-біріне қолдау көрсетеді. Нәтижені саралау. |
Оқуды қадағалау Сұрақ - жауап Топтық бағалау |
Георграфия пәнімен байланыс. Пән мұғалімімен ой бөлістім. Сыныпты топтарға бөлу. АҚТ дағдылары Топпен жұмыс істеу дағдылары. (бір-бірін тыңдау, құрметтеу.) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау: Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
-
Оyылым
мәтінінде кездесетін салалас yyрмалас с8йлемдерді тауып, тyрін, жасалу жолын
ажыратыyдар.
-
«6лем
халyы саныныy 8суі yуаныш па, 8кініш пе?» таyырыбында сыныптастарыyмен 2 топyа
б8лініп, пікірталастырыyдар.
-
Секунд сайын әлем халyыныy
саны 4 адамrа 8сіп оты- рады. -
Минут сайын Жердегі адам саны 250 адамrа толыrады.
-
2100 жылы 60 жастаrы адамдардыy саны 3,1 миллиардyа жетеді деп кyтілуде.
шағым қалдыра аласыз

ері
байланыс: «Менің
баспалдағым»












