Сабақтың тақырыбы: | Саги Жиенбаев "Әлия" өлеңі |
Сабақтың мақсаты: | 1.Шығыстың қос шынары Әлия туралы түсінік беру. С. Жиенбаевтың шығармасымен танысу .2.Ауызекі сөйлеу тілдерін дамыту, оқу дағдыларын жетілдіру, танымдық қабілетін дамыту. 3. Патриоттық тәрбие беру: 4.Ұлы Отан Соғысының ардагерлерлерін құрметтеуге, батырлыққа, ерлікке тәрбиелеу. |
Қолданылатын әдістер | Зерттеушілік, ізденіс, сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу |
Қолданылатын стратегиялар мен технология | сыни тұрғыдан ойлау технологиясы |
Ресурстар | Бейнефильмдер: "Жеңіскер Қазақстан:Әлия Молдағұлова" "Әлия", бейнебаян "Әлия" әні, слайдтар, смайликтер, бағалау парағы, үлестірмелі карточкалар. |
Сабақтың барысы | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
1,Ұйымдастыру (1 мин)Қызығушылығын ояту кезеңіТопқа бөлінуТоп ережелерін қайталау. | Психолгиялық тренинг. Ойға толы санамыз, бестік болсын бағамыз. Баласындай бір үйдің, тату болсын арамыз. |
Сабаққа әзірлік
|
1.Білу деңгейі (1-3 мин.)
| Балалар, өткен сабақта біз кім туралы білдік?Өткен тақырып біз үшін несімен маңызды?Ұлы Отан соғысына қатысқан тағы қандай батыр қыздарымызды білесіздер?Экранға назар аудару | Естеріне түсіреді, әңгімелейді, сұрақтарға жауап береді.
|
2. Түсіну деңгейі. (10 мин) Жаңа сабақ.-Мағынаны тану кезеңі | 1. Бейнефильмде қазақтың батыр қыздары жайлы айтылды. бірі-Мәншүк, екіншісі-кім жайлы?- Бұл бейнефильмды не үшін тамашаладық?Ендеше бүгін кім жайлы сабақта әңгіме қозғаймыз деп ойлайсыңдар?2. Әлия. өлеңінің мағынасын ашу.3. Сөздік жұмысын жүргізу.-Мәрмәр,даңқ, балғын қыз,балауса гүл, жанын қиып. 4.Өлеңдерді оқу, іштей оқу, тізбектей оқу, жеке-жеке. |
Жауап береді (Әлия)
Оқулықтан оқып береді
Бір оқушы жатқа мәнерлеп оқып береді
Формативті бағалау |
3.Талдау ( 5-7 мин)-1- ші топ . -Өлең жолдарына сүйеніп Әлияні сипаттау.2- ші топ.-Әлияға бұл ескерткіш не үшін орнатылған?3- ші топ. Осы өлең жолдарымен автор не айтқысы келді? | 1. Өлеңнің бірінші шумағында не туралы айтылған? 2.Жанып түскен ақ жұлдыз дегенді қалай түсінесіңдер?
3.Роза Рымбаеваның орындауындағы "Әлия" әні- бейнебаян (3 мин)4. Сергіту сәті. | Сұрақтарға жауап береді.
Әр топ өз тапсырмасын оқып орындайды, қорғайды. Тыңдайды, бейнероликті тамашалайды |
4.Қолдану (10 мин)
| Әр топ шашылып қалған мақал-мәтелді жинақтайды, мағынасын түсіндіреді. 1-ші топқа: А. еліңді,сүйсең,істейсің,ерлікБ.қолы, мерген, да, мергеннің, көзі, мерген, де.2- ші топқа: А.- ер, болар ,елін, сүйген.Б.мың, рет, ер, өледі, қорқақ, бір, өледі.3- ші топқа: А.- қоянды, өлтіреді, қамыс, ерді, өлтіреді, намысБ. батырды, сына, жауда, шешенді, сына, дауда. |
Мақал- мәтелдер:Еліңді сүйсең, ерлік істейсің.Мергеннің қолы да мерген, көзі де мерген.
Елін сүйген ер болар.Батыр бір рет өледі, қорқақ мың рет өледі.Қоянды қамыс өлтіреді, батырды намыс өлтіреді. |
5. Жүйелеу, жинақтау, қорытындылау ( 3-5 мин) Рефлексия.Әр топқа келесі тапсырма: | Әр топқа тапсырма: Әлия сөзіне 5 жол өлең шығару.Кері байланыс ұсыну | Шығарған өлеңдерін оқиды.Оларды бағалау.Көңіл-күйлерін смайликпен көрсетеді. |
6. Критериалдық бағалау. (Бағалау парағындағы ұпай саны бойынша)Үй тапсырмасы (2мин) | Бағалау парағын жинау.
214 бет. Өлеңді жаттау. Эссе жазып келу. | Күнделікке жазады. |