12-сабақ
|
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бәрінен де жақсы. Жуан және жіңішке дауысты дыбыстар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру; 1.2.8.2 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қояды, сұраққа жауап береді. Дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсінеді. Әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазады. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру – Балалар, сендер аналарыңды қалай қуантасыңдар? Аналарыңды қуанту үшін не істейсіңдер? Ендеше, бүгін сабаққа белсенді қатысқан балаларға аналарын қуанту үшін мынадай әдемі гүлдерді тарту етемін. «Гүлмен тілек» Ширату және топқа біріктіру мақсатында себеттерге салынған гүлдер бойынша топқа бөлінеді. 1-топ. «Түймедақ». 2-топ. «Қызғалдақ». 3-топ. «Раушан». Гүлдердің артында мынадай сұрақтар болады:
|
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы бірге орындайды.
Топтық жұмыс ережесін естеріне түсіреді: Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз. Уақытты үнемдейміз. Нақты, дәл жауап береміз. Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз. Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз. Сұрақтарға жауап беріп, ұпай жинайды. |
Топ мүшелері басқа топ оқушыларын «Бас бармақ» арқылы бағалайды. |
Гүлдердің суреті Себетке салынған гүлдер |
|
57
58
|
Ортасы |
Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу ауызша орындалады. Автор жайында қысқаша мәлімет беріледі. Интербелсенді тақтадан ақынның суреті көрсетіледі. |
|
|
https:// adebiportal.kz/ kz/authors/ view/1166 |
|
|
Ыбырай Алтынсарин (шын аты – Ибраһим) – қазақтың аса көрнекті ағартушы-педагогі, жазушы, этнограф, фольклоршы, қоғам қайраткері, ақын. Балалар әдебиетінің атасы, «дала қоңырауы», ең алғаш қазақ қыздарына арнап мектеп ашты, әліпби жазды. Ол 1841 жылы қазіргі Қостанай облысының аумағында дүниеге келген. Әкесінен ерте айырылған соң, атасы Балқожаның қолында тәрбиеленді. Ыбырай бала кезінен бастап білімге және өз бетінше оқып білуге бейім болды. Көп оқыды. Мұғалім «Бәрінен де жақсы» әңгімесін дауыстап оқиды. Оқушыларға әңгімені тізбектей оқытады.
Дәптермен жұмыс Мұнда мұғалім и дыбысының сөздің басында, ортасында, кейбір сөздерде ғана сөз соңында келетінін айтады. 2-жаттығуды көру диктанты ретінде жатқа орындатуға да болады. Мақалды хормен, дауыстап бірнеше рет оқытып, жатқа айтқызады. Содан кейін жатқа жаздыруға болады. – «Ананың құшағы жылы» дегенді қалай түсінесіңдер? Ең аялы алақан кімдікі? Ең мейірімді жүрек кімдікі? |
Ыбырай Алтынсарин жайлы мағлұмат алады. Оқушылар мәтінді тізбек- тей оқиды. Мұғалімнің көмегімен мазмұнына талдау жасайды. Мәтін соңындағы сұрақтарға жауап береді. Көркем жазу Жұмыс дәптеріндегі көркем жазуды жазады. И И И И И И И и и и и и и и и 2-жаттығуды көру диктан- ты ретінде жатқа жазады. Мақалды хормен, дауыстап бірнеше рет оқиды, жатқа айтады. Содан кейін жатқа жазады. |
ҚБ. «Бас бармақ» арқылы бағалау. |
Тақтадағы жазу үлгісі |
|
|
Сұрақтарға жақсы жауап берген белсенді оқушыларға гүлдер таратылады. Сергіту сәті. Артикуляциялық жаттығу орындату. 3-жаттығуда жоспар бойынша өз отбасы жайлы әңгімелейді. Жұппен жұмыс жүргізіледі.
Шығармашылық тапсырма. Әр қақпаға тиісті әрпі бар допты енгізіп, шыққан сөздерді жазады. Екі қақпаға жиналған сөздердің дауысты дыбыстарын салыстырады. |
Артикуляциялық жаттығу жасайды. 3-жаттығу. Әр оқушы өз отбасы жайлы әңгімелейді. Шығармашылық тапсырма. Қақпаға жиналған сөздер: дәптер, қалам, әке, күй, балық, жаңғақ, аға, дала. |
|
|
|
Соңы |
Постер жасап, оны қорғау, талдау. Топ ішінде өз ойларымен бөлісіп, кері байланыс жасау. Топтық жұмыс ұйымдастыру. Әр топқа түрлі бағыттағы тапсырмалар ұсынылады. Тапсырма үлгілері: Отбасы мүшелеріне топтастыру жасату.
Постер жасау үшін қажетті жабдықтармен қамтамасыз етіледі. |
Топтық жұмыстары топта оқылады. Топ ішінде өз ойларымен бөлісіп, кері байланыс жасау арқылы ой қорытады. |
ҚБ. «Отшашу» арқылы бағалау. |
Ақ қағаздар, маркерлер |
59
|
Кері |
Кері байланыс: |
Сабаққа, бір-бірінің |
|
Кері байланыс |
|
байланыс |
Смайликтер арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды. |
жасаған жұмыстарына |
тақтайшасы |
|
|
|
|
кері байланыс береді. Стикерлерге жазып жапсырады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
сабақ жоспары Ана тілі 1-сынып
сабақ жоспары Ана тілі 1-сынып
12-сабақ
|
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бәрінен де жақсы. Жуан және жіңішке дауысты дыбыстар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру; 1.2.8.2 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қояды, сұраққа жауап береді. Дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсінеді. Әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазады. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру – Балалар, сендер аналарыңды қалай қуантасыңдар? Аналарыңды қуанту үшін не істейсіңдер? Ендеше, бүгін сабаққа белсенді қатысқан балаларға аналарын қуанту үшін мынадай әдемі гүлдерді тарту етемін. «Гүлмен тілек» Ширату және топқа біріктіру мақсатында себеттерге салынған гүлдер бойынша топқа бөлінеді. 1-топ. «Түймедақ». 2-топ. «Қызғалдақ». 3-топ. «Раушан». Гүлдердің артында мынадай сұрақтар болады:
|
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы бірге орындайды.
Топтық жұмыс ережесін естеріне түсіреді: Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз. Уақытты үнемдейміз. Нақты, дәл жауап береміз. Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз. Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз. Сұрақтарға жауап беріп, ұпай жинайды. |
Топ мүшелері басқа топ оқушыларын «Бас бармақ» арқылы бағалайды. |
Гүлдердің суреті Себетке салынған гүлдер |
|
57
58
|
Ортасы |
Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу ауызша орындалады. Автор жайында қысқаша мәлімет беріледі. Интербелсенді тақтадан ақынның суреті көрсетіледі. |
|
|
https:// adebiportal.kz/ kz/authors/ view/1166 |
|
|
Ыбырай Алтынсарин (шын аты – Ибраһим) – қазақтың аса көрнекті ағартушы-педагогі, жазушы, этнограф, фольклоршы, қоғам қайраткері, ақын. Балалар әдебиетінің атасы, «дала қоңырауы», ең алғаш қазақ қыздарына арнап мектеп ашты, әліпби жазды. Ол 1841 жылы қазіргі Қостанай облысының аумағында дүниеге келген. Әкесінен ерте айырылған соң, атасы Балқожаның қолында тәрбиеленді. Ыбырай бала кезінен бастап білімге және өз бетінше оқып білуге бейім болды. Көп оқыды. Мұғалім «Бәрінен де жақсы» әңгімесін дауыстап оқиды. Оқушыларға әңгімені тізбектей оқытады.
Дәптермен жұмыс Мұнда мұғалім и дыбысының сөздің басында, ортасында, кейбір сөздерде ғана сөз соңында келетінін айтады. 2-жаттығуды көру диктанты ретінде жатқа орындатуға да болады. Мақалды хормен, дауыстап бірнеше рет оқытып, жатқа айтқызады. Содан кейін жатқа жаздыруға болады. – «Ананың құшағы жылы» дегенді қалай түсінесіңдер? Ең аялы алақан кімдікі? Ең мейірімді жүрек кімдікі? |
Ыбырай Алтынсарин жайлы мағлұмат алады. Оқушылар мәтінді тізбек- тей оқиды. Мұғалімнің көмегімен мазмұнына талдау жасайды. Мәтін соңындағы сұрақтарға жауап береді. Көркем жазу Жұмыс дәптеріндегі көркем жазуды жазады. И И И И И И И и и и и и и и и 2-жаттығуды көру диктан- ты ретінде жатқа жазады. Мақалды хормен, дауыстап бірнеше рет оқиды, жатқа айтады. Содан кейін жатқа жазады. |
ҚБ. «Бас бармақ» арқылы бағалау. |
Тақтадағы жазу үлгісі |
|
|
Сұрақтарға жақсы жауап берген белсенді оқушыларға гүлдер таратылады. Сергіту сәті. Артикуляциялық жаттығу орындату. 3-жаттығуда жоспар бойынша өз отбасы жайлы әңгімелейді. Жұппен жұмыс жүргізіледі.
Шығармашылық тапсырма. Әр қақпаға тиісті әрпі бар допты енгізіп, шыққан сөздерді жазады. Екі қақпаға жиналған сөздердің дауысты дыбыстарын салыстырады. |
Артикуляциялық жаттығу жасайды. 3-жаттығу. Әр оқушы өз отбасы жайлы әңгімелейді. Шығармашылық тапсырма. Қақпаға жиналған сөздер: дәптер, қалам, әке, күй, балық, жаңғақ, аға, дала. |
|
|
|
Соңы |
Постер жасап, оны қорғау, талдау. Топ ішінде өз ойларымен бөлісіп, кері байланыс жасау. Топтық жұмыс ұйымдастыру. Әр топқа түрлі бағыттағы тапсырмалар ұсынылады. Тапсырма үлгілері: Отбасы мүшелеріне топтастыру жасату.
Постер жасау үшін қажетті жабдықтармен қамтамасыз етіледі. |
Топтық жұмыстары топта оқылады. Топ ішінде өз ойларымен бөлісіп, кері байланыс жасау арқылы ой қорытады. |
ҚБ. «Отшашу» арқылы бағалау. |
Ақ қағаздар, маркерлер |
59
|
Кері |
Кері байланыс: |
Сабаққа, бір-бірінің |
|
Кері байланыс |
|
байланыс |
Смайликтер арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды. |
жасаған жұмыстарына |
тақтайшасы |
|
|
|
|
кері байланыс береді. Стикерлерге жазып жапсырады. |
|
шағым қалдыра аласыз
















