ҰОҚ-нің оқытылу
мақсаты:
|
0.1.1.1.
Таныс әндерді қарапайым әуендерден
ажырату.
0.2.1.1.
Қарапайым әуендерді, таныс әндерді сүймелдеумен аспапта, есту
қабілетіне сүйеніп ән салу.
0.3.1.1. Музыкаға қосылып, оның сипатына
сәйкес ырғақты, мәнерлі қозғалыстар
орындау.
|
Күтілетін
нәтиже
|
Барлық
балалар:
Таныс әндерді
қарапайым әндерден ажырата алады.
көпшілік
балалар:
Қарапайым
әуендерді, таныс әндерді сүйемелдеумен және сүйемелдеусіз таза
интонациялап, есту қабілетіне сүйеніп ән сала
алады.
кейбір
балалар:
Ән сипатына сәйкес ырғақты, мәнерлі
қозғалыстар жасай алады.
|
Тілдік
мақсат
|
Балалар:
Сүйікті
әндері туралы өз ойларын әңгімелей алады.
Әннің көңіл
күйін жеткізе алады.
Көптілділік: ана – мама –
mother.
негізгі терминдер мен сөз
тіркестері:
Музыкалық
шығарма, әуен, ән, музыка.
Пікір
алмасу сұрақтары:
Композитор
деген кім?
Ән айтқанды
ұнатасың ба?
Ән әуеніне сай қандай қимылдар жасар
едің?
|
Дұрыс әсерлі көңіл
күй
орнату
0-2
минут
Өмірлік тәжірибені
маңыздандыру.
Мақсатты
болжам
-
минут
|
Балалармен
амандасу. Өткен сабақта не өткенімізді қайталап, еске түсіру.
Қандай музыка тыңдағанымызды және ол не туралы екенін
баяндау.
Әлемдегі ең
қымбат жан кім деп ойлайсыңдар?
Суреттен
түрлі мамандықтарды көрсетіп, ана – аспаз, ана – дәрігер, ана –
ұстаз, ана – күтуші екенін түсіндіру.
Ананың аялы алақаны сендерді әрқашан
қорғап, қолдап отырады. Бүгінгі тақырыбымыз сол аяулы аналар
жайында болмақ.
|
Аналардың
суреттері, түрлі мамандықта жүрген
аналардың суреттері.
|
ҰОҚ-нің
ортасы
Тақырып
бойынша
жұмыс
6-27 минут
|
Музыка
тыңдау: «Жан анам»
(муз. О. Пелевина, сөзі Г. Құрымбаева). Тыңдаған әннің кім туралы
екенін, қандай көңіл күйде жазылғанын сұрау, әңгімелеу. Өз аналары
туралы балалардың пікірлерін тыңдау.
Музыканың
сипатын сөз ету.
(Т,
Ж) Дауыс жаттығулары: «Әлди-әлди» халық әні. Бұл ән ұйықтар
алдында айтылатындықтан әнді айғайламай, байыппен, баяу айту
қажет.
(Т, Ж) Ән
айту: «Ақ мамам»
(муз. М. Күзембаев, сөзі Г. Жотаева). Әнді педагог өзі орындап,
балалардан сұрақ-жауап алады. Әннің кім туралы айтылғанын, қандай
көңіл күйде орындалатынын (көңілді, көңілсіз, баяу, жүрдек)
әңгімелеу. Әннің мәтінін қайталап, әуенге қосылып айту. Балалар
мәтінді анық айтуын, бір-бірін тыңдай отырып әндетуін
қадағалау.
(Т)
Музыкалық-ырғақты қозғалыс: «Сылдырмақты
серуен»
(муз. Ж.
Тезекбаев).
Музыка
әуеніне ілесіп сылдырмақтың көмегімен ырғақты қимылдар жасау.
Балалардың ырғаққа дұрыс ілесіп орындауларын қадағалау. Әуенге
ілесіп мәнерлі қимылдар келтіру.
(Т, Ж)
Әліппе-дәптермен жұмыс:
1-сабақ.
айсұлудың сұрағы мен тапсырмасы: Анаң сені қалай еркелетеді? Сен анаңа
қандай тілек айтар едің? Сүйікті анаңа сыйлайтын гүлдердің суретін
салып, боя.
Бубеннің дауысы қандай? Ол қандай аспаптың түріне жатады
(ұрмалы, ішекті)? Суретке мұқият қара. Тасбақа, қоян, қасқырдың
жылдамдықтары әртүрлі. Бубенге қайсысы тез
жетеді?
2-сабақ.
айсұлудың
сұрағы: Әннің ырғағы, көңіл
күйі қандай? Қандай әсерге бөлендің? Бұл әннің сипаты берілген қай
суретке сәйкес келеді?
Таңдаған суретіңді өзің қалаған түстермен
боя.
Аналар мерекесінде өз анаңа не сыйлар
едің? Әдемі моншақ сыйлағың келе ме? Әртүрлі түстермен моншақтарды
боя. «Жан анам» әнінің ырғағына сәйкес келетін сызықтар үлгісін
қызыл түспен бастыр.
|
«Жан анам» әні
«Әлди-әлди» халық әні «Ақ мамам»
әні
Сылдырмақтармен музыка
әуеніне ілесіп қимылдар жасау Әліппедәптермен жұмыс жасау үшін
түрлі түсті қарындаштар
|
ҰОҚ-нің қорытындысы.
Рефлексия
28-30 минут
|
–
Балалар,
қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақ қалай
өтті?
Егер сабақ қызықты өтті деп ойласаң,
әліппе-дәптердің төменгі бұрышындағы ортасында соль кілті бар
шеңберді жасыл түспен, ал қызықты болмаса, қызыл түспен бояп
белгіле.
|
Әліппе-дәптер
|