Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім: |
Ақпаратты ұсыну |
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Шампон Даулет Тұрарұлы |
|
Күні: |
01.10.2025 |
|
Сынып: 5 “Г” |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Ақпаратты шифрлау. Практикум |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.3 Мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау; |
|
Сабақтың мақсаты |
Ақпаратты кодтау және декодтауды үйренеді; |
|
Құндылықтарды дарыту |
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік құндылығы ақпаратты беруге мұқият және жауапкершілікпен қарау арқылы қалыптасады: оқушылар кодтауды үйренеді. |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа қатысуды тексеру. Ой қозғау. • «Шифрлау» дегенді қалай түсінесің? • Шифрлаудың және ақпаратты кодтаудың әртүрлі саладағы маңызы қандай? Бағала. |
Сұрақтарға жауап береді |
Мақтау
|
Интербелсенді тақта
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа тақырыпты меңгеру Ақпаратты қорғаумен айналысатын арнайы ғылым саласы бар. Бұл ғылым саласы криптология деп аталады. «Криптология» грек - тің «cryptos» – «құпия» және «logos» – «хабар» деген сөздерінен шыққан. Криптология «криптография» (шифрлау) және «криптоталдау» деген екі бөлімге жіктеледі. Криптографиямен айналысатын адамды криптограф деп атайды. Криптограф хабардың құпиялылығын және нақтылығын қамтамасыз етеді.
Жеке жұмыс 1-тапсырма.
2-тапсырма
3-тапсырма
|
Шифрлаудың алмастыру әдісін пайдаланып орындайды.Морзе кодымен кодтайды. Берілген сөздерді декодтайды сөзді анықтайды .
|
Бағалау критерийі: Шифрлау, дешифрлау, кодтау, декодтау анықтамаларын ұғынады.
Дескрипторлар: * шифрлаудың алмастыру әдісін пайдаланып орындайды (2 ұпай) *Морзе кодымен кодтайды (3 балл) *Берілген сөздерді декодтайды (3 балл) *сөзді анықтайды (2 ұпай)
|
Оқулық, Жұмыс парағы
Оқулық, Жұмыс парағы, Интербелсенді тақта
|
Сабақтың соңы
|
Үй тапсырмасы: Тегі, аты, жөнін морзе кодымен және алмастыру әдісімен кодтайды.
Рефлексия.
|
Үй тапсырмасын жазады
Өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін-өзі бағалау
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Ақпаратты шифрлау. Практикум, 5-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім: |
Ақпаратты ұсыну |
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Шампон Даулет Тұрарұлы |
|
Күні: |
01.10.2025 |
|
Сынып: 5 “Г” |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Ақпаратты шифрлау. Практикум |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.3 Мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау; |
|
Сабақтың мақсаты |
Ақпаратты кодтау және декодтауды үйренеді; |
|
Құндылықтарды дарыту |
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік құндылығы ақпаратты беруге мұқият және жауапкершілікпен қарау арқылы қалыптасады: оқушылар кодтауды үйренеді. |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа қатысуды тексеру. Ой қозғау. • «Шифрлау» дегенді қалай түсінесің? • Шифрлаудың және ақпаратты кодтаудың әртүрлі саладағы маңызы қандай? Бағала. |
Сұрақтарға жауап береді |
Мақтау
|
Интербелсенді тақта
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа тақырыпты меңгеру Ақпаратты қорғаумен айналысатын арнайы ғылым саласы бар. Бұл ғылым саласы криптология деп аталады. «Криптология» грек - тің «cryptos» – «құпия» және «logos» – «хабар» деген сөздерінен шыққан. Криптология «криптография» (шифрлау) және «криптоталдау» деген екі бөлімге жіктеледі. Криптографиямен айналысатын адамды криптограф деп атайды. Криптограф хабардың құпиялылығын және нақтылығын қамтамасыз етеді.
Жеке жұмыс 1-тапсырма.
2-тапсырма
3-тапсырма
|
Шифрлаудың алмастыру әдісін пайдаланып орындайды.Морзе кодымен кодтайды. Берілген сөздерді декодтайды сөзді анықтайды .
|
Бағалау критерийі: Шифрлау, дешифрлау, кодтау, декодтау анықтамаларын ұғынады.
Дескрипторлар: * шифрлаудың алмастыру әдісін пайдаланып орындайды (2 ұпай) *Морзе кодымен кодтайды (3 балл) *Берілген сөздерді декодтайды (3 балл) *сөзді анықтайды (2 ұпай)
|
Оқулық, Жұмыс парағы
Оқулық, Жұмыс парағы, Интербелсенді тақта
|
Сабақтың соңы
|
Үй тапсырмасы: Тегі, аты, жөнін морзе кодымен және алмастыру әдісімен кодтайды.
Рефлексия.
|
Үй тапсырмасын жазады
Өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін-өзі бағалау
|
|
шағым қалдыра аласыз


