Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
5-бөлім: Тарихи тұлғалар. Лексика |
|||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Ильясова Х.Н. |
|||||||
|
Күні: |
25.12.2024 |
|||||||
|
Сынып: 6 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әр елдің салты басқа. Қайталау |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.4.3.1 – көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу; |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсінеді және ажырата алады. |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: әділдік және жауапкершілік -оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту; Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік -өз уақытын тиімді жоспарлай білу және кез келген қызметтің нәтижелеріне қол жеткізу үшін күш салу; |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 5 минут 15 минут 15 минут Сабақтың соңы 5 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал тудыру кубигі 1.Амандас 2. Құшақтас 3.Тілек айт 4.Мақта 5.Күлкі сыйла 6.Би қимылдарын бірге қайтала. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; 1-тапсырма Бірінші бағанда берілген кісі аттарын тура атамай, қандай сөздер мен ауыстырған? Сәйкестендіріп жазыңдар.
2-тапсырма Табу сөздерді қатыстырып, 5–6 сөйлем жазыңдар. Табу сөздерге лексикалық талдау жасаңдар. Лексикалық талдаудың үлгісі: Сөз І. Сөздің атауыш (номинатив) немесе тура мағынасы ІІ. өздің шығу тегіне байланысты туған мағынасы: 1. Түпкі мағына 2. Туынды мағына. А) көп мағыналы сөз; ә) омоним; б) синоним; в) антоним; г) кірме сөздер; ғ) араб, парсы, моңғол, орыс сөздері; д) табу; ж) эвфемизмдер; з) дисфемизмдер. ІІІ. Сөздердің тіркесу сипатына байланысты туған мағыналары: 1. Сөздің еркін мағынасы 2. Фразеологиялық байлаулы мағынасы 3. Синтаксистік шартты мағынасы ІV. Сөздің стилистикалық қызметіне байланысты туған мағыналары: 1. Бейтарап мағына 2. Бейнелі мағына (троп пен фигураның түрлері) 3. Терминдік мағына V. Сөздердің қолдану сипатына байланысты түрлері: Сөздердің қолдану өрісіне байланысты түрлері а) жалпылама лексика; ә) қолдану өрісі тар лексика; б) сөздердің стильдік қызметіне байланысты түрлері; в) сөздердің актив және пассив қолданылатын түрлері 3-тапсырма Деңгейлік тапсырмалар 1-деңгей. Өздерің естіген табу сөздерді естеріңе түсіріп жазыңдар. 2-деңгей. Өмірде қолданылатын табу сөздерден сөйлемдер құрастырыңдар. 3-деңгей. Табу сөздері бар қандай аңыздарды білесің? Соны үлгі ете отырып, шағын әңгіме құрастырыңдар.
Рефлексия Плюс – оң әсер еткен жағдайды атаңыз. Минус-қай тапсырма түсініксіз болды?
Барлығы түсінікті Жартылай түсінікті Түсініксіз |
Психологиялық ахуал тудыру кубигі арқылы кубиктердегі Тапсырмаларды бірге қайталап, оқушылар өз бойларына жағымды ахуал қалыптастырады. 1.Амандас 2. Құшақтас
3.Тілек айт 4.Мақта
5.Күлкі сыйла
6.Би қимылдарын бірге қайтала
Үлгі: 1. Бұл сөз екі құрамнан тұр: Тел-ғара 2. Тұлғасына қарай –туынды түбір. Себебі екі сөздің біріуі арқылы жасалған. 3. Құрылысына қарай – күрделі. Себебі бір екі түбірден тұр. 4. Сөзде бір лексикалық, екі грамматикалық мағына бар. 5. Лексикалық мағынасы– адамға берілген есім. 6. Бірінші грамматикалық мағынасы – лексикалық мағынаның жалпылануынан жасалған жалпы грамматикалық мағына – зат есім. 6.1 Екінші грамматикалық мағынасы – атау септігінің нөлдік тұлғасы арқылы берілген категориялық-грамматикалық мағына – атауыштық мағына. 7. Домбыра –не? деген сұраққа жауап береді. Ендеше, бұл – зат есім. Зат есім дегеніміз –кім? Не? Кімдер? Нелер? Т.б сұрақтарға жауап беріп заттың, нәрсенің атын білдіретін сөз табы. 8. Мағынасына қарай: а) Жалпы. Себебі, біркелкі заттардың жалпылай аталуы. ә) Жансыз. Себебі тіршілік иесі емес. б) Деректі. Себебі көзбен көріп, қолмен ұстап, ануға боларлық зат атауы. в) Нақты. Себебі, деректі болған нәрсе нақты болады Деңгейлік тапсырмаларды орындайды.
Бүгінгі сабақта оң әсер еткен жағдайларды, алған білімін сараптайды. Түсініксіз болған жайттарды мұғаліміне айтады. |
Оқушылар сыныптастары ның айтқан ойларына «шапалақ» әдісі арқылы қолдау білдіреді.
Дескриптор Білім алушы -табу сөздерді анықтайды, -мәтін құрайды, -лексикалық талдау жаайды.
|
Оқулық 6-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
Жиынтық бағалауға арналған тапсырма лар жинағы Оқулық 6-сынып «Атамұра» баспасы 2018 жыл
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Әр елдің салты басқа. Қайталау 6 сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
5-бөлім: Тарихи тұлғалар. Лексика |
|||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Ильясова Х.Н. |
|||||||
|
Күні: |
25.12.2024 |
|||||||
|
Сынып: 6 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әр елдің салты басқа. Қайталау |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.4.3.1 – көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу; |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсінеді және ажырата алады. |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: әділдік және жауапкершілік -оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту; Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік -өз уақытын тиімді жоспарлай білу және кез келген қызметтің нәтижелеріне қол жеткізу үшін күш салу; |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 5 минут 15 минут 15 минут Сабақтың соңы 5 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал тудыру кубигі 1.Амандас 2. Құшақтас 3.Тілек айт 4.Мақта 5.Күлкі сыйла 6.Би қимылдарын бірге қайтала. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; 1-тапсырма Бірінші бағанда берілген кісі аттарын тура атамай, қандай сөздер мен ауыстырған? Сәйкестендіріп жазыңдар.
2-тапсырма Табу сөздерді қатыстырып, 5–6 сөйлем жазыңдар. Табу сөздерге лексикалық талдау жасаңдар. Лексикалық талдаудың үлгісі: Сөз І. Сөздің атауыш (номинатив) немесе тура мағынасы ІІ. өздің шығу тегіне байланысты туған мағынасы: 1. Түпкі мағына 2. Туынды мағына. А) көп мағыналы сөз; ә) омоним; б) синоним; в) антоним; г) кірме сөздер; ғ) араб, парсы, моңғол, орыс сөздері; д) табу; ж) эвфемизмдер; з) дисфемизмдер. ІІІ. Сөздердің тіркесу сипатына байланысты туған мағыналары: 1. Сөздің еркін мағынасы 2. Фразеологиялық байлаулы мағынасы 3. Синтаксистік шартты мағынасы ІV. Сөздің стилистикалық қызметіне байланысты туған мағыналары: 1. Бейтарап мағына 2. Бейнелі мағына (троп пен фигураның түрлері) 3. Терминдік мағына V. Сөздердің қолдану сипатына байланысты түрлері: Сөздердің қолдану өрісіне байланысты түрлері а) жалпылама лексика; ә) қолдану өрісі тар лексика; б) сөздердің стильдік қызметіне байланысты түрлері; в) сөздердің актив және пассив қолданылатын түрлері 3-тапсырма Деңгейлік тапсырмалар 1-деңгей. Өздерің естіген табу сөздерді естеріңе түсіріп жазыңдар. 2-деңгей. Өмірде қолданылатын табу сөздерден сөйлемдер құрастырыңдар. 3-деңгей. Табу сөздері бар қандай аңыздарды білесің? Соны үлгі ете отырып, шағын әңгіме құрастырыңдар.
Рефлексия Плюс – оң әсер еткен жағдайды атаңыз. Минус-қай тапсырма түсініксіз болды?
Барлығы түсінікті Жартылай түсінікті Түсініксіз |
Психологиялық ахуал тудыру кубигі арқылы кубиктердегі Тапсырмаларды бірге қайталап, оқушылар өз бойларына жағымды ахуал қалыптастырады. 1.Амандас 2. Құшақтас
3.Тілек айт 4.Мақта
5.Күлкі сыйла
6.Би қимылдарын бірге қайтала
Үлгі: 1. Бұл сөз екі құрамнан тұр: Тел-ғара 2. Тұлғасына қарай –туынды түбір. Себебі екі сөздің біріуі арқылы жасалған. 3. Құрылысына қарай – күрделі. Себебі бір екі түбірден тұр. 4. Сөзде бір лексикалық, екі грамматикалық мағына бар. 5. Лексикалық мағынасы– адамға берілген есім. 6. Бірінші грамматикалық мағынасы – лексикалық мағынаның жалпылануынан жасалған жалпы грамматикалық мағына – зат есім. 6.1 Екінші грамматикалық мағынасы – атау септігінің нөлдік тұлғасы арқылы берілген категориялық-грамматикалық мағына – атауыштық мағына. 7. Домбыра –не? деген сұраққа жауап береді. Ендеше, бұл – зат есім. Зат есім дегеніміз –кім? Не? Кімдер? Нелер? Т.б сұрақтарға жауап беріп заттың, нәрсенің атын білдіретін сөз табы. 8. Мағынасына қарай: а) Жалпы. Себебі, біркелкі заттардың жалпылай аталуы. ә) Жансыз. Себебі тіршілік иесі емес. б) Деректі. Себебі көзбен көріп, қолмен ұстап, ануға боларлық зат атауы. в) Нақты. Себебі, деректі болған нәрсе нақты болады Деңгейлік тапсырмаларды орындайды.
Бүгінгі сабақта оң әсер еткен жағдайларды, алған білімін сараптайды. Түсініксіз болған жайттарды мұғаліміне айтады. |
Оқушылар сыныптастары ның айтқан ойларына «шапалақ» әдісі арқылы қолдау білдіреді.
Дескриптор Білім алушы -табу сөздерді анықтайды, -мәтін құрайды, -лексикалық талдау жаайды.
|
Оқулық 6-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
Жиынтық бағалауға арналған тапсырма лар жинағы Оқулық 6-сынып «Атамұра» баспасы 2018 жыл
|
||||
шағым қалдыра аласыз








