Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: Жай бөлшектерге
амалдар қолдану
|
Мектеп:
Ф.Оңғарсынова атындағы №41
мектеп-гимназия
|
|
Күні: 21.11.18ж
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Сапарғалиева Ұлболсын
Дүйсенқызы
|
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
|
Сабақ
тақырыбы
|
Аралас сандарды қосу және
азайту
|
|
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
5.1.2.20 аралас сандарды қосу
және азайтуды орындау;
|
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушыларға: аралас сандардың анықтамасын
білу; аралас
сандарды азайту ережесін білу;
Басым
көпшілігіне: аралас сандарды
азайту тәсілдерін есеп шығару кезінде қолдану;
Кейбір
оқушыларға: Аралас сандарды
азайту қасиеттерін пайдалана отырып ізденіс есептерді
шешу.
|
|
Жетістік
критерийлері
|
Оқушылар:
-аралас
сандарды азайту ережесін біледі;
-аралас сандарды азайту
тәсілдерін есеп шығару кезінде қолданады;
-аралас
сандарды азайту қасиеттерін пайдалана отырып ізденіс
есептерді шешеді.
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар :
– жай бөлшектерге
арифметикалық амалдар қолдану алгоритімін түсіндіре
алады;
Пәнге тән
лексика мен терминология:
-арифметикалық амалдар
алгоритімі;
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен
тіркестер:
-бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу
үшін,…керек;
-бөлімдері әртүрлі аралас
сандарды қосу үшін,… керек;
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Мәіңгілік елдің
5 – ші құндылығы: Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Жалпыға бірдей еңбек
қоғамы – қазақстандықтарды әлеуметтік жұмыспен қамтудың ең маңызды
шарттарының, өмір сапасын тұрақты жақсарту және өмірлік әлеуеттерін
толықтай ашу кезені. Oқу, өз бeтiмeн aқпaрaтты тaбу, жaғдaйды
тaлдaу және саралау, жaңa жaғдaйлaрғa икeмдeлу, мәсeлeлeрдi қoю
жәнe шeшiм қaбылдaу, топтa жұмыс iстeу, өз жұмысының сaпaсынa жaуaп
бeру, өз уaқытын ұйымдaстырa бiлу, өзгелердің уақыты мен
пікірлеріне құрметпен
қарау
|
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Қазақ тілі, дене шынықтыру,
информатика
|
|
Бастапқы
білім
|
Жай
бөлшектермен аралас сандар туралы түсініктері; «дұрыс бөлшек» және
«бұрыс бөлшек» ұғымдарын білу; натурал сандарды көбейту және бөлу
дағдылары;бөлшектерді қысқарта алу;бөлшекті ортақ бөлімге
келтіру;аралас сандарды бұрыс бөлшек түрінде және керісінше
жазу;натурал санды бұрыс бөлшек түрінде
жазу
|
|
Сабақ
барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың
басы
5
мин
|
«Лездеме» әдісі арқылы үй тапсырмасын
тексеру
Бұл әдіс арқылы үй
тапсырмасын интербелсенді тақта бойынша
тексеремін. Оқушылар шапшаңдыққа жұмыс
жасайды.
«Өрмекшінің торы»
әдісі»
Оқушылар шеңбер құра тұрады,
бір-біріне жіпті бере отырып өткен тақырып бойынша бір түйінді
сөйлем айтады. Ең соңғы оқушы өз түйінді сөйлемін аяқтағаннан
кейін, кері жіпті жинай отырып, бүгінгі сабаққа тілегін
айтады. Сабақтың мақсаты айтылады
|
Интербелсенді
тақта
|
|
Сабақтың
ортасы
30
мин
|
Тапсырма
1
Әдіс: «Ойлан, ақылдас,
бөліс»
ТЖ
-
2.
3.
Дескриптор:
Білім
алушы
– бөлімдері бірдей, әртүрлі
аралас сандарды азайтады.
Тапсырма
2
Әдіс: «Кім жылдам»
ЖұЖ
Дескриптор:
Білім
алушы
– Шапшаңдықта жұмыс жасай
алады;
− бүтін бөліктермен амал
орындайды;
− бөлшек бөліктерімен амал
орындайды;
− дұрыс
жауабын табады
Тапсырма
3
Ізденіс
есеп
Оқушылардың ерекшіліктерін
ескере отырып деңгейлік тапсырмаларды
ұйымдастыру.
С-тапсырмасы (Кейбір
оқушыларға)
472. Бiрiншi күнi 5 га, екiншi
күнi бiрiншi күнге қарағанда га артық ауданнан астық
жиналды. Үшiншi күнi астық бiрiншi және екiншi күндерi жиналған
ауданнан га артық жиналды. Үш күнде барлығы қанша гектар
ауданнан ас тық жиналды?
473. Анасы 2700 тг-ге 6 ас
қасық, ал 2200 тг-ге 8 шай қасық сатып алды. Ас қасық пен шай қасық
бiрге қанша тұрады?
Дескриптор:
білім
алушы
-есеп шартына сәйкес санды
өрнек құрастырады;
-бөлшек бөліктермен амал
орындайды;
-бөлшектерді
салыстырады;
-дұрыс
жауабын табады.
Қалыптастырушы
бағалау жұмысы.
Оқушының аты-жөні:
|
Сыныбы: 5 «
»
Күні:
|
Оқу мақсаттары:
Аралас сандардың түрін
ажыратады;
Аралас сандарды қосудың ережесін біледі
және қолданады;
Аралас сандарды азайтудың
ережесін біледі және қолданады.
|
№1. Аралас сандарды анықтаңыз:
№2. Тракторшылар бригадасы бірінші күні
барлық учаскенің екінші күні ал үшінші күні
қалған 220 га жерді жыртып шықты. Учаскенің ауданы неше гектар
болады?
№3. Қосуды орындаңыз:
.
№3. Азайтуды орындаңыз:
№4. Завод 150 тоңазытқыш
жасап шығарды. Осы тоңазытқыштардың
ауруханаларға, ал қалғанының балабақшаларға жіберілді.
Қанша тоңазытқыш балабақшаларға жіберілді?
|
Дескриптор: -бөлімдері бірдей аралас сандарды қоса
алады.
-натурал
санды аралас санға қоса алады;
-бөлімдері
әртүрлі аралас сандарды қоса алады.
-қосындының мәніндегі бөлшек бөлік бұрыс жай
бөлшек болғанда, оның бүтін бөлігін айыру арқылы есепті шығара
алады
|
Қима
қағаздар
Таратпа
Қима
қағаздар
Парақтар
|
|
Сабақтың
соңы
5 мин
|
Кері
байланыс
Рефлексия:
Сабақ соңында
оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау
үшін
Әдіс
«БББ кестесі»
Білемін
|
Білдім
|
Білгім
келеді
|
|
|
|
Үйге тапсырма:
№580
|
Интер белсенді
тақта
|
|
Саралау –оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
|
Оқу деңгейлерінің дағдыларын
әрі қарай дамыту мақсатында оқушыларға жеке, жұптық және топтық
жұмыстар негізінде А, В,С деңгейлі тапсырмалар
беремін.
|
Оқушылардың топтық және
жеке жұмыстарға қатысуын бақылаймын, дұрыс бағыт
беремін.
-Жеке жұмыс брысында
өзін-өзі бағалау смайликтер арқылы
жүзегеасырылады.
|
Көз
жаттығулары
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту
туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ
барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге
көңіл бөлу қажет?
|