|
САБАҚ: Бізді қоршаған орта Ауа райы |
Мектеп: Үшарал орта мектебі |
|||
|
Күні: 7/11 |
Оқытушының аты-жөні: Әлбосынов Н.Р. |
|||
|
СЫНЫП: 1 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар:
|
||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
1.1.1.1 Қоршаған ортаның кейбір ерекшеліктерін, таныс бейнелер мен пішіндерін білу (түс, фактура, пішін және т.б.) |
|||
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылар: • Сурет салуда материалдармен жұмыс жасай алады; Оқушылар ауа райының түрлерін ажырата біледі (жаңбыр, қар, жел, ашық, бұлтты). Оқушылардың басым бөлігі: Материалдармен мақсатты түрде жұмыс жасай алды; Кейбір оқушылар: • Таңдағанын түсіндіре отырып, сурет салу кезінде материалдармен мақсатты түрде жұмыс жасай алады; • Нысандар мен беттердің сапасын ескеріп, шығармашылықпен таңдау жасап, формалар, үлгілер мен текстураларды ажыратады және пайдаланады. |
|||
|
Тілдік мақсат |
• фотосурет, бейне ролик, мультфильмдегі, суретшілердің туындыларындағы табиғат құбылысы мен ауа райын сипаттау |
|||
|
|
Қарастырылады: • күңгірт, ашық; жоғары, төмен, үлкен, кіші,ирек, түзу; • қатты, жұмсақ, жуан, жіңішке; • қарындаш, қалам, көмір қарындаш, ұшы, жақ, дақ (сия тамшысы), қайшы |
|||
|
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін: Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||
|
Алдыңғы оқу |
Алдыңғы бөлімдерді меңгере отырып, оқушылар пішіндер туралы білімдерін және оларды бейнелеу тәсілдерін жақсартты, түрлі материалдар мен визуалды элементтер арқылы тәжірибе жүргізе отырып, көркем құралдармен және материалдармен жұмыс істеу дағдыларын жетілдірді. |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Жоспарланған уақыт Басталуы 5-8 минут
|
Жоспарланған жаттығулар Тақырыпқа сай жағдай туғызу үшін сабақ басында теңіз шуы жазылған жазбаны қосып қойыңыз. Оқушыларға көздерін жұмып, мұқият тыңдауларын сұраймын.Оқушылардан теңіз шуын естіген кезде не сезінгендерін, көңіл-күйлерінде қандай өзгеріс болғанын сұраймын. Мынадай сұрақтар қойылады: «Бұл суретте қандай ауа райы бейнеленген?», «Суретші құбылысты көрсету үшін материалдарды қалай пайдаланған?». |
Ресурстар Аспанды, тауларды және даланы суреттейтін Қазақстанның табиғат көрінісі (пейзаж) бейнеленген суреттер (картиналар) |
||
|
Сергіту сәті 2 мин |
Сергіту сәті "Күміс құмған-ай" |
Оқушылар би билеп сергіп қалады. |
||
|
Ортасы 18-20 минут
|
Жұмыс барысына: • сызық пен таңбадақтарды салу үшін саусақты қолдану; • қылқалам мен сорғышты қолдану; • шашырату; • балауызбен жұмыс; • сабан арқылы тушьты үрлеу; қағаздың парағына бояу жағып, сол бояу қағаз бетінде еркін жайылатындай жұмысты ұстап тұру кіреді. Оқушылар өз практикалық жұмыстарында жоғарыда көрсетілген үдерістермен тәжірибе жасайды. Оқушылардан жұмыстардың орындалу техникасын сипаттауын, суретте ауа райы қалай бейнелегенін сұраймын. |
Ауа райының әр түрлі типтері Ә. Қастеевтің, Ф.Васильевтің, И.Э. Грабарьдың туындылары |
||
|
Аяқталуы 5-7 минут
|
Критериалды бағалау. №Критерий Дискриптр 1.Идея -идея ұсынады; -түстерді ажыратады; 2.Орындау техникасы -техника қауіпсіздік ережесін сақтайды; -түрлі формалар жасай алады; - реттілікті сақтай отырып жұмысты орындайды; 3.Тақырыптың ашылуы - формалар мен түстердің үйлесімді қолданады; -идеяны шығармашылықпен жеткізе алады. Рефлексия: «Бармақ» әдісі. |
|
||
|
Сабақ соңында жалпы сабақ барысына, оқушылардың жұмыстарына талдау жасап, жұмыс орынын жинастыруларын сұраймын
|
|
|||
|
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
сабақ жоспары Ауа райы 1 сынып
сабақ жоспары Ауа райы 1 сынып
|
САБАҚ: Бізді қоршаған орта Ауа райы |
Мектеп: Үшарал орта мектебі |
|||
|
Күні: 7/11 |
Оқытушының аты-жөні: Әлбосынов Н.Р. |
|||
|
СЫНЫП: 1 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар:
|
||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
1.1.1.1 Қоршаған ортаның кейбір ерекшеліктерін, таныс бейнелер мен пішіндерін білу (түс, фактура, пішін және т.б.) |
|||
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылар: • Сурет салуда материалдармен жұмыс жасай алады; Оқушылар ауа райының түрлерін ажырата біледі (жаңбыр, қар, жел, ашық, бұлтты). Оқушылардың басым бөлігі: Материалдармен мақсатты түрде жұмыс жасай алды; Кейбір оқушылар: • Таңдағанын түсіндіре отырып, сурет салу кезінде материалдармен мақсатты түрде жұмыс жасай алады; • Нысандар мен беттердің сапасын ескеріп, шығармашылықпен таңдау жасап, формалар, үлгілер мен текстураларды ажыратады және пайдаланады. |
|||
|
Тілдік мақсат |
• фотосурет, бейне ролик, мультфильмдегі, суретшілердің туындыларындағы табиғат құбылысы мен ауа райын сипаттау |
|||
|
|
Қарастырылады: • күңгірт, ашық; жоғары, төмен, үлкен, кіші,ирек, түзу; • қатты, жұмсақ, жуан, жіңішке; • қарындаш, қалам, көмір қарындаш, ұшы, жақ, дақ (сия тамшысы), қайшы |
|||
|
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін: Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||
|
Алдыңғы оқу |
Алдыңғы бөлімдерді меңгере отырып, оқушылар пішіндер туралы білімдерін және оларды бейнелеу тәсілдерін жақсартты, түрлі материалдар мен визуалды элементтер арқылы тәжірибе жүргізе отырып, көркем құралдармен және материалдармен жұмыс істеу дағдыларын жетілдірді. |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Жоспарланған уақыт Басталуы 5-8 минут
|
Жоспарланған жаттығулар Тақырыпқа сай жағдай туғызу үшін сабақ басында теңіз шуы жазылған жазбаны қосып қойыңыз. Оқушыларға көздерін жұмып, мұқият тыңдауларын сұраймын.Оқушылардан теңіз шуын естіген кезде не сезінгендерін, көңіл-күйлерінде қандай өзгеріс болғанын сұраймын. Мынадай сұрақтар қойылады: «Бұл суретте қандай ауа райы бейнеленген?», «Суретші құбылысты көрсету үшін материалдарды қалай пайдаланған?». |
Ресурстар Аспанды, тауларды және даланы суреттейтін Қазақстанның табиғат көрінісі (пейзаж) бейнеленген суреттер (картиналар) |
||
|
Сергіту сәті 2 мин |
Сергіту сәті "Күміс құмған-ай" |
Оқушылар би билеп сергіп қалады. |
||
|
Ортасы 18-20 минут
|
Жұмыс барысына: • сызық пен таңбадақтарды салу үшін саусақты қолдану; • қылқалам мен сорғышты қолдану; • шашырату; • балауызбен жұмыс; • сабан арқылы тушьты үрлеу; қағаздың парағына бояу жағып, сол бояу қағаз бетінде еркін жайылатындай жұмысты ұстап тұру кіреді. Оқушылар өз практикалық жұмыстарында жоғарыда көрсетілген үдерістермен тәжірибе жасайды. Оқушылардан жұмыстардың орындалу техникасын сипаттауын, суретте ауа райы қалай бейнелегенін сұраймын. |
Ауа райының әр түрлі типтері Ә. Қастеевтің, Ф.Васильевтің, И.Э. Грабарьдың туындылары |
||
|
Аяқталуы 5-7 минут
|
Критериалды бағалау. №Критерий Дискриптр 1.Идея -идея ұсынады; -түстерді ажыратады; 2.Орындау техникасы -техника қауіпсіздік ережесін сақтайды; -түрлі формалар жасай алады; - реттілікті сақтай отырып жұмысты орындайды; 3.Тақырыптың ашылуы - формалар мен түстердің үйлесімді қолданады; -идеяны шығармашылықпен жеткізе алады. Рефлексия: «Бармақ» әдісі. |
|
||
|
Сабақ соңында жалпы сабақ барысына, оқушылардың жұмыстарына талдау жасап, жұмыс орынын жинастыруларын сұраймын
|
|
|||
|
|
||||
шағым қалдыра аласыз













