|
Сабақ |
Қазақ тілі |
|
||||||
|
Мектебі |
Қайыңды негізгі орта мектебі |
|
||||||
|
Күні |
|
|
||||||
|
Мұғалімнің аты – жөні |
|
|||||||
|
Сынып |
9 – сынып |
|
||||||
|
Қатысқандар/қатыспағандар |
|
|
||||||
|
Бөлімі |
|
|
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Біз қандай қалықпыз |
|
||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
О 9.2.1.1 тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу; |
|
||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Тұтас емес мәтіндердегі (кесте, сызба, сурет, диаграмма) мәліметтерді пайдалана отырып, ақпаратты салыстыру және өңдеу. |
|
||||||
|
Тілдік мақсат: |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:халық, демография, Сабақ барысында қолданылатын сөздермен жұмыс жасау |
|
||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім. Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық |
|
||||||
|
Алдыңғы оқу |
салалас құрмалас сөйлемдерді біледі. |
|
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әлеуметтану, экономика |
|
||||||
|
Саралау әдістері |
|
|||||||
|
Барлық оқушылар орындай алады: Барлық оқушы тақырыпты түсінеді. |
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Сызбалар бойынша мәліметті салыстыра алады. |
Кейбір оқушылар орындай алады: Сызбалар бойынша мәліметті салыстырып, салалас құрмалас сөйлем түрлерін ажырата алады |
|
|||||
|
Кезеңдері |
Тапсырма |
Ресурстар |
|
|||||
|
Сабақтың басы |
Тренинг. Оқушылар ортаға шығып өздерінің туған айларын айтады және айлары бойынша жыл мезгілдеріне қарай топтасып, топтарға бөлінеді. 1 топ – Күз 2 топ – Қыс 3 топ – Көктем 4 топ - Жаз «Демографиялық жағдай» тақырыбында бейнематериал көрсетіледі. «Ашық сұрақтар» әдісі арқылы сұрақтар қойылады. 1. Дүние жүзіндегі адамдардың саны қанша? 2. Халық санының қазіргі жағдайы қандай? 3. Халық қандай жағдайда көбейеді? 4. Қазақстанда қанша ұлт өкілі бар? 5. Қандай қазақстандық демографтарды білесіз? Психология лық жағымды ахуал туғызу. Оқушылар дың жақын арадағы даму аймағын жүзеге асыру Қ/Б: «Қолдау, қолпаштау» әдісі |
Суреттер https://www.youtube.com/watch?v=EOXWfPMXioI |
|
|||||
|
Сабақтың ортасы |
Жұптық жұмыс «Екі шыңдық, бір өтірік» әдісі
«Қазақстандағы демографиялық жағдай» тақырыбына байланысты екі шың мәлімет, бір өтірік мәліметті оқиды. Әр топтан бір жұп ортаға шығады Берілген тапсырма арқылы оқушылар екі шыңдық, бір өтірік мәліметтер ді анықтау. ҚБ «Адвокат» ойынымен бағалау. Әр топтан бір оқушы бағалайды. Бағалау критерийі: Тақырыпқа қатысты екі шыңдық, бір өтірік мәліметті анықтайды. Дескриптор: 1)Демография лық жағдайға байланысты екі шың мәліметті және 1 өтірік мәліметті айтады |
қима қағаздар |
|
|||||
|
|
Топтық жұмыс «Статистика сөйлейді» әдісі арқылы берілген тұтас емес (сызба, диаграмма, сурет) мәтіндерді түсініп оқыңыздар. Жылдар бойынша қанша көрсеткіш көрсеткендігін салыстырып, өсу немесе кему себептерін анықтаңдар.
Тұтас емес мәтіндер арқылы мәліметтер ді салыстыру, өңдеу. ҚБ Мұғалімнің ауызша кері байланысы. Бағалау критерийі: Мәтіндегі (сызба, диаграмма, сурет) мәліметтерді салыстырып, өңдейді. Дескриптор 1) Мәтіндегі деректерді салыстырады. 2) Ойларын дәлелдейді 3) Мәтін ақпараттарын өңдейді. |
Интернет желісінен алынған диаграммалар, суреттер Суреттер Кестелер Диаграммалар |
|
|||||
|
|
Жеке жұмыс «Үш сөйлем» әдісі Берілген сурет сызбадағы мәліметтерді пайдалана отырып, түсіндірмелі және кезектес салалас құрмалас сөйлем құрастырыныздар.
Оқушылар берілген кестеге сүйене отырып түсіндірме лі және кезектес салалас құрмалас сөйлем жазу ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалау Бағалау критерийі: Сурет сызбадағы мәліметті пайдаланып, сөйлем құрастырады. Дескриптор:
|
Кесте |
|
|||||
|
Үйге тапсырма |
«Әлемдегі демографиялық жағдай» тақырыбында мақала жинақтап келу. Алған білімдерін әрі қарай шыңдау |
|
|
|||||
|
Кері байланыс |
«Сатып алу» әдісі
Білім Көңіл күйім Танымым
Сабақты түсіну деңгейін анықтау Мұғалімнің ауызша кері байланысы |
Стикерлер |
|
|||||
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 1-тапсырма бойынша Орташа қолдау- Оқушылардың жұптық тапсырманы бірлесіп орындай алатындарына сенім артамын 2-тапсырма бойынша Орташа қолдау-Оқушыларға берілген (диаграмма, кесте, сурет) мәтінді салыстыра алатынына қолдау көрсетемін. Төмен қолдау – Ынталандыру 3-тапсырма Орташа қолдау- Оқушылардың суреттегі деректерді зерттеп, маңызды тұстарын анықтап сөйлем құрай алатындығына сенім білдіремін |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Әр тапсырмадан кейін бағалау критерийлері мен дескрипторларға сүйене отырып қалыптастырушы бағалау арқылы бағалаймын. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Психологиялық жағымды ахуал орнату |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Біз қандай қалықпыз 9-сынып
Сабақ жоспары: Біз қандай қалықпыз 9-сынып
|
Сабақ |
Қазақ тілі |
|
||||||
|
Мектебі |
Қайыңды негізгі орта мектебі |
|
||||||
|
Күні |
|
|
||||||
|
Мұғалімнің аты – жөні |
|
|||||||
|
Сынып |
9 – сынып |
|
||||||
|
Қатысқандар/қатыспағандар |
|
|
||||||
|
Бөлімі |
|
|
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Біз қандай қалықпыз |
|
||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
О 9.2.1.1 тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу; |
|
||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Тұтас емес мәтіндердегі (кесте, сызба, сурет, диаграмма) мәліметтерді пайдалана отырып, ақпаратты салыстыру және өңдеу. |
|
||||||
|
Тілдік мақсат: |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:халық, демография, Сабақ барысында қолданылатын сөздермен жұмыс жасау |
|
||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім. Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық |
|
||||||
|
Алдыңғы оқу |
салалас құрмалас сөйлемдерді біледі. |
|
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әлеуметтану, экономика |
|
||||||
|
Саралау әдістері |
|
|||||||
|
Барлық оқушылар орындай алады: Барлық оқушы тақырыпты түсінеді. |
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Сызбалар бойынша мәліметті салыстыра алады. |
Кейбір оқушылар орындай алады: Сызбалар бойынша мәліметті салыстырып, салалас құрмалас сөйлем түрлерін ажырата алады |
|
|||||
|
Кезеңдері |
Тапсырма |
Ресурстар |
|
|||||
|
Сабақтың басы |
Тренинг. Оқушылар ортаға шығып өздерінің туған айларын айтады және айлары бойынша жыл мезгілдеріне қарай топтасып, топтарға бөлінеді. 1 топ – Күз 2 топ – Қыс 3 топ – Көктем 4 топ - Жаз «Демографиялық жағдай» тақырыбында бейнематериал көрсетіледі. «Ашық сұрақтар» әдісі арқылы сұрақтар қойылады. 1. Дүние жүзіндегі адамдардың саны қанша? 2. Халық санының қазіргі жағдайы қандай? 3. Халық қандай жағдайда көбейеді? 4. Қазақстанда қанша ұлт өкілі бар? 5. Қандай қазақстандық демографтарды білесіз? Психология лық жағымды ахуал туғызу. Оқушылар дың жақын арадағы даму аймағын жүзеге асыру Қ/Б: «Қолдау, қолпаштау» әдісі |
Суреттер https://www.youtube.com/watch?v=EOXWfPMXioI |
|
|||||
|
Сабақтың ортасы |
Жұптық жұмыс «Екі шыңдық, бір өтірік» әдісі
«Қазақстандағы демографиялық жағдай» тақырыбына байланысты екі шың мәлімет, бір өтірік мәліметті оқиды. Әр топтан бір жұп ортаға шығады Берілген тапсырма арқылы оқушылар екі шыңдық, бір өтірік мәліметтер ді анықтау. ҚБ «Адвокат» ойынымен бағалау. Әр топтан бір оқушы бағалайды. Бағалау критерийі: Тақырыпқа қатысты екі шыңдық, бір өтірік мәліметті анықтайды. Дескриптор: 1)Демография лық жағдайға байланысты екі шың мәліметті және 1 өтірік мәліметті айтады |
қима қағаздар |
|
|||||
|
|
Топтық жұмыс «Статистика сөйлейді» әдісі арқылы берілген тұтас емес (сызба, диаграмма, сурет) мәтіндерді түсініп оқыңыздар. Жылдар бойынша қанша көрсеткіш көрсеткендігін салыстырып, өсу немесе кему себептерін анықтаңдар.
Тұтас емес мәтіндер арқылы мәліметтер ді салыстыру, өңдеу. ҚБ Мұғалімнің ауызша кері байланысы. Бағалау критерийі: Мәтіндегі (сызба, диаграмма, сурет) мәліметтерді салыстырып, өңдейді. Дескриптор 1) Мәтіндегі деректерді салыстырады. 2) Ойларын дәлелдейді 3) Мәтін ақпараттарын өңдейді. |
Интернет желісінен алынған диаграммалар, суреттер Суреттер Кестелер Диаграммалар |
|
|||||
|
|
Жеке жұмыс «Үш сөйлем» әдісі Берілген сурет сызбадағы мәліметтерді пайдалана отырып, түсіндірмелі және кезектес салалас құрмалас сөйлем құрастырыныздар.
Оқушылар берілген кестеге сүйене отырып түсіндірме лі және кезектес салалас құрмалас сөйлем жазу ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалау Бағалау критерийі: Сурет сызбадағы мәліметті пайдаланып, сөйлем құрастырады. Дескриптор:
|
Кесте |
|
|||||
|
Үйге тапсырма |
«Әлемдегі демографиялық жағдай» тақырыбында мақала жинақтап келу. Алған білімдерін әрі қарай шыңдау |
|
|
|||||
|
Кері байланыс |
«Сатып алу» әдісі
Білім Көңіл күйім Танымым
Сабақты түсіну деңгейін анықтау Мұғалімнің ауызша кері байланысы |
Стикерлер |
|
|||||
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 1-тапсырма бойынша Орташа қолдау- Оқушылардың жұптық тапсырманы бірлесіп орындай алатындарына сенім артамын 2-тапсырма бойынша Орташа қолдау-Оқушыларға берілген (диаграмма, кесте, сурет) мәтінді салыстыра алатынына қолдау көрсетемін. Төмен қолдау – Ынталандыру 3-тапсырма Орташа қолдау- Оқушылардың суреттегі деректерді зерттеп, маңызды тұстарын анықтап сөйлем құрай алатындығына сенім білдіремін |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Әр тапсырмадан кейін бағалау критерийлері мен дескрипторларға сүйене отырып қалыптастырушы бағалау арқылы бағалаймын. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Психологиялық жағымды ахуал орнату |
||||||
шағым қалдыра аласыз






















