Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Адам жанының құпиясы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ильясова Х.Н. |
|||||
|
Күні: |
31.01.2025 |
|||||
|
Сынып:9 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Б.Майлин «Шұғаның белгісі». Кейіпкерлер әлемі. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.1.3.1. шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау. 9.3.4.1.Әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілермен салыстыра талдап, шағын эссе жазу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды. Әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілермен салыстыра талдап, шағын эссе жазады. |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Шығармада көрсетілген ескі әдет-ғұрыптар, ұлттық ойындар, ұлттық тағамдарды дәріптеу, үлкенге құрмет, ата-анаға деген сыйластық арқылы оқушылар ұлттық құндылық туралы түсінік қалыптастырады. Талап: Кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы жан мен тән тазалығын сақтайды, болашақта әр ісіне, қадамына жауапкершілікпен қарап, эмоционалды жай-күйін басқарады. Ар-ұят: Ұлттық мұраны қастерлеуге, жақсылыққа, игілікке бой түзеуге, абыройлы болуға және сөзіне берік, ісіне адал болуды көздейді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру (5 мин.) Өзін-өзі тексеру (3 мин.) Өткен білімді еске түсіру (2 мин.) |
1.Шығарма кейіпкерлерінің бір-біріне жазған хаттарындағы өлең жолдарымен топқа бөлу.
2.Үй тапсырмасына шолу. Республикалық «ДОСБОЛLIKЕ» акциясы аясында мектебіміздің 10 сынып оқушылары үй тапсырмасы бойынша видеожазылым сұрақтары беріледі.
3.«Көр және тап» әдісі арқылы жаңа тақырыпты анықтау.
Оқушыларға сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақтың мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушылар өлең жолдарын дұрыс құрастырып, топ құрайды. Өлең жолдарын оқиды. сұрақтарға болжам жауаптарын береді және бір-бірін толықтырады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Шығарма бойынша көрсетілген кейіпкерлер суреттерін анықтап, жаңа тақырыпты өздері табады. Оқушылар сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақтың мақсаты және бағалау критерийлерімен танысады. |
ҚБ Қазақтың киелі домбырасының бағалау шкаласындағы деңгейі
|
Өлең жолдары жазылған қиынды парақшалар. Жанды видеожазылым. Интербелсенді тақтада көрсетілген суреттер. Слайд арқылы. |
||
|
Жаңа білім (30 мин.) |
Оқушыларға жаңа тақырыпқа сай видеоматериал көрсетіледі. Кесте арқылы әдеби теориялық ұғымдар туралы мәлімет беріледі, ақпарат бойынша кері байланыс жүргізіледі.
1-тапсырма: Топтық жұмыс. «Кинолента» әдісі арқылы оқушыларға шығарма кейіпкерлерінің іс-әрекетіне композициялық талдау жасау тапсырмасы берілді.
2-тапсырма: «Wordwall» платформасымен жұмыс. Платформа арқылы оқиға желісіне қарай суреттерді сәйкестендіреді.
3-тапсырма: Оқулықпен жұмыс. «Маған таныс кейіпкер» әдісі арқылы шығармада берілген портреттік суреттеулерді тауып, кейіпкерлерге мінездеме береді.
«Шұғаның белгісі» хикаясын әлем әдебиетіндегі қыздардың тағдыры суреттелетін соның ішінде орыс әдебиетіндегі Н.Карамзиннің «Сормаңдай Лиза» повесімен салыстырып, сыни хабарлама дайындаңыздар «Шұғаның белгісі» хикаясы мен Міржақып Дулатовтың «Бақытсыз Жамал» романын салыстырып, екі шығармадағы қыз тағдыры туралы өз ойыңды жазыңыз Шығармадан берілген үзіндіні оқып, қай кейіпкер екенін тауып, суретін салыңдар Ақ құба, талдырмаш, көзі қап-қара, осы үріп ауызға салғандай еді. Ажары қандай болса, ақылы да сондай... 4-тапсырма: «Бір қадам – бір сөйлем» әдісі арқылы QR КОДпен шығарманың үзіндісін тізбектеп оқып, мазмұнын хабарлама түрінде айтып береді.
|
Оқушылар материалды көріп, тыңдап, маңызды мәліметті дәптерге жазып отырады. Берілген ақпарат бойынша оқушылар жауаптарын жеткізді. Дескриптор: Әр топ өздеріне ұсынылған кейіпкердің іс-әрекетіне композициялық талдау жасайды – 3 балл. Дескриптор: Оқиға желісімен шығарма кейіпкерлерін сәйкестендіреді – 2 балл. Дескриптор: Шығармада берілген портреттік суреттеулерді табады, кейіпкерлерге сәйкес мінездеме жазады – 2 балл. Дескриптор: QRКОД арқылы шығарманың үзіндісін тізбектеп оқып, мазмұнын хабарлама түрінде айтып береді- 1 балл. Дескриптор: Шығармада берілген портреттік суреттеулерді табады, кейіпкерлерге сәйкес мінездеме жазады – 2 балл. Дескриптор: «Шұғаның белгісі» хикаясын әлем әдебиетіндегі қыздардың тағдыры суреттелетін соның ішінде орыс әдебиетіндегі Н.Карамзиннің «Сормаңдай Лиза» повесімен салыстырады, сыни хабарлама дайындайды.
Дескриптор: «Шұғаның белгісі» хикаясы мен Міржақып Дулатовтың «Бақытсыз Жамал» романын салыстырады, екі шығармадағы қыз тағдыры туралы өз ойын жеткізе алады Дескриптор: Шығармадан берілген үзіндіні оқиды, қай кейіпкер екенін табады, суретін салады
|
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап, кері байланыс беріп отырады
Тапсырма бойынша оқушылар композициялық талдау жасайды, жауап береді. Оқушылар оқиға желісін оқиды, суретпен сәйкестендіреді. Шығармада берілген портреттік суреттеулерді табады, кейіпкерлерге сәйкес мінездеме жазады. QRКОД арқылы шығарманың үзіндісін тізбектеп оқиды, мазмұнын хабарлама түрінде айтып береді.
Оқулықпен жұмыс
Сыни хабарлама
Салыстырмалы пікір
Кейіпкердің суреті |
Видеоматериал. Кинолента эскизі. Интербелсенді тақта. «Wordwall» платформасы. Кесте. QRКОД көрсетілген парақ. Смартфон. Оқулық Қима қағаз |
||
|
Бекіту (3 мин.) |
Сабақты қорытындылау. «Төлқұжатың бар ма?» әдісі арқылы шығармадағы өзіне ұнаған кейіпкерге төлқұжат жасайды.
Үйге тапсырма. 171 – бет. 14 – тапсырма. «Қыздың жолы» тақырыбында әдеби эссе жазады. Эсседе қазақ қызының тарихи кезеңдердегі өмір ерекшеліктері мен бүгінгі қазақ қызының бейнесін ашып көрсетеді.
|
Ұнаған шығарма кейіпкерін таңдап, төлқұжат парақшасын берілген критерий бойынша толтырып, оқиды. |
Оқушылар берілген төлқұжатты толтыру арқылы, сабақ мақсатына сай кейіпкер жүйесін анықтайды. |
Төлқұжат үлгісі |
||
|
Кері байланыс (2 мин.) |
«Шығармалар қоржыны» әдісі арқылы шығармада қандай ұлттық құндылықтар кездесті және шығармадан не түйдің деген сұрақтарға жауап жазады.
Бағалау. Сабақ басында ұсынылған «Домбыра» әдісіндегі шегінің сабақ бойы жинаған бағалау шкаласына сәйкес оқушылар бағаланады. |
Оқушылар шығрма сюжетінен қандай тәрбиелік ой түйгендері туралы ой бөліседі. |
|
Шығармашылық қоржын. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Б.Майлин «Шұғаның белгісі». Кейіпкерлер әлемі. 9 сынып
Сабақ жоспары: Б.Майлин «Шұғаның белгісі». Кейіпкерлер әлемі. 9 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Адам жанының құпиясы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ильясова Х.Н. |
|||||
|
Күні: |
31.01.2025 |
|||||
|
Сынып:9 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Б.Майлин «Шұғаның белгісі». Кейіпкерлер әлемі. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.1.3.1. шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау. 9.3.4.1.Әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілермен салыстыра талдап, шағын эссе жазу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды. Әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілермен салыстыра талдап, шағын эссе жазады. |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Шығармада көрсетілген ескі әдет-ғұрыптар, ұлттық ойындар, ұлттық тағамдарды дәріптеу, үлкенге құрмет, ата-анаға деген сыйластық арқылы оқушылар ұлттық құндылық туралы түсінік қалыптастырады. Талап: Кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы жан мен тән тазалығын сақтайды, болашақта әр ісіне, қадамына жауапкершілікпен қарап, эмоционалды жай-күйін басқарады. Ар-ұят: Ұлттық мұраны қастерлеуге, жақсылыққа, игілікке бой түзеуге, абыройлы болуға және сөзіне берік, ісіне адал болуды көздейді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру (5 мин.) Өзін-өзі тексеру (3 мин.) Өткен білімді еске түсіру (2 мин.) |
1.Шығарма кейіпкерлерінің бір-біріне жазған хаттарындағы өлең жолдарымен топқа бөлу.
2.Үй тапсырмасына шолу. Республикалық «ДОСБОЛLIKЕ» акциясы аясында мектебіміздің 10 сынып оқушылары үй тапсырмасы бойынша видеожазылым сұрақтары беріледі.
3.«Көр және тап» әдісі арқылы жаңа тақырыпты анықтау.
Оқушыларға сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақтың мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушылар өлең жолдарын дұрыс құрастырып, топ құрайды. Өлең жолдарын оқиды. сұрақтарға болжам жауаптарын береді және бір-бірін толықтырады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Шығарма бойынша көрсетілген кейіпкерлер суреттерін анықтап, жаңа тақырыпты өздері табады. Оқушылар сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақтың мақсаты және бағалау критерийлерімен танысады. |
ҚБ Қазақтың киелі домбырасының бағалау шкаласындағы деңгейі
|
Өлең жолдары жазылған қиынды парақшалар. Жанды видеожазылым. Интербелсенді тақтада көрсетілген суреттер. Слайд арқылы. |
||
|
Жаңа білім (30 мин.) |
Оқушыларға жаңа тақырыпқа сай видеоматериал көрсетіледі. Кесте арқылы әдеби теориялық ұғымдар туралы мәлімет беріледі, ақпарат бойынша кері байланыс жүргізіледі.
1-тапсырма: Топтық жұмыс. «Кинолента» әдісі арқылы оқушыларға шығарма кейіпкерлерінің іс-әрекетіне композициялық талдау жасау тапсырмасы берілді.
2-тапсырма: «Wordwall» платформасымен жұмыс. Платформа арқылы оқиға желісіне қарай суреттерді сәйкестендіреді.
3-тапсырма: Оқулықпен жұмыс. «Маған таныс кейіпкер» әдісі арқылы шығармада берілген портреттік суреттеулерді тауып, кейіпкерлерге мінездеме береді.
«Шұғаның белгісі» хикаясын әлем әдебиетіндегі қыздардың тағдыры суреттелетін соның ішінде орыс әдебиетіндегі Н.Карамзиннің «Сормаңдай Лиза» повесімен салыстырып, сыни хабарлама дайындаңыздар «Шұғаның белгісі» хикаясы мен Міржақып Дулатовтың «Бақытсыз Жамал» романын салыстырып, екі шығармадағы қыз тағдыры туралы өз ойыңды жазыңыз Шығармадан берілген үзіндіні оқып, қай кейіпкер екенін тауып, суретін салыңдар Ақ құба, талдырмаш, көзі қап-қара, осы үріп ауызға салғандай еді. Ажары қандай болса, ақылы да сондай... 4-тапсырма: «Бір қадам – бір сөйлем» әдісі арқылы QR КОДпен шығарманың үзіндісін тізбектеп оқып, мазмұнын хабарлама түрінде айтып береді.
|
Оқушылар материалды көріп, тыңдап, маңызды мәліметті дәптерге жазып отырады. Берілген ақпарат бойынша оқушылар жауаптарын жеткізді. Дескриптор: Әр топ өздеріне ұсынылған кейіпкердің іс-әрекетіне композициялық талдау жасайды – 3 балл. Дескриптор: Оқиға желісімен шығарма кейіпкерлерін сәйкестендіреді – 2 балл. Дескриптор: Шығармада берілген портреттік суреттеулерді табады, кейіпкерлерге сәйкес мінездеме жазады – 2 балл. Дескриптор: QRКОД арқылы шығарманың үзіндісін тізбектеп оқып, мазмұнын хабарлама түрінде айтып береді- 1 балл. Дескриптор: Шығармада берілген портреттік суреттеулерді табады, кейіпкерлерге сәйкес мінездеме жазады – 2 балл. Дескриптор: «Шұғаның белгісі» хикаясын әлем әдебиетіндегі қыздардың тағдыры суреттелетін соның ішінде орыс әдебиетіндегі Н.Карамзиннің «Сормаңдай Лиза» повесімен салыстырады, сыни хабарлама дайындайды.
Дескриптор: «Шұғаның белгісі» хикаясы мен Міржақып Дулатовтың «Бақытсыз Жамал» романын салыстырады, екі шығармадағы қыз тағдыры туралы өз ойын жеткізе алады Дескриптор: Шығармадан берілген үзіндіні оқиды, қай кейіпкер екенін табады, суретін салады
|
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап, кері байланыс беріп отырады
Тапсырма бойынша оқушылар композициялық талдау жасайды, жауап береді. Оқушылар оқиға желісін оқиды, суретпен сәйкестендіреді. Шығармада берілген портреттік суреттеулерді табады, кейіпкерлерге сәйкес мінездеме жазады. QRКОД арқылы шығарманың үзіндісін тізбектеп оқиды, мазмұнын хабарлама түрінде айтып береді.
Оқулықпен жұмыс
Сыни хабарлама
Салыстырмалы пікір
Кейіпкердің суреті |
Видеоматериал. Кинолента эскизі. Интербелсенді тақта. «Wordwall» платформасы. Кесте. QRКОД көрсетілген парақ. Смартфон. Оқулық Қима қағаз |
||
|
Бекіту (3 мин.) |
Сабақты қорытындылау. «Төлқұжатың бар ма?» әдісі арқылы шығармадағы өзіне ұнаған кейіпкерге төлқұжат жасайды.
Үйге тапсырма. 171 – бет. 14 – тапсырма. «Қыздың жолы» тақырыбында әдеби эссе жазады. Эсседе қазақ қызының тарихи кезеңдердегі өмір ерекшеліктері мен бүгінгі қазақ қызының бейнесін ашып көрсетеді.
|
Ұнаған шығарма кейіпкерін таңдап, төлқұжат парақшасын берілген критерий бойынша толтырып, оқиды. |
Оқушылар берілген төлқұжатты толтыру арқылы, сабақ мақсатына сай кейіпкер жүйесін анықтайды. |
Төлқұжат үлгісі |
||
|
Кері байланыс (2 мин.) |
«Шығармалар қоржыны» әдісі арқылы шығармада қандай ұлттық құндылықтар кездесті және шығармадан не түйдің деген сұрақтарға жауап жазады.
Бағалау. Сабақ басында ұсынылған «Домбыра» әдісіндегі шегінің сабақ бойы жинаған бағалау шкаласына сәйкес оқушылар бағаланады. |
Оқушылар шығрма сюжетінен қандай тәрбиелік ой түйгендері туралы ой бөліседі. |
|
Шығармашылық қоржын. |
||
шағым қалдыра аласыз
























