|
Білім беру ұйым атауы |
|
||||||
|
Бөлімі |
Қазақстанның кәсіби музыкасы
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Андырбаев А.Р |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дәстүрлі әншілік өнері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.1.1 – тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтау; 6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
1. Қазақстанның кәсіби музыкасының қалыптасу тарихын түсіндіру. 2. Дәстүрлі әншілік өнердің ерекшеліктері мен оның қазақ мәдениетіндегі орнын талдау. 3.Қазақ әншілерінің дәстүрлі өнерін тыңдау арқылы оқушылардың ұлттық құндылықтарға деген қызығушылығын арттыру. |
||||||
|
Оқу нәтижелері: |
|
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
|
Амандасу және тәне танысу сәті. Өткенге шолу. (сұрақтар арқылы) Топтарда зияткерлік ойын арқылы «таңба, әріп, нотаның ерекшеліктері мен пайдасын анықтау. (Әр топқа әртүрлі ноталар беріледі, сол ноталардан оқушылар 1,5 минут ішінде до-мажор гаммасын құрап шығару тиіс) (до-мажор гаммасын орындау) Кәсіби сазгер немесе әншілерден әуесқой орындаушылардың, сазгерлердің ерекшелігін анықтау. Ауыз әдебиеті мен жазба әдебиетін мысалға келтіру. Сұрақ: Қазақстанда кәсіби музыкасы қашан пайда болды деп ойлайсыздар? Затаевич жайлы оқушылармен бірге театрлық қойылым. (1925-1933 жыл аралықтары, әр топ -бір ауыл, мұғалім-Затаевич. Тапсырма: Затаевич әр ауылды аралап, ішінен әнші және күйшілерді тыңдай отырып нотаға түсіріп алады) Әр ауылдан өнерпаздарды анықтауға 1 мин уақыт беріледі. Өнерпаздарға ұпай беріледі. Жұбанов жайлы қысқаша ақпарат. Мұғалім 3 жанрда ән шырқайтын болады. Оқушыларға сұрақ: Қай ән дәстүрлі ән деп есептейсіз? Неге? Оларды кім орындаған? Қазір кім орындайды? Ерекшелгі қандай? Дәсүрлі әншілік өнердің майталмандарымен танысу. Қазақстанның дәстүрлі әндер орындаушылары мен сазгерлерлерінің ерекшеліктері. Қазіргі кездегі дәстүрлі әншілермен танысу. «Еркем-ай» халық әнін топта айтып үйрену. Кері байланыс: Оқушыларға арнайы парақтар беріледі. Сол жерге кері байланыс жасады. |
Оқушылар бір-бірімен амандасады.
|
Тақтада топтарға ұпай берілетін болады.
Топтағы оқушыларға ұпай беріледі (ауыл өнерпаздарының өнеріне қарай)
|
Ноталар қиындылары. Ойынға арналған музыка.
Домбыра аспабы, фортепиано аспабы
Домбыра аспабы, фортепиано аспабы Тақтадан оқушының дәстүрлі әнде орындауы жайлы
Бейнебаян
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары Дәстүрлі әншілік өнері 5 сыныбы
Сабақ жоспары Дәстүрлі әншілік өнері 5 сыныбы
|
Білім беру ұйым атауы |
|
||||||
|
Бөлімі |
Қазақстанның кәсіби музыкасы
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Андырбаев А.Р |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дәстүрлі әншілік өнері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.1.1 – тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтау; 6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
1. Қазақстанның кәсіби музыкасының қалыптасу тарихын түсіндіру. 2. Дәстүрлі әншілік өнердің ерекшеліктері мен оның қазақ мәдениетіндегі орнын талдау. 3.Қазақ әншілерінің дәстүрлі өнерін тыңдау арқылы оқушылардың ұлттық құндылықтарға деген қызығушылығын арттыру. |
||||||
|
Оқу нәтижелері: |
|
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
|
Амандасу және тәне танысу сәті. Өткенге шолу. (сұрақтар арқылы) Топтарда зияткерлік ойын арқылы «таңба, әріп, нотаның ерекшеліктері мен пайдасын анықтау. (Әр топқа әртүрлі ноталар беріледі, сол ноталардан оқушылар 1,5 минут ішінде до-мажор гаммасын құрап шығару тиіс) (до-мажор гаммасын орындау) Кәсіби сазгер немесе әншілерден әуесқой орындаушылардың, сазгерлердің ерекшелігін анықтау. Ауыз әдебиеті мен жазба әдебиетін мысалға келтіру. Сұрақ: Қазақстанда кәсіби музыкасы қашан пайда болды деп ойлайсыздар? Затаевич жайлы оқушылармен бірге театрлық қойылым. (1925-1933 жыл аралықтары, әр топ -бір ауыл, мұғалім-Затаевич. Тапсырма: Затаевич әр ауылды аралап, ішінен әнші және күйшілерді тыңдай отырып нотаға түсіріп алады) Әр ауылдан өнерпаздарды анықтауға 1 мин уақыт беріледі. Өнерпаздарға ұпай беріледі. Жұбанов жайлы қысқаша ақпарат. Мұғалім 3 жанрда ән шырқайтын болады. Оқушыларға сұрақ: Қай ән дәстүрлі ән деп есептейсіз? Неге? Оларды кім орындаған? Қазір кім орындайды? Ерекшелгі қандай? Дәсүрлі әншілік өнердің майталмандарымен танысу. Қазақстанның дәстүрлі әндер орындаушылары мен сазгерлерлерінің ерекшеліктері. Қазіргі кездегі дәстүрлі әншілермен танысу. «Еркем-ай» халық әнін топта айтып үйрену. Кері байланыс: Оқушыларға арнайы парақтар беріледі. Сол жерге кері байланыс жасады. |
Оқушылар бір-бірімен амандасады.
|
Тақтада топтарға ұпай берілетін болады.
Топтағы оқушыларға ұпай беріледі (ауыл өнерпаздарының өнеріне қарай)
|
Ноталар қиындылары. Ойынға арналған музыка.
Домбыра аспабы, фортепиано аспабы
Домбыра аспабы, фортепиано аспабы Тақтадан оқушының дәстүрлі әнде орындауы жайлы
Бейнебаян
|
|||
шағым қалдыра аласыз













