|
5-бөлім: Отбасы және демографиялық өзгеріс. |
МЕКТЕП: |
|||||||||||||
|
КҮНІ: |
Мұғалім: |
|||||||||||||
|
СЫНЫП: 9 |
Қатысқандар: |
СЫНЫП: |
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Демография деген не? |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру; |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: әртүрлі стильдегі мәтіндердің ерекшелігін ажырата біледі, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін біледі; Көпшілігі: әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін ажыратады, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі. Кейбір оқушылар: әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі, түрлендіреді. |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, талдау |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият (3-құндылық) |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тақырыпқа байланысты сөздер мен терминдер: неке және отбасы, ана, әке, отбасылық-демографиялық саясат, бәсекеге қабілетті ұлт, ана мен баланы мемлекеттік қолдау. |
|||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Отбасы – ұлт құндылығы |
|||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин Сабақтың ортасы 10 мин 20 мин 5 мин |
Ұйымдастыру, сабақ мақсатын хабарлау, бағалау критерийімен таныстыру. Жағымды психологиялық ахуал. Биоалуантүрлілік дегеніміз не? Берілген сұрақтың үш жауабы берілген, оқушылар берілген жауаптардың дұрысын таңдайды.
Демография дегеніміз не? 1-жауап. Белгілі бір халықтың ұлттың, ұлыстың,
этникалық топтың санын, құрамы мен құрылымын,аумаққа бөлінуін, өсу
не кему динамикасын қоғамдық-тарихи жағдайлармен байланыстырып
зерттейтін әлеуметтік ғылым
саласы.
2-жауап. Адам популяциясын оның көлемі мен құрылымына сәйкес , яғни жынысы, жасы, отбасылық жағдайы және этникалық шығу тегі бойынша, сондай-ақ осы популяцияны туу, өлі және көші-қон коэффициенттеріндегі өзгеруі тұрғысынан статистикалық зерттеу. 3-жауап. Халықтың ұдайы өзгеруін, өсу мөлшерін, дамуын анықтау.
Сұрақтарға жауап беріңдер?
Дескриптор:
Мәтінді мұқият оқып, қай стильде жазылғанын анықтаңдар.Мәтіндегі ақпаратты сызба, кесте, диаграмма түрінде түсіндіріңдер. ӘТН. 3-тапсырма. Берілген сөйлемдердің салаластың қай түріне жатататынын анықтаңдар.
Дескриптор:
5-тапсырма.Түсіндірмелі салаласты қатыстырып, демография ғылымының басқа ғылымдармен байланысу себептері туралы шағын мәтін жазыңдар.
Саясат
Экономика Этнография Демография
Медицина Дескриптор:
«Автор орындығы». Үздік жұмыстар оқылады. |
Берілген сұрақтың үш жауабы берілген, оқушылар берілген жауаптардың дұрысын таңдайды. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Мәтіндегі ақпараттың стилін анықтайды. ӘТН тапсырмасын орындайды. Жеке жұмыс орындайды. |
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» |
9-сынып қазақ тілі оқулығы
Ғаламтор мәліметтері.
|
||||||||||
|
Кері байланыс Плюс, минус, қызықты |
||||||||||||||
|
Қосымша мәлімет |
||||||||||||||
|
Рефлексия
Сабақ / оқыту мақсаты қолжетімді болды ма? Оқушылар нені білді? Сыныпта қандай ахуал қалыптасты? Уақыт бойынша үлгердім бе? Сабақ жоспарынан ауытқушылық болды ма? Болса неге?
|
Бұл бөлімді сабақ бойынша ойларыңызды білдіру үшін пайдаланыңыз. Сол бағанада берілген сұрақтарға жауап беру арқылы өзіңіздің сабағыңыз жайлы пікіріңізді білдіріңіз |
|||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру және оқыту жайлы ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі жағдай сабақты жақсырақ өткізуге мүмкіндік берер еді (сабақ беру және оқыту жайлы ойланыңыз)? 1: 2: Жалпы сынып немесе жеке оқушылар жайлы мен не білдім? Келесі сабақтарға дайындалу барысында бұл мәлімет қандай көмегін бере алады? |
||||||||||||||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Демография деген не? 9 сынып
Сабақ жоспары: Демография деген не? 9 сынып
|
5-бөлім: Отбасы және демографиялық өзгеріс. |
МЕКТЕП: |
|||||||||||||
|
КҮНІ: |
Мұғалім: |
|||||||||||||
|
СЫНЫП: 9 |
Қатысқандар: |
СЫНЫП: |
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Демография деген не? |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру; |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: әртүрлі стильдегі мәтіндердің ерекшелігін ажырата біледі, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін біледі; Көпшілігі: әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін ажыратады, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі. Кейбір оқушылар: әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі, түрлендіреді. |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, талдау |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият (3-құндылық) |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тақырыпқа байланысты сөздер мен терминдер: неке және отбасы, ана, әке, отбасылық-демографиялық саясат, бәсекеге қабілетті ұлт, ана мен баланы мемлекеттік қолдау. |
|||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Отбасы – ұлт құндылығы |
|||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин Сабақтың ортасы 10 мин 20 мин 5 мин |
Ұйымдастыру, сабақ мақсатын хабарлау, бағалау критерийімен таныстыру. Жағымды психологиялық ахуал. Биоалуантүрлілік дегеніміз не? Берілген сұрақтың үш жауабы берілген, оқушылар берілген жауаптардың дұрысын таңдайды.
Демография дегеніміз не? 1-жауап. Белгілі бір халықтың ұлттың, ұлыстың,
этникалық топтың санын, құрамы мен құрылымын,аумаққа бөлінуін, өсу
не кему динамикасын қоғамдық-тарихи жағдайлармен байланыстырып
зерттейтін әлеуметтік ғылым
саласы.
2-жауап. Адам популяциясын оның көлемі мен құрылымына сәйкес , яғни жынысы, жасы, отбасылық жағдайы және этникалық шығу тегі бойынша, сондай-ақ осы популяцияны туу, өлі және көші-қон коэффициенттеріндегі өзгеруі тұрғысынан статистикалық зерттеу. 3-жауап. Халықтың ұдайы өзгеруін, өсу мөлшерін, дамуын анықтау.
Сұрақтарға жауап беріңдер?
Дескриптор:
Мәтінді мұқият оқып, қай стильде жазылғанын анықтаңдар.Мәтіндегі ақпаратты сызба, кесте, диаграмма түрінде түсіндіріңдер. ӘТН. 3-тапсырма. Берілген сөйлемдердің салаластың қай түріне жатататынын анықтаңдар.
Дескриптор:
5-тапсырма.Түсіндірмелі салаласты қатыстырып, демография ғылымының басқа ғылымдармен байланысу себептері туралы шағын мәтін жазыңдар.
Саясат
Экономика Этнография Демография
Медицина Дескриптор:
«Автор орындығы». Үздік жұмыстар оқылады. |
Берілген сұрақтың үш жауабы берілген, оқушылар берілген жауаптардың дұрысын таңдайды. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Мәтіндегі ақпараттың стилін анықтайды. ӘТН тапсырмасын орындайды. Жеке жұмыс орындайды. |
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» |
9-сынып қазақ тілі оқулығы
Ғаламтор мәліметтері.
|
||||||||||
|
Кері байланыс Плюс, минус, қызықты |
||||||||||||||
|
Қосымша мәлімет |
||||||||||||||
|
Рефлексия
Сабақ / оқыту мақсаты қолжетімді болды ма? Оқушылар нені білді? Сыныпта қандай ахуал қалыптасты? Уақыт бойынша үлгердім бе? Сабақ жоспарынан ауытқушылық болды ма? Болса неге?
|
Бұл бөлімді сабақ бойынша ойларыңызды білдіру үшін пайдаланыңыз. Сол бағанада берілген сұрақтарға жауап беру арқылы өзіңіздің сабағыңыз жайлы пікіріңізді білдіріңіз |
|||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру және оқыту жайлы ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі жағдай сабақты жақсырақ өткізуге мүмкіндік берер еді (сабақ беру және оқыту жайлы ойланыңыз)? 1: 2: Жалпы сынып немесе жеке оқушылар жайлы мен не білдім? Келесі сабақтарға дайындалу барысында бұл мәлімет қандай көмегін бере алады? |
||||||||||||||

шағым қалдыра аласыз















