Бөлім: |
Қазіргі замандағы Қазақстан мәдениеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
§31. Діннің қазіргі Қазақстан қоғамындағы рөлі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.1.1. Дәстүрлі және деструктивті діни ағымдар мен ұйымдардың іс-әрекетін талдау; 9.2.1.2. Қазақстан халқы Ассамблеясының дінаралық, этносаралық келісім және ішкі тұрақтылықты нығайтудағы ықпалын бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлығы Қазақстан қоғамындағы дәстүрлі және деструктивті діни ағымдар мен ұйымдардың іс-әрекетін салыстырып, Қазақстан халқы Ассамблеясының ішкі тұрақтылықты нығайтудағы әсерін бағалайды Көбі Қоғам мүшелерінің деструктивті діни ұйымдарға түсудің алдын алу шараларын ұсынады Кейбіреуі Қазақстан қоғамында зайырлы мемлекет және діни сенім бостандығы ұстанымдарының үйлесімін дәлелдейді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Қазақстан мемлекеттілігін нығайтуға атсалысу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру. Үй жұмысын сұрау. №1"Бұл
кім, ол не " әдісі бойынша бірнеше
сурет беріліп , солардың қызметтері
туралы баяндайды.
№2
Жаңа сабақ: Тапсырма №1 Жылдарды оқиғаларымен сәйкестендір. 1б. 2а. 3в. 4ә. |
Сұрақтарға жауап береді.
Термин сөздердің мағынасын жазады. |
Әр дұрыс жауап 1 балл |
Презентация, оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
Тапсырма №2 Берілген ақпараттың ақиқат немесе жалған екенін анықта. 1а. 2ж. 3а. 4ж. 5а. 6а. Тапсырма №3 Мәтінмен жұмыс. Қазіргі қазақстандық қоғам өмірінде діннің маңыздылығын көрсет: Дұрыс жауабы: 3 1. Тәуелсіздік жылдарында діни институттар саны көбейіп, рухани дәстүрлер жаңаруда; 2. Діни білім саласы дамып, оның қаржы мен материалдық базасы нығаюда; 3. Әртүрлі конфессиядағы халықтардың бейбіт өмір сүруі басты мәселе болып саналады; 4. Әлеуметтік – саяси өмірдің көптеген саласында діннің әсері күшеюде; 5. Халықтың басым бөлігінің күнделікті өміріне діни бірлестіктердің әсері өсуде; 6. Діни толеранттылық пен конфессиялық келісім ісінде игі дәстүрлерге ие. Ж: 2. 4. 5 Тапсырма №4. Семантикалық картаны толтыр. Термин сөздермен жұмыс. Экстремизм – 3. Теология – 5 Терроризм – 4 Дәстүрлі емес діндер – 1 Радикализм - 2 |
Ақпараттың ақиқат немесе жалған екенін анықтайды.
Қазіргі қазақстандық қоғам өмірінде діннің маңыздылығын көрсетеді.
Термин сөздердің мағынасын анықтайды. |
Әр дұрыс жауап 1 балл |
Презентация, оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Рефлексия. « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
№1
1 |
2008 жылы 20 қаңтарда |
А |
Президент Жарлығымен Қазақстан халқы Ассамблеясы құрылды. |
2 |
1995 жылы 1 наурызда |
Ә |
«Діни сенім бостандығы және діни бірлестіктер туралы» Заңы қабылданды. |
3 |
2011 жылы 11 қазанда |
Б |
«Қазақстан халқа Ассамблеясы туралы» атты Заңға қол қойылды |
4 |
1992 жылы |
В |
«Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы»Заң қайта қабылданды |
№2
№ |
Тапсырмалар |
Ақиқат |
Жалған |
1 |
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентіне Қазақстан халқы Ассамблеясын өмір бойы басқару құқығы тиесілі. |
|
|
2 |
Қазақстанда 110 ұлт пен ұлыс және ондаған діни конфессия тұрады. |
|
|
3 |
2008 жылы 20 қаңтарда Президент әлемде баламасы жоқ «Қазақстан халқы Ассамблеясы» атты Заңға қол қойды. |
|
|
4 |
Қазіргі таңда Ассамблея құрамында 304 мүше бар. |
|
|
5 |
Н.Ә. Назарбаев Қазақстан халқы Ассамблеясын құру туралы алғаш 1992 жылы тәуелсіздіктің бір жылдығына арналған Қазақстан халықтарының форумында айтты. |
|
|
6 |
Қазақстан халқы Ассамблеясына Конституциялық мәртебе беріліп, ол ҚР Парламенті Мәжілісіне тоғыз депутат сайлау құқығына ие болды. |
|
|
№4
№ |
Тірек сөздер |
Экстремизм |
Теология |
Терроризм |
Дәстүрлі емес діндер |
Радикализм |
1 |
Халық арасында миссионерлік жолмен әртүрлі жекелеген көзқарастарды уағыздайтын діндер. |
|
|
|
+ |
|
2 |
Өмір сүріп отырған әлеуметтік – саяси жүйені сынға алатын және түбегейлі өзгерістер мен реформалардың жүргізілуін талап ететін саяси ағым. |
|
|
|
|
+ |
3 |
Жалпы тәртіпті мойындамайтын, өзінің пікірімен ғана іс – әрекет жасаушы дегенді білдіреді. |
+ |
|
|
|
|
4 |
Күш қолдану идеологиясы. |
|
|
+ |
|
|
5 |
Құдай жайлы ілім |
|
+ |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Діннің қазіргі Қазақстан қоғамындағы рөлі
Бөлім: |
Қазіргі замандағы Қазақстан мәдениеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
§31. Діннің қазіргі Қазақстан қоғамындағы рөлі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.1.1. Дәстүрлі және деструктивті діни ағымдар мен ұйымдардың іс-әрекетін талдау; 9.2.1.2. Қазақстан халқы Ассамблеясының дінаралық, этносаралық келісім және ішкі тұрақтылықты нығайтудағы ықпалын бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлығы Қазақстан қоғамындағы дәстүрлі және деструктивті діни ағымдар мен ұйымдардың іс-әрекетін салыстырып, Қазақстан халқы Ассамблеясының ішкі тұрақтылықты нығайтудағы әсерін бағалайды Көбі Қоғам мүшелерінің деструктивті діни ұйымдарға түсудің алдын алу шараларын ұсынады Кейбіреуі Қазақстан қоғамында зайырлы мемлекет және діни сенім бостандығы ұстанымдарының үйлесімін дәлелдейді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Қазақстан мемлекеттілігін нығайтуға атсалысу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру. Үй жұмысын сұрау. №1"Бұл
кім, ол не " әдісі бойынша бірнеше
сурет беріліп , солардың қызметтері
туралы баяндайды.
№2
Жаңа сабақ: Тапсырма №1 Жылдарды оқиғаларымен сәйкестендір. 1б. 2а. 3в. 4ә. |
Сұрақтарға жауап береді.
Термин сөздердің мағынасын жазады. |
Әр дұрыс жауап 1 балл |
Презентация, оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
Тапсырма №2 Берілген ақпараттың ақиқат немесе жалған екенін анықта. 1а. 2ж. 3а. 4ж. 5а. 6а. Тапсырма №3 Мәтінмен жұмыс. Қазіргі қазақстандық қоғам өмірінде діннің маңыздылығын көрсет: Дұрыс жауабы: 3 1. Тәуелсіздік жылдарында діни институттар саны көбейіп, рухани дәстүрлер жаңаруда; 2. Діни білім саласы дамып, оның қаржы мен материалдық базасы нығаюда; 3. Әртүрлі конфессиядағы халықтардың бейбіт өмір сүруі басты мәселе болып саналады; 4. Әлеуметтік – саяси өмірдің көптеген саласында діннің әсері күшеюде; 5. Халықтың басым бөлігінің күнделікті өміріне діни бірлестіктердің әсері өсуде; 6. Діни толеранттылық пен конфессиялық келісім ісінде игі дәстүрлерге ие. Ж: 2. 4. 5 Тапсырма №4. Семантикалық картаны толтыр. Термин сөздермен жұмыс. Экстремизм – 3. Теология – 5 Терроризм – 4 Дәстүрлі емес діндер – 1 Радикализм - 2 |
Ақпараттың ақиқат немесе жалған екенін анықтайды.
Қазіргі қазақстандық қоғам өмірінде діннің маңыздылығын көрсетеді.
Термин сөздердің мағынасын анықтайды. |
Әр дұрыс жауап 1 балл |
Презентация, оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Рефлексия. « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
№1
1 |
2008 жылы 20 қаңтарда |
А |
Президент Жарлығымен Қазақстан халқы Ассамблеясы құрылды. |
2 |
1995 жылы 1 наурызда |
Ә |
«Діни сенім бостандығы және діни бірлестіктер туралы» Заңы қабылданды. |
3 |
2011 жылы 11 қазанда |
Б |
«Қазақстан халқа Ассамблеясы туралы» атты Заңға қол қойылды |
4 |
1992 жылы |
В |
«Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы»Заң қайта қабылданды |
№2
№ |
Тапсырмалар |
Ақиқат |
Жалған |
1 |
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентіне Қазақстан халқы Ассамблеясын өмір бойы басқару құқығы тиесілі. |
|
|
2 |
Қазақстанда 110 ұлт пен ұлыс және ондаған діни конфессия тұрады. |
|
|
3 |
2008 жылы 20 қаңтарда Президент әлемде баламасы жоқ «Қазақстан халқы Ассамблеясы» атты Заңға қол қойды. |
|
|
4 |
Қазіргі таңда Ассамблея құрамында 304 мүше бар. |
|
|
5 |
Н.Ә. Назарбаев Қазақстан халқы Ассамблеясын құру туралы алғаш 1992 жылы тәуелсіздіктің бір жылдығына арналған Қазақстан халықтарының форумында айтты. |
|
|
6 |
Қазақстан халқы Ассамблеясына Конституциялық мәртебе беріліп, ол ҚР Парламенті Мәжілісіне тоғыз депутат сайлау құқығына ие болды. |
|
|
№4
№ |
Тірек сөздер |
Экстремизм |
Теология |
Терроризм |
Дәстүрлі емес діндер |
Радикализм |
1 |
Халық арасында миссионерлік жолмен әртүрлі жекелеген көзқарастарды уағыздайтын діндер. |
|
|
|
+ |
|
2 |
Өмір сүріп отырған әлеуметтік – саяси жүйені сынға алатын және түбегейлі өзгерістер мен реформалардың жүргізілуін талап ететін саяси ағым. |
|
|
|
|
+ |
3 |
Жалпы тәртіпті мойындамайтын, өзінің пікірімен ғана іс – әрекет жасаушы дегенді білдіреді. |
+ |
|
|
|
|
4 |
Күш қолдану идеологиясы. |
|
|
+ |
|
|
5 |
Құдай жайлы ілім |
|
+ |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


