Сабақтың
мақсаты:
|
*Тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру
үшін қолданады;
*Этногенездің теорияларын жүйелеу және
тұжырымдайды;
*Л.Н.Гумилевтың этностардың пайда болуы мен дамуы туралы
ғылыми көзқарастарының ерекшеліктерін
зерттейді.
Барлық оқушылар орындайды:Тарихи оқиғаларды,
процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін «этнос», «этногенез»,
«ұлт» ұғымдарын анықтайды. (білу,
түсіну)
Басым бөлігі орындайды: этногенездің
теорияларын жүйелеу және сипаттайды, тұжырымдайды
(қолдану,
жинақтау)
Кейбір оқушылар
орындайды: Л.Н.Гумилевтың
этностардың пайда болуы мен дамуы туралы ғылыми көзқарастарының
ерекшеліктерін зерттейді.
|
Сабақтың басы:
|
Білім алушылармен
сәлемдесемін, сыныпты түгендеймін, сыныпты 3топқа «Брелок» әдісі
арқылы бөлемін. Білім алушылардан алдыңғы білімді еске түсіру
мақсатта өткен сабақты қорытындылаймын. Жаңа сабақтың тақырыбы мен
оқу мақсаттарын білім алушыларға таныстырамын,
айтамын.
|
Амандасады.
Топқа бөлінеді.
Жаңа тақырыпты жазады,
мақсатымен танысады.
|
Тамаша!
Керемет!
Жарайсыңдар!
|
Түрлі түсті
брелоктар
|
Сабақтың ортасы:
|
Барлық оқушылар орындайды:«СТОП-кадр» әдісі ,
«Джигсо» әдісімен топтық,
мәтінмен, постермен жұмыс жасайды.
1-тапсырма: Тарихи оқиғаларды,
процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін «этнос», «этногенез»,
«ұлт» ұғымдарын анықтаңдар.
1-топ: «этнос»-ұғымдарын
анықтаңдар
2-топ: «этногенез –ұғымдарын
анықтаңдар
3-топ: «ұлт» -ұғымын
анықтаңдар
Басым бөлігі орындайды:«Кестемен жұмыс»
әдісі. Жұптық
жұмыс
2-тапсырма: этногенездің
теорияларын жүйелеу және
сипаттаңдар.
Зерттеушінің
аты
|
Этнос туралы теориясын
сипатта
|
С.М.Широкогоров
|
|
Ю.В.Бромлей
|
|
Л.Н.Гумилев
|
|
ҚБ: «Бағдаршам»
әдісі
Кейбір оқушылар орындайды: «ВЕНН» диаграммасы.
Жұптық жұмыс
3-тапсырма: Н.Гумилевтың
этностардың пайда болуы мен дамуы туралы ғылыми көзқарастарының
ерекшеліктерін сипаттаңда
ЕБҚО тапсырмасы: картамен
жұмыс
|
Дескриптор:
- мәтінді топта
оқиды;
-мәтінді топта
талқылайды;
-мәтінде оқығандарын
бір-біріне түсіндіреді;
- «этнос» ұғымын
анықтайды;
-
«этногенез» ұғымын
анықтайды;
- «ұлт» ұғымын
анықтайды;
- постер
қорғайды;
Дескриптор:
- С.М.Широкогоровтың этнос
теориясын сипаттайды;
- Ю.В.Бромлейдің
этнос теориясын сипаттайды;
- Л.Н.Гумилевтің
этнос теориясын сипаттайды;
-Кестені
толтырады;
-Қатемен жұмыс
жасайды;
-Өзара
бағалайды.
Дескриптор:
- Н.Гумилевтың
этностардың пайда болуын
анықтайды;
- Этностардың дамуын
анықтайды;
- ғылыми
көзқарастардың ерекшеліктерін
анықтайды;
- Балық қаңқа
сүйектеріне жазады;
-Өзара бағалау
жүреді.
Дескриптор:
-монғолоидтарды картадан
көрсетеді;
-негроидтарды
картадан көрсетеді;
-европоидтарды
картадан көрсетеді.
|
Мадақтау
1-4 балл аралығы
Мадақтау
1-4 балл аралығы
Мадақтау
1-2 балл аралығы
|
Электронды оқулық, СББР,
Мәтін таратпа қағаздары, оқулық, постерге А3 форматты
қағаз, флипчарт қағаздарын, маркерлер, тақта, бор, инстербелсенді
тақта, бағдаршам бағалау парақтары
Флипчарт қағазы, маркерлер
Карта, Венн кестесіне А3 форматты қағаздар,
маркерлер
|
Сабақтың соңы:
|
Кері байланыс. Жазбаша бағалау. «Бес саусақ»
әдісі
Бас бармақ – өзімді қалай
сезіндім?
Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді
ме?
Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай
болды?
Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады
ма?
Кішкентай бөбек – бүгін не
үйрендім?
Үйге: тақырыптық тест
құрастыру.
Бағалау: 10 балдық жүйемен
|
Рефлексия жазады.
Үйге тапсырма алады.
Бағалау: критерийге сай 10 балдық жүйемен жинаған балдарын
ұстазына хабарлайды.
|
Тамаша!
Керемет!
Жарайсыңдар!
|
Бағалау парағы
|