|
Білім беру ұйымының атауы |
№2 Павлодар қаласы ЖОББМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Машықгердің аты-жөні: |
Кленбай Ажар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
24.01.2024ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№19сабақ. Катаклизм кезіндегі менің қауіпсіздігім. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.3.2 –зерттеулер негізінде өз өңірінде туындауы мүмкін табиғи апаттарға болжам жасау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Катклизм түрлерін есіне түсіріп, өзі тұратын аймақта болуы мүмкін катаклизмдер туралы болжам жасайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Сабақтын ортасы Сергіту сәті
Бекіту тапсырмалары Кері байланыс |
Сабаққа дайындық «Психологиялық ахуал» қалыптастыру. «Кубизм» әдісі
Топқа бөліну «Қанқоңыз» әдісі 1-Топ 2-Топ 3-Топ 4-Топ Үй жұмысын сұрау « Фортуна әдісі»
«Адам өміріне климаттың әсері қандай?» тақырыбын пысықтау Жаңа тақырып шығу «Ой қозғау» әдісі
1.«Катаклизм деген не?» тақырыбына зерттеу жүргізу.
Балалар бәріміз тақтаға назар аударайық? Тақтадан біз қандай суреттер көріп тұрмыз? Әр жыл мезгілінде қандай табиғат апаттары болады. «Мұғалім тарапынан түсіндірмелі жұмыс» Катаклизм түрлерімен таныстыру. «Ақпарат алмасу айдары»
Жанартаудың атқылауы мен цунамиды айтпағанда, біздің елімізде де әртүрлі табиғат апаттары болып тұрады. Кей облыстарда құрғақшылық, қатты аяздар, су тасқыны, шаңды дауылдар, аптап ыстықтар және даладағы өрт тәрізді оқиғалар оқтын-оқтын орын алады. Таулы аумақтарда жер сілкінісі мен сел тасқыны болуы ықтимал. Бабаларымыз «Қамданған қапы қалмайды» деп бекерге айтпаған. Бұл қанатты сөзді біз бала кезімізден білеміз. Көптeген табиғат апаттарын алдын ала болжап, күні бұрын дайын- далуға болады. Біздің еліміздегі табиғи катаклизмдердің көпшілігі табиғи жағдайларға байланысты. Алайда бұл мәселеде адамның іс-әрекеті де үлкен рөл атқарады. Топтық жұмыс «Венн диаграммасы» 2. Адам қолымен жасалатын және табиғи катаклизмдер туралы ойларын айту Екеуін салыстыру
https://youtu.be/e_i716uzZn0?feature=shared Жеке дара тапсырма «Кім алғыр» әдісі Өзің тұратын жерде қандай апаттар болып жатыр? Олардың алдын алуға бола ма? «Таныстырылым» әдісі Апаттарды болдырмау жолдары туралы жоспар жасап көр. Оны таныстыр. 3. «Жағдайды талқылайық» айдары 1. Бұл-нөсер жауады, күн суиды деген сөз. Біз тезірек үйге қайтамыз болмаса панаға тығыламыз. 2. Адамдар тез арада үйге кіреді,малды қамап,жем-суын береді. Үйге отын –суын қамдайды. Көшеге шықпайды. ҰЖ тапсырма. «Ойыңды ортаға сал» Қазақстанда катаклизмдер болуы мүмкін аймақтарды картадан көрсет Алатау тауы- жер сілкінісі Өзендер- су тасқыны Бетпақдала-боран «Ақиқат немесе жалған әдісі» https://wordwall.net/play/39348/481/624
Үй тапсырмасы Біздің жерімізде болуы ықтимал катаклизмдер тізімін жасап, одан қорғану жолдарын жазып келу
|
Шаттық шеңберін жасайды. Бір біріне жақсы көңіл күй сыйлайды. Өткен тақырыпты пысықтайды Мұғалімнің көмегімен катаклизмдер туралы білімдерін толықтырады. Өз жеріндегі апат болуы мүмкін жағдайларға зерттеу жүргізеді Адам қолымен жасалатын апаттар ауаның,судың ластануы Табиғи апаттар жер сілкінісі,жанартау атқылауы,сел, су басу Ұқсастығы: Екеуі де табиғатқа,адам өмірі үшін зиян Сұрақтарға жауап береді Өз ойын таныстырады
Жағдайға байланысты іс-әрекеттерді атайды Үй тапсырмасын алад Картамен жұмыс жасайды Үй тапсырмасын алады
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Кленбай АжарШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Сабақ жоспары дүниетану 4 сынып 19 сабақ
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Сабақ жоспары дүниетану 4 сынып 19 сабақМатериал туралы қысқаша түсінік
Катаклизм кезіндегі менің қауіпсіздігім 4 сынып 3 тоқсан
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||





















