Ұзақ мерзім жоспар бөлімі | Бөлім: Мен және қоғамБөлімше: 1.1.Мен және менің отбасым |
Ортақ тақырып: | Менің отбасым және достарым |
Мектеп: | Талас ауданы «А.С.Пушкин атындағы орта мектеп» КММ |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Байкожаева Гулжанат Джолтаевна |
Сынып: 1Пәні: | Қатысқандар: 20Дүниетану |
|
Сабақтың тақырыбы: | Менің отбасым |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) | 1.1.1.1.Түрлі дереккөздерді зерттей отырып,отбасы ұғымын түсіну және мәнін түсіндіру.1.1.1.2.Отбасындағы өзге мүшелерге қатысты өзінің туыстық байланыстар жүйесіндегі өз орнын анықтау. |
Сабақтың мақсаттары: | Барлық оқушылар: Отбасы мүшелерін атайды.Оқушылардың басым бөлігі: Отбасындағы өзінің туыстық қарым-қатынасын біледі.Кейбір оқушылар: Отбасы ұғымын түсінеді және мәнін нақты мысал келтіріп түсіндіреді. |
Бағалау критерийі | 1.Түрлі дереккөздерді зерттей отырып, отбасы ұғымын түсінеді және мәнін түсіндіреді.2.Отбасындағы өзге мүшелерге өзінің туыстық байланыстары барын және өз орнын анықтайды . |
Тілдік мақсаттар:
| Тірек сөздер: Отбасы, шежіре, отбасылық дәстүрлер.«Отбасы-семья-family»«отбасылық шежіре-семейные традиции-family traditions»«отбасылық дәстүрлер-семейные традиции-family traditions»Пәнге тән лексика мен терминология: Отбасы мүшелері,туыстық қарым-қатынас.Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: ауызша,жазбашаТалқылауға арналған сұрақтар:1.Отбасыңда неше адам тұрады?2.Отбасы деген ұғымды қалай түсінесің?3.Туыс деп кімді айтады және дос деп кімді айтады? |
Құндылықтарды дарыту: | Бір-біріне құрмет,адамгершілік,жауапгершілік,отан сүйгіштікке тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыстар: | Сауат ашу ,математика, қылқалам, музыка. |
АКТ қолдану дағы дағдылары: | Слайд корсету |
Алдыңғы білім: | Отбасы мүшелерін айтады.Отбасындағы өзінің орны туралы әңгімелейді. |
Сабақ барысы: |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: | Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы:
| Ұйымдастыру кезеңі:Психологиялық дайындық.Шаттық шеңбері.- Балалар, бір-бірімізге тілейтін қандай жақсы тілегіміз бар? - Оқуда – ізгілік, Сабаққа – сәттілік.
Топтық жұмыс.Отбасы мүшелері арқылы топқа бөлу. 1-топ «Ата» 2-топ « Апа» |
Отбасылық қима суреттер
|
Сабақтың ортасы:
| 1.Тапсырма.Сөзжұмбақ.(Ұ)
1.Отан неден басталады?2.Әкеңнің әкесі кім?3.Ас ішіп болғаннан кейін не беріледі?4.Өмірдегі ең жақын адам?5.Сенен кіші қыз бала кім болады?6.Отбасындағы адамдарда не болу керек?
Дескриптор.1.«Отбасы» тірегі кім екенін біледі.2.«Отбасы» ұғымын түсінеді,атай алады.3.Туыстық қарым-қатынасты біледі.Қалыптастырушы бағалау.«Басбармақ» әдісі.
Сен білесің бе?15 мамыр-Халықаралық отбасы күні. Қазақстанда Отбасы күнін қыркүйекте мерекелейді.
2.Тапсырма .Жұптық жұмыс (шығармашылық жұмыс). Әке,ана,әже,бала туралы бір өлең шумағын құрастыр.Дескриптор.1.Туыстық қарым- қатынастар туралы талқылайды.2.Өлең шумағын құрастырады,әңгімелейді.Қалыптастырушы бағалау. «Бағдаршам»әдісі.Сергіту сәті.Тербеледі ағаштар, Алдымнан жел еседі. Кіп кішкентай ағаштар ,Үлкен болып оседі.
3.Тапсырма.Жеке жұмыс (саралау тапсырмасы)1.Отбасы тақырыбында сурет салу.
2.Суретті сәйкестендір.
3.отбасы шежіресін құрастыр.
Дескриптор.1.Сұрақтарға толық жауап береді.2.Отбасы мүшелерінің суретін салады,бояйды,түсіндіреді.3.Отбасына қатысты атаулардың мағынасын біледі.Қалыптастырушы бағалау.«Шапалақтау» әдісі. | Отбасылық суреттер
Балалар хормен айтады
Өз отбасының суретін салады.
Балалар суретпен сөзді сәйкестендіреді.
Балалар суретке өз отбасының есімдерін жазады.
|
Сабақтың соңы:
| Кері байланыс.«Қиын,қызық,құнды»әдісі арқылы сабақты қорытындылау.
|
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Жеке жұмыс.(саралау)1.Отбасы тақырыбында сурет салу.2.Суретті сәйкестендір.3. Отбасы шежіресін құрастыр. |
| Сынып санитарлық-гигиеналық ережелерді сақтау. АКТ (интерактивті тақта) жұмыстарының пайдалану ережесі. Оқушылардың өзара қатынасын үнемі бақылау |
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
Қорытынды бағалауЕң жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)1.2.Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?1.2.Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім?1.2. |