|
Сабақ: 1 |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: 28.04.17ж |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысқандар саны: 28 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Неліктен адамдар егіншілік және мал шаруашылығымен айналыса бастады?» |
|||||||||||||||||||||
|
САБАҚ НЕГІЗДЕЛГЕН ОҚУ МАҚСАТЫ: |
5.4.1.1 кәсіп және шаруашылық түрлерін (терімшілік, аңшылық, балық аулау, егіншілік, мал шаруашылығы, металл өңдеу, айырбас сауда) сипаттау. Оқу мақсатым бағдарламаға сай жоспарладым. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Алғашқы адамдардың тұрмысын әңгімелеп береді. |
|||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Алғашқы адамдардың кәсібін тұрмыс тіршілігін сиппатай алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Алғашқы адамдардың түрлерін салыстыра отырып ажырата алады, олардың тұрмыс тіршілігін шығармашылық түрде дәлелдей алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1. Алғашқы адамдардың кәсіп түрлері мен тұрмысын ажырата алады. 2.Ежелгі адамдардың тұрмыс тіршілігін даму сатысына қарай қалыптасуын дәлелдейді. |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылардың оқылым, айтылым , тыңдалым , жазылым дағдыларын қалыптастыруда мәтінмен жұмыс жасалады тірек сөздерді жұмыс жасайды, дәптерге жазады. Негізгі сөздер мен тіркестер: Ру,тайпа,аңшылық,терімшілік |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауға баулу |
|||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Қазақстан тарыхы,еңбек, бейнелеу |
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Спиральді білім беру . Неліктен ежелгі адамдар Ласко үнгірінің қабырғаларына сұрет салған. |
|||||||||||||||||||||
|
Жоспар: |
||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт 45 минут |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Басталуы 1 кезең 3 мин 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу 1 топ «Ру тайпа» 2 топ «Аңшылық» 3 топ «Терімшілік» 4 топ «Балық аулаушылар»
Сыни тұрғыдан ойлауға негізделген сүреттер таратылады.Суреттерде бейнеленген суреттері бойынша топқа бірігеді. «Ой шақыру» әдісі Оқушылар электронды оқулық видеоматериал бойынша алғашқы адамдар туралы өзара ой бөліседі. |
Сурет салынған кеспе қағаздар үлестіру Топтар өзара бағалайды. Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||
|
Мақсаты: оқушылардың зейінін шоғырландыру, адамдардың тұрмыс тіршілігін білуге деген қызығушылығын ояту арқылы жаңа тақырыптың мазмунына кіріспе жасау. |
Ежелгі Қазақстан картасы. Оқулық. |
|||||||||||||||||||||
|
Ортасы 2 кезең 10 мин 3 кезең 15 мин
Аяқталуы 4 кезең 10 мин
|
Мәтінмен жұмыс «Т» кестесі стратегиясын пайдалана отырып мәтінмен жұмыс жасау. «Т» кестесі тапсырмасы : Алғашқы адамдар мен Қазіргі адамдардың тұрмыс тіршілігіндегі айырмашылығы мен ұқсастығын жазады. А В С
«Қар лақтыру» әдісі бойынша әр топ жаңа сабақ бойынша сұрақ жазады,бір біріне лақтырады,әр топ сұрақтың дұрыс жауабын ақылдаса отырып жауап береді Мақсаты: Оқушылар ,ынтымақтаса жұмыс жасау дағдысын қалыптастыра отырып тапсырманы орындайды зерттеу қорытынды жасай отырып сұрақтарға жауап іздейді тақырыпты меңгереді Критерийлер арқылы өзін өзі бағалау Кері байланыс «Рольдік ойын» әдісі арқылы жаңа тақырыпты бекіту Мақсаты: Оқушылар алғашқы адамдардың қимыл әрекетін дыбысын салады Нәтижесінде оқушылар адамдардың даму сатысын ажырата алады Бағалау Кері байланыс жабыстырғышқа жазып өту Б Б Б кестесін толтыру
|
Оқулық,маркер, Флипчарт
Стикер
|
||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 2 мин |
Алғашқы адамдардың еңбек құралдарын дәптерлеріне салып келу |
|
||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренген тексеруді қалай жоспарлайсыз? Критерийалды бағалау Бағалау:Оқушыларының белсенділігіне қарай смайликтар арқылы бағалау |
Пәнаралық байланыс. АКТ – мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерий бойынша бағалау. Иемденуші шаруашылық Өндіруші шаруашылық
|
|
||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Оқу мақсаттары жүзеге асты деп ойлаймын Сыныпта сенімділік қарым қатынас жағымды кері байланыс орын алды
Табылған артефактілерге қарай отырып адамдардың неліктен егіншілік және мал шаруашылығымен айналысқанын білді
Егіншілік пен мал шаруашылығының дамуы адамдарға қандай жаңа кәсіптерді игеруге мүмкіндік бергендігін түсінді
Оқушылар егіншілікпен мал шаруашылығы кезінде адамдар қандай кәсіптер мен айналысқанын толық біліп түсінді |
|||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.Тақырыпты топпен талқылау
2.Белсенді оқыту
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.Постер жасау
2.Рольдік ойын
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Оқыту үдерісінде барлық оқушыларды тарту үшін түрлі әдістерді пайдалану
|
||||||||||||||||||||||
Спиральді білім беру бағдарламасы қарапайым идеялардан анағұрлым күрделі идеяларға қисынды жолмен ауысуға мүмкіндік береді
Джером Брунер «Білім беру үдерісі»
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Ежелгі адамдардың өміріне саяхат" 5 сынып
Сабақ жоспары "Ежелгі адамдардың өміріне саяхат" 5 сынып
|
Сабақ: 1 |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: 28.04.17ж |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысқандар саны: 28 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Неліктен адамдар егіншілік және мал шаруашылығымен айналыса бастады?» |
|||||||||||||||||||||
|
САБАҚ НЕГІЗДЕЛГЕН ОҚУ МАҚСАТЫ: |
5.4.1.1 кәсіп және шаруашылық түрлерін (терімшілік, аңшылық, балық аулау, егіншілік, мал шаруашылығы, металл өңдеу, айырбас сауда) сипаттау. Оқу мақсатым бағдарламаға сай жоспарладым. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Алғашқы адамдардың тұрмысын әңгімелеп береді. |
|||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Алғашқы адамдардың кәсібін тұрмыс тіршілігін сиппатай алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Алғашқы адамдардың түрлерін салыстыра отырып ажырата алады, олардың тұрмыс тіршілігін шығармашылық түрде дәлелдей алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1. Алғашқы адамдардың кәсіп түрлері мен тұрмысын ажырата алады. 2.Ежелгі адамдардың тұрмыс тіршілігін даму сатысына қарай қалыптасуын дәлелдейді. |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылардың оқылым, айтылым , тыңдалым , жазылым дағдыларын қалыптастыруда мәтінмен жұмыс жасалады тірек сөздерді жұмыс жасайды, дәптерге жазады. Негізгі сөздер мен тіркестер: Ру,тайпа,аңшылық,терімшілік |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауға баулу |
|||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Қазақстан тарыхы,еңбек, бейнелеу |
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Спиральді білім беру . Неліктен ежелгі адамдар Ласко үнгірінің қабырғаларына сұрет салған. |
|||||||||||||||||||||
|
Жоспар: |
||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт 45 минут |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Басталуы 1 кезең 3 мин 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу 1 топ «Ру тайпа» 2 топ «Аңшылық» 3 топ «Терімшілік» 4 топ «Балық аулаушылар»
Сыни тұрғыдан ойлауға негізделген сүреттер таратылады.Суреттерде бейнеленген суреттері бойынша топқа бірігеді. «Ой шақыру» әдісі Оқушылар электронды оқулық видеоматериал бойынша алғашқы адамдар туралы өзара ой бөліседі. |
Сурет салынған кеспе қағаздар үлестіру Топтар өзара бағалайды. Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||
|
Мақсаты: оқушылардың зейінін шоғырландыру, адамдардың тұрмыс тіршілігін білуге деген қызығушылығын ояту арқылы жаңа тақырыптың мазмунына кіріспе жасау. |
Ежелгі Қазақстан картасы. Оқулық. |
|||||||||||||||||||||
|
Ортасы 2 кезең 10 мин 3 кезең 15 мин
Аяқталуы 4 кезең 10 мин
|
Мәтінмен жұмыс «Т» кестесі стратегиясын пайдалана отырып мәтінмен жұмыс жасау. «Т» кестесі тапсырмасы : Алғашқы адамдар мен Қазіргі адамдардың тұрмыс тіршілігіндегі айырмашылығы мен ұқсастығын жазады. А В С
«Қар лақтыру» әдісі бойынша әр топ жаңа сабақ бойынша сұрақ жазады,бір біріне лақтырады,әр топ сұрақтың дұрыс жауабын ақылдаса отырып жауап береді Мақсаты: Оқушылар ,ынтымақтаса жұмыс жасау дағдысын қалыптастыра отырып тапсырманы орындайды зерттеу қорытынды жасай отырып сұрақтарға жауап іздейді тақырыпты меңгереді Критерийлер арқылы өзін өзі бағалау Кері байланыс «Рольдік ойын» әдісі арқылы жаңа тақырыпты бекіту Мақсаты: Оқушылар алғашқы адамдардың қимыл әрекетін дыбысын салады Нәтижесінде оқушылар адамдардың даму сатысын ажырата алады Бағалау Кері байланыс жабыстырғышқа жазып өту Б Б Б кестесін толтыру
|
Оқулық,маркер, Флипчарт
Стикер
|
||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 2 мин |
Алғашқы адамдардың еңбек құралдарын дәптерлеріне салып келу |
|
||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренген тексеруді қалай жоспарлайсыз? Критерийалды бағалау Бағалау:Оқушыларының белсенділігіне қарай смайликтар арқылы бағалау |
Пәнаралық байланыс. АКТ – мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерий бойынша бағалау. Иемденуші шаруашылық Өндіруші шаруашылық
|
|
||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Оқу мақсаттары жүзеге асты деп ойлаймын Сыныпта сенімділік қарым қатынас жағымды кері байланыс орын алды
Табылған артефактілерге қарай отырып адамдардың неліктен егіншілік және мал шаруашылығымен айналысқанын білді
Егіншілік пен мал шаруашылығының дамуы адамдарға қандай жаңа кәсіптерді игеруге мүмкіндік бергендігін түсінді
Оқушылар егіншілікпен мал шаруашылығы кезінде адамдар қандай кәсіптер мен айналысқанын толық біліп түсінді |
|||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.Тақырыпты топпен талқылау
2.Белсенді оқыту
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.Постер жасау
2.Рольдік ойын
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Оқыту үдерісінде барлық оқушыларды тарту үшін түрлі әдістерді пайдалану
|
||||||||||||||||||||||
Спиральді білім беру бағдарламасы қарапайым идеялардан анағұрлым күрделі идеяларға қисынды жолмен ауысуға мүмкіндік береді
Джером Брунер «Білім беру үдерісі»
шағым қалдыра аласыз














