Қызылорда медициналық жоғары колледжі
Оқу сабағының жоспары №1
Экономика және оның қоғамдағы ролі.
(сабақтың тақырыбы)
Модуль /пән атауы: Денсаулық сақтаудағы экономика және құқық негіздері
Педагог: Усманова Асия Серикболовна дайындады
2023 жылғы "___" ____________
1. Жалпы мәліметтер
Курс:1, 2, Мамандығы: «Емдеу ісі», «Мейіргер ісі», «Стоматология», «Ортопедиялық стоматология», «Фармация»
Топтар:
Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту
2. Мақсаты, міндеттері: Нарықтың мәні және атқару механизмі, нарық инфрақұрылымы, нарықтың артықшылықтары мен кемшіліктері, бәсекелестік мәні, бәсекелестіктің түрлері, монополия мәні және оның түрлері, сұраныс мәні оның заңы, ұсыныс мәні оның заңытуралы мәлімет алу.
3. Күтілетін нәтижелер: Экономика түсінігін анықтайды, экономиканы неге оқуымыз керек? Негізгі экономикалық мәселелерді анықтайды . Нарықтық экономикаға жалпы сипаттама береді. Қазақстан Республикасындағы ауыспалы кезең сипаттамасын анықтайды. Өндіріс мүмкіндіктерінің қисығын анықтайды.
4.Тәрбиелік мақсаты: Білім алушылардың шаруашылықты оңтайлы жүргізудің, өндірісті ұйымдастырудың, байлықтарды дұрыс бөлудің және тұтынудың табиғатына, принциптері мен ережелеріне сәйкес білімдерін, біліктерін және дағдыларын, қажеттіліктерін, қызығушылықтарын және ойлау стилін қалыптастыруға бағытталған ықпалдасуына тәрбиелеу. Ерекше білім беруді қажет ететін балаларға қолдау көрсету. Ерекше білім беруді қажет ететін балаларға қолдау көрсету
5. Қажетті ресурстар: Интерактивті тақта
1.Қ.С.Есенғалиева «Экономика негіздері» оқулығы 2013жыл.
2.Ә. Абдуллаев «Экономикалық теория» оқу құралы 2004жыл.
3.Ж.Р.Қазақбаева «Құқық негіздері» оқу құралы 2019жыл.
5. Сабақтың барысы:
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
||||||||||||||||
|
Басы 20 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Аудиторияның, кабинеттің және топтың сабаққа дайындығын тексеру, сабаққа қатыспаған студентті белгілеу, студенттерді сабақтың мақсатымен, жоспарымен таныстыру
Алдыңғыбілімінжаңғырту 1.Сіздер «Экономика» деген пәнді мектеп қабырғасында оқыдыңыздар ма? 2.Оқысаңыздар не туралы, қандай мәселелер қаралатынын еске түсірейік. 3. «Экономика» дегенде ойларыңызға не түседі? 4.Бұл пәннің қажеттілігі қандай деп ойлайсыздар? 3. Білім алушыларды оқу мақсатымен бағалау критерийлерімен таныстыру. Қолдану: тақтамен жұмыс атқарады. Анализ: мәтінді талдау, сұрақтарға жауап береді. Бағалау: Экономика, микроэкономика, макроэкономика түсініктерін қалыптастыру. |
||||||||||||||||
|
Ортасы 50мин |
5. Жаңа сабақты түсіндіру Сабақтың жоспары: 1.Экономика түсінігі. Экономиканы неге оқуымыз керек? 2.Негізгі экономикалық мәселелер. 3.Нарықтық экономикаға жалпы сипаттама. 4.Нарықтық экономикаға өту жағдайы. Қазақстан Республикасындағы ауыспалы кезең сипаттамасы. 5.Өндіріс мүмкіндіктерінің қисығы. 5.1 Тақырыпқа сәйкес терминдермен жұмыс (сабақтың тілдік мақсаты) Экономика-Экономика -Economy Микроэкономика- Микроэкономика- Microeconomics Макроэкономика- Макроэкономика- Macroeconomics Нарықтық экономика- Рыночная экономика - Market economy Нарық- Рынок - Market Өндіріс- Производство – Production 6. Жаңа сабақты бекіту 1 тапсырма: Зерттеу сұрақтары: Еңбек, жер, капитал, кәсіпкерлік қабілет Оқушылар оның аумағы туралы ғалымдар арасындағы түрлі пікірлерді мәтін арқылы анықтайды. Дескриптор: Мәтінді оқу. 3 аргумент фактімен дәлелденген келтіру. Өз ойын білдіру. 2-тапсырма: Термин сөздер: 1.Экономика 2.Нарық 3.Микроэкономика 4.Макроэкономика 5.Өндіріс 6.Өндіріс мүмкіндіктерінің қисық сызығы 7.Таңдау еркіндігі 8.Жай ұдайы өндіріс 9.Ұлғаймалы ұдайы өндіріс 10.Экстенсивті ұдайы өндіріс 11.Интенсивті ұдайы өндіріс 3-тапсырма Сұрақ-жауап. 1.Экономикалық теориядағы негізгі зерттеу әдістері 2.Меркантилизм ілімі 3.Физиократтар ілімі 4.Классикалық саяси экономия мектебі 4-тапсырма «Ұлы экономистерді танисыз ба?» 5-тапсырма «Отандық брендті бірге жасайық» (жарнама жасау шеберлігі) І. «Фуд-Мастер» компаниясының жарнамасы. ІІ. «Рахат» кондитерлік фабрикасының жарнамасы. 6-тапсырма Тапсырма 2. Экономикалық теорияның негізгі бөлімдеріне сипаттама беріңдер:
7-тапсырма «Экономикалық ресурстар терминіне ассоциация құрыңыз Дескрипторлар: -Экономиканың қоғамдағы ролін білді -Микроэкономика мен макроэкономика терминдерімен танысты -Экономикалық теорияда қалыптасқан мектептермен танысты
|
||||||||||||||||
|
Соңы 20 мин
|
Қорытындылау «Экономика » түсінігі туралы біліміңізді үш сөйлеммен беріңіз. 1.Экономика бұл ________________________. 2. Экономика қарастырады ________________________. 3. Экономикадағы негізгі қалыптасқан мектептер ____________________. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім? - нені толық түсінбедім ? - немен жұмыстыжалғастыруқажет? Рефлексия. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмыстыжалғастыруқажет -Сабақ барысында мен үшін ......қызықты болды… -Бүгінгі сабақта мен ..............білдім…. Экономиканың қоғамдағы қажеттілігін, қасиеттерін жоғары бағалап, өзіме қажет етемін. Себебі,... -Сабақтамағанқиынболды… -Бірақ, мені... таңқалдырды. Бағалау:Мадақтау сэндвичі. Үй тапсырмасы:
Тереңдетілген бағыт бойынша:
Шығармашылық бағыт бойынша:
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары Экономика және оның қоғамдағы ролі
Сабақ жоспары Экономика және оның қоғамдағы ролі
Қызылорда медициналық жоғары колледжі
Оқу сабағының жоспары №1
Экономика және оның қоғамдағы ролі.
(сабақтың тақырыбы)
Модуль /пән атауы: Денсаулық сақтаудағы экономика және құқық негіздері
Педагог: Усманова Асия Серикболовна дайындады
2023 жылғы "___" ____________
1. Жалпы мәліметтер
Курс:1, 2, Мамандығы: «Емдеу ісі», «Мейіргер ісі», «Стоматология», «Ортопедиялық стоматология», «Фармация»
Топтар:
Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту
2. Мақсаты, міндеттері: Нарықтың мәні және атқару механизмі, нарық инфрақұрылымы, нарықтың артықшылықтары мен кемшіліктері, бәсекелестік мәні, бәсекелестіктің түрлері, монополия мәні және оның түрлері, сұраныс мәні оның заңы, ұсыныс мәні оның заңытуралы мәлімет алу.
3. Күтілетін нәтижелер: Экономика түсінігін анықтайды, экономиканы неге оқуымыз керек? Негізгі экономикалық мәселелерді анықтайды . Нарықтық экономикаға жалпы сипаттама береді. Қазақстан Республикасындағы ауыспалы кезең сипаттамасын анықтайды. Өндіріс мүмкіндіктерінің қисығын анықтайды.
4.Тәрбиелік мақсаты: Білім алушылардың шаруашылықты оңтайлы жүргізудің, өндірісті ұйымдастырудың, байлықтарды дұрыс бөлудің және тұтынудың табиғатына, принциптері мен ережелеріне сәйкес білімдерін, біліктерін және дағдыларын, қажеттіліктерін, қызығушылықтарын және ойлау стилін қалыптастыруға бағытталған ықпалдасуына тәрбиелеу. Ерекше білім беруді қажет ететін балаларға қолдау көрсету. Ерекше білім беруді қажет ететін балаларға қолдау көрсету
5. Қажетті ресурстар: Интерактивті тақта
1.Қ.С.Есенғалиева «Экономика негіздері» оқулығы 2013жыл.
2.Ә. Абдуллаев «Экономикалық теория» оқу құралы 2004жыл.
3.Ж.Р.Қазақбаева «Құқық негіздері» оқу құралы 2019жыл.
5. Сабақтың барысы:
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
||||||||||||||||
|
Басы 20 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Аудиторияның, кабинеттің және топтың сабаққа дайындығын тексеру, сабаққа қатыспаған студентті белгілеу, студенттерді сабақтың мақсатымен, жоспарымен таныстыру
Алдыңғыбілімінжаңғырту 1.Сіздер «Экономика» деген пәнді мектеп қабырғасында оқыдыңыздар ма? 2.Оқысаңыздар не туралы, қандай мәселелер қаралатынын еске түсірейік. 3. «Экономика» дегенде ойларыңызға не түседі? 4.Бұл пәннің қажеттілігі қандай деп ойлайсыздар? 3. Білім алушыларды оқу мақсатымен бағалау критерийлерімен таныстыру. Қолдану: тақтамен жұмыс атқарады. Анализ: мәтінді талдау, сұрақтарға жауап береді. Бағалау: Экономика, микроэкономика, макроэкономика түсініктерін қалыптастыру. |
||||||||||||||||
|
Ортасы 50мин |
5. Жаңа сабақты түсіндіру Сабақтың жоспары: 1.Экономика түсінігі. Экономиканы неге оқуымыз керек? 2.Негізгі экономикалық мәселелер. 3.Нарықтық экономикаға жалпы сипаттама. 4.Нарықтық экономикаға өту жағдайы. Қазақстан Республикасындағы ауыспалы кезең сипаттамасы. 5.Өндіріс мүмкіндіктерінің қисығы. 5.1 Тақырыпқа сәйкес терминдермен жұмыс (сабақтың тілдік мақсаты) Экономика-Экономика -Economy Микроэкономика- Микроэкономика- Microeconomics Макроэкономика- Макроэкономика- Macroeconomics Нарықтық экономика- Рыночная экономика - Market economy Нарық- Рынок - Market Өндіріс- Производство – Production 6. Жаңа сабақты бекіту 1 тапсырма: Зерттеу сұрақтары: Еңбек, жер, капитал, кәсіпкерлік қабілет Оқушылар оның аумағы туралы ғалымдар арасындағы түрлі пікірлерді мәтін арқылы анықтайды. Дескриптор: Мәтінді оқу. 3 аргумент фактімен дәлелденген келтіру. Өз ойын білдіру. 2-тапсырма: Термин сөздер: 1.Экономика 2.Нарық 3.Микроэкономика 4.Макроэкономика 5.Өндіріс 6.Өндіріс мүмкіндіктерінің қисық сызығы 7.Таңдау еркіндігі 8.Жай ұдайы өндіріс 9.Ұлғаймалы ұдайы өндіріс 10.Экстенсивті ұдайы өндіріс 11.Интенсивті ұдайы өндіріс 3-тапсырма Сұрақ-жауап. 1.Экономикалық теориядағы негізгі зерттеу әдістері 2.Меркантилизм ілімі 3.Физиократтар ілімі 4.Классикалық саяси экономия мектебі 4-тапсырма «Ұлы экономистерді танисыз ба?» 5-тапсырма «Отандық брендті бірге жасайық» (жарнама жасау шеберлігі) І. «Фуд-Мастер» компаниясының жарнамасы. ІІ. «Рахат» кондитерлік фабрикасының жарнамасы. 6-тапсырма Тапсырма 2. Экономикалық теорияның негізгі бөлімдеріне сипаттама беріңдер:
7-тапсырма «Экономикалық ресурстар терминіне ассоциация құрыңыз Дескрипторлар: -Экономиканың қоғамдағы ролін білді -Микроэкономика мен макроэкономика терминдерімен танысты -Экономикалық теорияда қалыптасқан мектептермен танысты
|
||||||||||||||||
|
Соңы 20 мин
|
Қорытындылау «Экономика » түсінігі туралы біліміңізді үш сөйлеммен беріңіз. 1.Экономика бұл ________________________. 2. Экономика қарастырады ________________________. 3. Экономикадағы негізгі қалыптасқан мектептер ____________________. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім? - нені толық түсінбедім ? - немен жұмыстыжалғастыруқажет? Рефлексия. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмыстыжалғастыруқажет -Сабақ барысында мен үшін ......қызықты болды… -Бүгінгі сабақта мен ..............білдім…. Экономиканың қоғамдағы қажеттілігін, қасиеттерін жоғары бағалап, өзіме қажет етемін. Себебі,... -Сабақтамағанқиынболды… -Бірақ, мені... таңқалдырды. Бағалау:Мадақтау сэндвичі. Үй тапсырмасы:
Тереңдетілген бағыт бойынша:
Шығармашылық бағыт бойынша:
|
шағым қалдыра аласыз













