|
Бөлім: |
Электростатика негіздері |
|
|
Педагогтіңаты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.1.6 - электр өрісі ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру және оның күштік сипаттамасын анықтау; 8.4.1.7 – біртекті электростатикалық өрістегі зарядқа әсер етуші күшті есептеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Электр өрісі ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру,күштік сипаттамасын анықтау;
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Сәлемдесу, оқушыларға жоқтама жасау Психологиялық сәт «Амандасу» тренингін ұйымдастырамын. «Күн» бейнеленсе, жақсы ықыласпен тілек айтамыз. «Жүрек» бейнеленсе, бір-бірімізбен құшақтасамыз. «Қол» бейнеленсе, қолымызды қысып амандасамыз. «Күлкі» бейнеленсе, бір-бірімізге күлімдей қараймыз «Мозаика» әдісі арқылы «өріс» және «кернеулік» деп топтарға біріктіру. (Осыдан екі топқа бөлінеді, алтын ережемен таныстырып өтемін). «Қарлы кесек» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Үй жұмысын бекіту
|
Сәлемдеседі Оқушы өзіне ұнаған бейнені таңдап алады. Топка бірігеді |
Мұғалімнің кері байланысы |
Таратпа материалдар |
||||||||||||||
|
15 минут |
«Стоп кадр» әдісі Жаңа тақырыпты бейнеролик арқылы түсіндіру Жаңа тақырыпты бекіту үшін тапсырмалар «Денотатты граф» әдісі Тапсырма №1 Топтар электр өрісі, кернеулік, күш сызықтары түйінді сөздерін қолданып флипчартқа өз ойларын тұжырымдап түсіндіреді, бүкіл сыныпқа ұсынады.
Тапсырма№1 Электр өрісі зарядының сақталуын анықтайды,есептер шығарады |
Бейнеролик көріп, жаңа сабақ мазмұнымен танысады
Оқушылар бірлесіп сұрақтарға жауап беріп, тапсырмаларды орындайды |
Дескриптор: 1.Электр өрісі туралы түсінік береді 2. Электр өрісі кернеулігінің физикалық мағынасын ашып түсіндіреді. 3. Электр өріс кернеулігінің қандай физикалық шамаларға тәуелділігін айта алады. 4. Электр өрісінің күш сызықтарына сипаттама береді. 5.Оң және теріс зарядталған нүктелік зарядтарлың электр өрісінің күш сызықтарын сызып ,бейнелеп түсіндіреді ҚБ: Бағдаршам |
https://www.youtube.com/watch?v=U2YOCUkxhO4 Оқулық Таратпа материал Ресурс №1 |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
«Суреттер сөйлейді» әдісі Тапсырма№2 Суретке қарай отырып, сұрақтарға жауап береді. «Есептеу, білімді еселеу» әдісі Тапсырма №3 Есептер шығару тапсырмасы беріледі. |
Оқушылар жеке тапсырма орындап, күш сызықтарын кескіндейді. Оқушылар формулаларды түрлендіріп есептер шығарады. |
Дескриптор: 1.Электр өрісінің күштік сипаттамасын күш сызықтары арқылы анықтайды 2. Зарядқа жақындаған сайын кернеуліктің күш сызықтарының артатындығын,алыстаған сайын кемейтіндігін бейнелеп көрсетеді, себебін түсіндіреді. 3. Нүктелік зарядтың тудырған электр өрісінің күш сызықтары сызып түсіндіреді. ҚБ:Мұғалімнің кері байланысы арқылы бағалау жүргізіледі. Дескриптор: 1.Электр өрісін кернеулігінің белгіленуін, өлшем бірлігін біледі 2.Есептің шартын құрады. 2. Электр өріс кернеулігінің формуласын түсінеді,есептер шығаруда қолданады 3. Нәтижесін шығарады. |
Ресурс №2
Ресурс №3
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин Үй тапсырмасы |
Кері байланыс: «Қажетті сөздің астын сызыңыз» әдісі
Электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі туралы қызықты ақпараттар біліп келу. |
Сызба кесте толтыру. |
Гүлмен тілек,нысана, мадақтау сэндвичі, өзін-өзі бағалау, смайлик арқылы, БББ әдістері арқылы, дер кезіндегі кері байланыс жасай отырып оқушылардың жұмысына сабақтың әр кезеңінде қалыптастырушы бағалау жүргіземін. |
Кесте берілген парақ |
Ресурстар
Ресурс №1
І
Электр өрісі
топЭлектр өрісі дегеніміз не?Сипаттап түсіндір
І
Кернеулік
І топЭлектр өрісінің кернеулігі және формуласын түсіндір
ІІІ топ
Э
Күш сызықтары
лектр өрісінің күш сызықтарына сипаттама беріңдер.Оң және теріс зарядталған нүктелік зарядтарлың электр өрісінің күш сызықтарын сызып түсіндіріңдер.
Ресурс 2
1. Нүктелік заряд тудырған электр өрісінің кернеулігін анықтаңдар? Күш сызықтары арқылы бейнелеп көрсетіңдер?
В
q А
+
А q
-
3. Суреттегі 1,2,3,4 нүктелердегі кернеулігі туралы не айтасың? Күш сызықтары бейнелеп, сызып түсіндір.
1
+
q4 2
3
Ресурс №3 (есептер шығару)
-
0,1нКл нүктелік зарядтан 1 м қашықтықтағы электр өрісінің кернеулігі қандай?
-
Өзінен 50 см қашық
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары Электр өрісі.Электр өрісінің кернеулігі
Сабақ жоспары Электр өрісі.Электр өрісінің кернеулігі
|
Бөлім: |
Электростатика негіздері |
|
|
Педагогтіңаты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.1.6 - электр өрісі ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру және оның күштік сипаттамасын анықтау; 8.4.1.7 – біртекті электростатикалық өрістегі зарядқа әсер етуші күшті есептеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Электр өрісі ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру,күштік сипаттамасын анықтау;
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Сәлемдесу, оқушыларға жоқтама жасау Психологиялық сәт «Амандасу» тренингін ұйымдастырамын. «Күн» бейнеленсе, жақсы ықыласпен тілек айтамыз. «Жүрек» бейнеленсе, бір-бірімізбен құшақтасамыз. «Қол» бейнеленсе, қолымызды қысып амандасамыз. «Күлкі» бейнеленсе, бір-бірімізге күлімдей қараймыз «Мозаика» әдісі арқылы «өріс» және «кернеулік» деп топтарға біріктіру. (Осыдан екі топқа бөлінеді, алтын ережемен таныстырып өтемін). «Қарлы кесек» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Үй жұмысын бекіту
|
Сәлемдеседі Оқушы өзіне ұнаған бейнені таңдап алады. Топка бірігеді |
Мұғалімнің кері байланысы |
Таратпа материалдар |
||||||||||||||
|
15 минут |
«Стоп кадр» әдісі Жаңа тақырыпты бейнеролик арқылы түсіндіру Жаңа тақырыпты бекіту үшін тапсырмалар «Денотатты граф» әдісі Тапсырма №1 Топтар электр өрісі, кернеулік, күш сызықтары түйінді сөздерін қолданып флипчартқа өз ойларын тұжырымдап түсіндіреді, бүкіл сыныпқа ұсынады.
Тапсырма№1 Электр өрісі зарядының сақталуын анықтайды,есептер шығарады |
Бейнеролик көріп, жаңа сабақ мазмұнымен танысады
Оқушылар бірлесіп сұрақтарға жауап беріп, тапсырмаларды орындайды |
Дескриптор: 1.Электр өрісі туралы түсінік береді 2. Электр өрісі кернеулігінің физикалық мағынасын ашып түсіндіреді. 3. Электр өріс кернеулігінің қандай физикалық шамаларға тәуелділігін айта алады. 4. Электр өрісінің күш сызықтарына сипаттама береді. 5.Оң және теріс зарядталған нүктелік зарядтарлың электр өрісінің күш сызықтарын сызып ,бейнелеп түсіндіреді ҚБ: Бағдаршам |
https://www.youtube.com/watch?v=U2YOCUkxhO4 Оқулық Таратпа материал Ресурс №1 |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
«Суреттер сөйлейді» әдісі Тапсырма№2 Суретке қарай отырып, сұрақтарға жауап береді. «Есептеу, білімді еселеу» әдісі Тапсырма №3 Есептер шығару тапсырмасы беріледі. |
Оқушылар жеке тапсырма орындап, күш сызықтарын кескіндейді. Оқушылар формулаларды түрлендіріп есептер шығарады. |
Дескриптор: 1.Электр өрісінің күштік сипаттамасын күш сызықтары арқылы анықтайды 2. Зарядқа жақындаған сайын кернеуліктің күш сызықтарының артатындығын,алыстаған сайын кемейтіндігін бейнелеп көрсетеді, себебін түсіндіреді. 3. Нүктелік зарядтың тудырған электр өрісінің күш сызықтары сызып түсіндіреді. ҚБ:Мұғалімнің кері байланысы арқылы бағалау жүргізіледі. Дескриптор: 1.Электр өрісін кернеулігінің белгіленуін, өлшем бірлігін біледі 2.Есептің шартын құрады. 2. Электр өріс кернеулігінің формуласын түсінеді,есептер шығаруда қолданады 3. Нәтижесін шығарады. |
Ресурс №2
Ресурс №3
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин Үй тапсырмасы |
Кері байланыс: «Қажетті сөздің астын сызыңыз» әдісі
Электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі туралы қызықты ақпараттар біліп келу. |
Сызба кесте толтыру. |
Гүлмен тілек,нысана, мадақтау сэндвичі, өзін-өзі бағалау, смайлик арқылы, БББ әдістері арқылы, дер кезіндегі кері байланыс жасай отырып оқушылардың жұмысына сабақтың әр кезеңінде қалыптастырушы бағалау жүргіземін. |
Кесте берілген парақ |
Ресурстар
Ресурс №1
І
Электр өрісі
топЭлектр өрісі дегеніміз не?Сипаттап түсіндір
І
Кернеулік
І топЭлектр өрісінің кернеулігі және формуласын түсіндір
ІІІ топ
Э
Күш сызықтары
лектр өрісінің күш сызықтарына сипаттама беріңдер.Оң және теріс зарядталған нүктелік зарядтарлың электр өрісінің күш сызықтарын сызып түсіндіріңдер.
Ресурс 2
1. Нүктелік заряд тудырған электр өрісінің кернеулігін анықтаңдар? Күш сызықтары арқылы бейнелеп көрсетіңдер?
В
q А
+
А q
-
3. Суреттегі 1,2,3,4 нүктелердегі кернеулігі туралы не айтасың? Күш сызықтары бейнелеп, сызып түсіндір.
1
+
q4 2
3
Ресурс №3 (есептер шығару)
-
0,1нКл нүктелік зарядтан 1 м қашықтықтағы электр өрісінің кернеулігі қандай?
-
Өзінен 50 см қашық
шағым қалдыра аласыз














