Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Электр өрісінің энергиясы
|
Білім беру ұйымының атауы: |
№258 негізгі мектеп(Қазалы ауданы) |
|
|
Бөлім: |
Электростатика |
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
Нәрзілдаева Аякөз Нұрланқызы |
|
|
Күні : |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр өрісінің энергиясы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.3.1.10 - электр өрісінің энергиясын есептеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы: электр өрісінің энергиясына сандық және сапалық есептер шығарады; ЕББҚ (көру қабілеті бұзылған) |
|
|
Ойлау дағысының деңгейі: |
Қолдану, жоғары ойлау дағдылары |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі\ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 9 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Топқа біріктіру: «Адасқан суреттер» Оқушылар суреттерді біріктіру арқылы екі топқа бөлінеді. 1-топ: 2-топ: Үй тапсырмасын « Миға шабуыл» әдісі арқылы тексеремін. Яғни, өткенді еске түсіру үшін сұрақтарға жауап беруі тиіс. |
Сабаққа назарын аударады, Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
ҚБ: ынталандыру |
Қосымша №1 |
|
Сабақтың ортасы 5мин 8 мин 8 мин 12 мин |
Жаңа тақырыпты ашу. Жаңа тақырыпты ашу мақсатында видео көрсетілім Топтық жұмыс. «Бірігейік» әдісі. Жұптық жұмыс. «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі. Жеке жұмыс. «Өзіңді сына» әдісі. |
Топтағылар құрылымдық тапсырманы орындайды,сұрақтарға жауап беріп,соңында есептер шығарады. ЕББҚ: оқушы мұғалімнің қолдауымен тапсырма орындайды Оқушылар жұптарымен бірге сандық, сапалық және графиктік есептер шығарады ЕББҚ : оқушыға тапсырма үлкен шрифтпен жазылып беріледі. Оқушылар мәтінді оқып, бірнеше қадамнан тұратын тапсырмаларды орындау арқылы берілген есепті шығаруы қажет. ЕББҚ: тапсырма мәтіні үлкен қаріппен жазылып жеке беріледі, тапсырманы орындауға қосымша уақыт беріледі |
ҚБ: топтар бірін-бірі бағалайды. ҚБ: плюс минус қызықтыжұптар бірін-бірі бағалайды БК: Электр өрісінің энергиясының формуласын пайдаланып есептер шығарады Дескриптор: 1.Конденсатордың сыйымдылығын есептейді. 2.Диэлектрлік өтімділігі 8 болғанда,конденсатордың сыйымдылығын табады. 3.Конденсатордың сыйымдылығын 4 есе арттыру үшін,астарлары қандай болу керектігін анықтайды. 4.Сыйымдылығы 1пФ, заряды 2мкКл, зарядталған конденсатордың энергиясын шешеді. 5.Радиоға конденсатор сәйкес келмеу себебін түсіндіреді |
https://www.youtube.com/watch?v=QS9DreRy0p0 Қосымша №2 Қосымша №3 Қосымша №4 |
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Үй тапсырмасы: Кітаппен жұмыс. Есептер шығару Рефлексия Рефлексия: «Мақсат ағашы» Бүгін мен білдім:________________________________ Маған қызық болды:________________________________ Мен өзім орындадым: ___________________________ Маған қиын болды:________________________________ |
Үй тапсырмасын дәптерлеріне жазып алады Сабаққа кері байланыс береді |
|
|
Қосымша № 1. Үй тапсырмасын қайталау
-
Конденсатор дегеніміз не?
-
Конденсаторлардың қандай түрлерін білесіңдер?
-
Қандай жағдайда зарядталған металл өткізгіштер конденсатор бола алады,ал қандай жағдайда бола алмайды?
-
Электрсыйымдылық дегеніміз не? Ол немен өлшенеді?
-
Зарядтардың жинақталуы үшін қандай құрылғы қолданылады? Ол неден тұрады?
Қосымша № 2. Топтық жұмыс. «Бірігейік» әдісі
Неліктен конденсатордың энергиясы конденсатордың астарлары арасындағы кеңістікпен оқшауланған? Бұл сұраққа жауап беру үшін электр өрісі энергиясының тығыздығын есептеу формуласын пайдаланыңдар.
Электр өрісінің энергиясын есептеу формуласын деформацияланған серіппенің потенциалдық энергиясын есептеу формуласымен салыстырыңдар. Ұқсас шамаларды көрсетіңдер
Конденсатордың электр өрісінің энергиясы деформацияланған серіппеннің потенциалдық энергиясына ұқсас:

![]()
![]()
Жазық конденсатордың астарлары тудырған өрістің күш сызықтарын бейнелеңдер. Конденсатордың сыртында электр өрісінің кернеулігі нөлге тең екенін дәлелдеңдер
Жазық ауа конденсаторының энергиясы W1= 2 ∙ 10–7 Дж. Конденсаторды диэлектрлік өтімділігі ε = 2 диэлектрикпен толтырғаннан кейін:
1) конденсатор ток көзінен ажыратылған, 2) ток көзіне жалғанған жағдайлардағы конденсатор энергиясын анықтаңдар.
формуланы пайдаланып,энергияның көлемдік тығыздығының өлшем
бірлігін жазыңдар. Қандай шама дәл осындай өлшем бірлікке
ие?
![]()
Қосымша № 3. Жұптық жұмыс. «Ойлан,жұптас,бөліс»
|
1)Кернеуі тұрақты U = 1000 В ток көзіне жалғанған конденсатордың электрсыйымдылығы С1 = 5 пФ. Конденсатордың астарларының арақашықтығын n = 3 есе азайтты анықтаңдар. |
-Конденсатордың астарларындағы зарядының өзгерісін; - электр өріс энергиясының өзгерісін анықтаңдар. |
|
2) Конденсатордың электр өріс энергиясының |
а) кернеудің тұрақты мәнінде конденсатор сыйымдылығына; б) сыйымдылық тұрақты кезде конденсатордың астарларындағы кернеуге тәуелділігін зерттеңдер |
|
3)Конденсаторға берілген зарядтың конденсатордың астарларындағы кернеуге тәуелділік графигінен энергияны анықтау |
|
Қосымша №4. Жеке жұмыс.
«Өзіңді сына» әдісі
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
сабақ жоспары Электр өрісінің энергиясы 10-сынып
сабақ жоспары Электр өрісінің энергиясы 10-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Электр өрісінің энергиясы
|
Білім беру ұйымының атауы: |
№258 негізгі мектеп(Қазалы ауданы) |
|
|
Бөлім: |
Электростатика |
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
Нәрзілдаева Аякөз Нұрланқызы |
|
|
Күні : |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр өрісінің энергиясы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.3.1.10 - электр өрісінің энергиясын есептеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы: электр өрісінің энергиясына сандық және сапалық есептер шығарады; ЕББҚ (көру қабілеті бұзылған) |
|
|
Ойлау дағысының деңгейі: |
Қолдану, жоғары ойлау дағдылары |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі\ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 9 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Топқа біріктіру: «Адасқан суреттер» Оқушылар суреттерді біріктіру арқылы екі топқа бөлінеді. 1-топ: 2-топ: Үй тапсырмасын « Миға шабуыл» әдісі арқылы тексеремін. Яғни, өткенді еске түсіру үшін сұрақтарға жауап беруі тиіс. |
Сабаққа назарын аударады, Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
ҚБ: ынталандыру |
Қосымша №1 |
|
Сабақтың ортасы 5мин 8 мин 8 мин 12 мин |
Жаңа тақырыпты ашу. Жаңа тақырыпты ашу мақсатында видео көрсетілім Топтық жұмыс. «Бірігейік» әдісі. Жұптық жұмыс. «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі. Жеке жұмыс. «Өзіңді сына» әдісі. |
Топтағылар құрылымдық тапсырманы орындайды,сұрақтарға жауап беріп,соңында есептер шығарады. ЕББҚ: оқушы мұғалімнің қолдауымен тапсырма орындайды Оқушылар жұптарымен бірге сандық, сапалық және графиктік есептер шығарады ЕББҚ : оқушыға тапсырма үлкен шрифтпен жазылып беріледі. Оқушылар мәтінді оқып, бірнеше қадамнан тұратын тапсырмаларды орындау арқылы берілген есепті шығаруы қажет. ЕББҚ: тапсырма мәтіні үлкен қаріппен жазылып жеке беріледі, тапсырманы орындауға қосымша уақыт беріледі |
ҚБ: топтар бірін-бірі бағалайды. ҚБ: плюс минус қызықтыжұптар бірін-бірі бағалайды БК: Электр өрісінің энергиясының формуласын пайдаланып есептер шығарады Дескриптор: 1.Конденсатордың сыйымдылығын есептейді. 2.Диэлектрлік өтімділігі 8 болғанда,конденсатордың сыйымдылығын табады. 3.Конденсатордың сыйымдылығын 4 есе арттыру үшін,астарлары қандай болу керектігін анықтайды. 4.Сыйымдылығы 1пФ, заряды 2мкКл, зарядталған конденсатордың энергиясын шешеді. 5.Радиоға конденсатор сәйкес келмеу себебін түсіндіреді |
https://www.youtube.com/watch?v=QS9DreRy0p0 Қосымша №2 Қосымша №3 Қосымша №4 |
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Үй тапсырмасы: Кітаппен жұмыс. Есептер шығару Рефлексия Рефлексия: «Мақсат ағашы» Бүгін мен білдім:________________________________ Маған қызық болды:________________________________ Мен өзім орындадым: ___________________________ Маған қиын болды:________________________________ |
Үй тапсырмасын дәптерлеріне жазып алады Сабаққа кері байланыс береді |
|
|
Қосымша № 1. Үй тапсырмасын қайталау
-
Конденсатор дегеніміз не?
-
Конденсаторлардың қандай түрлерін білесіңдер?
-
Қандай жағдайда зарядталған металл өткізгіштер конденсатор бола алады,ал қандай жағдайда бола алмайды?
-
Электрсыйымдылық дегеніміз не? Ол немен өлшенеді?
-
Зарядтардың жинақталуы үшін қандай құрылғы қолданылады? Ол неден тұрады?
Қосымша № 2. Топтық жұмыс. «Бірігейік» әдісі
Неліктен конденсатордың энергиясы конденсатордың астарлары арасындағы кеңістікпен оқшауланған? Бұл сұраққа жауап беру үшін электр өрісі энергиясының тығыздығын есептеу формуласын пайдаланыңдар.
Электр өрісінің энергиясын есептеу формуласын деформацияланған серіппенің потенциалдық энергиясын есептеу формуласымен салыстырыңдар. Ұқсас шамаларды көрсетіңдер
Конденсатордың электр өрісінің энергиясы деформацияланған серіппеннің потенциалдық энергиясына ұқсас:

![]()
![]()
Жазық конденсатордың астарлары тудырған өрістің күш сызықтарын бейнелеңдер. Конденсатордың сыртында электр өрісінің кернеулігі нөлге тең екенін дәлелдеңдер
Жазық ауа конденсаторының энергиясы W1= 2 ∙ 10–7 Дж. Конденсаторды диэлектрлік өтімділігі ε = 2 диэлектрикпен толтырғаннан кейін:
1) конденсатор ток көзінен ажыратылған, 2) ток көзіне жалғанған жағдайлардағы конденсатор энергиясын анықтаңдар.
формуланы пайдаланып,энергияның көлемдік тығыздығының өлшем
бірлігін жазыңдар. Қандай шама дәл осындай өлшем бірлікке
ие?
![]()
Қосымша № 3. Жұптық жұмыс. «Ойлан,жұптас,бөліс»
|
1)Кернеуі тұрақты U = 1000 В ток көзіне жалғанған конденсатордың электрсыйымдылығы С1 = 5 пФ. Конденсатордың астарларының арақашықтығын n = 3 есе азайтты анықтаңдар. |
-Конденсатордың астарларындағы зарядының өзгерісін; - электр өріс энергиясының өзгерісін анықтаңдар. |
|
2) Конденсатордың электр өріс энергиясының |
а) кернеудің тұрақты мәнінде конденсатор сыйымдылығына; б) сыйымдылық тұрақты кезде конденсатордың астарларындағы кернеуге тәуелділігін зерттеңдер |
|
3)Конденсаторға берілген зарядтың конденсатордың астарларындағы кернеуге тәуелділік графигінен энергияны анықтау |
|
Қосымша №4. Жеке жұмыс.
«Өзіңді сына» әдісі
шағым қалдыра аласыз















