Сабақ жоспары, физика, 9-сынып, Жарық кванттары туралы Планк гипотезасы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Сабақ жоспары, физика, 9-сынып, Жарық кванттары туралы Планк гипотезасы

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушыларды дамыта отырып оқытуға арналған танымдық тапсырмалар көмегімен құрылған сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Атом құрылысы. Атомдық құрылыстар


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

СЫНЫП: 9

Қатысушылар саны:


Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Жарық кванттары туралы Планк гипотезасы

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.6.1.2- Планк формуласын есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаттары

-Макс Планк ғалым туралы мәлімет алу

-планк гипотезасымен танысу

-есептер шығару барысында формулаларды қолдану

Бағалау критерилері

-Макс Планк туралы ақпарат алады

-планк гипотезасымен танысады

-планк формуласын қолданып есептер шығара алады


Тілдік мақсат


Оқушылар: Ереже айтуда, есептер шығаруда физикалық терминдерді пайдаланып, сөйлей алады

Негізгі сөздер мен тіркестер: Негізгі сөздер мен тіркестер:

Жарық кванты

Абсолют қара дене

Планк гипотезасы

Планк тұрақтысы

Гипотеза–болжам

Дискретті- үзікті

Квант-мөлшер, үлес, бір үлес энергия

Фотон – тыныштық массасы нөлге тең элементар бөлшек

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: сұхбаттасу, пікір алмасу, формулаларды жазу

Талқылауға арналған тармақтар:

топтарға бөлініп берілген тапсырмаларды талқылайды.

Жазылым бойынша ұсыныстар: формулаларды жазу, эссе

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» құндылықтарын іске асыру .Топтық және жұптық жұмыстарды орындауда бір-біріне құрмет көрсету .Мәңгілік ел идеясы аясында еңбек және шығармашылық өмір бойы білім алу стратегиясы


Пәнаралық байланыс

Математика, тарих

Алдыңғы білім

Жылулық сәулелену туралы мәлімет біледі


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы


2 мин







Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сабаққа назарын аудару.

«Шаттық шеңбері, тілек шоғы» тренингі арқылы сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру. Шеңбер құру. Бір-біріне жылы тілектерін айтады.


Топқа біріктіру, түрлі-түсті қағаз қиындыларын біріктіру арқылы топқа бөліну

«Интерьвю» әдісі бойынша үй тапсырмасын тексеру

1. Пирометр қандай құрылғы?

2. Қандай денені абсолют қара дене деп атайды?

3. Пирометр не үшін қолданылады?

4. Жазда неліктер адамдар ашық түсті киім киеді?

5. Абсолют қара дене моделі қандай?

6. Абсолют қара дене ұғымын кім енгізді?

Сөздік бағалау (ауызша кері байланыс)

Тұсаукесер.

Сабақтың жаңа тақырыбын ашу үшін 1.«Стоп кадр» арқылы М.Планк өмірінен слайд көрсетіледі.


Түрлі-түсті қағаздар



микрафон




6 мин



Білу


3 мин


Жаңа тақырып

«Галереяға саяхат» әдісін қолданып жасырылған ұяшықтардағы ғалым суреттерін табу, оған мәлімет беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады.

Дескриптор:

  1. әр ұяшықтағы көрсетілген ғалым туралы ақпарат береді

  2. ғалымның ашқан заңдылықтарын айтады

Термин сөздер:

Жарық - light

Квант - quantum

Бөлшек - particle

Энергия -energy

Планк тұрақтысы – Plank’s constant

Жиілік - frequency

Абсолют қара дене – black body

Пирометр -pyrometer

Гипотеза - hypothesis

фотосуреттер


Сабақтың ортасы


Түсіну













3 мин
























Зерттеу кезеңі

Қолдану


10 мин






Тапсырма 1 Жеке жұмыс


Дескриптор:

-абсолют қара дененің сәулеленетін және жұтатынын

-сәулелену қуаты неге тәуелді екендігін табады

1 тапсырма Оқулықпен, ресурс парақтарымен жұмыс.

Жаңа тақырыпты талқылау үшін «Ойлан. Жұптас. Бөліс» арқылы түсінеді, талдайды.

1. АКТ-ны қолдана отырып, әр жұп берілген тапсырмамен танысады.

2. Оқушылар жаңа тақырыпты жұппен талқылап, меңгеріп, жұмыс дәптерімен жұмыс істейді, берілген формулаларды жіктеп жазып, берілген деңгейлік есептерді шығарып, №2 тапсырманы орындайды.

2 тапсырма. Есептер шығару

1. Фотонның энергиясы 2,8*10-19Дж. Электромагниттік толқын ұзындығы қандай?

2. Қызыл түсті сәуле толқын ұзындығы 0,7 ∙10 -6 м үшін фотон массасы

(с = 3∙108 м/с; h = 6,63∙10–34Дж∙с)

3. Толқын ұзындығы 10–10 м рентген сәуле шығаруына сәйкес келетін фотонның массасы мен энергиясы.

№3 кеңейтілген тапсырмалар беріледі

Сәуле шығару түрлері

λ, м

ν, Гц

Ε, Дж

m, кг

p, кг*м/с

1

Инфрақызыл сәуле

10-5





2

Көрінетін сәуле

5,5*10-7





3

Ультракүлгін сәуле

1,1*10-7





4

Ренген сәуле шығару

3,1*10-10





5

Гамма-сәуле шығару

1,2*10-13





4 тапсырма. Жаңа тақырып бойынша сұрақтарды қайта бағыттап немесе түрткі сұрақтар арқылы жауапты нақтылауға арналған тест тапсырмаларын беремін.


Тапсырма 2 Жұптық жұмыс

Қай тұжырым дұрыс қайсысы жалған екенін көрсетіңіз

Сұрақ

дұрыс

бұрыс


1

Энергия квантының формуласы Е=hv




2

Планк тұрақтысының мәні 6,62*10-34 Дж*с



3

Планк өз гипотезасын 1905 жылы ұсынды



4

Энергия квантының элементар бөлшегі-фотон



5

Энергия тек декретті түрде бола алады



6

Қара дене қара түсті дене деп аталады





Дескриптор:

-Планк гипотезасын ашқан ғалымды біледі

-берілген тұжырымдардың қайсысы дұрыс,қайсысы жалған екенін табады.

«Ойлан, Бірік, Бөліс» әдісі»

Жадыны дамытуға арналған есептер шығару.

Тақырып бойынша білімді жаттығу есептерін шығару барысында дамыту, үш топқа ортақ есептер беріледі, үш топ жарыса отырып тақтаға шығып орындайды.
№1 Фотонның энергиясы 2, 8*10-19 Дж. Электромагниттік толқын ұзындығы қандай?
№2 Қуаты 100 Вт жарық көзі 1 секундта 5*1020 фотон шығарады. Сәуленің орташа толқын ұзындығы қандай?
№3 Қандай электромагниттік толқын ұзындығында фотон энергиясы 9, 93*10-9 Дж - ге тең?

Дескриптор:

-есептің шартын түсінеді,

-формулаларды қолданып есепті шығарады

формулаларды түрлендіре алады.




Таратпа қағаз















Таратпа қағаз




қағаз, қаламдар, түрлі-түсті маркерлер







Б ағалау парақшасы





Сабақтың соңы

2 мин

«Аквариум» әдісі арқылы жаңа сабақты пысықтауға тапсырма беріледі

Тест тапсырмалары. «Жарық кванттары»

1. Фотон тыныштық күйде қандай массаға ие болады?

А) 0. В) 1,6*10-19 кг. С) 9,1*10-34кг. Д) 6,63*10-31 кг. Е) 1,05*10-34 кг

2. Фотон импульсін анықтауға арналған формула

А) p=hν. В) p= hc2 /λ . С) p=mc2 Д) p=hν/c2 Е) p=h/λ

3. 2 кэВ-ті Джоульге айналдыр А) 3,2*10-16 Дж. В) 0,8*10-16 Дж. С) 3,2*10-19 Дж. Д) 0,8*10-19 Дж. Е) 3,2*10-18 Дж 4. Квант энергияға қандай шамаға пропорционал?

А)Толқын ұзындығына В) Сәуле шығару уақытына. С)Тербеліс жиілігіне. Д)Ядроның электр зарядына. Е)Фотонның жылдамдығына

5. Квант қай тілден енген сөз?

А) қазақ. В) орыс. С) грек. Д) латын. Е) ағылшын.

6. Планк тұрақтысы неге тең

А) 1,6*10-19 Дж*с В) 3*108 Дж*с С) 1,38*10-23 Дж/К Д) 6,62*10-34 Дж*с Е)5*1018 Дж*с

7. Вольфрам қылы неше градуста ақ жарық шығарады?

А) 5000 0С В) 3000 0С С) 100 0С Д) 1500 0С Е) 0 0С


Аквариумдегі таратпа қағаздар


Бағалау

2 мин

«Табыс сатысы» әдісі

Сатының суреті, сатының

1-баспалдағы Мен……………….БІЛЕМІН

2-баспалдағы Мен……………….ТҮСІНДІМ

3-баспалдағы Мен……………….ЖАСАЙ АЛАМЫН

Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерімен бөлісіп, ойларын жазып баспалдақтың қажетті тұсына жапсырады.

Сабақты қорыту мақсатында бүгінгі сабақтың сәтті және сәтсіз тұстарын айтып өтемін.

Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?



Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді жоспарлап отырсыз?



Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Оқушыларға екі деңгейлі саралау тапсырмасы беріледі.

Қабілеті жоғары оқушылар үшін: өздері білетін тәсілдері бойынша бұйымды әзірлеп көру.

Қабілеті орта оқушылар үшін: өз зерттеулерін А2 форматына түрлі-түсті маркер арқылы сызбамен, суретпен көрсетеді.

Деңгейлік тапсырманы оқушылар өздері таңдайды.

Оқушыларды жетістікке жетулері үшін одан әрі биік нәтижелер көрсету мақсатында мақтап, мадақтап отырамын. Сөздік бағалау (ауызша кері байланыс)

Смайлик арқылы бағалау жүргіземін.

Мақтап, мадақтау арқылы оқушыларды ынталандыруға бағыттап, қолдау көрсетемін, өзін-өзі бағалау, бірін-бірі бағалауға дағдыландыра отырып кері байланыс жүргіземін.

«Бағалау парақшасы» арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.

«Аквариум» әдісі бойынша кері байланыс жүргіземін.

Техника қауіпсіздігі ережесі бойынша құрал-жабдықтармен мұқият жұмыс істеуін және түзу отыруын қадағалау.


Сабақ бойынша рефлексия

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
10.01.2025
226
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі