|
Пәні |
Физика |
|
|
Білім беру ұйымының атауы |
Б.Момышұлы атындағы №22 жалпы білім беретін мектеп |
|
|
Бөлім: |
Динамика негіздері |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Арынова А.Я |
|
|
Күні: |
10.12.2024ж |
|
|
Сынып: 9 «ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Дененің салмағы, салмақсыздық. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.10 үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
1. Үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтайды, салмақсыздық күйді сипаттайды. 2. Үдеумен қозғалған дене салмағының өзгерісін сипаттайды |
|
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу, салмақ, ауырлық күші, масса сөздері арқылы топтарға топтастыру, сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын сұрау:
|
Білім алушылар сәлемдеседі, топтасады, назарын сабаққа аударады, сұрақтарға жылдам жауап береді. |
Білім алушыларға сұрақтарға дұрыс жауап беруіне қарай кері байланыс ұсынылады.
|
Оқулық
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут
Cергіту сәті |
Жаңа сабақ: «Мағынаны тану» әдісі арқылы үдеумен қозғалған дененің қозғалысына байланысты бейнекөрсетілім көрсетеді. Сабақ мақсаты,бағалау критерийі таныстырылады. Бағалау критерийі: -Үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтайды. -Салмақсыздық шарттарын сипаттайды.
«Кесте толтыру» әдісі бойынша жеке жұмыс. Тапсырма 1 (ресурс 1)
«Шыңға шығу» әдісі бойынша жұптық жұмыс. Тапсырма 2 (ресурс 2)
«Өкіл» әдісі бойынша тапсырманы орындайды. Тапсырма 3 (ресурс 3)
«Қызықты үзіліс»
• Астана, Пермь, Қызылтас, Қызылорда, Алакөл, Шахтинск және электроскоп осы сөздердің соңғы әріптерінен француз оқымыстысының фамилиясын шыгару керек. |
Білім алушылар жаңа сабаққа байланысты бейнекөрсетілім қарайды. Топпен талқылайды, ой қорытады. Сыныппен бөліседі.
Білім алушылар жаңа сабаққа қажетті білімдерін жинақтайды. Салмаққа байланысты формулаларды жазып, кестені толтырады, интербелсенді тақтадан дұрыс жауаппен өздерінің жауаптарын тексереді. Білім алушылар жұптасып тапсырмаларды орындайды. Дескриптор: 1. Автокөлікке әрекет ететін күштердің сызбасын салады. 2. Центрге тартқыш үдеудің мәнін есептейді, бағытын көрсетеді. 3. Ойыс, дөңес көпірдегі автокөліктің салмағын есептейді. 4. Автокөлік салмағының өзгеру себебін түсіндіреді.
Білім алушылар топтасып, тапсырма орындайды, бірін-бірі тексереді, бірін-бірі бағалайды. Дескриптор: 1. Тыныштықтағы дененің салмағын анықтайды. 2. Салмақсыздық күйін сипаттайды. 3. Салмақтың физикалық мағынасын түсіндіреді. 4. Үдеумен қозғалған дененің салмағын есептейді. 5. Салмақтың массаға тәуелділігін айта алады.
Оқушылар берілген тапсырманы орындайды
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Мұғалім тарапынан топтарға жаңа сабақты меңгеруге бағытталған тиімді кері байланыс беріледі.
Өзін-өзі бағалау.
Тапсырманы орындауына қарай мұғалім тарапынан тиімді кері байланыс ұсынылады. -Жарайсың, бүгінгі тақырыпты түсінгенің көрініп тұр. -Жақсы, алайда салмақтың өзгеруінің себебін түсіндіруде нақтылық қажет т.б
Топтар арасында бірін-бірі бағалау. |
https://www.youtu.be/OzQZ6msqGWo Интербелсенді тақта. Оқулық.
Ресурс 1
Ресурс 2
Ресурс 3 |
||||||||
|
Кері байланыс 3 минут |
«Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесі
|
Сабақты қорытындылау барысында оқушылар өз ойларын үлестірме қағаздарға жазып, кім қай мәселені ұққандығына қарай толтырады. |
|
Үлестірмелер |
||||||||
|
Үйге тапсырма 2 минут |
Асқын салмақ, салмақсыздық тақырыбында шағын эссе жазу. |
|
|
Интернет желісі |
||||||||
Ресурстар
Жаңа сабақты түсіндіру


Дене салмағы, формуласы, өлшем бірлігі, түсірілу нүктесі, салмақсыздық, асқын салмақ
-
Салмақ - дененің Жерге тартылуы салдарынан оның тірекке немесе аспаға әрекет ететін күші P=mg
-
Салмақсыздық - дененің салмағы нолге тең болатын дененің күйі P=m(g - a)

-
Асқын салмақ - тіректің немесе аспаның үдемелі қозғалысынан туындайтын дене салмағының артуы P=m(a+g)

Тапсырма 1 (Ресурс 1)
|
Дененің күйі |
Салмақтың формуласы |
|
Дене тыныштық күйде болса |
|
|
Дене үдеумен жоғары қозғалса |
|
|
Дене үдемелі қозғалса (а=g) |
|
|
Дене үдеумен төмен қозғалса |
|
Тапсырма 2 (Ресурс 2)
![]()
R
R
Суретте қисықтық радиусы 150 м дөңес және ойыс көпірлер берілген. Автокөліктің массасы 1,8 т, жылдамдығы 4 м/с.
1.1 Автокөлікке әрекет ететін күштердің сызбасын салыңыз.(Ебқ)
а) дөңес көпірдің жоғарғы нүктесі үшін
б) ойыс көпірдің төменгі нүктесі үшін
1.2 Көпірдің кез-келген нүктесіндегі центрге тартқыш үдеудің мәнін есептеңіз. Бағытын көрсетіңіз. (Ебқ)
1.3. Ойыс көпірдің төменгі нүктесіндегі автокөліктің салмағын есептеңіз.(Ебқ)
_______________________________________________________________
1.4 Дөңес көпірдің жоғарғы нүктесіндегі автокөліктің салмағын есептеңіз.(Ебқ)
_______________________________________________________________
1.5 Автокөліктің салмағы неліктен өзгереді, себебін түсіндіріңіз.
________________________________________________________________
Тапсырма 3 (Ресурс 3)
Самат көпқaбатты үйдің 6-шы қабатында тұрады. Ол спорт үйірмесіне бара жатқaнда керекті заттар салынған сөмкесін иығына aсып шықты. Саматтың массасы 50 кг, сөмкесінің массасы 2 кг. Лифт 1,5 м/с2 үдеумен қозғалады. (Еркін түсу үдеуі 9,8 Н/кг).
2.1 Денеге әрекет ететін aуырлық күші мен салмақтың мәндері қай кезде тең болады?
______________________________________________________________
2.2 Лифтімен төмен түсу кезінде бастапқы кезде Самат шамалы жайсыздық сезінді. Саматтың жайсыздық сезінуі неге байланысты?
_______________________________________________________________
2.3 Лифттің үдемелі қозғалысы кезіндегі Саматтың 5-ші қабат пен 3-ші қабаттағы еденге түсіретін салмақтары туралы не айтуға болады?
_______________________________________________________________
2.4 Саматтың еденге түсіретін салмағы 598 кг деген тұжырым дұрыс па?
_______________________________________________________________
2.5 Самат еденге түсіретін салмағын қалай өзгерте алады?
_______________________________________________________________

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары, физика, Дененің салмағы, салмақсыздық.
Сабақ жоспары, физика, Дененің салмағы, салмақсыздық.
|
Пәні |
Физика |
|
|
Білім беру ұйымының атауы |
Б.Момышұлы атындағы №22 жалпы білім беретін мектеп |
|
|
Бөлім: |
Динамика негіздері |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Арынова А.Я |
|
|
Күні: |
10.12.2024ж |
|
|
Сынып: 9 «ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Дененің салмағы, салмақсыздық. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.10 үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
1. Үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтайды, салмақсыздық күйді сипаттайды. 2. Үдеумен қозғалған дене салмағының өзгерісін сипаттайды |
|
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу, салмақ, ауырлық күші, масса сөздері арқылы топтарға топтастыру, сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын сұрау:
|
Білім алушылар сәлемдеседі, топтасады, назарын сабаққа аударады, сұрақтарға жылдам жауап береді. |
Білім алушыларға сұрақтарға дұрыс жауап беруіне қарай кері байланыс ұсынылады.
|
Оқулық
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут
Cергіту сәті |
Жаңа сабақ: «Мағынаны тану» әдісі арқылы үдеумен қозғалған дененің қозғалысына байланысты бейнекөрсетілім көрсетеді. Сабақ мақсаты,бағалау критерийі таныстырылады. Бағалау критерийі: -Үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтайды. -Салмақсыздық шарттарын сипаттайды.
«Кесте толтыру» әдісі бойынша жеке жұмыс. Тапсырма 1 (ресурс 1)
«Шыңға шығу» әдісі бойынша жұптық жұмыс. Тапсырма 2 (ресурс 2)
«Өкіл» әдісі бойынша тапсырманы орындайды. Тапсырма 3 (ресурс 3)
«Қызықты үзіліс»
• Астана, Пермь, Қызылтас, Қызылорда, Алакөл, Шахтинск және электроскоп осы сөздердің соңғы әріптерінен француз оқымыстысының фамилиясын шыгару керек. |
Білім алушылар жаңа сабаққа байланысты бейнекөрсетілім қарайды. Топпен талқылайды, ой қорытады. Сыныппен бөліседі.
Білім алушылар жаңа сабаққа қажетті білімдерін жинақтайды. Салмаққа байланысты формулаларды жазып, кестені толтырады, интербелсенді тақтадан дұрыс жауаппен өздерінің жауаптарын тексереді. Білім алушылар жұптасып тапсырмаларды орындайды. Дескриптор: 1. Автокөлікке әрекет ететін күштердің сызбасын салады. 2. Центрге тартқыш үдеудің мәнін есептейді, бағытын көрсетеді. 3. Ойыс, дөңес көпірдегі автокөліктің салмағын есептейді. 4. Автокөлік салмағының өзгеру себебін түсіндіреді.
Білім алушылар топтасып, тапсырма орындайды, бірін-бірі тексереді, бірін-бірі бағалайды. Дескриптор: 1. Тыныштықтағы дененің салмағын анықтайды. 2. Салмақсыздық күйін сипаттайды. 3. Салмақтың физикалық мағынасын түсіндіреді. 4. Үдеумен қозғалған дененің салмағын есептейді. 5. Салмақтың массаға тәуелділігін айта алады.
Оқушылар берілген тапсырманы орындайды
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Мұғалім тарапынан топтарға жаңа сабақты меңгеруге бағытталған тиімді кері байланыс беріледі.
Өзін-өзі бағалау.
Тапсырманы орындауына қарай мұғалім тарапынан тиімді кері байланыс ұсынылады. -Жарайсың, бүгінгі тақырыпты түсінгенің көрініп тұр. -Жақсы, алайда салмақтың өзгеруінің себебін түсіндіруде нақтылық қажет т.б
Топтар арасында бірін-бірі бағалау. |
https://www.youtu.be/OzQZ6msqGWo Интербелсенді тақта. Оқулық.
Ресурс 1
Ресурс 2
Ресурс 3 |
||||||||
|
Кері байланыс 3 минут |
«Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесі
|
Сабақты қорытындылау барысында оқушылар өз ойларын үлестірме қағаздарға жазып, кім қай мәселені ұққандығына қарай толтырады. |
|
Үлестірмелер |
||||||||
|
Үйге тапсырма 2 минут |
Асқын салмақ, салмақсыздық тақырыбында шағын эссе жазу. |
|
|
Интернет желісі |
||||||||
Ресурстар
Жаңа сабақты түсіндіру


Дене салмағы, формуласы, өлшем бірлігі, түсірілу нүктесі, салмақсыздық, асқын салмақ
-
Салмақ - дененің Жерге тартылуы салдарынан оның тірекке немесе аспаға әрекет ететін күші P=mg
-
Салмақсыздық - дененің салмағы нолге тең болатын дененің күйі P=m(g - a)

-
Асқын салмақ - тіректің немесе аспаның үдемелі қозғалысынан туындайтын дене салмағының артуы P=m(a+g)

Тапсырма 1 (Ресурс 1)
|
Дененің күйі |
Салмақтың формуласы |
|
Дене тыныштық күйде болса |
|
|
Дене үдеумен жоғары қозғалса |
|
|
Дене үдемелі қозғалса (а=g) |
|
|
Дене үдеумен төмен қозғалса |
|
Тапсырма 2 (Ресурс 2)
![]()
R
R
Суретте қисықтық радиусы 150 м дөңес және ойыс көпірлер берілген. Автокөліктің массасы 1,8 т, жылдамдығы 4 м/с.
1.1 Автокөлікке әрекет ететін күштердің сызбасын салыңыз.(Ебқ)
а) дөңес көпірдің жоғарғы нүктесі үшін
б) ойыс көпірдің төменгі нүктесі үшін
1.2 Көпірдің кез-келген нүктесіндегі центрге тартқыш үдеудің мәнін есептеңіз. Бағытын көрсетіңіз. (Ебқ)
1.3. Ойыс көпірдің төменгі нүктесіндегі автокөліктің салмағын есептеңіз.(Ебқ)
_______________________________________________________________
1.4 Дөңес көпірдің жоғарғы нүктесіндегі автокөліктің салмағын есептеңіз.(Ебқ)
_______________________________________________________________
1.5 Автокөліктің салмағы неліктен өзгереді, себебін түсіндіріңіз.
________________________________________________________________
Тапсырма 3 (Ресурс 3)
Самат көпқaбатты үйдің 6-шы қабатында тұрады. Ол спорт үйірмесіне бара жатқaнда керекті заттар салынған сөмкесін иығына aсып шықты. Саматтың массасы 50 кг, сөмкесінің массасы 2 кг. Лифт 1,5 м/с2 үдеумен қозғалады. (Еркін түсу үдеуі 9,8 Н/кг).
2.1 Денеге әрекет ететін aуырлық күші мен салмақтың мәндері қай кезде тең болады?
______________________________________________________________
2.2 Лифтімен төмен түсу кезінде бастапқы кезде Самат шамалы жайсыздық сезінді. Саматтың жайсыздық сезінуі неге байланысты?
_______________________________________________________________
2.3 Лифттің үдемелі қозғалысы кезіндегі Саматтың 5-ші қабат пен 3-ші қабаттағы еденге түсіретін салмақтары туралы не айтуға болады?
_______________________________________________________________
2.4 Саматтың еденге түсіретін салмағы 598 кг деген тұжырым дұрыс па?
_______________________________________________________________
2.5 Самат еденге түсіретін салмағын қалай өзгерте алады?
_______________________________________________________________

шағым қалдыра аласыз













