Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп:Ә.Молдағұлова атындағы №173 мектебі Дизайн және технология Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Ишимбаева Куляш
Сынып: 8 сынып Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Халықтық пішім негізінде киім үлгісінің дизайны. (тұтас жеңдер) |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.4.2-Зерттеу нәтижелері негізінде тұтынушылардың өнімнің түрлеріне деген қажеттілігін анықтау 8.1.3.1-Шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы) |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Дизайн – көркем сурет және сәулет өнерінің өнеркәсіп бұйымдарының ең үздік үлгілерін жасау және заттық ортаны үйлестіру шараларын қамтитын бағытының атауы. Дизайн қызметінің ерекшелігі – әсем әрі көркем жасалған тұтыну заттары мен бұйымдардың қоршаған ортаға лайық үйлесімін жүзеге асырып, ұдайы олардың жаңа үлгілерін ойлап табу. Термин сөздер Дизайн - дизайн – design Халықтық пішім -народный крой-national cut Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдікбірліктер: Ою-өрнектердің қандай түрлерін білесіздер? Киім пішудің қандай ерекшеліктерін білесіңдер? Олар немен ерекшеленеді? |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика және геометрия – тұтас жеңдердің өлшемдерін алуда математикалық есептеулерді, лекала дайындауда геометриялық фигураларды қолдану және симметрия заңдылықтарының сақталуын түсіндіру. Көркем еңбек - дизайнерлер жұмыстарындағы заманауи киім үлгілеріндегі этникалық идеялары мен тақырыптарды талдау, эскиз тақырыбымен байланыстыру. Информатика – шығармашылық идеяларын таныстыруда интернет ресурстарын, тақырыпты түсіндіруде АКТ құралдарын пайдалану. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Киімнің тарихынан мәліметтерге ие. Киім және оған қоятын талаптарды атай алады. Әр жастарға арналған киімдерді салыстыра алады. Өзіндік шығармашылық жұмыстарын орындау бойынша сарамандық дағдылары мен аудиторияға жұмысын ұсыну бойынша тәжірибелері бар. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 3 мин
|
Топқа бөлу. Оқушылар топтарға тұтас жеңдердің қималарын құрастыру арқылы бөлінеді.
Миға шабуыл. Оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады: 1. Халықтық пішімнің ерекшелігі неде? 2. Жеңі тұтаспішімді киімнің артықшылығы неде? 3. Киім пішімі халықтың мәдени дәстүрімен байланысты ма? Оқушылар және мұғалім толықтырулар жасайды, мұғалім ынталандырушы сөздермен (тамаша, керемет т.с.с) бағалайды, соңынан «Үш шапалақ» әдісімен қорытындыланады. |
Әртүрлі жеңдердің қималары (пазлдар) |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 мин 10 мин 14 мин |
Киім пішудің қандай ерекшеліктерін білесіңдер? Олар несімен ерекшеленеді? Сұрақ қою арқылы тақырыпты таныстырылым арқылы түсіндіреді. Интернет ресурстары мен қосымша әдебиеттерді пайдаланып, жең түрлерін қарастырыңдар. Оларды салыстырыңдар. Олардың пішу ерекшелігін атаңдар. Сән журналын қолдана отырып, халықтық пішім негізінде жасалған киім модельдерін таңдаңдар. Қалай ойлайсыңдар, модель салу барысында сәнгерлерді не шабыттандырады? Топта талқылаңыздар. Топтар жұмыстарын қорғайды. Басқа топтар олардың жұмыстарын «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Ақпарат көздерін пайдаланып, тұтынушылардың өнімге деген қажеттіліктеріне зерттеу жүргізіп, кестені толтырып, қорытынды жазады.
Топта жүргізген сауалнамаларының қорытындысымен таныстырып, дескриптор арқылы бағалайды. Дескриптор: -тұтынушылардың өнімге деген қажеттіліктеріне зерттеу жүргізеді; -кестені толтырады, қорытындысын шығарады. |
Презентация
https://www.google.kz/search?biw=1640&bih=913&tbm=isch&sa=1&ei=sjApW5vEC8ub6AS- &oq=жеңнің+түрлері сән журналдары.
Әлеуметтік желі |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин
|
Оқушыларға
стикерлер таратылып беріледі де сол стикерлерге бүгінгі
сабақта тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды
жазып, чемоданның
тұсына, ал бүгінгі ақпараттың ішінде әлі
оқуым керек, толықтыруым керек дегендері
болса, еттартқыштың
тұсына, бүгіні сабақтағы керек емес болған,
артық дүниені қоқыс жәшігінің
тұсына жазып
жапсырады. |
Стикерлер, чемодан, еттартқыш, қоқыс жәшігінің суреттері |
||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырмалар, қарқын, дереккөздер, диалог және қолдау көрсету, бағалау, қорытынды.
|
Бақылау, қадағалау, қолдау көрсету және бағыттау, «Үш шапалақ», «Бас бармақ» әдістері, критерий арқылы бағалау,«Чемодан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» әдістері қолданылады. |
Кеспе картамен жұмыс жасағанда өткір, ұшты құралдармен жұмыс жасауда техникалық қауіпсіздік ережелерінің сақталуын қадағалаймын. АКТ-мен жұмыс жасауда (ақпараттармен жұмыс жасау және таныстырылым дайындауда), әлеуметтік желімен жұмыс жүргізгенде денсаулық сақтау технологиясын басшылыққа аламын. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? 1: |
||||||||||||||||||||||||||||
2
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Халықтық пішім негізінде киім үлгісінің дизайны (тұтас жеңдер)"
Сабақ жоспары "Халықтық пішім негізінде киім үлгісінің дизайны (тұтас жеңдер)"
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп:Ә.Молдағұлова атындағы №173 мектебі Дизайн және технология Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Ишимбаева Куляш
Сынып: 8 сынып Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Халықтық пішім негізінде киім үлгісінің дизайны. (тұтас жеңдер) |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.4.2-Зерттеу нәтижелері негізінде тұтынушылардың өнімнің түрлеріне деген қажеттілігін анықтау 8.1.3.1-Шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы) |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Дизайн – көркем сурет және сәулет өнерінің өнеркәсіп бұйымдарының ең үздік үлгілерін жасау және заттық ортаны үйлестіру шараларын қамтитын бағытының атауы. Дизайн қызметінің ерекшелігі – әсем әрі көркем жасалған тұтыну заттары мен бұйымдардың қоршаған ортаға лайық үйлесімін жүзеге асырып, ұдайы олардың жаңа үлгілерін ойлап табу. Термин сөздер Дизайн - дизайн – design Халықтық пішім -народный крой-national cut Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдікбірліктер: Ою-өрнектердің қандай түрлерін білесіздер? Киім пішудің қандай ерекшеліктерін білесіңдер? Олар немен ерекшеленеді? |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика және геометрия – тұтас жеңдердің өлшемдерін алуда математикалық есептеулерді, лекала дайындауда геометриялық фигураларды қолдану және симметрия заңдылықтарының сақталуын түсіндіру. Көркем еңбек - дизайнерлер жұмыстарындағы заманауи киім үлгілеріндегі этникалық идеялары мен тақырыптарды талдау, эскиз тақырыбымен байланыстыру. Информатика – шығармашылық идеяларын таныстыруда интернет ресурстарын, тақырыпты түсіндіруде АКТ құралдарын пайдалану. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Киімнің тарихынан мәліметтерге ие. Киім және оған қоятын талаптарды атай алады. Әр жастарға арналған киімдерді салыстыра алады. Өзіндік шығармашылық жұмыстарын орындау бойынша сарамандық дағдылары мен аудиторияға жұмысын ұсыну бойынша тәжірибелері бар. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 3 мин
|
Топқа бөлу. Оқушылар топтарға тұтас жеңдердің қималарын құрастыру арқылы бөлінеді.
Миға шабуыл. Оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады: 1. Халықтық пішімнің ерекшелігі неде? 2. Жеңі тұтаспішімді киімнің артықшылығы неде? 3. Киім пішімі халықтың мәдени дәстүрімен байланысты ма? Оқушылар және мұғалім толықтырулар жасайды, мұғалім ынталандырушы сөздермен (тамаша, керемет т.с.с) бағалайды, соңынан «Үш шапалақ» әдісімен қорытындыланады. |
Әртүрлі жеңдердің қималары (пазлдар) |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 мин 10 мин 14 мин |
Киім пішудің қандай ерекшеліктерін білесіңдер? Олар несімен ерекшеленеді? Сұрақ қою арқылы тақырыпты таныстырылым арқылы түсіндіреді. Интернет ресурстары мен қосымша әдебиеттерді пайдаланып, жең түрлерін қарастырыңдар. Оларды салыстырыңдар. Олардың пішу ерекшелігін атаңдар. Сән журналын қолдана отырып, халықтық пішім негізінде жасалған киім модельдерін таңдаңдар. Қалай ойлайсыңдар, модель салу барысында сәнгерлерді не шабыттандырады? Топта талқылаңыздар. Топтар жұмыстарын қорғайды. Басқа топтар олардың жұмыстарын «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Ақпарат көздерін пайдаланып, тұтынушылардың өнімге деген қажеттіліктеріне зерттеу жүргізіп, кестені толтырып, қорытынды жазады.
Топта жүргізген сауалнамаларының қорытындысымен таныстырып, дескриптор арқылы бағалайды. Дескриптор: -тұтынушылардың өнімге деген қажеттіліктеріне зерттеу жүргізеді; -кестені толтырады, қорытындысын шығарады. |
Презентация
https://www.google.kz/search?biw=1640&bih=913&tbm=isch&sa=1&ei=sjApW5vEC8ub6AS- &oq=жеңнің+түрлері сән журналдары.
Әлеуметтік желі |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин
|
Оқушыларға
стикерлер таратылып беріледі де сол стикерлерге бүгінгі
сабақта тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды
жазып, чемоданның
тұсына, ал бүгінгі ақпараттың ішінде әлі
оқуым керек, толықтыруым керек дегендері
болса, еттартқыштың
тұсына, бүгіні сабақтағы керек емес болған,
артық дүниені қоқыс жәшігінің
тұсына жазып
жапсырады. |
Стикерлер, чемодан, еттартқыш, қоқыс жәшігінің суреттері |
||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырмалар, қарқын, дереккөздер, диалог және қолдау көрсету, бағалау, қорытынды.
|
Бақылау, қадағалау, қолдау көрсету және бағыттау, «Үш шапалақ», «Бас бармақ» әдістері, критерий арқылы бағалау,«Чемодан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» әдістері қолданылады. |
Кеспе картамен жұмыс жасағанда өткір, ұшты құралдармен жұмыс жасауда техникалық қауіпсіздік ережелерінің сақталуын қадағалаймын. АКТ-мен жұмыс жасауда (ақпараттармен жұмыс жасау және таныстырылым дайындауда), әлеуметтік желімен жұмыс жүргізгенде денсаулық сақтау технологиясын басшылыққа аламын. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? 1: |
||||||||||||||||||||||||||||
2
шағым қалдыра аласыз














