|
Бөлім: |
Кеңестік Қазақстан мәдениеті. (1946-1985 жылдар) |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Джақсылықова Разия Джұманиязқызы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 02.12.2025 ж. |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
§10. ХХ ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- Білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясаттың ерекшеліктерін талдай алады. - Қазақстанда білім беру саласына сипаттама береді. - Қазақстан ғалымдардың ғылымның дамуына қосқан үлесін анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлтты құрметтеу, ұлттық құндылықтарды дәріптеу, құрмет көрсету. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру. Үй жұмысын сұрау. «Бізден сұрақ, сізден жауап» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береміз. 1. 60 жылдары Қaзaқстaнда қаншаға жуық этнос өмір сүрді? (100) 2. Тың өлкесінде қанша миллион тың игеруші келді? (2 млн) 3. 1970 жылы Қазақ КСР халқының саны қаншаға жетті? (13 млн) 4. 1979 жылы адам саны қанша миллионға жетті? (14,6 млн) 5. 1979 жылы санаққа сәйкес, қазақтардың саны қаншаға болды? (5,3 млн) 6. КСРО – дағы соңғы халық санағы қай жылы болды? (1989 ж) 7. 1989 жылғы санақ бойынша, Қазақстанда қанша этнос өмір сүрді? (130) 8. Урбандалу дегеніміз не? (Қала халқының меншікті үлесінің артуы) 9. «Дeмогрaфия» қaндaй ғылым? (Белгілі бір халықтың, ұлттың, ұлыстың, этникалық топтың санын, құрамы мен құрылымын, өсу не кему динамикасын зерттейтін әлеуметтік ғылым саласы). 10. Мегаполистің мағынасы не? (Халқының саны 1 млн адамнан асатын қала). Жаңа сабақ: Уақыт сызығын жазу, жаттау. |
Сұрақтарға жауап береді. |
Әр дұрыс жауап 1 балл |
Презентация, оқулық |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Тапсырма №1 Білім беру және саласындағы өзгерістерді, ғылымның ерекшеліктерін сипаттап жазыңыз. Артықшылықтары мен кемшіліктерін түсіндіріңіздер.
Тапсырма №2 Қазақстан Республикасындағы «Білім беру жүйесінің басты міндеттерін» белгіле. Дұрыс жауап саны: 3 1. Оқытудың жаңа технологияларын енгізу 2. Теориялық білімге басымдық беру 3. Шетел тілдерін үйрену 4. Шетел әдебиеттерімен таныс болу 5. Халықаралық ғаламдық-коммуникациялық желілерге шығу 6. Білім беруді ақпараттандыру Ж: 1. 5. 6. Тапсырма №3 Кестені толтыр
Тапсырма №4 Бекіту сұрақтары
|
Білім беру жүйесінің басты артықшылықтары мен кемшіліктерін түсіндіреді.
Қазақстан Республикасындағы «Білім беру жүйесінің басты міндеттерін» анықтайды.
Білім саласы бойынша қабылданған реформаларға сипаттама береді.
Сұрақтарға жауап береді.
|
Әр дұрыс жауап 1 балл |
Презентация, оқулық |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Маған ... бұл болашақта қажет болады Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары ХХ ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы.
Сабақ жоспары ХХ ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы.
|
Бөлім: |
Кеңестік Қазақстан мәдениеті. (1946-1985 жылдар) |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Джақсылықова Разия Джұманиязқызы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 02.12.2025 ж. |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
§10. ХХ ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- Білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясаттың ерекшеліктерін талдай алады. - Қазақстанда білім беру саласына сипаттама береді. - Қазақстан ғалымдардың ғылымның дамуына қосқан үлесін анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлтты құрметтеу, ұлттық құндылықтарды дәріптеу, құрмет көрсету. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру. Үй жұмысын сұрау. «Бізден сұрақ, сізден жауап» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береміз. 1. 60 жылдары Қaзaқстaнда қаншаға жуық этнос өмір сүрді? (100) 2. Тың өлкесінде қанша миллион тың игеруші келді? (2 млн) 3. 1970 жылы Қазақ КСР халқының саны қаншаға жетті? (13 млн) 4. 1979 жылы адам саны қанша миллионға жетті? (14,6 млн) 5. 1979 жылы санаққа сәйкес, қазақтардың саны қаншаға болды? (5,3 млн) 6. КСРО – дағы соңғы халық санағы қай жылы болды? (1989 ж) 7. 1989 жылғы санақ бойынша, Қазақстанда қанша этнос өмір сүрді? (130) 8. Урбандалу дегеніміз не? (Қала халқының меншікті үлесінің артуы) 9. «Дeмогрaфия» қaндaй ғылым? (Белгілі бір халықтың, ұлттың, ұлыстың, этникалық топтың санын, құрамы мен құрылымын, өсу не кему динамикасын зерттейтін әлеуметтік ғылым саласы). 10. Мегаполистің мағынасы не? (Халқының саны 1 млн адамнан асатын қала). Жаңа сабақ: Уақыт сызығын жазу, жаттау. |
Сұрақтарға жауап береді. |
Әр дұрыс жауап 1 балл |
Презентация, оқулық |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Тапсырма №1 Білім беру және саласындағы өзгерістерді, ғылымның ерекшеліктерін сипаттап жазыңыз. Артықшылықтары мен кемшіліктерін түсіндіріңіздер.
Тапсырма №2 Қазақстан Республикасындағы «Білім беру жүйесінің басты міндеттерін» белгіле. Дұрыс жауап саны: 3 1. Оқытудың жаңа технологияларын енгізу 2. Теориялық білімге басымдық беру 3. Шетел тілдерін үйрену 4. Шетел әдебиеттерімен таныс болу 5. Халықаралық ғаламдық-коммуникациялық желілерге шығу 6. Білім беруді ақпараттандыру Ж: 1. 5. 6. Тапсырма №3 Кестені толтыр
Тапсырма №4 Бекіту сұрақтары
|
Білім беру жүйесінің басты артықшылықтары мен кемшіліктерін түсіндіреді.
Қазақстан Республикасындағы «Білім беру жүйесінің басты міндеттерін» анықтайды.
Білім саласы бойынша қабылданған реформаларға сипаттама береді.
Сұрақтарға жауап береді.
|
Әр дұрыс жауап 1 балл |
Презентация, оқулық |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Маған ... бұл болашақта қажет болады Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













