Оқу сабағының жоспары
Химиялық реакцияның жылдамдығы. Катализ
(сабақ тақырыбы)
Модуль /пән атауы__Химия___________________________________________________
Дайындаған педагог __Алшимбаева И.Е._________________________________________
2023 жылғы "__" ______
1.Жалпы мәліметтер
Сабақ типі _аралас сабақ ______________________________________________________
|
Оқу нәтижелері (үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес) |
Химиялық реакцияның жылдамдығын анықтауды түсіндіру және үйрету
|
|
Мақсаттары, міндеттері |
Гомогенді және гетерогенді реакциялар үшін реакцияжылдамдығының теңдеуін жазуды, реакцияның орташа жылдамдығын есептеуді үйрету.Реакцияның әрекеттесуші массалар заңын қолдана отырып, реакция жылдамдығының өзгеруін түсіндіру. |
|
* Бағалау критерийлері (үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес) |
1) Гомогенді және гетерогенді реакцияларды ажыратады; 2) Біртекті және гетерогенді реакциялар үшін жылдамдық өрнектерін пайдаланып есептеулерді орындаңыз. |
|
Күтілетін нәтижелер |
1.Реакция жылдамдығының физикалық мағынасын түсінеді 2.Химиялық реакцияның жылдамдығының орташа мәнін анықтай біледі 3.Реакцияның жылдамдығына әсер ететін факторлар нәтижесін болжайды |
|
Қажетті ресурстар |
Оқулық: Оспанова М.К., Аухадиева К.С., Белоусова Т.Г. «Химия» 11 сынып Мектеп 2019 ж. |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі /Уақыт |
Оқытушының қызметі |
Білім алушының қызметі |
Ресурстар |
|
Сабақтың басталуы 15 мин |
1.Сәлемдесу 2.Студенттерді түгендеу 3.Студенттердің оқу-құралдарын тексеру 4.Сабақтың мақсатын ашу Өткен оқу материалын қайталау: Ауызша сұрақтар қою: 1.Ішкі энергия деген не? 2.Кинетикалық энергия деген не? 3.Потенциалды энергия деген не? 4.Энтальпия деген не? 5.Экзотермиялық реакция 6.Эндотермиялық реакция 7.Гесс заңы 8.Энтропия қалай анықталады? Бағалау: әр дұрыс жауап берілген сұраққа 5 балл Саралау әдісі: нәтижесі бойынша cаpалау |
Сәлемдесу. Өздерін ретке келтіру Кітап құралдарын, дәптерлерін, қаламдарын дайындыққа келтіру Берілген сұрақтарға жауап береді |
|
|
Сабақтың ортасы 25 мин 15 мин 25 мин |
Жаңа тақырыптың жоспары: 1.Химиялық реакцияның жылдамдығы 2.Гомогенді реакцияның жылдамдығы 3.Гетерогенді реакцияның жылдамдығы №1 тапсырма Сұрақтар: 1.Химиялық кинетика нені зерттейді? 2.Гомогенді және гетерогенді реакциялар дегеніміз не? 3.Реакция жылдамдығы формуласындағы + - таңбалары нені білдіреді 4.гетерогенді реакцияның жылдамдығын арттыру үшін не істеу керек? Бағалау: қалыптастырушы бағалау Саралау әдісі: диалог және қолдау көрсету негізінде саралау №2 тапсырма 1.А затының айырылуы нәтижесінде оның концентрациясы 10 минут өткеннен кейін 0,8 моль/л-ден 0,6 моль/л –ге азайды. Реакцияның жылдамдығын есептеңдер. 2.Реакция басталғаннан кейін 80 секунд өткенде судың молярлық концентарциясы 0,24 моль/л, ал 2 мин 7 секундтан кейін 0,28 моль/л болған кездегі реакцияның жылдамдығын есептеңдер. 3.Химиялық реакция жүргізу үшін ыдысқа 4 моль азот (ІІ) оксидін және артық мөлшерде оттек жіберді. 10с-тан кейін азот (ІІ) оксидінің мөлшері 1,5 моль болды, егер ыдстың көлемі 50л болса, бұл реакцияның жылдамдығы неге тең? Бағалау: әр дұрыс шығарылған есепке 10 балл Саралау әдісі: түсіну және қолдана алуы бойынша саралау |
Тақырып бойынша конспект жазады Берілген сұрақтарға жауап береді Берілген есептерді шығарады |
Оқулық: Оспанова М.К., Аухадиева К.С., Белоусова Т.Г. «Химия» 11 сынып Мектеп 2019 ж. §34 140-142 бет |
|
Сабақтың соңы Үй тапсырмасы 10 мин |
Рефлексия 1)Бүгінгі сабағымыздың мақсатына жеттік пе? 2) Бүгінгі сабақтағы өз іс-әрекетіңе, алған біліміңнің деңгейіне және болашақтағы маңызына баға беріп көр
Мен түсіндім,..... Үй тапсырмасы: §34 140-142 бет |
|
|
__________қолы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Химиялық реакцияның жылдамдығы. Катализ"
Сабақ жоспары "Химиялық реакцияның жылдамдығы. Катализ"
Оқу сабағының жоспары
Химиялық реакцияның жылдамдығы. Катализ
(сабақ тақырыбы)
Модуль /пән атауы__Химия___________________________________________________
Дайындаған педагог __Алшимбаева И.Е._________________________________________
2023 жылғы "__" ______
1.Жалпы мәліметтер
Сабақ типі _аралас сабақ ______________________________________________________
|
Оқу нәтижелері (үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес) |
Химиялық реакцияның жылдамдығын анықтауды түсіндіру және үйрету
|
|
Мақсаттары, міндеттері |
Гомогенді және гетерогенді реакциялар үшін реакцияжылдамдығының теңдеуін жазуды, реакцияның орташа жылдамдығын есептеуді үйрету.Реакцияның әрекеттесуші массалар заңын қолдана отырып, реакция жылдамдығының өзгеруін түсіндіру. |
|
* Бағалау критерийлері (үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес) |
1) Гомогенді және гетерогенді реакцияларды ажыратады; 2) Біртекті және гетерогенді реакциялар үшін жылдамдық өрнектерін пайдаланып есептеулерді орындаңыз. |
|
Күтілетін нәтижелер |
1.Реакция жылдамдығының физикалық мағынасын түсінеді 2.Химиялық реакцияның жылдамдығының орташа мәнін анықтай біледі 3.Реакцияның жылдамдығына әсер ететін факторлар нәтижесін болжайды |
|
Қажетті ресурстар |
Оқулық: Оспанова М.К., Аухадиева К.С., Белоусова Т.Г. «Химия» 11 сынып Мектеп 2019 ж. |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі /Уақыт |
Оқытушының қызметі |
Білім алушының қызметі |
Ресурстар |
|
Сабақтың басталуы 15 мин |
1.Сәлемдесу 2.Студенттерді түгендеу 3.Студенттердің оқу-құралдарын тексеру 4.Сабақтың мақсатын ашу Өткен оқу материалын қайталау: Ауызша сұрақтар қою: 1.Ішкі энергия деген не? 2.Кинетикалық энергия деген не? 3.Потенциалды энергия деген не? 4.Энтальпия деген не? 5.Экзотермиялық реакция 6.Эндотермиялық реакция 7.Гесс заңы 8.Энтропия қалай анықталады? Бағалау: әр дұрыс жауап берілген сұраққа 5 балл Саралау әдісі: нәтижесі бойынша cаpалау |
Сәлемдесу. Өздерін ретке келтіру Кітап құралдарын, дәптерлерін, қаламдарын дайындыққа келтіру Берілген сұрақтарға жауап береді |
|
|
Сабақтың ортасы 25 мин 15 мин 25 мин |
Жаңа тақырыптың жоспары: 1.Химиялық реакцияның жылдамдығы 2.Гомогенді реакцияның жылдамдығы 3.Гетерогенді реакцияның жылдамдығы №1 тапсырма Сұрақтар: 1.Химиялық кинетика нені зерттейді? 2.Гомогенді және гетерогенді реакциялар дегеніміз не? 3.Реакция жылдамдығы формуласындағы + - таңбалары нені білдіреді 4.гетерогенді реакцияның жылдамдығын арттыру үшін не істеу керек? Бағалау: қалыптастырушы бағалау Саралау әдісі: диалог және қолдау көрсету негізінде саралау №2 тапсырма 1.А затының айырылуы нәтижесінде оның концентрациясы 10 минут өткеннен кейін 0,8 моль/л-ден 0,6 моль/л –ге азайды. Реакцияның жылдамдығын есептеңдер. 2.Реакция басталғаннан кейін 80 секунд өткенде судың молярлық концентарциясы 0,24 моль/л, ал 2 мин 7 секундтан кейін 0,28 моль/л болған кездегі реакцияның жылдамдығын есептеңдер. 3.Химиялық реакция жүргізу үшін ыдысқа 4 моль азот (ІІ) оксидін және артық мөлшерде оттек жіберді. 10с-тан кейін азот (ІІ) оксидінің мөлшері 1,5 моль болды, егер ыдстың көлемі 50л болса, бұл реакцияның жылдамдығы неге тең? Бағалау: әр дұрыс шығарылған есепке 10 балл Саралау әдісі: түсіну және қолдана алуы бойынша саралау |
Тақырып бойынша конспект жазады Берілген сұрақтарға жауап береді Берілген есептерді шығарады |
Оқулық: Оспанова М.К., Аухадиева К.С., Белоусова Т.Г. «Химия» 11 сынып Мектеп 2019 ж. §34 140-142 бет |
|
Сабақтың соңы Үй тапсырмасы 10 мин |
Рефлексия 1)Бүгінгі сабағымыздың мақсатына жеттік пе? 2) Бүгінгі сабақтағы өз іс-әрекетіңе, алған біліміңнің деңгейіне және болашақтағы маңызына баға беріп көр
Мен түсіндім,..... Үй тапсырмасы: §34 140-142 бет |
|
|
__________қолы
шағым қалдыра аласыз













