Ұзақ мерзімді жоспардың тақырыбы: Интернеттегі қауіпсіздік | Күні: | Қатысқаны: | Қатыспағаны: |
| Сыныбы: 5 |
|
|
Сабақтың тақырыбы | Интернетпен жұмыс жасау барысында қандай қауіп бар? |
Сабақтың тақырыбы | Интернетпен жұмыс жасау барысында қандай қауіп бар? |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 5.4.2.1- біреудің жұмысын көшіріп алудың заңсыздығын талқылау |
Сабақтың мақсаты | Барлығы: Интернет ұғымын және біреудің жұмысын көшіріп алудың заңсыздығын білу;Көпшілігі: Интернеттен ақпарат алу, браузер түрлерін білу;Кейбірі: Электрондық пошта қызметі мен домендік атаулармен танысу; |
Ойлау дағдыларының деңгейлері | Білу, түсіну, қолдану, талдау. |
Бағалау критерийі | 1.Оқушылар интернетпен жұмыс жасай алады және бөгде жұмыстың көшірмесін алу заңды еместігін біледі. 2.Интернеттен ақпарат алуды және браузер түрлерін ажырата алады. 3.Электрондық пошта қызметін және домендік атауларды біледі. |
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар үшін: Интернетті пайдалана отырып қауіпті және қауіпсіз программаларды білу.Пәндік лексика және терминология:Plagiat, Internet,Yandex, Opera, Amigo, Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla, E-mail Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:Интернетті қолдану қызметтері?Интернет желісінен келетін қандай қауіп бар?Біреудің жұмысын көшіріп алу неге заңсыз деп ойлайсыз? |
Құндылықтарға баулу | Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу. Топтық жұмыста – ұжымшылдық, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілікпен қарау. Бәсекеге қабілетті ету. |
Пәнаралық байланыс | Ағылшын, әдебиет, құқық |
Алдыңғы білім
| Компьютердің негізгі және қосалқы құрылғыларын ажырата алады. Бөгде заттарды рұхсатсыз алмауды біледі. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы2 мин
4 мин | Ұйымдастыру кезеңіОқушылармен сәлемдесу, түгендеуОқушылардың ойын бір жерге жинақтау үшін «Адасқан әріптер» әдісі бойынша берілген спрцоесор, джаы, ртітуін сөздерден араласқан әріптерді орнына қою.«Модем» «Кабель» сөздер қиындысы арқылы сынып 2 топқа бірігеді.Үй тапсырмасын «Домино» әдісі арқылы пысықтаймын.«Модем» тобының тапсырмасы
«Кабель» тобының тапсырмасы
| Тапсырмалар жазылған кеспе қағаздар
|
Сабақтың ортасы
3 мин | Қызығушылығын оятуОқушылардың қызығушылығын ояту мақсатында ортаға сұрақ тастап сабақ тақырыбын ашамын.Интернеттен ақпараттар көшіріп алуға бола ма?Алынған ақпаратты өз еңбегің ретінде пайдалануға бола ма? |
|
Білу ,түсіну«Джигсо» әдісі
15 мин
Талдау«Бірге ойлаймыз» әдісі
5 мин
ТалдауВЕНН диаграммасы5 мин
| «Джигсо» әдісі бойынша оқулықтағы жаңа тақырып бойынша мәтінді оқып, бір-біріне түсіндіреді«Модем» тобының тапсырмасыОқулықтағы 22-24 беттер
«Кабель» тобының тапсырмасы Оқулықтағы 25-27 беттерЕкі топ өз ойларын постерге түсіріп, қорғайды.
тапсырма (топтық жұмыс)«Бірге ойлаймыз» әдісі бойынша орындалады.Топқа тапсырмалар беріледі, көршілері естімейтіндей талқылайды, оқушылар сандардың ретімен өздерін белгілейді. Мұғалім сандардың бірін атап сол санға сәйкес оқушы топтан шығып жауап береді.Модем» тобының тапсырмасы Жағдаят берілген Азамат «Атамекен» тақырыбында өлең құрастырып интернетте жариялады. Бірнеше күннен кейін Азамат жариялаған өлеңін досы Самат интернеттен алып мен шығардым деп хабарлайды. Оны Азамат көріп таң қалады. Интернеттегі бөгде жұмыстың көшірмесін алу заңсыз екендігін достарыңа қалай түсіндірер едіңіз. «Кабель» тобының тапсырмасыӨлең шумағының үзіндісі берілген. Плагиат осы өлең жолдарында орын алып тұр ма? Өзгенің еңбегін рұқсатсыз иемдену дұрыс па? Оны достарыңызға қалай түсіндірер едіңіз.Сұр бұлт түсі суық қаптайды аспан, Күз болып, дымқыл тұман жерді басқан.Білмеймін тойғаны ма, тоңғаны ма,Жылқы ойнап, бие қашқан, тай жарысқан. Бейбіт Тойбеков Дескриптор1 Біреудің жұмысын иемдену заңсыз екенін түсінеді2 Көшірудің заңсыздығын анықтайды3 Көшірудің заңсыздығына қорытынды жасайдытапсырма (топтық жұмыс)Электрондық поштаның кәдімгі поштамен ұқсастығы мен айырмашылығын талдаңдар Ұқсастығы
Дескриптор1. Электрондық пошта қызметін біледі.2. Электрондық пошта мен кәдімгі поштаның айырмашылығын біледі. | Плакат. Стикер, маркер5 сынып информатика оқулығы«Арман ПВ» баспасы
Тапсырма жазылған кеспе қағаздар
Кескін салынған А4парағы, маркер
|
Сабақтың соңы«Сұрақ-жауап» әдісі бойынша3 мин
Кері байланыс «Тазалық» әдісі бойынша2 мин | 1.Интернеттің қолдану қызметтері?2.Браузерлердің қандай түрлерін білесіздер?3.Интернет желісінен келетін қандай қауіп бар?4.Біреудің жұмысын көшіріп алу неге заңсыз деп ойлайсыз? «Чемодан» Білімді өзіммен бірге әкетіп барамын «Еттартқыш» Мен бүгінгі тақырыпты толық түсінбедім, әлі де толықтыруды қажет етеді «Себет» Мен бүгін ештеңе түсінбедім Оқушылар қолдарындарындағы стикерлерге жұмыстарға қатысты пікірлері мен ұсыныстарын жазып жапсырады. |
Стикер |
Үйге тапсырма | «Интернетпен жұмыс жасау барысында қандай қауіп бар?» тақырыбын оқып келу. |
|
Сабақ бойынша рефлекция
|
|
|