Материалдар / Сабақ жоспары: Жылы және суық түстер
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сабақ жоспары: Жылы және суық түстер

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар: Оқушылар түстердің жылы, суық деп бөлінетінін, жылы және суық түстер қандай әсер қалдыратынын біледі . Түстердің белгілі бір жыл мезгілі мен ауа-райы жағдайына қарай суреттей алады. Оқушылардың басым бөлігі: Қоршаған ортадағы және суретшілердің туындыларындағы жылы және суық түстерді танып , дұрыс анықтай біледі. Кейбір оқушылар: Тақырып жайлы түсініктерін қалыптасыра отырып, тақырыптың өзекті түйінді жерлерін практикада қолданады және алған білімдерін кеңейте түсуге тапсырмаларды пайдаланады, өз бетімен жұмыс жасауы арқылы теориялық ойлауын дамытуға дағдыланады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Қырқүйек 2021
1797
3 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні: ҚКҚС

Мектеп:Есік қаласының кқзб арналған мектеп интернаты

Күні:26.04

Мұғалімнің есімі:Токеш С.А 

Сынып:  6« »

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жылы және суық түстер. Түс және жыл мезгілдері


Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) Оқушыларға жылы және суық түстермен түс және жыл мезгілдері туралы түсінік беру. Түстерді тани білу сезімін дамыту.

Сабақтың түрі: сайыс сабақ

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Оқушылар түстердің жылы, суық деп бөлінетінін, жылы және суық түстер қандай әсер қалдыратынын біледі . Түстердің белгілі бір жыл мезгілі мен ауа-райы жағдайына қарай суреттей алады.

Оқушылардың басым бөлігі: Қоршаған ортадағы және суретшілердің туындыларындағы жылы және суық түстерді танып , дұрыс анықтай біледі.

Кейбір оқушылар: Тақырып жайлы түсініктерін қалыптасыра отырып, тақырыптың өзекті түйінді жерлерін практикада қолданады және алған білімдерін кеңейте түсуге тапсырмаларды пайдаланады, өз бетімен жұмыс жасауы арқылы теориялық ойлауын дамытуға дағдыланады

Бағалау критерийлері

Оқушылар түстердің жылы, суық деп бөлінетінін, жылы және суық түстер қандай әсер қалдыратынын біледі 

Тақырып жайлы түсініктерін қалыптасыра отырып, тақырыптың өзекті түйінді жерлерін практикада қолданады

Тілдік

Мақсат

Оқушылар: .....(не істей) алады

Қоршаған ортадағы және суретшілердің туындыларындағы жылы , суық түстерді танып, дұрыс анықтай біледі. Жылы және суық түстерді орындайтын жұмысына сәйкес пайдаланып, айналадағы алуан түстерді байқап, жұмыстарына қолдануды үйренеді.

ОДД

Білу,түсіну,қолдану

Алдыңғы оқу

Сенің айналаңдағы түстер.Негізгі және құрама түстер.

Оқушылар мұнда бізді қоршаған әлем түрлі-түсті, әрбір заттың өзіне тән түсі бар деген қортынды шығарған.

Жоспар Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Тапсырмалар

Мұғалімнің әрекеті

Ресурстар


Басталуы


Ұйымдастыру кезеңі.

Эмоциолналды жағымды ахуал орнату



"Ішкі және сыртқы шеңберлер" әдісін қолданып, сұрақ -жауап ұйымдастыру арқылы өтілген сабақтарды

пысықтау


3минут










Топқа бөлу





















Ортасы











































































Миға шабуыл арқылы практикалық жұмыс


5 минут

















Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар! Бүгінгі сабақта бірлесе жұмыс істеп, жетістікке жетеміз және өздеріңе керекті мағлұматтар аласыздар деген сеніммен сабақты бастайық! Қазір сіздер көтеріңкі көңіл орнату үшін жылдам , әрі тез берілген сұрақтарға шеңбер бойымен жауап береміз

«Ішкі-сыртқы шеңберлер» әдісі арқылы алдағы сабақты еске түсіру

Мақсаты: жалпы қатысушылар тосыннан қойылған сұраққа жылдам жауап беруге және сұрақ қоюға үйренеді. Шарты: ішкі және сыртқы шеңбер бойымен тұрып, сыртқы шеңбер бойында тұрған қатысушылар өткен сабаққа байланысты сұрақтар қояды. Кейін орын ауыстырып, ішкі шеңбердегі қатысушы сырттағы сыныптастарына сұрақтар қояды. Яғни сыртқы шеңбердегі оқушылар зат не, құбы лыстарды атайды, ал ішкі шеңбердегі оқушы сол затқа, не құбылысқа тән түстерді айтады.

Мысалы:

Сыртқы шеңбердегі оқушы:

-аспан

Ішкі шеңбердегі оқушы:

-көк т.б

Енді топқа бөлініп аламыз. Топқа бөлінбестен бұрын мен сіздерді түстер әлеміне бір шолу жасатқым келіп тұрғаны. Ол үшін сіздер өздеріңізге ұнаған түрлі- түсті фишкаларды таңдап аласыздар.

Мына фишкаларды таңдаңыздар .


Топқа бөлінудің әдістері өте көп, солардың ішінде мен сіздерді осы таңдаған түстеріңіз бойынша топтастырғым келіп отыр. Сонымен топтарға

топ- «Жылы түстер» тобына

т аңдағандар;

2 топ-« суық түстер» тобына

т  аңдағандар;

3 топ-«Ауа-райы» тобына

т аңдағандар

4 топ-«Жыл мезгілдері» тобына

таңдағандар бірігіңіздер.


Сонымен әр топ мүшелеріне психологиялық жақсы қасиеттерін айтып өтемін. Ал енді әр топқа жиналғандар туралы қысқаша қасиеттерін айтып өтемін.

Егер нөмірі

1  - таңдасаңыз, бұл түс адамның энергияға толы екенін көрсетеді. көңілді жүруді және үнемі бірінші болуды қалайсыз.

2  - таңдасаңыз,жеңілдік пен қуанышты, сабырсыздықты, нұр сәулені білдіреді. Қуаныштың, күн шапағатының нышаны. Сары түс адамды болашаққа бағыттайды, жаңалыққа талпындырады, заманауилыққа, дамушылыққа құштар етеді.

Таңдауыңыз

3  - түссе, ақылды да қызықты адамсыз. Сізбен әңгіме айту сондай жағымды, себебі кез келген тақырыпты ары қарай өрбіте аласыз.

4  - жан тыныштығын, молшылықты, татулықты білдіреді. Көк түс ұнайтын болса,  .демек үнемі бәрінен жақсы болуға ұмтыласыз.

ҚБ/ Бүгінгі сабақта әр тапсырма бойынша жақсы жауап берген оқушыларға сол тапсырмаға байланысты мына төмендегі суретті

1 тапсырма

а)Түстердің атауын білсеңдер үш тілде атап көрейікші?

ә)Мына суреттегі сураққа жауап беріп көрейікші. Түстерді неліктен жылы ,не болмаса суық түстер деп бөлеміз?

Дескриптор:

-Суреттермен жұмыс жасайды;

-Түстерді ажырата алады;

-Олардың белгілі бір затпен немесе құбылыспен байланысты екенін біледі;

-Ойларын ортаға салады.


ҚБ/ Суретпен жұмыс жасап, түстерді анық ажыратып,олардың белгілі бір затпен немесе құбылыспен байланысты екенін дәлелдеп,өз ойын еркін білдірген оқушыларды күн суретімен бағалаймын.


Оқушылардың ойларын тыңдап, өздеріне түстерді неліктен жылы және суық түстер деп бөлетінін қорытындылатымын.

Мұғалім : Әрбір түс белгілі бір затпен немесе құбылыспен байланысты екендігіне мысал келтіремін.Мысалы: оқушыларға сары, қызыл және қызғылт сары түсті нені еске түсіреді деп сұраймын


күн

от, алау

Құм


Жылы, шуақты күнді, алау, ыстық жерлерді міне өздерің көріп отырғандай, жылы, ыстық заттарды еске салады. Сондықтан суретшілер бұл түстерді жылы түстер деп атайды.


Ал енді жылыға қарама-қарсы қандай сөз екенін сұраймын. Оқушылардың жауаптарын тыңдып,ойларын тиянақтаймын.


Ал мына суретте қандай түстер көбірек қолданылған?

Қыс

Қар


мұз

Оқушыларға көк, , ашық көк және көгілдір түстердің суық түстер деп аталатынын айтамын.




Оқулық, жұмыс дәптерлері




















Түрлі-түсті фишкалар,қағаздар





























































Әр тапсырмаға байланысты бағалау үшін берілетін кеспе суреттер мен смайлктер


























Түстер,

Түстер (ағылшын тіліндегі түс атаулары) -- Colours (edulingo.net) бейнебаяны























Аяқталуы


Топтық жұмыс


«Сәйкестендіру » әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын


5 минут





































«Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс


2 минут

4 тапсырма

бір-бір адамнан шығып суреттерді таңдап алады. Таңдаған суреттерінің тәуліктің қай мезгілі екенін ажыратып жаз. Тәулік мезгілдеріне сәйкес түстер үйлесімін анықтап, түстерді сәйкестендер.

Дескриптор:

-Суреттермен жұмыс жасайды;

- Тәулік мезгілін анықтайды;

-Түстерді ажырата алады;

-Оны тәулік мезгіліне байланысты түстерді сәйкестендіреді;


-Өз ойларын дәлелдейді.


ҚБ/ Суреттермен жұмыс жасай отырып,тәулік мезгілін анықтаған , соғсн сәйкес тәулік мезгіліне байланысты түстерді дұрыс сәйкестендірген топ жұмысын «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалаймын



Оқушыларға «Бағдаршам» әдісі арқылы бүгінгі өткен сабаққа кері байланыс аламын.Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша бағдаршам түсіне сәйкес қолындағы карточкаларын көтереді






Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!