жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Квадрат теңдеулерді шешу" 8 сынып
Сабақ жоспары "Квадрат теңдеулерді шешу" 8 сынып
|
|
Мектеп: Т.рысқұлов атындағы №48 о/м |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:19.11.18ж. |
Мұғалімнің аты-жөні:Сарсенова А.У |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Квадрат теңдеулерді шешу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
8.2.2.4.Виет теоремасын қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:квадрат тендеулерге Виет теоремасын, Виет теоремасына кері теореманы қолданады. Оқушылардың басым бөлігі:Виет теоремасын қолданып, түбірлердің таңбасын анықтайды, квадрат теңдеулерді шешеді. Кейбір оқушылар:Квадрат теңдеудің түбірлерінің қасиеттерін талдайды, күрделі теңдеулердің түбірлерін табады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік мақсаты:Квадрат теңдеулерді шешуде, теңдеулер құруда Виет теоремасының формуласын қолдануды түсіндіреді. Пәнге қатысты лексика мен терминология: квадрат теңдеу, келтірілген квадрат теңдеу, түбірлері, екінші коэффициент, бос муше Диалог үшін пайдаланылатын сөздер мен тіркестер: Квадрат теңдеудің түбірлері... Екі түбірдің қосындысы... Екі түбірдің көбейтіндісі... Квадрат теңдеудің түбірлерінің таңбалары... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік Ел»жалпыұлттық идеясыныңқоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім құндылығы ақпарат бойынша Виет теоремасын қолданып, теңдеулер құру тапсырмасында көрінісін табады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тәуелсіз Қазақстан тарихы бойынша берілген тапсырма арқылы метапәндік түсінік қалыптасады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Квадрат теңдеуді шешу, дискриминант, квадрат теңдеу түбірлерін табу формулалары, сызықтық теңдеулер жүесін шешу, өрнектерді түрлендіру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылар білімін шоғырландыру және жаңа материалды меңгеруге дайындық мақсатында «Жетелеген сұрақтар» әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталау жүргізіледі.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқушылардың басқалармен жұмыс, ойлау, проблемаларды шешу; шешім қабылдау дағдыларын қалыптастыру мақсатында«Қарлы кесек» белсенді оқу әдісі арқылы тақырыпты өз бетімен игеру. 1.Тапсырма. Теңдеулерді шешіп, кестені толтырыңдар.
Түбірлердің қосындысынтеңдеудің коффициентімен салыстырыңдар. Қандай ерекшелік байқадыңдар? Түбірлердің көбейтіндісінтеңдеудің коффициентімен салыстырыңдар. Қандай заңдылық байқадыңдар? Егер х1 және х2 мәндері х2+px+q=0 теңдеуінің түбірлері болса, онда қандай қорытынды жасауға болады? Теорема 1.(Виет теоремасы). Келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы қарама-қарсы таңбамен алынған оның екінші коеффициентіне тең, ал түбірлерінің көбейтіндісі бос мүшесіне тең: х2+px+q=0 x1+x2= -- p x1 · x2= q
2.Тапсырма. Виет теоремасы бойынша кестені толтырыңдар.
Теорема2. (Керітеорема).Егерx1+x2= -- p, x1 · x2= q
болса,
онда x1 және
x2сандары «Борт журналын» қолданып, оқушылар мәтінді өз ойларымен тәжірбиелерімен байланыстырып бағандарды толтырады.
(Ө)1-тапсырма. «Мағынаны түсін» белсенді әдісі бойынша беріледі, себебі мұнда әрбір оқушы берілген мәтіннің мағынасын түсініп, өз ойын қорытып Виет теоремасын қолданады. Виет теоремасын қолданып, мәтіндегі берілген сандар түбірлері болатындай екі квадрат теңдеу құрыңдар. Қазақстан – көп ұлтты мемлекет. Қазақстанда 130-дан астам ұлт пен ұлыс өкілдері өмір сүреді. Біздің елімізде газеттер мен журналдар 11 тілде шығады, теледидарды 12 тілде көріп, радионы 6 тілде тыңдап жүрміз.Қазақстан Республикасында 14 облыс, 159 аудан, 85 қала, 195 кент, 2150 ауылдық және селолық округтер бар. Дескриптор
ҚБ«Бағдаршам» әдісі Кері байланыс. Мәтіннен қандай сандарды таңдадыңдар? Неліктен? Тапсырманы орындауда қандай қиындықтар туды? (Ж)2-тапсырма. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі, мұнда әрбір оқушы берілген тапсырма бойынша жеке жұмыс арқылы өз ойын қорытып жұп болып пікірлерімен бөліседі бұл бүкіл талқылауға ұласады. Виет теоремасына кері теореманы қолданып, квадрат теңдеулердің түбірлерін табыңдар, түбірлердің таңбасыын анықтаңдар.
Деңгейі жоғары оқушыларға арналған тапсырмалар:
Дескриптор
ҚБ«Басбармақ» әдісі Кері байланыс Түбірлердің таңбасын қалай анықтадыңдар? (Т)3-тапсырма.«Бірлесе үйрену» әдісі. Әрбір оқушы өз үлесін қосып, басқаларға өзінің білгенімен, идеяларымен, түсініктерімен алмасады. х2+3х+m=0 теңдеуі берілген. m-нің қандай мәнінде берілген теңдеудің:
Дескриптор
ҚБ«Жұлдызша»әдісі Кері байланыс. Қандай теңдеулер жүйесін құрдыңдар? |
Үлестірме материал 1 «Виет теоремасы» Алгебра 8 А.Е. Әбілқасымова, Т.П. Кучер, З.Ә. Жумагулова В.Е.Корчевский (67-69бет) Үлестірме материал 2 «Виет теоремасы» http://u-s.kz/mobile/publ/3837-tuelsz-azastanbzd-otanymyz.html Алгебра 8 А.Е. Әбілқасымова, Т.П. Кучер, З.Ә. Жума гулова В.Е.Корчевский (67-69бет) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Қорытынды «Бір минут» әдісі бойынша оқушылар сабақты қорытындылайды. Рефлексия «БББ» кестесі
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сізқандайтәсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларғақандайтапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасынсақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1 тапсырмада саралаудың «Нәтиже»әдісіқолданылады. Барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болады. 2 тапсырмада саралаудың «Тапсырма» әдісі қолданылады. Білім деңгейі әртүрлі оқушыларға арналған тапсырмалар кіреді. 3 тапсырмада саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» әдісі қолданылады. Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты, әрі нақты көмек қажет болады. Мұғалім ойланту үшін жетекші сұрақтар қояды, қолдау көрсетеді. |
«Бағдаршам» әдісімен оқушылар өзін-өзі бағалайды. «Басбармақ» әдісімен оқушылар бір-бірін бағалайды. «Жұлдызша» әдісімен топтар бірін-бірі бағалайды
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын ережесін білу және сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














