|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
9-бөлім: Биоалуан түрлілік. Жойылып бара жатқан жануарлар мен өсімдіктер М. Әуезов «Көксерек» |
||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Ильясова Х.Н. |
||||
|
Күні: |
22.02.2024 |
||||
|
Сынып: 8 Б |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
М. Әуезов «Көксерек» (үзінді) 2-сабақ |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.1.1 перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтау |
||||
|
Сабақ мақсаттары
|
перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтайды. |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың Басы Қызығушылықты ояту |
Шаттық шеңбері: «Жүректен-жүрекке- мен саған тілеймін...» Стоп-кадр әдісі бойынша интер белсенді тақтадан шығармаларына байланысты суреттерді көрсету арқылы М. Әуезов туралы білетіндерін еске түсіреді.
|
«Жүректен-жүрекке- мен саған тілеймін...» тілек тілейді.
|
ҚБ.
|
Жүрек макеті
|
|
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны тану
|
Эпизод көрсетіледі. оқушыларға «Көксерек» шығармасы туралы бейнематериал (0,5 минут) бір сәтімен жұмыс жасатамын:
сұрақтар қою арқылы диалогке тартамын:
Өткен сабақты еске түсіру. «Жуан және жіңішке» әдісін қолдану сұрақ қою мәнерін жетілдіреді. «Жіңішке» сұрақтар-бір сөзді жауапты талап ететін, сұрақтар. «Жуан» сауалдар- ойлауды, қосымша білімді тарататын, талдай білуді талап ететін сұрақтар. -Жазушы әңгімені неге «Көксерек» деп атаған, Мұхтар ойын қалай түсіндіре едіңіз? (Жазушы шығарманы «Көксерек» деп атағанмен, мұнда қасқыр тағдыры ғана сөз болмайды, адам мен табиғат арасындағы күрделі өзекті мәселе көтеріледі) -Әңгіме негізіндегі басты ойды ашатын ең негізгі оқиғалар қайсысы деп ойлайсың? (Табиғатқа жасалған қиянат) -Ауыл адамдарының іс-әрекетін ақтауға бола ма? (Ақтауға болмайды. Себебі жазушы өз шығармасында табиғатқа қиянат келтіретіндерді « екі аяқтылар» деп суреттеген) -Табиғатқа қиянат келтіру, оның тыныштығын бұзу мәселесіне қалай қарайсыңдар? (Табиғатқа қиянат жасау, оның тыныштығын бұзу мәселесі-қауіпті мәселе) -Әңгіме қалай аяқталады? Қарғыспен аяқтауына не себеп? (Әжесінің қарғысымен аяқталады. Әжесінің қарғысы-заңғар жазушының озбырлық пен қаталдыққа деген қарғысы. -Бұдан нені ұғамыз? Жазушы неге үндейді? (Жазушы жер бетіндегі тіршілікті татулыққа шақырады)(Құрмаштың қазасы, Көксеректің жазасын тартуы) -Көксеректі жауыздыққа, соншама өшпенділікке баулыған нәрсе не? Әлде табиғаттың қатал заңы ма, қасқырлар әлемінің тіршілік заңы солай ма?
5 -тапсырма. Қасқырдың
ініне адамдардың келгенін қай сөзден байқауға болатынын
айт. Дескриптор:
6-тапсырма. Мәтіннен Көксеректі сипаттаған үзінділерді тауып оқы. 3-тапсырмадағы «Түз тағысы - қасқыр" ассоциограммасындағы сипаттамалармен салыстыр. Сәйкестік бар ма? Дескриптор:
7-тапсырма. Мәтінді оқып, шығарманың композициялық құрылымын анықта. 1. Оқиғаның басталуы: 2. Дамуы: 3. Шиеленісуі: 5. Шарықтау шегі: 6. Шешімі: Дескриптор:
құрылымын анықтайды. 8-тапсырма. Берілген суреттер композициялық құрылымның қай бөлігіне сәйкес келетінін анықта, ойыңды дәйекте.
Дескриптор:
сәйкес келетінін анықта, ойыңды дәйектейді. |
Сұраққа жауап береді.
«Жуан және жіңішке» әдісі арқылы сұраққа жауап береді.
Қасқырдың ініне адамдардың келгенін қай сөзден байқауға болатынын айтады.
Мәтіннен Көксеректі сипаттаған үзінділерді тауып оқиды. 3-тапсырмадағы «Түз тағысы - қасқыр" ассоциограммасындағы сипаттамалармен салыстырады.
Мәтінді оқып, шығарманың композициялық құрылымын анықтайды.
Берілген суреттер композициялық құрылымның қай бөлігіне сәйкес келетінін анықта, ойыңды дәйектейді. |
ҚБ.
ҚБ.
ҚБ.
ҚБ.
ҚБ.
ҚБ.
|
Суреттер, А3 парағы,
«Жуан және жіңішке» әдісін
Оқулық
Оқулық
Оқулық
Оқулық |
|
|
Сабақтың соңы
Ой- толғаныс
|
Кері байланыс «Мен сөз сұраймын» оқушылардың сабақ туралы ашық пікірлерін білу. Үй тапсырмасы: |
«Мен сөз сұраймын» оқушылар сабақ бойынша ашық пікірлерін білдіреді. |
|
«Мен сөз сұраймын» әдісі |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: М. Әуезов «Көксерек» (үзінді) 2-сабақ 8 орыс сыныбы
Сабақ жоспары: М. Әуезов «Көксерек» (үзінді) 2-сабақ 8 орыс сыныбы
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
9-бөлім: Биоалуан түрлілік. Жойылып бара жатқан жануарлар мен өсімдіктер М. Әуезов «Көксерек» |
||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Ильясова Х.Н. |
||||
|
Күні: |
22.02.2024 |
||||
|
Сынып: 8 Б |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
М. Әуезов «Көксерек» (үзінді) 2-сабақ |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.1.1 перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтау |
||||
|
Сабақ мақсаттары
|
перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтайды. |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың Басы Қызығушылықты ояту |
Шаттық шеңбері: «Жүректен-жүрекке- мен саған тілеймін...» Стоп-кадр әдісі бойынша интер белсенді тақтадан шығармаларына байланысты суреттерді көрсету арқылы М. Әуезов туралы білетіндерін еске түсіреді.
|
«Жүректен-жүрекке- мен саған тілеймін...» тілек тілейді.
|
ҚБ.
|
Жүрек макеті
|
|
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны тану
|
Эпизод көрсетіледі. оқушыларға «Көксерек» шығармасы туралы бейнематериал (0,5 минут) бір сәтімен жұмыс жасатамын:
сұрақтар қою арқылы диалогке тартамын:
Өткен сабақты еске түсіру. «Жуан және жіңішке» әдісін қолдану сұрақ қою мәнерін жетілдіреді. «Жіңішке» сұрақтар-бір сөзді жауапты талап ететін, сұрақтар. «Жуан» сауалдар- ойлауды, қосымша білімді тарататын, талдай білуді талап ететін сұрақтар. -Жазушы әңгімені неге «Көксерек» деп атаған, Мұхтар ойын қалай түсіндіре едіңіз? (Жазушы шығарманы «Көксерек» деп атағанмен, мұнда қасқыр тағдыры ғана сөз болмайды, адам мен табиғат арасындағы күрделі өзекті мәселе көтеріледі) -Әңгіме негізіндегі басты ойды ашатын ең негізгі оқиғалар қайсысы деп ойлайсың? (Табиғатқа жасалған қиянат) -Ауыл адамдарының іс-әрекетін ақтауға бола ма? (Ақтауға болмайды. Себебі жазушы өз шығармасында табиғатқа қиянат келтіретіндерді « екі аяқтылар» деп суреттеген) -Табиғатқа қиянат келтіру, оның тыныштығын бұзу мәселесіне қалай қарайсыңдар? (Табиғатқа қиянат жасау, оның тыныштығын бұзу мәселесі-қауіпті мәселе) -Әңгіме қалай аяқталады? Қарғыспен аяқтауына не себеп? (Әжесінің қарғысымен аяқталады. Әжесінің қарғысы-заңғар жазушының озбырлық пен қаталдыққа деген қарғысы. -Бұдан нені ұғамыз? Жазушы неге үндейді? (Жазушы жер бетіндегі тіршілікті татулыққа шақырады)(Құрмаштың қазасы, Көксеректің жазасын тартуы) -Көксеректі жауыздыққа, соншама өшпенділікке баулыған нәрсе не? Әлде табиғаттың қатал заңы ма, қасқырлар әлемінің тіршілік заңы солай ма?
5 -тапсырма. Қасқырдың
ініне адамдардың келгенін қай сөзден байқауға болатынын
айт. Дескриптор:
6-тапсырма. Мәтіннен Көксеректі сипаттаған үзінділерді тауып оқы. 3-тапсырмадағы «Түз тағысы - қасқыр" ассоциограммасындағы сипаттамалармен салыстыр. Сәйкестік бар ма? Дескриптор:
7-тапсырма. Мәтінді оқып, шығарманың композициялық құрылымын анықта. 1. Оқиғаның басталуы: 2. Дамуы: 3. Шиеленісуі: 5. Шарықтау шегі: 6. Шешімі: Дескриптор:
құрылымын анықтайды. 8-тапсырма. Берілген суреттер композициялық құрылымның қай бөлігіне сәйкес келетінін анықта, ойыңды дәйекте.
Дескриптор:
сәйкес келетінін анықта, ойыңды дәйектейді. |
Сұраққа жауап береді.
«Жуан және жіңішке» әдісі арқылы сұраққа жауап береді.
Қасқырдың ініне адамдардың келгенін қай сөзден байқауға болатынын айтады.
Мәтіннен Көксеректі сипаттаған үзінділерді тауып оқиды. 3-тапсырмадағы «Түз тағысы - қасқыр" ассоциограммасындағы сипаттамалармен салыстырады.
Мәтінді оқып, шығарманың композициялық құрылымын анықтайды.
Берілген суреттер композициялық құрылымның қай бөлігіне сәйкес келетінін анықта, ойыңды дәйектейді. |
ҚБ.
ҚБ.
ҚБ.
ҚБ.
ҚБ.
ҚБ.
|
Суреттер, А3 парағы,
«Жуан және жіңішке» әдісін
Оқулық
Оқулық
Оқулық
Оқулық |
|
|
Сабақтың соңы
Ой- толғаныс
|
Кері байланыс «Мен сөз сұраймын» оқушылардың сабақ туралы ашық пікірлерін білу. Үй тапсырмасы: |
«Мен сөз сұраймын» оқушылар сабақ бойынша ашық пікірлерін білдіреді. |
|
«Мен сөз сұраймын» әдісі |
|
шағым қалдыра аласыз
















